گوگل یک موتور جست و جوی وب است که در مالکیت شرکت Google است. گوگل از راه این درگاه روزانه صدها میلیون دلار درآمد به دست می آورد. این وب گاه در سال 1997 تاسیس شد و دامنه اصلی این سایت در ماه مه 2008 تعداد 135 میلیون بازدید داشته است. این موتور جست و جو بیشترین بازدید را در بین کاربران دارد. این موتور جست و جو روزانه چند صد میلیون بار به طرق مختلف بازدید می شود. مهم ترین هدف گوگل یافتن متن مورد نظر در میان صفحات وب سایت است.

موتور جست و جوی گوگل

موتور جست و جوی گوگل

معرفی گوگل

موتور جست و جوی گوگل امروزه تا حدی فرا گیر شده است که به عنوان یک مرجع اطلاعاتی کامل محسوب می شود و دارای کارکرد ها و الگوریتم های مختلفی است که ممتاز سئو آن ها را برای شما توضیح می دهد.

این موتور مشهور نیازی به معرفی ندارد همه شما کم و بیش با آن آشنا هستید و روزانه برای مسائل مختلف از آن استفاده می کنید.

موتور جست و جوی گوگل

موتور جست و جوی گوگل

مراحل کار موتور جست و جوی گوگل

عملکرد آن به سه بخش مهم تقسیم می شود.

بخش اول

جست و جو با وب شروع می شود. 60 تریلیون صفحه منحصر به فرد در فضای اینترنت وجود دارد که البته به طور مداوم در حال رشد هستند و گوگل این تعداد صفحه وب را به وسیله ربات خزنده (Crawl) خود پیمایش می کند.

ربات خزنده از این لینک به لینک دیگر می رود در واقع این صاحبان سایت ها هستند که مشخص می کنند ربات گوگل سایت آن ها را جست و جو کند یا خیر.

بخش دوم

گوگل صفحات سایت را بر اساس محتوا و یک سری فاکتور های دیگر منظم می کند تا بهترین نتیجه ممکن را حاصل کند. بعد از ورود کلیدواژه، الگوریتم های گوگل برای درک بهتر منظور شما شروع به کار می کنند و این الگوریتم ها شامل روش های مختلف جست و جو، کامل کردن اتوماتیک کلمات یا جملات، اصلاح کلمه ها، تشخیص مترادف یا هم معنی، درک و استنباط از طریق پرس و جو و تحقیق در لحظه می باشد.

الگوریتم های گوگل دائم در حال تغییر می باشند و این تغییرات برای ایده های مهندسین گوگل به وجود می آیند.

بخش سوم

گوگل در تمامی روز های هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز به مبارزه با اسپم ها برای برای حفظ نتایج به دست آمده می پردازد.

موتور جست و جوی گوگل

بیشتر اسپم ها به طور اتوماتیک حذف می شوند و اسناد مشکوک توسط مهندسین گوگل بررسی می شوند و در صورت مشاهده اسپم آن ها را به صورت دستی حذف می کند.

گوگل ابزارهای مختلفی مانند گوگل ادوردز، گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس و … را برای بهبود کیفیت وب سایت ها در اختیار کاربران قرار می دهد.