گوگل، یک موتور جستجوی محبوب و بسیار شناخته شده در سطح جهان است. دلیل این محبوبیت، می تواند ارائه خدمات به بهترین شکل باشد یا حتی فقط به این دلیل که سن بیشتری نسبت به دیگر جستجوگر ها، دارد. اما محبوبیت بسیار گوگل به این معنا نیست که دیگر موتور های جستجو، از اهمیت کمتری برخوردار هستند. در ادامه، به مقایسه سه تا از شناخته شده ترین جستجوگر ها یعنی گوگل، یاهو و بینگ، خواهیم پرداخت.

بنابراین تفاوت های واقعی بین موتور های جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو چیست؟ چگونه گوگل را با سایر موتور های جستجو مقایسه می کنید؟ آیا همه آن ها یک کار را انجام می دهند؟ آیا گوگل به دلیل محبوبیت زیاد، فرایند جستجو را بهتر انجام می دهد؟ آیا تفاوت هایی وجود دارد که باعث می شود در موقعیت های خاصی یکی از دیگری بهتر شود؟

آیا همه موتور های جستجو یکسان هستند؟

به نوعی، پرسیدن “آیا همه موتور های جستجو یکسان هستند؟” مانند این است که بپرسیم آیا همه همبرگر های فست فود، یکسان هستند؟ با این حال، تشریح و مقایسه تفاوت های بین گوگل، بینگ و یاهو، به سادگی توضیح تفاوت مک دونالد، برگر کینگ و وندی، نیست. وقتی همه آن ها را جستجو می کنید، همه آن ها نتایج را با برخی تغییرات، ارائه می دهند.

گوگل، شرکتی با مجموعه ای از محصولات است که همه آن ها با عبارت “جستجو” ادغام شده اند، “موتور جستجو” محصول اصلی است. بینگ، یک موتور جستجو است که به چند ماژول جستجوی دیگر قدرت می دهد و موتور جستجو یاهو، اصلاً یک موتور جستجو نیست، بلکه یک پُرتال وب با موتور جستجو است که توسط Bing طراحی شده است.

گوگل چیست؟

موتور جستجو گوگل.

به سختی می توان تعریف کرد که موتور جستجو دقیقاً چیست. هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. Google، عمیق ترین اطلاعات را با روشی آسان، در اختیار کابر قرار می دهد. گوگل، ویژگی های بسیاری مانند قطعات برجسته در بالای SERPs، برای بسیاری از جستجو ها، دارد. این کادر ها در بالای هر پیوندی به مقالات، اخبار و نتایج وب سایت، برای جستجو های مرتبط، نمایش داده می شوند. کادر ها، اغلب به عنوان پاسخ های کوتاه به پرسش، برای کاربر ظاهر می شوند و هدف، پاسخ سریعتر به سؤال فرد جستجوگر است.

SERP های گوگل نیز گاهی اوقات پیش نمایش اطلاعات مربوط به جستجو را نشان می دهند. این محتوا در ستون سمت راست محصولی از نمودار دانش گوگل است و اغلب شامل تصاویر، قطعات ویکی پدیا و اطلاعات و جستجو های مرتبط است. همچنین اطلاعات دایرکتوری تجاری را با قابلیت تماس مستقیم از SERP، و نتایج جستجو های محلی را ترسیم می کند.

بینگ چیست؟

موتور جستجو بینگ.

Bing، در مقایسه با نسخه بسیار ساده گوگل، دارای صفحه جستجوی خانگی بسیار بیشتری است، با پیوند هایی به موارد بی اهمیت و اخبار موجود در پس زمینه. صفحه اصلی جستجو، همچنین یک قسمت مربوط به اخبار روز، در پایین صفحه دارد. بدون در نظر گرفتن قسمت اخبار روز، موتور جستجوگر بینگ، بسیار شبیه به یک موتور جستجوی سنتی، عمل می کند: تایپ و سپس انتخاب “enter”.

بینگ، همچنین باکس های پاسخ SERP را اجرا می کند، اگرچه کاربد و سرعت عمل آن ها، بسیار کمتر از باکس های گوگل است. بینگ، دارای محتوایی به نام Snapshots است که بسیار شبیه به نتایج نمودار دانش گوگل، است. به عنوان مثال، اگر “جمعیت سوئد” را تایپ کنید، این جستجوگر، یک کادر پاسخ با نمودار جمعیت، قبل از نتایج ارگانیک و همچنین عکس های فوری از ویکی پدیا، نقاط مورد علاقه و جستجو های مرتبط ارائه می دهد.

