همه بحث در مورد “UX” عالی یک محصول یا “UI ضعیف” یک وب سایت را شنیده ایم. مقایسه UX و UI یکی از مهمترین موارد این روزها است.

ادامه این مقاله را بخوانید و مقایسه UX و UI را به طور کامل مشاهده کنید و علاوه بر آن بدانید که اصطلاحات “UX” و “UI” به چه معناست و هرکدام چه ویژگی هایی دارند و چگونه می توانیم یک طراح UX یا UI شویم.

در این قسمت خلاصه مقاله را برای شما قرار داده ایم که به چه موضوعاتی می پردازیم:

 • مقایسه “UX” و “UI”
 • UX و UI به چه معنا هستند؟
 • تجربه کاربری چیست؟
 • رابط کاربری چیست؟
 • آیا طراحی UI از طراحی UX مهمتر است؟
 • کدام یک دارای درآمد بالا تری هستند؟
 • طراحی UX در مقابل طراحی UI: کدام حرفه برای شما مناسب است؟
 • چگونه می توانم مهارت های طراحی UX و UI را یاد بگیرم؟

1- مقایسه بین “UX” و “UI”

UX و UI چیست؟

افرادی مختلف بحث زیادی بر روی این دو موضوع می کنند و در تئوری پیشینه طولانی دارند اما توسط صنعت فناوری به عنوان UX و UI تعریف شده اند.

UX Design به اصطلاح User Experience Design اطلاق می شود، در حالی که UI Design مخفف عبارت User Interface Design است.

هر دو عنصر برای یک محصول بسیار مهم هستند و با هم همکاری می کنند. اما علیرغم ارتباط زیاد آن ها، نقش های متفاوتی دارند و به بخش های بسیار مختلفی از روند و رشته طراحی اشاره می کنند. از UX در جایی که طراحی، زمینه تحلیلی و فنی تری داشته باشد، استفاده می شود و UI Design به چیزی که از آن به عنوان طراحی گرافیکی یاد می کنیم نزدیکتر است، اگرچه مسئولیت ها تا حدودی پیچیده تر هستند.

قیاسی وجود دارد که می توان در توصیف قسمت های مختلف یک محصول (دیجیتالی) استفاده کنیم:

اگر محصولی را به عنوان بدن انسان تصور کنید، طراحی UX، نمایانگر اندام ها، اندازه گیری و بهینه سازی در برابر ورودی برای پشتیبانی از عملکردهای زندگی است؛ و طراحی UI نمایانگر ظاهر بدن و … است.

اما اگر هنوز سردرگم هستید نگران نباشید! در ادامه به طور کامل برای شما درباره این دو موضوع صحبت می کنیم و مقایسه کامل تری از UX و UI در اختیارتان قرار می دهیم.

همانطور که راول ورشنی، خالق Foster.fm می گوید:

تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI)، برخی از اشتباه ترین و قابل سواستفاده ترین اصطلاحات در حوزه ما هستند. UI بدون UX مانند نقاشی بدون فکر و با کف دست بر روی بوم است. در حالی که UX بدون UI مانند قاب مجسمه ای است که هیچ کاغذ روی آن وجود ندارد. در واقع UX و UI هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند.

در زیر شرح تاریخ، بحث و تعریف پیرامون هر اصطلاح را با جزئیات بیان می کنم. اما اگر به آنها اهمیتی نمی دهید – برای توضیحات ساده به انتهای هر بخش بروید و مطمئن شوید که آمار حرفه ای زیر آن را از دست نمی دهید.

2- User Experience Design یا طراحی تجربه کاربر چیست؟

همانطور که در ویکی پدیا بیان شده است:

طراحی تجربه کاربر (UXD یا UED) فرایند افزایش رضایت و وفاداری مشتری با بهبود قابلیت استفاده، سهولت و لذت است که در اثر تعامل بین مشتری و محصول ایجاد می شود.

دون نورمن، دانشمند شناختی و بنیانگذار مشاوره طراحی گروه Nielsen Norman، با اختراع این اصطلاح در اواخر دهه 1990 اظهار داشت كه: “تجربه كاربری شامل تمام جنبه های تعامل كاربران نهایی با شركت، خدمات آن و محصولات آن است. “

این بدان معنی است که بدون در نظر گرفتن متوسط​​، UX Design شامل همه تعامل های بین مشتری بالقوه یا فعال و یک شرکت می شود و به عنوان یک فرایند علمی می تواند برای هر چیزی کاربرد داشته باشد. چراغ های خیابانی، اتومبیل، قفسه بندی و غیره.

