اینکه چطور گوگل دقیقاً از سیگنال های تعاملی استفاده می کند (به عنوان مثال کلیک ها و داده های تعاملی) مورد بحث است. این مقاله نشان می دهد گوگل از معیار های تعاملی برای آموزش مدل های یادگیری ماشین خود استفاده می کند. گوگل همچنین ادعا کرده است که از سیگنال های کلیک برای شخصی سازی جستجو و سئو و ارزیابی الگوریتم های جدید استفاده کرده است.

اگرچه برای جزئیات بیشتر گوگل معمولاً با تکذیب (“ما از چنین معیار هایی استفاده نمی کنیم”) به تغییر واژه های خود می پردازد (“کلیک ها مهم هستند.”). در حالی که بسیاری از کاربران گوگل بدون شک برای کمک به جامعه سئو کاران سخت تلاش می کنند اما آن ها تحت فشار “مبنی بر فاش نکردن جزئیات زیاد” در مورد الگوریتم های خود هستند زیرا احتیاط می کنند که سئو کار ها نتایج جستجو را به بازی نگیرند.

در واقع گوگل هرگز نمی خواهد به طور دقیق نحوه استفاده از معیار های تعاملی را به شما بگوید. بیشتر بحث سئو در مورد این است که گوگل در الگوریتم های رتبه بندی خود از نرخ کلیک (CTR) اصلی استفاده می کند.

ما معتقدیم بیشتر بحث ها در مورد CTR تا این مرحله بسیار ساده بوده است. هر روشی که سئو کاران فکر می کنند گوگل از سیگنال های کلیک استفاده می کند، ساده نیست، نحوه استفاده گوگل از کلیک ها بسیار پیچیده تر از هر چیزی است که تصور می کنیم. این پیچیدگی به راحتی به گوگل کمک می کند که خیلی چیز ها را انکار کند و توجیه می کند که تئوری های منطقی سئو “ساختگی” هستند.

بحث CTR دیگری نیست

اینکه “اگر” گوگل از سیگنال های کلیک برای سئو استفاده می کند، ما را به یک مسیر اشتباه سوق می دهد. ما می دانیم که گوگل این کار را انجام می دهد فقط چگونگی آن را نمی دانیم.

به عنوان مثال آیا آن ها سیگنال های مستقیم هستند یا فقط برای آموزش یادگیری ماشین استفاده می شوند؟ آیا سیگنال های کلیک در الگوریتم گسترده تر یا فقط برای شخصی سازی استفاده می شوند؟ به جای پرداختن به این بحث اجازه دهید موضوعی کاملاً اساسی تر و احتمالاً بسیار مفید تر برای سئو شما را پیشنهاد دهیم.

چرا باید تصور کنید گوگل از کلیک برای رتبه بندی استفاده می کند؟

چندی پیش بیل اسلاوسکی کشف خود را از یک امتیاز جدید در گوگل بیان کرد که در آن اینگونه توضیح داده شده بود “تغییر رتبه بندی نتایج جستجو بر اساس بازخورد ضمنی کاربر”.

این امتیاز از نظر سئو کاران جذاب است زیرا توضیح می دهد که چگونه استفاده از سیگنال های کلیک می تواند بسیار “مهم” باشد (همانطور که گوگل می گوید) اما فرایندی را برای محاسبه معیار های “کلیک طولانی” و “آخرین کلیک” برای نتایج جستجوی بهتر توصیف می کند.

در حقیقت ما هیچ مدرکی نداریم که گوگل از فرآیند های توصیف شده در این امتیاز استفاده کند و حتی اگر استفاده می کرد، احتمالاً بسیار پیچیده تر و فراتر از روند توصیف شده در اینجا است.

همانطور که گفته شد، این امتیاز بسیار جالب توجه است زیرا از بسیاری از بهترین راه حل های سئو که سال هاست از آن ها دفاع می کنیم پشتیبانی می کند. به حدی که اگر این معیار ها را بهینه کنید، صرف نظر از اینکه گوگل از این فرآیند های دقیق استفاده می کند یا نه، مطمئناً ترافیک و رتبه بندی سئو سایت خود را بهبود می بخشید. به طور مشخص:

 • کلیک های بیشتر (“CTR بالا”): صرف نظر از رتبه شما، میزان بازدید شما بیشتر می شود و کلیک های اولیه اساس تمام معیار های کلیک بعدی است.
 • تعامل بهبود یافته (“کلیک های طولانی”): تقریباً همیشه علامت مثبت کاربران شماست و اغلب شاخصی از کیفیت است و همچنین با بازدید های بعدی ارتباط دارد.
 • رضایت کاربر (“آخرین کلیک”): هدف نهایی سئو و در نهایت تجربه ای که گوگل در ارائه نتایج جستجوی خود برای آن تلاش می کند.

