برای جستجو و گردش در عرصه پهناور اینترنت، ابزار های مختلف و بسیاری وجود دارد. یکی از این ابزار ها که اکثر افراد با آن آشنایی دارند گوگل است. گوگل یک موتور جستجو بسیار مشهور در سطح جهانی است. تا الان موتور های جستجوی زیادی نظیر “سلام، پارسی جو، ریسمون، ذره بین، یوز و…” در کشور ایران افتتاح شده اند. همانطور که گفته شد یکی از این موتور های جستجو، ذره بین است که در ادامه مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

با ظهور و پیشرفت اینترنت در طول زمان، تا اکنون تعداد افرادی که با اینترنت و وب گردی آشنا شده اند، رو به افزایش است. به طوری که امروزه کمتر کسی را پیدا می کنید که برای رسیدن به پاسخ سوال هایش در هر عرصه ای از موتور های جستجو گر و اینترنت استفاده نکند.

بنابراین برای وب گردی نیاز به یک موتور جستجو داریم. اما از آنجایی که گوگل و دیگر موتور های جستجویی که امروزه با آن ها سر و کار داریم غیر ایرانی و وابسته به شرکت های خارجی نظیر مایکروسافت هستند، موتور های جستجوگر ملی مانند ذره بین، افتتاح شده و آغاز به کار کردند. 7 مورد از مهم ترین فاکتور های رتبه بندی و سئوی صفحات در موتور جستجوی گوگل را در اینجا بخوانید.

ذره بین، یک موتور جستجوی ایرانی است.

ذره بین

ذره بین، یک موتور جستجوی کاملا ایرانی است که توسط اپراتور همراه اول راه اندازی شده و دسترسی به آن فقط برای کاربران ایرانی و افرادی که در ایران هستند، ممکن است. موتور های جستجوی ملی زیادی تا به امروز در ایران افتتاح شده اند و اکثر آن ها کارکرد قابل قبولی نسبت به نمونه های خارجی نداشته اند.

موتور جستجوی یوز، یکی از پروژه هایی است که با وجود هزینه های فراوانی که صرف آن شد، نتوانست به خوبی بین کاربران محبوبیت پیدا کند. اما ذره بین، یکی از موارد موفق و قابل قبول است که توانسته رضایت کاربران را جلب کند. برخی از ویژگی های ذره بین شامل:

  • زبان کاملا فارسی.
  • دانلود رایگان.
  • سرعت بالا در جستجو.
  • دسترسی به وبسایت های ایرانی و خارجی.
  • استفاده از آن برای همه افراد آسان است.
  • موضوعاتی مانند عکس و فیلم و موسیقی به صورت مجزا دسته بندی شده اند و امکان دسترسی راحت تر را برای کاربران ایجاد کرده اند.
موتور جستجوی ذره بین، همانند گوگل است؟

ذره بین چگونه کار می کند؟

ذره‌ بین در سال 1399 با حضور تعدادی از جوانان فعال ایرانی تشکیل شده است. ذره‌ بین یک وب‌ گرد فارسی‌ است که با بهره‌ گیری از فناوری‌ های پیشرفته، تجربه جستجو و گشت‌ و گذار در دنیای نامحدود و بی‌ انتهای اینترنت را بهبود می‌ بخشد.
ذره‌ بین با بهره‌ گیری از فناوری پیشرفته متا سرچ، نتایج جستجو را با ترکیبی از داده‌ های جستجوگر خود و جستجوگر‌ های دیگر استخراج کرده و آن‌ ها را به‌ صورت دسته‌ بندی شده نمایش می‌دهد (از ویژگی‌ های استفاده از این فناوری امکان مقایسه و انتخاب بیشتر از میان نتایج، برای کاربر است.)

موتور جستجوی ذره بین، در سال 1399 توسط اپراتور همراه اول راه اندازی شد.

شباهت و تفاوت موتور جستجوی ذره بین با نمونه های خارجی

ذره بین، از نظر ظاهری شباهت های زیادی به گوگل دارد و حتی برای سرچ درباره بعضی از موضوعات، نتایجی مشابه با گوگل را ارائه می دهد. اما در رابطه با بعضی موضوعات جستجو مانند “بازار”، “آوا”، “فیلم و سریال”، نتایج کاملا متفاوتی را ارائه می دهد.

آیا استفاده از موتور جستجوی ذره بین، به صرفه است؟

نتیجه گیری

موتور جستجوی ذره بین، از نظر کاربرد مانند گوگل و دیگر نمونه های خارجی بسیار عالی عمل می کند و برای کاربرانی که علاقه دارند از تولیدات ملی استفاده کنند بسیار مناسب است. با استفاده از ذره بین، شما می توانید از اخبار روز، آب و هوا، قیمت سکه و طلا و خیلی موضوعات دیگر مطلع شوید. همچنین مانند دیگر موتور های جستجو، شما می توانید دانلود موسیقی و فیلم و عکس وحتی نرم افزار را با ذره بین انجام دهید.