در این مقاله به مقایسه تبلیغات اینستاگرام و تیک تاک می پردازیم که دو برنامه محبوب هستند و کاربران زیادی دارند پس با ما همراه باشید.

از آنجایی که این دو فرمت رقیب هم هستند، ایده خوبی است که عملکرد آنها را در مورد ارائه و آگاهی از برند تست کنیم. برای این کار، کمپین‌های تبلیغاتی ویدئویی مشابهی را در دو پلتفرم اجرا کردیم و هزینه‌های تبلیغاتی یکسانی داشتیم و به این نتایج رسیدیم:

  • اگر بخواهیم مقایسه ای بین تبلیغات ریلز اینستاگرام و تیک تاک انجام دهیم تبلیغات Reels اینستاگرام از نظر بازدید و تاثیرگذاری بسیار بهتر از تبلیغ تیک تاک هستند.
  • در مقایسه تبلیغات اینستاگرام و تیک تاک تعداد بازدید های تبلیغات Reel اینستاگرام تقریباً دو برابر بود و تعداد نمایش تبلیغات در تیک تاک تقریباً سه برابر بود.
  • تبلیغات تیک تاک در مقایسه با اینستاگرام از نظر (هزینه به ازای هر کلیک) CPC، (هزینه هر هزار نمایش) CPM و هزینه به ازای هر 1000 نفری که به آن رسیده‌اید، هزینه بیشتری برای ما دارد.
مقایسه تیک تاک و اینستاگرام

1. بررسی اجمالی

در ابتدای تست، در اینستاگرام بیش از 5.5 هزار دنبال کننده وجود داشت و تیک تاک کاربران انگشت شماری داشت چون تیک تاک تازه ساخته شده بود. اما در پایان ماه سپتامبر، تیک تاک اعلام کرد که ماهانه بیش از 1 میلیارد کاربر فعال دارد، بنابراین می‌توانید از طریق تبلیغات تیک تاک به تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان در صفحه For You دسترسی پیدا کنید.

از سوی دیگر، تعداد کاربران اینستاگرام در سال 2018 از مرز 1 میلیارد MAU (واحد دسترسی رسانه) عبور کرد و روزانه بیش از 500 میلیون کاربر فعال دارد. اینستاگرام در ژوئن 2021 تبلیغات Reels را معرفی کرد. در حالی که نمی دانیم چند نفر از ریلز اینستاگرام استفاده می کنند اما می دانیم که محبوبیت آن همچنان در حال افزایش است.

شرح آزمایش

دو آگهی از 14 سپتامبر 2021 تا 5 اکتبر 2021 در TikTok و Instagram Reels اجرا شدند.

ما از همان تبلیغ، یک ویدیوی ارائه محصول 15 ثانیه‌ای ساختیم و از همان نسخه تبلیغاتی استفاده کردیم.

در جدول 1می‌توانید فاکتور های مورد بررسی را به طور کامل در دو کمپین تبلیغاتی ببینید که شامل هدف، بودجه روزانه، کل هزینه، صفحه فرود استفاده شده، مکان‌یابی، سن و جزئیات تبلیغات است.

Custom frequency cap

ما یک Custom frequency cap (قابلیتی است که تعداد دفعاتی که تبلیغات نمایشی یا ویدئویی شما برای یک شخص نشان داده می شود محدود می کند ) اضافه کردیم تا از فرسودگی تبلیغات جلوگیری کنیم، به عبارت دیگر محدود کردن تعداد دفعات نمایش آگهی ما به فردی که از مخاطبان هدف ما بود. ما این کار را انجام دادیم چون نمی‌خواستیم تبلیغ ویدیویی ما مزاحم باشد و افرادی که دائماً آن را می‌بینند خسته کند.

هدف

از نظر هدف‌گیری مخاطب، ما برای هر دو پلتفرم تنظیمات یکسانی ایجاد کردیم. که این بسیار مهم است، زیرا برای نتیجه‌گیری واضح نیاز داشتیم که دقیقاً همان متغیرها را داشته باشیم.