ما می توانیم این اصول را به 3 معیار اندازه گیری تعامل مبتنی بر کلیک برای سئو خلاصه کنیم: اول، طولانی و آخرین.

بهبود سئو با سیگنال کلیک

همانطور که در تصویر بالا می بینید این سه کلیک عبارتند از:

 1. کلیک اول باشید: نمره بالای CTR به معنای ترافیک زیاد در سایت شماست. همچنین گوگل از سیگنال های کلیک برای شخصی سازی استفاده می کند تا الگوریتم های خود را ارزیابی کند و مدل های یادگیری ماشین خود را آموزش دهد.
 2. کلیک های طولانی را بدست آورید: کاربران معمولا در صفحه هایی که مرتبط با موضوع جستجوی آن ها هستند، وقت بیشتری را می گذرانند. علاوه بر این برای ایجاد تجربه خوب کاربر، گوگل ممکن است از آن به عنوان یک سیگنال کیفیت استفاده کند.
 3. کلیک نهایی باشید: هنگامی که صفحه شما کاملا نیاز کاربر را برطرف می کند، کاربران کمتر پیش می آید که دوباره به صفحه گوگل برگردند تا نتایج دیگری را ببینند. اینکه آخرین کلیک کاربر باشید، نشان دهنده محتوای رضایت بخش شماست.

در ادامه به توضیح یشتر این موارد می پردازیم.

۱. اولین کلیک باشید: کسب CTR بالا

همانطور که قبلاً گفته شد شواهد زیادی وجود دارد که گوگل کلیک ها را به روش های مختلف کنترل می کنند و در نظر می گیرند. (و اگر رو راست باشیم شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آن ها CTR را آنطور که بسیاری از متخصصان سئو معتقدند استفاده نمی کنند.)

حتی اگر CTR سیگنال رتبه بندی نباشد، داشتن CTR بالا تقریباً همیشه برای سئو خوب است، زیرا این به معنای دریافت کلیک و توجه بیشتر به محتوای شما است.

علاوه بر ارزش کسب CTR بالا، کلیک ها نیز اساس معیار های بعدی مبتنی بر کلیک، از جمله کلیک طولانی و آخرین کلیک هستند. بنابراین کسب اولین کلیک یک مرحله اساسی است.

چگونه می توان نرخ کلیک بالاتری کسب کرد؟

توانایی شما برای به دست آوردن CTR بالا تقریباً به طور کامل با بهینه سازی ظاهر صفحه خود در نتایج جستجوی گوگل موجود است. اینکه چگونه قطعه شما برجسته شده و مورد توجه قرار می گیرد جای بحث دارد.

ممکن است فکر کنید گزینه های شما برای تأثیرگذاری روی CTR از این طریق کاملاً محدود است، اما در واقع شما دارای اهرم های بسیار شگفت آور قدرتمندی هستید که می توانید به نفع خود از آن استفاده کنید:

 1. عناوین جذاب و مرتبط (مثلا عنوان کلاس کارشناسی من، مطمئناً ارزش تماشا را دارد)
 2. توضیحات متا جذاب و غنی از کلمات کلیدی
 3. داده های ساختار یافته و علامت گذاری خوب
 4. برنده قطعه های ویژه
 5. URL های غنی از کلمات کلیدی که ممکن است گوگل از آن ها استفاده بهتری کند
 6. بهینه سازی favicon
 7. افزایش جستجوی برند
افزایش نرخ کلیک

در مورد دستکاری CTR خود، چه با استفاده از ربات ها یا یکی از بسیاری از سرویس های کلیک سیاه که در وب می توانید پیدا کنید، چه می کنید؟ بیشتر اوقات این تاکتیک ها منجر به نتایج نا امید کننده ای می شوند. یکی از دلایل احتمالی این است که گوگل در شناسایی رفتار جستجو “غیر طبیعی” بسیار ماهر است.

