من می خواهم یک ویدیوی درام را با کیفیت HD با استفاده از Video Downloader دانلود کنم، گزینه های موجود برای ویدیوهای HD 1080p عبارتند از: 1920×1080 -> webm – 33.32 مگابایت، 1920×1080 -> mp4 – 49.03 مگابایت. همانطور که می بینید در مقایسه این دو فرمت، MP4 اندازه فایل بزرگتری نسبت به WebM دارد. آیا این بدان معناست که اولی کیفیت ویدیویی بهتری نسبت به دومی دارد؟ بین فرمت ویدیویی WebM در مقابل MP4، کدام یک را انتخاب کنم؟

در این مقاله فرمت های WebM را با MP4 مقایسه می‌کنیم و این کار به ما کمک می‌کند بفهمیم کدام فرمت کیفیت بهتر، اندازه فایل کوچک‌تر و نسبت فشرده‌سازی بالاتر که تمامی نکات مهم سئو ویدیو محسوب می شوند را ارائه می‌دهد.

فرمت MP4 در مقابل WebM: جدول مقایسه

MP4 WebM
سازمان بین المللی استاندارد سازیدر ابتدا On2، Xiph، Matroska، بعدها گوگلتوسعه دهنده
20012010انتشار اولیه
دارای لایسنسمتن بازثبت
.mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r and .m4vwebm.پسوند نام فایل
Video codec: H.265/HEVC, H.264/AVC, MPEG-4 Part 2, MPEG-2, و MPEG-1
Audio codec: MP3, AAC, AC3, DTS, Opus
Video codec: VP8, VP9, AV1
Audio codec: Vorbis, Opus
Codec
بهترخوبکیفیت
کوچککوچک ترحجم فایل
به طور گسترده توسط پخش کننده های رسانه، نرم افزار های ادیت، پلتفرم های اشتراک گذاری و غیره پذیرفته شده است.سازگاری کمتری دارد. عمدتا توسط گوگل پشتیبانی می شودسازگاری

فرمت WebM در مقابل MP4: مقایسه عمیق

WebM یک فرمت ویدیویی است که مخصوصاً برای پخش streaming اینترنتی ایجاد شده است. این فرمت ویدیوی منبع باز توسط گوگل بر اساس Matroska توسعه یافته و توسط VP8 و Vorbis کدگذاری شده است (از سال 2013 به VP9 و Opus به روز شده است).

MP4، اصطلاح مخفف MPEG-4 Part 14، همچنین یک فرمت کانتینری است که مطابق با استاندارد ISO/IEC است، اما گسترده‌تر و سازگارتر (از WebM یا سایر فرمت‌ها) است. صدا، ویدئو، زیرنویس و تصاویر ثابت را می توان در یک فایل MP4 قرار داد. علاوه بر این، برخی از محتوای پیشرفته مانند گرافیک سه بعدی، منوها و تعامل با کاربر نیز می توانند در آن نگهداری شوند.

فرمت WebM در مقابل MP4: حق کپی رایت

فرمت MP4 و WebM در مقایسه با یکدیگر هر دو کیفیت بالایی دارند و معمولاً برای پخش آنلاین استفاده می شوند. یکی از مواردی که نمی توان نادیده گرفت این است که ویدیوی WebM (VP8) بدون حق امتیاز است در حالی که H.264 MP4 چنین نیست.

فرمت WebM در مقابل MP4: اندازه و کیفیت فایل

فرمت WebM در مقابل MP4: مقایسه اندازه و کیفیت فایل

اما از آنجایی که فرمت WebM به طور ویژه برای بستر اینترنت طراحی شده است، نسبت فشرده سازی WebM در تئوری به طور کلی بالاتر از MP4 است که منجر به کاهش کیفیت اصلی بیشتر از MP4 می شود. همچنین اندازه فایل WebM کمی کوچک تر از MP4 است.

فرمت WebM در مقابل MP4: سازگاری

وقتی صحبت از سازگاری استفاده به میان می‌آید، MP4 (H.264/AAC) بدیهی است که برای دستگاه‌های دسکتاپ یا موبایل بسیار بهتر و دوستانه‌تر است. علاوه بر این، MP4 نیز مانند WebM در پخش آنلاین استفاده می شود. ویدیوی MP4 (H.264/AAC) را می‌توان در هر دستگاهی که اغلب استفاده می‌کنید، مانند iPhone، iPad، Apple TV، Android، Xbox و PSP و همچنین مرورگرهایی مانند Chrome، Firefox، Edge، Opera و Safari پخش کرد.

بسیاری از سایت های ویدیویی به تدریج شروع به پشتیبانی از آپلود ویدیوی MP4 HEVC می کنند، درست مانند YouTube. فشرده سازی HEVC کارآمدتر از H.264 است، اما سازگاری کمتری با دستگاه های پخش دارد.

در مقابل، به نظر می رسد WebM با دستگاه ها و ابزارهای رایج ما سازگاری کمتری دارد. برای مثال، سافاری مک تا زمان انتشار macOS Big Sur 11.3 beta 2 از پخش بومی WebM (VP8/VP9) پشتیبانی نمی‌کرد. تا به امروز، iPhone و iPad هنوز از WebM پشتیبانی نمی‌کنند.

فرمت WebM در مقابل MP4: مبارزه بین VP8 و H.264

فرمت H.264/AAC MP4 و فرمت VP8/Vorbis WebM دو تنظیمات اصلی فشرده‌سازی برای ویدیوی HTML5 هستند. در واقع، اگر می خواهید WebM را با MP4 در جزئیات مقایسه کنید، مقایسه H.264 با VP8 یک کار ضروری است. گوگل از سال 2011 پشتیبانی از کدک ویدیویی H.264 را از مرورگر کروم قطع کرده است، اما VP8 منبع باز خود را برای مبارزه با H.264 ارائه کرده است. سال ها بعد، اگرچه کدک H.264 هنوز هم در وب و هم در موبایل روش حاکم است، جنگ بین این دو کدک تازه شروع شده است.

فرمت WebM در مقابل MP4: کدام فرمت را انتخاب کنیم؟

هنگامی که می خواهید ویدیوها را برای پخش آنلاین آپلود کنید، WebM را انتخاب کنید، زیرا WebM به طور گسترده برای HTML5 استفاده می شود و سازگاری خوبی با تمام مرورگر های مدرن دارد. اگر می خواهید ویدیویی با کیفیت بالاتر دریافت کنید و می خواهید ویدیو سازگارتر باشد، MP4 را انتخاب کنید.

  • برنده اندازه فایل (کوچک تر): WebM
  • برنده کیفیت ویدیو (بهتر): MP4
  • برنده سازگاری ویدیو (دوستانه تر): MP4

منبع: winxdvd.com