روش‌های هدف‌گیری در تیک تاک بسیار گسترده‌تر از ریلز اینستاگرام هستند، این روش ها در اینستاگرام فقط به چند گزینه محدود می شوند. به همین دلیل است که در اینستاگرام ما فقط می‌توانیم از هدف‌گرفتن علاقه مخاطبان استفاده کنیم. در اینستاگرام روش جایگزین کردن تبلیغات برای هدف گیری مجدد کاربرانی که با تبلیغ ما تعامل داشتند وجود داشت اما این روش با کمپین ما مرتبط نبود ، ما از این روش برای کمپین بازاریابی مجدد استفاده می کردیم.

از نظر مخاطب، ما افراد علاقه‌مند به آموزش، فناوری یا برنامه‌ها را نیز برای هر دو پلتفرم هدف قرار دادیم، حتی اگر این به این معنی باشد که باید مخاطبان گسترده‌تری را در ریلز اینستاگرام انتخاب کنیم.

سن

گروه سنی در نظر گرفته شده برای این دو پلتفرم بین 25 تا 44 سال هستند.

عناصرInstagram ReelsTikTok
(هدف) objctiv Reach Reach
(بودجه روزانه) Daily budget$50$50
صفحه فرودhttps://www.creatopy.com/https://www.creatopy.com/
(موقعیت مکانی) Locationآمریکا آمریکا
(سن) Age25-4425-44
Custom frequency cap یک بار نمایش در دو روز یک بار نمایش در دو روز
(کپی رایت آگهی) Ad copy Wondering what Creatopy
s ? 💭😉 # meetus
addesign #addesigntool#
collaboration#
designautomation# 
creativeteams #creatopy#
createatscale #brandkit#
Wondering what Creatopy
is ? 💭😉 # meetus
addesign #addesigntool#
collaboration#
designautomation# 
creativeteams #creatopy#
createatscale #brandkit#
فراخوانییادگیری بیشتریادگیری بیشتر
جدول 1

دو نکته مهم در مورد راه اندازی کمپین های تبلیغاتی وجود دارد :

  • در تیک تاک، نمی‌توانید تبلیغی جدا از پست‌های خود ایجاد کنید. یعنی پس از اتصال حساب تجاری تیک تاک خود به Ads Manager (مدیریت تبلیغات)، می توانید تبلیغ خود را فقط از بین ویدیوهایی که به عنوان پست های تیک تاک استفاده می کنید انتخاب کنید. این تبلیغ همچنین دارای عنوانی مشابه پست شما خواهد بود، بنابراین نمی‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید. هنگامی که در تیک تاک پست می‌گذارید، مراقب کپشن های خود نیز باشید زیرا ممکن است از آن برای تبلیغات آینده نیز استفاده کنید.
  • هنگام انجام تنظیمات برای ریلز اینستاگرام، باید مکان‌ها را دستی انتخاب کنید و سپس ریلز اینستاگرام را انتخاب کنید تا تبلیغ شما به عنوان تبلیغ ریلز اینستاگرام نمایش داده شود.

2.نظرات

تیم کمپین PPC (در اینجا منظور نام تیمی است که کار های مرتبط با تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک را انجام می دهند) موافقت کرد که تیک تاک پیروز خواهد شد، عمدتاً به این دلیل که این پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدیوی کوتاه، تعامل را بسیار افزایش می‌دهد. البته ما معتقد بودیم که این باعث می‌شود کاربران بیشتر با تبلیغات تعامل داشته باشند.

Andreea Mehedin، مدیر رسانه های اجتماعی Creatopy، روی تیک تاک نیز شرط بندی کرد و گفت: با توجه به موفقیت، تکامل و ویروسی بودن تیک تاک، حدس می زدم که این تبلیغ در این پلتفرم عملکرد بهتری داشته باشد. البته باید اشاره کنم که من یکی از طرفداران پر و پا قرص اینستاگرام در میان تمام پلتفرم های رسانه های اجتماعی هستم.

3. نتایج

MetricInstagram ReelsTicTok
Reach389,298199,477
Impressions389,298228,477
Cost/1,000 people reached$2.60$5.03
(نرخ کلیک) CTR0.01%0.01%
(هزینه به ازای هر کلیک) CPC$28.08$35.72
(هزینه هر هزار نمایش) CPM$1.67$4.38
جدول 2

واضح است که اینستاگرام Reels در اینجا برنده است.

شگفت زده

بزرگ ترین تفاوت از نظر Impressions بود.