بنابراین CTR بالا می تواند چیز خوبی باشد اما واقعیت همچنان وجود دارد. همانطور که گوگل دفعات بی شماری به ما گفته است که CTR یک سیگنال “پر سر و صدا” است که برای رتبه بندی استفاده می شود. آیا صفحه ای که دارای عنوان پر زرق و برق است فقط به این دلیل که کاربران روی آن کلیک می کنند، جایزه می گیرد؟

گرچه کسب کلیک یکی از اهداف اصلی سئو است، “اهمیت” سیگنال احتمالاً دلیل این امر است که گوگل از CTR به عنوان یک سیگنال رتبه بندی مستقیم استفاده نمی کند. در واقع اگر محتوای شما به تجربه کاربری ضعیفی منجر شود، می توانید CTR بالایی کسب کنید. اما ممکن است در نهایت به شما آسیب برساند.


۲. کلیک طولانی بدست آورید

اگر مردم را فریب دهید تا روی URL شما کلیک کنند اما در واقع صفحه شما آنچه که قول داده اید را تحویل ندهد یا حتی به اندازه کافی به درخواست کاربر پاسخ ندهد، این مسئله برای کاربران یا گوگل خوب نیست و قطعاً برای شما نیز بد است.

یکی از معیار های موتور های جستجو برای مرتبط بودن محتوا می تواند زمان مشاهده که دارای وزن است، باشد. بر اساس این مفهوم که کاربران معمولاً کمی بیشتر در سایتی که به نظرشان مرتبط است وقت می گذرانند، در مقابل صفحه ای که مفید نمی دانند. در این چارچوب “کلیک های طولانی” می توانند وزن بیشتری نسبت به “کلیک های کوتاه” داشته باشند.

اما متخصصان سئو می گویند هر کوئری به یک کلیک طولانی احتیاج ندارد. بسیاری از جستجو ها مانند آب و هوا یا بلند ترین کوه های اروپا، می توانند خیلی سریع اغلب در چند ثانیه پاسخ داده شوند. منطقی نیست این صفحات کلیک طولانی داشته باشند.

این سئو کاران درست می گویند. خوشبختانه مهندسان گوگل درک کرده اند که هر کوئری یکسان نیست و یک راه حل هوشمندانه اندیشیده اند: نمرات کلیک را می توان بر اساس هر پرسش از جمله زبان و داده های کلیک مخصوص آن کشور، وزن کرد.

برای نگاهی عمیق تر، مدت زمان ماندن بازدید کنندگان در صفحه شما ملاک نیست، بلکه نسبت کلیک های طولانی (LC) به کلیک های کلی (C) است که بر اساس هر کوئری وزن می شود. از این نسبت LC | C می توان برای رتبه بندی مجدد درخواست ها براساس مشارکت کاربر استفاده کرد.

کلیک طولانی کسب کنید

این مرحله را یک قدم جلو تر ببرید: نتایج با نسبت خوب کلیک طولانی ممکن است رتبه بالاتری داشته باشند، در حالی که نتایج با نسبت های کلیک طولانی ضعیف ممکن است پایین تر باشند.

بنابراین شرایطی را در نظر بگیرید که CTR خود را “هک” کرده اید تا کلیک های بیشتری بدست آورید، اما خود صفحه آنچه که باید را به کاربر نمی دهد و در نتیجه کلیک های کوتاه بیشتری خواهید داشت. از لحاظ تئوری این در واقع می تواند به رتبه شما آسیب برساند حتی اگر شما با CTR بالا تر شروع کرده باشید!

نحوه بهینه سازی برای کلیک های طولانی

بسیاری از سئو کاران فکر می کنند کلیک های طولانی به معنای مشابه “بهبود زمان ماندن در صفحه” یا صرفاً مدت زمانی است که کاربر برای سایت شما می گذارد. سیگنال های مرتبط با بهبود زمان سکونت اغلب به عنوان سیگنال های “UX” (تجربه کاربر) شناخته می شوند.

هدف نهایی دریافت کلیک های طولانی تر به همین سادگی است: مفید ترین، کامل ترین و جذاب ترین پاسخ را به پرسش جستجوی کاربر با جذاب ترین و موثر ترین قالب ممکن ارائه دهید.

