سوالی که امروز برای ما مطرح است توسط جو در کرواسی ارائه شده است. این سوال با موضوعی سروکار دارد که مطمئن هستیم هر متخصص سئو یا با آن مواجه شده است یا در بخشی از حرفه خود خواهد دید. سوال مطرح شده در مورد منو کشویی و تاثیر لینک های پنهان بر سئو وب سایت است.

سوال جو بدین گونه است: “صفحه وب ما مربوط به داده ها و آمار های ورزشی است، بطوری که در صفحه اصلی خود مسابقات ورزشی مختلفی را که در کشور های مختلف انجام شده است، نشان می دهیم. برای تجربه کاربری و بخش فنی صفحه، این موارد در منو کشویی هر کشور قرار می گیرد، اگر روی منو کشور کلیک نشده باشد، این موارد برای کاربران و گوگل قابل مشاهده نیستند، آیا این امر تأثیر منفی بر سئو صفحات مسابقه از نظر Authority خواهد داشت و آیا بر کرال شدن صفحات تأثیر خواهد گذاشت؟ “

پیمایش و منو های سایت، به خصوص منو های کشویی از بخش های بزرگی هستند که با استفاده از آن ها سئو کاران می توانند سایت خود را بهبود بخشند و یا بیشتر به آن آسیب برسانند.

چرا منو های پیمایش در سئو اهمیت دارند؟

بسیاری از تفکرات، نه فقط از دیدگاه سئو بلکه از نظر تجربه کاربری، خلاقیت، قابلیت دسترسی و توسعه به سمت منو ها کشیده می شود. از نظر فنی سئو، ناوبری بهترین فرصت برای تأثیر گذاری در رتبه بندی صفحات داخلی شما است.

در واقع می توانید لینک ها را کنترل کنید و چگونگی به جریان افتادن هر مرجع در سراسر سایت خود را بررسی کنید. منو های پیمایش همچنین به موتور های جستجو کمک می کنند تا نحوه چیدمان سایت شما را درک کنند.

اهمیت منو کشویی در سئو و موتور های جستجو

اغلب این سوال پرسیده می شود که: “اگر لینکی در نقشه سایت باشد، آیا ما به آن در منوی اصلی پیمایش هم نیاز داریم؟” پاسخ مثبت است. شما به آن ها در منوی اصلی نیاز دارید.

اگر لینکی آنقدر مهم نیست که شما بتوانید در منو ناوبری یا کشویی خود قرار دهید و آن را به کاربران نشان دهید، چرا موتور های جستجو فکر می کنند که نشان دادن آن برای کاربران مهم است و تاثیر آن سئو چگونه است؟ بیایید به سوال جو برگردیم: آیا تأثیر منفی منو های کشویی بر سئو صفحات شما وجود دارد؟ بستگی دارد!

بسته به نحوه کد گذاری منوی کشویی شما، لینک هایی که در مرحله دوم و سوم قرار می گیرند ممکن است برای موتور های جستجو قابل مشاهده نباشند، این مسائل تأثیر منفی روی آن صفحات نخواهد داشت، اما از نظر بهینه سازی کلی سئو آن ها نیز ایده آل نیست. همچنین ممکن است در قابلیت کرال شدن آن ها نیز تأثیر بگذارد.

بسیاری از متخصصان سئو معتقدند که گوگل صفحات را بر اساس رتبه آن ها کرال می کند بنابراین لینک های داخلی بیشتر به صفحه احتمال کشف و کرال شدن می دهد و همچنین رتبه صفحه را افزایش می دهد! مهم است که از منظر نمودار لینک به ناوبری خود نگاه کنید.

نکات مهم برای سلسله مراتب پیمایش

رعایت نکات استفاده از منو کشویی و تاثیر آن بر سئو

هنگام طراحی سلسله مراتب پیمایش، مهم است که جریان کاربری و صفحات مهم را به خاطر بسپارید. لازم نیست همه صفحات در منو باشند. با این حال باید یک مسیر خزیدن واضح از صفحه اصلی به سایر صفحات سایت وجود داشته باشد، راهی که شامل نقشه سایت نباشد.

حتما مشاهده کرده اید که بسیاری از سایت های خرده فروشی موفق دارای یک منوی سطح بالا در صفحه اصلی خود هستند، اما سپس به یک منوی ثانویه با لینک های بیشتر مربوط به آن دسته یا زیر مجموعه های دسته اضافه می کنند.

آن ها تصمیم گرفته اند Authority خود را به آن زیر مجموعه از صفحات منتقل کنند و سپس اجازه دهند که همه این صفحات به همه موارد دیگر لینک دهند. این یک استراتژی بد نیست و از همان استراتژی هایی است که ما در گذشته استفاده کرده ایم.

همیشه یک نمودار از لینک های داخلی ایجاد کنید تا مطمئن شوید که در واقع سیگنال هایی را که می خواهید ارسال کنید، به درستی انجام می شوند. با استفاده از ابزار هایی مانند Screaming Frog ،Sitebulb ،Majestic ،PowerMapper یا حتی به صورت خودکار و با استفاده از Gephi و لیستی از لینک های داخلی می توانید این کار را به راحتی انجام دهید.

موتور های جستجو در تعیین محتوا در قسمت هایی از صفحه بسیار خوب عمل کرده اند، اما ما هنوز هم سایت های زیادی را با ناوبری بسیار بزرگ می بینیم که حدود 90٪ محتوای صفحه را تشکیل می دهند. این مسئله ایده آل نیست و می تواند برای موتور های جستجو (و افراد) گیج کننده باشد.

در پایان پاسخ سوال جو این است که تاثیر استفاده از منو های کشویی بر سئو برای هر سایت متفاوت است. امیدوارم پاسخ ما چیز های قابل تأملی را در اختیار شما قرار دهد و منابعی برای تعیین بهترین راه پیش رو در شرایط منحصر به فرد شما فراهم کند.

منبع: searchenginejournal.com