با این حال، با وجود یک اصطلاح علمی، استفاده از آن از زمان شروع تاکنون تقریباً در حوزه های دیجیتالی بوده است. یک دلیل قابل بحث برای این امر این است که صنعت در زمان اختراع اصطلاح شروع به انفجار کرد.

یکی دیگر از دلایل بحث برانگیز این است که این فقط یک روش خیالی برای بازنویسی عملی است که صدها سال با نام “market research” وجود داشته است.

درواقع Experience Design کار تحقیق بازار نیست. اگرچه برای دستیابی به یک هدف نهایی پیچیده از بسیاری از تکنیک ها استفاده می شود: ساختار، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی تجربه مشتری با یک شرکت و محصولات آن.

در اینجا مثالی از وظایف یک طراح UX با هدف توسعه محصولات دیجیتالی مشخص شده است. تئوری و فرایند را می توان برای هر چیزی اعمال کرد:

استراتژی و محتوا:

وایرفریم و نمونه سازی اولیه:

 • وایرفریم
 • نمونه سازی
 • تست / تکرار
 • برنامه ریزی توسعه
 • هماهنگی با طراح (های) UI
 • هماهنگی با توسعه دهنده (ها)
 • پیگیری اهداف و ادغام
 • تجزیه و تحلیل و دگرگونی

می بینید که تکرار محصول، همانطور که به آنالیز یا آزمایش متصل است، در واقع دو بار ذکر شده است، اما در واقعیت آن را بین سایر موارد موجود در لیست قرار می دهید.

در نتیجه:

 • User Experience Design فرایند توسعه و بهبود تعامل کیفیت بین کاربر و کلیه جنبه های یک شرکت است.
 • User Experience Design وظیفه دارد با روند تحقیق، آزمایش، توسعه، محتوا و نمونه سازی های اولیه سازگار باشد.

درسی که در اینجا باید بدانید این است که اگر شما به جامعه شناسی و علم شناختی در افراد و محصولات عالی علاقه مند هستید، تجربه کاربری مکان خوبی برای شماست. اما اگر آن اصول را بفهمید و از لحاظ بصری تمایل بیشتری به خرج دهید، ممکن است به Interface Design آن نگاه کنید.

3- طراحی رابط کاربری چیست؟

علی رغم اینکه یک زمینه قدیمی تر و کاربردی تر است، به دلیل تنوع در تفسیرهای متنوع، پاسخ به این سؤال که “طراحی رابط کاربری چیست؟” دشوار است. در حالی که User Experience ترکیبی از وظایف متمرکز بر بهینه سازی یک محصول برای استفاده موثر و لذت بخش است.

اگر به پست های شغلی برای طراحی رابط کاربری (کاربر رابط) نگاه کنید، بیشتر تفسیرهایی راجع به حرفه ای که شبیه به طراحی گرافیک است، خواهید یافت.

اگر به تعاریف کارشناسی از طراحی رابط کاربری نگاه کنید، بیشتر توصیفاتی را پیدا می کنید که حتی مراجعه به همان تکنیک های ساختاری تا حدودی یکسان با طراحی تجربه کاربری هستند.

اما هر دو از جهاتی به هم نزدیک هستند. طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری یک نقش چند وجهی و چالش برانگیز هستند. این مسئولیت انتقال توسعه، تحقیق، محتوا و طرح یک محصول به یک تجربه جذاب، راهنمایی و پاسخگو برای کاربران است. همچنین بر خلاف UX، یک حرفه کاملا دیجیتالی است و طبق تعریف فرهنگ لغت:

رابط کاربری وسیله ای است که کاربر و یک سیستم کامپیوتری در آن تعامل دارند، به ویژه در استفاده از دستگاه های ورودی و نرم افزارها.

صرف نظر از اینکه شما طراحی UX را انتخاب کنید یا طراحی UI، مهم است که بدانید اشخاص دیگر چگونه کار می کنند.