یاهو چیست؟

موتور جستجو یاهو.

یاهو به جای یک موتور جستجو، یک پورتال اینترنتی محسوب می شود و جستجوی وب به عنوان یکی از ویژگی های اصلی این پورتال است. صفحه اصلی یاهو، بسیار تزئین شده و تعاملی تر از گوگل یا بینگ است و شامل مجموعه وسیعی از محصولات و ویژگی هایی است که کاربر را به اخبار، خرید، مسافرت، ایمیل، نمرات ورزشی و موارد دیگر، متصل می کند.

جستجوی اینترنتی یاهو، از بینگ پشتیبانی می کند. اگرچه یاهو، طراحی و نتایج نمایش داده شده در SERP های خود را کنترل می کند.

کادر های پاسخ بسیار اندک است و محتوای ستون سمت راست در SERP های یاهو وجود ندارد: جستجوی عبارت “جمعیت سوئد” قطعه ای از اطلاعات را از ویکی پدیا باز می گرداند که تا حدودی شبیه به یک نتیجه جستجو و یک جعبه پاسخ ترکیبی است.

در مقایسه گوگل، یاهو و بینگ، تفاوت بین SERP ها چیست؟

علاوه بر تفاوت در جعبه های پاسخ و سایر موارد اضافی در هر SERP، نتایج جستجوی ارگانیک نیز متفاوت است. حتی نتایج Yahoo و Bing SERP، بسته به عبارت جستجو، با وجود استفاده از فناوری جستجوی یکسان، متفاوت است.

تصاویر

وقتی نام خود را در گوگل، بینگ و قسمت جستجوی تصویر یاهو جستجو کنید، بینگ و یاهو تعداد زیادی از تصاویر را که تصاویر مردم نیستند، به شما نشان خواهند داد. از طرف دیگر، اگر فرد مشهوری باشید، گوگل تصاویری از شما را باز می گرداند و اکثریت سایر تصاویر نیز افراد دیگر، هستند. به عبارت دیگر، گوگل قصد شما را بسیار دقیق تر از یاهو یا بینگ، تفسیر می کند.

مکان

به نظر می رسید جستجو های محلی، مشابه ترین محتوا را بین گوگل، بینگ و یاهو تولید می کند. در حالی که هر SERP متفاوت به نظر می رسد، همه آن ها شامل فهرست هایی از رتبه بندی ها، نقشه ها، وب سایت های واقعی شرکت و تبلیغات، است. نتایج ارگانیگ هرسه چستجوگر، مشابه است.

چشم انداز سئو

در سرتاسر جهان، جستجو های محلی و فهرست های تجاری، مهم هستند. بینگ و گوگل هر کدام دایرکتوری های خود را دارند و آن ها را در بالای هر نتیجه جستجوی دیگری، قرار می دهند. علاوه بر این، در حالی که هر موتور دارای الگوریتم و شیوه ای متفاوت، برای سفارش نتایج است، نتایج ارگانیک به اندازه کافی مشابه هستند تا ثابت شود که برای بهینه سازی برای گوگل و بینگ، نیازی به تاکتیک های سئو کاملاً متفاوت، ندارید.

مطمئناً مطالعه مقایسه تفاوت های ظریف گوگل، یاهو و بینگ و برآورده ساختن این تفاوت ها، سودمند است. موتور های جستجو، بیشتر نگران این هستند که به درستی، اطلاعات مورد نیاز کاربر را در اختیار آن ها قرار دهند.

گوگل، دو سوم بازار را کنترل می کند و ارائه تاکتیک های سئو به الگوریتم گوگل، مطمئناً ارزشمند است. بینگ و یاهو، بخش خوبی از بقیه بازار را در اختیار دارند و شما باید تصمیم بگیرید که آیا تحقیق و استفاده از استراتژی های سئو که به موتور جستجوی بینگ و یاهو توجه می کند، برای صنعت خاص شما ارزش دارد یا خیر.

مقایسه گوگل با سایر موتور های جستجو

در نهایت، موتور جستجویی که انتخاب می کنید بیشتر به ترجیح شخصی شما، بستگی دارد. Bing، از نظر نحوه ارائه داده ها، تقریباً مشابه Google است. یاهو بهتر از گوگل است، زیرا پیشنهادات و موارد مورد علاقه بیشتری را به شما ارائه می دهد که ممکن است متوجه نشوید به دنبال آن هستید.