به عنوان مثال کاربری که در جستجوی اطلاعات مربوط به توضیحات متا است ممکن است به “طول توضیحات متا”، “قالب توضیحات متا” و “نحوه نوشتن توضیحات متا” علاقه مند باشد. بهینه سازی کامل تر برای این اهداف جستجو متفاوت می تواند معیار های کلیک طولانی شما را بهبود بخشد.

نکته حرفه ای: نیازی به بهینه سازی صفحه برای هر کاربر ندارید. لینک به منابع دیگر در سایت شما بهتر از روش قبلی است. بازدید کنندگان مجبور نیستند برای یک کلیک در همان صفحه بمانند تا زمان آن “طولانی” شود.

جدا از کیفیت خود محتوا، تعدادی فاکتور UX وجود دارد که می توانید بازدید کنندگان خود را به تعامل با محتوای شما در سطح عمیق تر تشویق کنید. اگرچه لیست جامعی نیست، ولی چند مثال در موارد زیر آورده ایم:

 1. یک ناوبری تمیز و آسان برای استفاده داشته باشید.
 2. جستجوی سایت خود را آسان کنید.
 3. محتوای مهم را در جایی که یافتن آن آسان است قرار دهید.
 4. استفاده از فیلم های با کیفیت بالا
 5. برای محتوا 10 برابر تلاش کنید.
 6. از طراحی جذاب و مدرن استفاده کنید.
 7. پیوند برجسته به موضوعات نزدیک به هم برای پوشش چندین هدف جستجو. این ها می توانند پیوند های داخلی یا حتی پیوند های خارجی باشند.

۳. آخرین کلیک باشید

یک کاربر در صفحه ای از نتایج جستجو کلیک می کند، آنچه را که می خواهد پیدا نمی کند. سرانجام بر روی URL شما کلیک می کنند و می بینند شما پاسخی را که آن ها به دنبال آن بودند دارید. این بدان معناست که شما کوئری کاربر را پاسخ داده اید.

به عبارت ساده، آخرین کلیک به این معنی است که جستجو گران برای انتخاب نتیجه دیگری به گوگل بر نمی گردند. حتی اگر گوگل از این مسئله به عنوان فاکتور رتبه بندی استفاده نکند، می توانید ببینید که چقدر برای سئو شما مفید است که آخرین کلیک کاربر را تا حد ممکن شامل شود.

رضایت از کوئری کاربر بدین معناست که کاربران احتمالاً در محتوای شما می مانند و به اشتراک می گذارند و همچنین در آینده دوباره شما را جستجو می کنند.

آخرین کلیک باشید

چگونه آخرین کلیک باشیم؟

در سئو ما موارد کمتری وجود داشته است که در ارتباط با موفقیتی بزرگ تر از بهبود رضایت بازدید کننده است، و این دقیقاً همان چیزی است که گوگل به دنبال پاداش آن است.

متأسفانه یک فرآیند معمول در سئو این است که مختصری از محتوای متنی را به یک نویسنده متن ارائه دهید و انتظار داشته باشید که همه نکات برجسته را پوشش دهد. اما بیشتر اوقات آیا شما معتقدید که این محتوا واقعاً سزاوار رتبه بندی شماره 1 است؟ آیا این اولین، آخرین و تنها نتیجه ای است که کاربر باید کلیک کند؟

سال ها پیش هنگام کار در یک رستوران موفق، مدیر در مورد تأمین رضایت 100٪ مشتری به من توصیه ای کرد که هرگز فراموش نمی کنم: “هر اتفاقی بیفتد، مطمئن شوید که آن ها می خواهند برگردند.” شما باید با سئو اینگونه رفتار کنید: اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان سایت شما بر می گردند.

اینکه دقیقاً چطور اطمینان حاصل شود که بازدید کننده شما می خواهد برگردد، براساس هر پرسش متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، این بدان معناست که باید مسافت بیشتری را طی کنید، به طور کامل تری به درخواست ها پاسخ دهید و منابع بیشتری و تجربه بهتری را به کاربر ارائه دهید.

امیدواریم مقاله سیگنال های مهم مبتنی بر کلیک سئو برای شما مفید بوده باشد.

منبع: moz.com