ریلز اینستاگرام از نظر هزینه نیز عملکرد بهتری داشتند. برای رسیدن به 1000 نفر 2.60 دلار هزینه داشتیم، در مقابل 5.03 دلار در تیک تاک.

تبلیغ ویدیویی ما روی ریلز اینستاگرام کلیک‌های بیشتری دریافت کرد. در اینجا همه کلیک‌هایی را که برای هر تبلیغ دریافت کردیم اندازه‌گیری کردیم.

در Facebook Ads Manager، می‌توانیم بین کلیک‌های پیوند، که تعداد کلیک‌های روی پیوند مرتبط با آگهی (در فیس‌بوک یا خارج از فیس‌بوک) را نشان می‌دهد، و کلیک‌هایی روی آگهی‌هایی که لزوماً منجر به نمایش صفحه فرود نمی‌شوند، تمایز قائل شویم.

در TikTok Ads Manager، نتوانسیم معیارهای کلیک روی پیوند را پیدا کنیم، بنابراین مجبور شدیم تعداد کلیک‌هایی را که برای تبلیغات دریافت کرده‌ایم مقایسه کنیم.

با توجه به تعداد زیاد بازدید و تعداد کلیک کم، هزینه هر کلیک در هر دو پلتفرم بسیار بالا بود، 35.72 دلار در تیک تاک و 28.08 دلار در Reels اینستاگرام. البته، نباید فراموش کنیم که هدف اصلی کمپین ما آگاهی از برند بود، بنابراین ما بر اساس این معیار نتیجه گیری نکردیم.

تفاوت قابل توجهی در CPM نیز وجود دارد، زیرا تیک تاک گران‌تر (4.38 دلار) از ریلز اینستاگرام (1.67 دلار) است.

مکان ها

ما ایالات متحده را هدف قرار دادیم و می‌خواستیم ببینیم کدام ایالت‌ها از نظر Impressions برای هر پلتفرم محبوب‌تر هستند.

ریلز اینستاگرام:

ایالت هاImpression
کالیفرنیا114,318
تگزاس56,153
فلوریدا36,902
نیویورک36,902
پنسیلوانیا21,090
جدول 3

تیک تاک:

ایالت هاImpression
کالیفرنیا53,556
تگزاس29,907
فلوریدا13,796
نیویورک12,038
اوهایو8,098
جدول4

همانطور که می بینیم، ایالت های برتر با بیشترین Impressions در هر دو پلتفرم تقریباً یکسان هستند. ما در کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا و همچنین نیویورک، پنسیلوانیا و اوهایو در معرض دید وسیعی قرار داشتیم. کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا و نیویورک بزرگ ترین ایالت ها از نظر جمعیت هستند، بنابراین منطقی است که چرا آنها برترین ایالت ها بودند.

*نکته: می‌خواستیم به مشکلی اشاره کنیم که بعد از اولین روز شروع به کار با آزمایش خود با آن مواجه شدیم. در تیک تاک، تبلیغ ما تایید نشد زیرا صفحه فرود (Landing page) اختصاص داده شده به این کمپین حاوی بخش سیاست حفظ حریم خصوصی و اطلاعات تماس نبود.

ما مجبور شدیم صفحه فرود را به روز کنیم و سپس آگهی را دوباره راه اندازی کنیم. در آن دوره، کمپین تبلیغاتی Reels اینستاگرام را نیز متوقف کردیم تا تبلیغات ما به طور همزمان اجرا شود.

جالب اینجاست که ما از همان صفحه فرود برای سایر پلتفرم های تبلیغاتی نیز استفاده کردیم، اما قبلا مورد تایید قرار نگرفت. بنابراین به نظر می رسد که تیک تاک از این نظر سیاست های سخت گیرانه تری دارد. با این حال، فقط برای یکسان نگه داشتن متغیرها، صفحه فرود را در اینستاگرام نیز تغییر دادیم.

4. مشاهدات

هنگام آزمایش به موارد زیر رسیدیم :

افزایش محتوای ارگانیک

در تیک تاک، ما متوجه چیز نسبتاً جالبی شدیم. مدت کوتاهی قبل از آپلود ویدیویی که برای تبلیغ استفاده کردیم، ویدیوی دیگری را به پروفایل خود اضافه کردیم که تبلیغاتی نبود و رویکردی انسانی تر داشت. این در واقع اولین ویدیویی بود که ما در تیک تاک آپلود کردیم.