بینگ، تجربه بصری بیشتری را ارائه می دهد. اما گوگل در دنیای جستجو، پیشتاز است و دیگران فقط از آنچه گوگل ضروری یا ارزشمند می داند، پیروی می کنند. در مقایسه این سه جستجوگر گوگل، یاهو و بینگ، نمی توان گفت کدام یک بهتر است. این یک انتخاب شخصی است که چگونه می خواهید اطلاعات را به دست آورید.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، گوگل پیشتاز دنیای جستجو است. در نهایت، دیگران فقط از آنچه که Google تشخیص می دهد ضروری یا ارزشمند است پیروی می کنند. گوگل، روش های خود را برای تعیین اینکه آیا محتوا یا وب سایت شما برای کاربرانش ارزشمند است یا خیر، دارد.

سوالات متداول

چرا جستجوی Google من به Yahoo می رود؟

وقتی موتور جستجوی پیش فرض مرورگر خود را روی Google یا چیز دیگری تنظیم کرده اید و ناگهان به Yahoo باز می گردد، احتمالاً رایانه شما دارای بدافزار است. این ویروس، پس از ارسال یک سری تغییر مسیر ها، جستجوی شما را به یاهو هدایت می کند، جایی که احتمالاً در حین حرکت، اطلاعات شما را جمع آوری می کند. برای رفع آن، باید تنظیمات مرورگر خود را بازنشانی کنید. این قضیه درمورد بینگ هم صادق است و اگر جستجوی گوگل شما به Bing باز شد، احتمالا سیستم شما دارای بدافزار است.

چگونه مرورگر خود را از Yahoo به Google تغییر دهم؟

برای تغییر موتور جستجوی پیش فرض، باید تنظیمات مرورگر خود را تغییر دهید. Google Chrome به طور پیش فرض در موتور جستجوی Google، قرار دارد. فایرفاکس به صورت پیش فرض روی یاهو تنظیم شده است. هر مرورگر، تنظیمات منحصر به فرد خود را دارد، اما روش هایی برای تغییر موتور جستجوی پیش فرض به Google وجود دارد.
در Google Chrome:
1. شما باید بر روی گزینه تنظیمات در زیر منوی مرورگر خود که در گوشه سمت راست بالای مرورگر قرار دارد، کلیک کنید.
2. در سمت چپ، آیتِم منوی موتور جستجو را جستجو کنید.
3. از منوی کشویی، “Google” را انتخاب کنید.
در Firefox:
روی منوی همبرگر، در گوشه بالا سمت راست کلیک کرده و “Preferences” را انتخاب کنید.
“Search” را در منوی سمت چپ انتخاب کنید.
از منوی کشویی، “Default Engine Search Google” را انتخاب کنید.

آیا Yahoo موتور جستجو است؟

از نظر فنی یاهو “پورتال” نامیده می شود و از Bing برای ارائه نتایج جستجو استفاده می کند. در ابتدا، یاهو نتایج جستجو را بر اساس الگوریتم خاص خود و با نام تجاری “Yahoo” ارائه می داد. اما در سال 2009، مایکروسافت و یاهو قراردادی را اعلام کردند که در آن Bing نتایج جستجو را تقویت می کرد.

آیا Bing مرورگر است یا موتور جستجو؟

بینگ، یک موتور جستجو است. در حالی که گوگل محصولاتی مانند Google Chrome دارد که مرورگری است که به طور پیش فرض در موتور جستجوی خود کار می کند، بینگ تنها یک موتور جستجو است. می توانید از Bing در Chrome یا هر مرورگر اینترنتی دیگر مانند Firefox، Safari یا Internet Explorer استفاده کنید. Google، موتور جستجوی پیش فرض در Chrome است، اما می توانید جستجوی Google را در هر مرورگری انجام دهید.

آیا بینگ متعلق به گوگل است؟

Bing، متعلق به مایکروسافت است. مایکروسافت، Bing را ایجاد کرد تا مستقیماً با موتور جستجوی Google رقابت کند. در حالی که گوگل هنوز اکثریت بزرگی از بازار را در اختیار دارد، بینگ یکی از شناخته شده ترین رقیب های گوگل است.

منبع: boostability