Wix و وردپرس، دو مورد از محبوب ترین سیستم عامل های موجود، برای وبسایت ها هستند. Wix بیش از 4.5 میلیون وبسایت را پشتیبانی می کند، در حالی که وردپرس، پشتیبان بیش از 28 میلیون وبسایت است. تفاوت اصلی بین آن ها این است که Wix یک وبسایت ساز و سیستم عامل میزبانی (Host )، است، در حالی که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز (CMS) است و درواقع سیستم عامل میزبان( Host) نیست.

یک نکته مهم که هنگام تصمیم گیری برای انتخاب، بین Wix و وردپرس، باید در نظر بگیرید این است، که کدام یک برای سئو بهتر است. اگر با جوملا نیز آشنایی داشته اید، بهتر است مقاله مقایسه جوملا با وردپرس، را نیز بررسی کنید.

Wix، یکی از آسان ترین سیستم عامل ها در ساخت وبسایت است.

Wix

Wix به عنوان یکی از آسان ترین سیستم عامل ها برای ساخت یک وبسایت مدرن، به شمار می رود. اگرچه، کاربرانی که دانش فنی بیشتری دارند، تمایل به پرهیز از آن دارند؛ زیرا می خواهند کنترل کاملی بر سایت خود داشته باشند. Wix، بصورت دیوانه وار قابلیت های زیادی را اضافه کرده است و بخش بیشتری از جدید ترین موارد اضافه شده، مربوط به ابزار های سئو (SEO)، است. این ابزار ها می توانند کاملاً فنی باشند، اما در اینجا فقط چند نمونه از قابلیت های جدید سئوی Wix مطرح شده است:

  • امکان اصلاح ساختار URL پیش فرض، شخصی سازی نام های زیر شاخه، ویرایش، حذف یا افزودن پیشوند به URL ها و حتی ایجاد یک ساختار URL کاملاً مسطح.
  • به روزرسانی خودکار نقشه سایت، از طریق 301 تغییر مسیر و همراه با به روزرسانی متعارف و سایر برچسب های مربوطه.
  • ارائه پرونده های ورود به سیستم به صورت: گزارش وضعیت با براساس زمان، ترافیک ربات بر اساس صفحه، ترافیک ربات بر اساس زمان.

در گذشته برای انجام همه این کارها باید به بسیاری از ابزار های شخص ثالث اعتماد می کردید، که منجر به بی نظمی و معمولاً نتایج کمتر از حد مطلوب، می شد. توانایی داشتن گزارش دقیق، همیشه قبلاً یک چالش بوده است. داشتن این ویژگی داخلی در Wix، یک پیشرفت عمده محسوب می شود.

نکات منفی Wix برای سئو

در رابطه با مقایسه دو سیستم عامل Wix و وردپرس، چندین نکته منفی در مورد Wix وجود دارد و برخی از این عوامل مهم، سئو(SEO) را تحت تأثیر قرار می دهند:

  • Wix از یک ساختار پیوند غیرمعمول استفاده می کند، که بیشتر متخصصین سئو نسبت به آن بی توجه هستند. در هر کد URL، یک عدد را مشاهده خواهید کرد. این URL، از طریق جاوا اسکریپت ارائه می شود، که سابقه طولانی ندارد و برای نمایه سازی و کرال شدن توسط موتور جست و جو، ایده آل نیست.
  • نکته منفی بزرگ دیگر Wix، عدم توانایی در افزودن کد سفارشی است. با اینکه آن ها یک عنصر کد HTML را ارائه می دهند، اما کد ارائه شده، کاملاً محدود شده است.
  • مقدار زیادی کد های نامرتب وجود دارد. این می تواند یک مشکل باشد زیرا می تواند در امتیازات ایده آل سرعت صفحه تأثیر داشته باشد.
وردپرس، یکی از اولین سیستم عامل های راه اندازی سایت بوده است.

وردپرس

وردپرس یکی از اولین سیستم عامل های گسترده وبسایت بود، که راه اندازی سایت را نسبتاً آسان می کرد. همچنین این یک برنامه منبع باز است که به جامعه اینترنت، متکی است. اگر با نوع عملکرد وردپرس آشنایی ندارید در این مقاله می توانید کار با وردپرس را به طور مقدماتی، یاد بگیرید.

در مقایسه ورد پرس با سیستم عامل Wix، عملکرد اصلی وردپرس، آزاد است. اما بیشتر عملکرد های مدرن، سایت شما را ملزم به پرداخت هزینه افزونه ها می کنند.

این افزونه ها، عملکرد مورد نیاز برای انجام انواع کارها را فراهم می کنند. همچنین افزونه ها، راه دستیابی شما به ابزارهای جستجوگر هستند. بررسی این ابزارها، کاری است که باید هنگام در نظر گرفتن سئو، به جستجو بپردازید.