در چند روز اول این ویدیو بازدید کمی داشت. با این حال، پس از شروع کمپین تبلیغاتی خود، تعداد بازدیدها از اولین ویدیو افزایش یافت و به بیش از 100 هزار کاربر رسید. این می تواند تأثیر غیرمستقیم آگهی تبلیغ شده باشد و در نتیجه محتوای دیگری را که در نمایه خود آپلود کرده ایم تقویت کند.

نظریه گروه سنی

ما مدام به این فکر می‌کردیم که ریلز اینستاگرام چگونه می‌توانند کار کنند، و هیچ‌کدام از ما نمی‌توانستیم آن را پیش‌بینی کنیم. بنابراین من کمی در مورد پایگاه کاربر برای هر پلتفرم جستجو کردم. به طور دقیق تر، من به گروه های سنی نگاه کردم و به نتایج زیر رسیدم:

  • تفاوت قابل توجهی بین کاربران آمریکایی تیک تاک و کاربران ایالات متحده اینستاگرام در مورد توزیع سنی وجود دارد.
  • ما گروه سنی 25 تا 44 سال را هدف قرار داده ایم و به خوبی می دانیم که تیک تاک به طور کلی دارای پایگاه کاربر جوان تری است، حتی در مقایسه با اینستاگرام.

بنابراین تئوری ما این است که می‌توانیم موفقیت تبلیغات Reels اینستاگرام را به این واقعیت نسبت دهیم که تعداد کاربران بیشتری نسبت به TikTokتیک تاک داشته باشیم.

این چیزی نیست که بتوانیم با اطمینان آن را تأیید کنیم، اما قطعاً ایده ای است که ارزش ذکر کردن را دارد.

دسترسی بهتر به ریلز اینستاگرام

با تجزیه و تحلیل تمام معیارهای کلیدی، می‌توان نتیجه گرفت که با همان بودجه، تبلیغات Reels اینستاگرام هم از نظر دسترسی و هم از نظر هزینه، گزینه بسیار بهتری هستند.

این اولین کمپین تبلیغاتی ما در اینستاگرام Reels و تیک تاک بود، بنابراین نمی‌توانیم نتایج را با هر چیزی که انجام داده‌ایم مقایسه کنیم. با این حال، برای ما واضح بود که با همین بودجه می‌توانیم مخاطبان بیشتری را در اینستاگرام جذب کنیم. همانطور که می دانید با استفاده از برچسب های اینستاگرام می توانستیم به ترافیک ارگانیک خوبی برسیم.

5. نتایج نهایی

هنگامی که در حال انجام آزمایشات با تبلیغات آنلاین هستید، نتایج نهایی ممکن است شما را شگفت زده کند. همانطور که بعد از جمع آوری تمام داده ها از دو پلتفرم شگفت زده شدیم.

با توجه به محبوبیت و رشد مداوم تیک تاک، ما تقریباً مطمئن بودیم که ریلز اینستاگرام را از دور خارج می کند. اما دقیقا برعکس این اتفاق افتاد.

هنگام مقایسه دو پلتفرم، حتی زمانی که از یک تبلیغ استفاده می کنید، فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود.

با این حال، اجرای یک تبلیغ توصیه نمی شود زیرا برای ایجاد محتوای مرتبط باید به ویژگی های هر پلتفرم و رفتار کاربر فکر کنید. طبق یک مطالعه اخیر، تیک تاک به عنوان مکانی برای اصالت، شادی و کشف تلقی می شود. بنابراین هنگام ایجاد یک تبلیغ تیک تاک، باید این بینش را در نظر بگیرید. از سوی دیگر، در اینستاگرام، کاربران به دیدن تبلیغات عادت کرده اند، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که با آن درگیر شوند.

برای ما، ریلز اینستاگرام بهتر از تیک تاک عمل می‌کنند، اما این لزوماً به این معنی نیست که اگر بخواهیم آزمایش مشابهی را انجام دهیم، اما با تبلیغات متفاوت، نتایج یکسانی به دست آوریم.

منبع: creatopy.com