بیایید نگاهی گذرا به مسئولیت های طراح UI بیاندازیم:

 • تجزیه و تحلیل مشتری
 • تحقیقات طراحی
 • برندسازی و توسعه گرافیک
 • راهنمای کاربر

واکنش گرایی و تعامل گرایی:

 • نمونه سازی UI
 • تعامل و انیمیشن
 • سازگاری با اندازه تمام صفحه های دستگاه
 • پیاده سازی با توسعه دهنده

به عنوان یک طراح بصری و تعاملی، نقش UI برای هر رابط دیجیتال و برای مشتریان، یک عنصر اصلی برای اعتماد به یک برند بسیار مهم است. در حالی که خود برند هرگز بر عهده طراح UI نیست.

UI مسئولیت “اجرای” طرح با یک توسعه دهنده را بر عهده دارد. در حالت کلی اینگونه است که مشاغل UI در گذشته کار کرده است اما باید توجه داشته باشید که این خطوط مبهم هستند. زیرا اصطلاح “Web Designer” (اساساً یک طراح UI که می تواند کد نویسی کند)، توسط تخصص طراحان رابط کاربری جایگزین می شود. در حالی که UX نیازی به کدنویسی ندارد. UI نقشی است که با پیشرفت زمان، به عنوان بخشی از ایجاد رابط های تعاملی به آن اعتماد خواهید کرد.

در نتیجه:

طراحی رابط کاربری وظیفه انتقال نقاط قوت و دارایی های بصری یک برند به رابط محصول، برای بهتر کردن تجربه کاربر می باشد.
طراحی رابط کاربر فرایندی است برای هدایت بصری کاربر از طریق رابط محصول از طریق عناصر تعاملی و در همه اندازه / سیستم عامل.
User Interface Design یک زمینه دیجیتال است که شامل مسئولیت همکاری و کار با توسعه دهندگان یا کدنویسی می باشد.
یا به تعبیر مشابه ، طراحی UI پوست یک محصول را تولید می کند – نمایش تصویری / گرافیکی یک محصول. این مسئول حساسیت محصول – واکنش پذیری و تعامل آن در پاسخ به ورودی کاربر است. و حرکات آن – راهنماها ، نکات و راهنماهای یک محصول که کاربران را از طریق تجربه هدایت می کند.

4- آیا طراحی UI از طراحی UX مهمتر است؟

اگر پاراگراف های بالا را خوانده اید، جواب را می دانید. اما اگر مطمئن نیستید، به من اجازه دهید نقل قولی از طراح و متخصص، هلگا مورنو را برای شما بیان کنم که شکاف بین UX و UI Design را به طور کامل در مقاله خود توضیح داده است:

“چیزی که بسیار عالی به نظر می رسد اما استفاده از آن دشوار است، نمونه ای از UI عالی و UX ضعیف است. در حالی که برخی از چیز های دیگر نمونه ای از UX عالی و ضعف UI است. “

هر دو نقش هنوز هم گیج کننده و نادرست تفسیر شده اند. بنابراین اگر به دنبال ورود به این زمینه ها هستید، مهم نیست که کدام یک از این ها مهمتر هستند، بلکه براساس توضیحات فوق، مم این است که کدامیک برای شما جذابیت بیشتری دارد.

برای طراحی UX پول بهتری پرداخت می کنند یا UI؟

حقوق و دستمزد توسط عوامل بسیاری دیکته می شود، گرچه در درجه اول:

 • محل
 • تجربه
 • صنعت
 • نوع پروژه / نوع محصول

مهمترین فاکتورها برای پرداخت حقوق هستند.

به طور متوسط ​​خواهید فهمید که مشاغل UI و UX دارای محدوده حقوق مشابهی در بین استارتاپ ها و صنایع کوچک فناوری هستند. با این وجود در صنایع فناوری خارج از زمینه های وب و موبایل (به عنوان مثال شرکت های اتومبیل، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و غیره)، برای طراحان UI فرصت های بیشتر و غنی تری وجود دارد.

5- چگونه می توانم مهارت های طراحی UX و UI را یاد بگیرم؟

در حالی که مؤسسات دانشگاهی وجود دارند که برنامه های طراحی تعاملی و طراحی بصری دارند، روش های رسمی بسیار اندکی برای یادگیری مهارت های UI یا UX Design وجود دارد که برای کار در استارتاپ های فنی یا حتی شرکت های بزرگتر کاربرد دارد.

اگر در یک کلان شهر بزرگ زندگی می کنید، خوش شانس هستید که می توانید به انواع برنامه ها و کلاس هایی که به سبک مجمع عمومی و… برگزار می شوند، دسترسی داشته باشید.