در مقایسه با Wix، وردپرس همچنین کاربران بیشتری دارد، به این معنی است که انجمن های بیشتر و متخصصان بیشتری هستند تا در صورت نیاز، به کمک شما بیایند.

نکات منفی وردپرس برای سئو

افزونه ها توسط شرکت ها یا گروه های مختلف ساخته می شوند، بنابراین همه آن ها با هم ارتباط برقرار نمی کنند یا به روش های مشابه کار نمی کنند.

در حالی که Yoast محبوب ترین ابزار SEO، در وردپرس است، موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد. این ابزارها می توانند در بعضی مواقع عالی عمل کنند، اما همچنین می توانند با یکدیگر در تعارض باشند و به طور بالقوه مشکلاتی را ایجاد کنند. مانند همه افزونه ها، آن ها می توانند آسیب پذیری را معرفی کنند و بروزرسانی ها می توانند باعث خراب شدن سایر عناصر سایت شوند.

حتی با این موارد، در مقایسه با Wix، حجم بالای افزونه های وردپرس موجود، همیشه یک نقطه فروش قوی بوده است. هر روز افزونه های جدیدی اضافه می شود و به همین دلیل ایجاد سایتی بهینه سازی شده برای سئو(SEO)، در وردپرس کاملاً امکان پذیر است.

مقایسه Wix و وردپرس: سئو

اگر به اصول اساسی سئو می پردازید، هر دو مورد Wix و وردپرس، موارد زیر را ارائه می دهند:

امکاناتوردپرسWix
عنواندارددارد
توضیحات متادارددارد
تگ های H1-H6دارددارد
نقشه های سایت XMLدارددارد
تگ های Altدارددارد
301 تغییر مسیردارددارد
بدون تگ های فهرستدارددارد
نشانه گذاری طرحدارددارد
Mobile Friendlyدارددارد
اتصال GSCدارددارد
اتصال GAدارددارد
اتصال Bing Webmaster Toolsدارددارد

جایی که همه چیز شروع به تغییر می کند، زمانی است که شما به نیاز های پیشرفته تری از ویژگی های سئو، دسترسی پیدا می کنید.

در این مرحله، انعطاف پذیری وردپرس بسیار راحت به دست می آید. اما برای بسیاری از مشاغل کوچک که فقط به قابلیت های اساسی سئو نیاز دارند، استفاده از هریک از موارد “Wix و وردپرس” امکان پذیر است.

مقایسه Wix و وردپرس: ترافیک ارگانیگ

در طی مطالعه بر روی میلیون ها سایت، مشخص شد که 46٪ از سایت های وردپرس حداقل مقداری ترافیک ارگانیک دریافت می کنند، در حالی که تنها 1.4٪ از سایت های Wix این تجربه را دارند.

میزان ترافیک ارگانیگ دریافتی Wix و وردپرس

مقایسه Wix و وردپرس: نتیجه

در پایان، اگر از اکثر متخصصان سئو بپرسید که پلتفرم مورد علاقه آن ها چیست، آن ها احتمالاً از هر کدام که بیشتر استفاده کرده اند، به شما خواهند گفت. مردم برنامه هایی را که تجربه آن را دارند ترجیح می دهند و دلایلی برای بی اعتبار کردن گزینه های دیگر پیدا می کنند. به همین دلیل است که شما نظرات مختلفی را در مورد اینکه کدام پلتفرم، شما را به بهترین شکل برای موفقیت تنظیم می کند، می بینید.

اکنون که این سیستم عامل ها را بررسی می کنیم، “Wix” پیشرفت های چشمگیری در خود ایجاد کرده است. تمام شکایات قدیمی در مورد عدم کنترل، هنگام استفاده از Wix، به اندازه گذشته اعمال نمی شود و در انجام بهینه سازی های اساسی سئو، با وردپرس مطابقت دارد.

برای مشاغل کوچک و سایت ها، این ممکن است یک برگ برنده، باشد. همانطور که اخیراً جان مولر گفت:

محتوای سایت بدون توجه به آنچه در آن ساخته شده است، به طور فزاینده ای، مهم است. تا زمانی که با مسائل فنی عمده ای روبرو نشوید، محتوا چیزی است که باید روی آن، تمرکز کنید.

اگر نیازهای شما در زمینه جستجوگرها کم است و به یک سازنده وبسایت با کاربرد آسان اهمیت می دهید، ممکن است Wix بهترین انتخاب شما باشد.

در حالی که، برای کاربران پیشرفته تر که به دنبال بهترین ها، با مقیاس پذیری و سفارش سازی هستند و همچنین کسانی که قصد دارند از سئو، به عنوان یک استراتژی بلند مدت استفاده کنند، وردپرس می تواند مناسب ترین انتخاب باشد.

منبع: searchenginejournal