کپی تمیز و مختصر در وب سایت شما می تواند فوق العاده قدرتمند باشد. اگر مجبور شوید یک رمان کامل بنویسید تا کاربران سایت خود را متقاعد به اقدام کنید، احتمالاً کار اشتباهی انجام داده اید. در بسیاری از موارد، فقط چند کلمه برای هدایت تبدیل ها کافی است.

با استفاده از میکروکپی، می توانید به سرعت کاربران را به انجام اقدامات مورد نظر خود هدایت کنید. در برخی موارد، حتی می توانید زندگی شان را با کمک به آن ها در پیمایش وب سایت خود و یافتن اطلاعات مورد نیاز، راحت تر کنید.

بهترین قسمت؟ فقط کافی است چند کلمه در جای مناسب خود باشند!

تسلط بر هنر میکروکپی خوب ممکن است دشوار باشد، اما در این مقاله، ما تمام ابزارهای لازم را در اختیار شما قرار می دهیم.

میکروکپی چیست؟

میکروکپی شامل بیت های کوتاهی از متن است که خوانندگان را مجبور به اقدام یا راهنمایی آن ها در مسیر درست می کند. هدف، استفاده از حداقل کلمات ممکن برای رسیدن به هدف شماست (معمولاً به دلیل محدودیت های مکانی).

کمپین های ایمیل و صفحات فرود دو نمونه متداول برای کپی طولانی هستند. آن ها می توانند صدها یا هزاران کلمه داشته باشند، همه با دقت ساخته شده تا کاربران را متقاعد به تبدیل کنند.

از طرف دیگر، میکروکپی بسیار ظریف تر است. برخی از نمونه ها عبارتند از:

CTA ساده ترین نمونه میکروکپی آنلاین است. می تواند شامل یک دکمه CTA باشد که به سادگی افراد را به “ثبت نام” فرا بخوانید.

“A simple sign-up button.”

فیسبوک در مورد آنچه که فکر می کنید سوال می کند؛ نیز یک مثال عالی از این اصل در عمل است.

“An example of microcopy to drive interactions from Facebook.”

در هر یک از این سناریوها نوشتن پاراگراف های طولانی برای توضیح اینکه چرا کاربران باید اقدامی انجام دهند گزینه مناسبی نیست. بیایید در مورد چرایی آن صحبت کنیم.

چرا میکروکپی خوب اهمیت دارد؟

بیشتر وب سایت های مدرن بر اساس مفهوم تبدیل ساخته شده اند. شما می خواهید بازدید کنندگان اقدامات خاصی مانند ثبت نام در لیست های پستی، خرید یا حتی فقط کلیک کردن روی لینک های خاص را انجام دهند.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر تعداد تبدیل شما از ترافیک گرفته تا طراحی وب سایت تان تأثیر می گذارد. با این حال، از آنجا که کلمات راه اصلی ارتباط ما با وب هستند، آن ها همچنین قدرتمندترین ابزار ما برای هدایت تبدیل ها هستند.

این دو نمونه از نوشتن UX را در نظر بگیرید. اول، ما یک دکمه اشتراک مستقیم داریم.

“A barebones subscription form.”

دوم، ما یک فرم ثبت نام دیگر ایمیل داریم. هدف تبدیل یکسان است، اما نسخه بسیار متفاوت است.

حتی تغییرات جزئی در نسخه سایت شما می تواند تغییرات عمده ای در تبدیل ها ایجاد کند. برخی از کلمات به دلیل تأثیر قابل توجهی بر کاربران شناخته می شوند. به عنوان مثال، بازدیدکنندگان از “خرید اکنون” معمولاً بیشتر از یک دکمه ساده “خرید” کلیک می کند.

کلمات مناسب در جای مناسب کلی تفاوت ایجاد می کنند.

3 باید و نباید میکروکپی

اولین قانون میکروکپی کوتاه نگه داشتن موارد است. این یعنی حداکثر یک یا دو جمله. با این کار، اجازه دهید به برخی از ملاحظات اصلی دیگر برویم.

محل کپی خود را در نظر بگیرید

تصمیم گیری در مورد استفاده از نسخه کوتاه به متن آن بستگی دارد. به عنوان مثال با دکمه ها، مجبور هستید فقط از چند کلمه استفاده کنید.

“An overly-long CTA.”

همین مورد درمورد پیام های خطا و توصیفات مربوط به فرم وجود دارد. شما نه تنها باید با فضای محدود کار کنید، بلکه باید تصور کنید که ایده بازدیدکنندگان از نحوه کار این عناصر چه هستند.

برای مثال، برای افزایش قابلیت استفاده در زمینه ایمیل ، ممکن است یک توضیح کوتاه داشته باشید که توضیح دهد چه اطلاعاتی در داخل آن قرار دارد.

“An email sign-up form.”

از آنجا که بیشتر کاربران شما با فرم های تماس آشنا هستند، برای جلب نظر نیازی به یک پاراگراف کامل ندارید. این یکی از بهترین راه ها برای تصمیم گیری در مورد استفاده از نسخه های کوتاه است.

از کپی مبهم استفاده نکنید

پیام های خطا دو نوع هستند: پیام هایی که به شما اطلاعات کافی برای اقدام می دهند و پیام هایی که باعث می شوند رایانه خود را از پنجره به بیرون پرتاب کنید.

تفاوت؟ میزان اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهند.

هدف ایجاد تعادل، ارائه اطلاعات کافی به هنگام جلوگیری از بهم ریختگی است. اگر به مثال فرم تماس خود برگردیم، تصور کنید که هنگام وارد کردن مقادیری که کاربران تشخیص نمی دهند، فیلدهای آن این خطا را برمی گردانند.

 “A not-so-informative error message.”
دوباره امتحان کنید!

بدیهی است که این میکروکپی بسیار بد است. اطلاعات کافی برای کمک به هر طریقی در اختیار کاربر قرار نمی دهد. یک مثال بسیار بهتر می تواند این پیام باشد.

“An example of an informative error message.”
ایمیل وارد شده معتبر نیست!

مثال دوم تمام اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتا نقرار می دهد و در عین حال تجربه کاربر پسندتری را ایجاد می کند. این نوع میکروکپی به شما امکان می دهد “سرنخی” در مورد نحوه پیمایش وب سایت خود به کاربران بدهید.

برای مخاطبین خود بنویسید

هدف از میکرو کپی، سوق دادن کاربران به انجام اقداماتی خاص است. نمونه هایی از آن در همه جای وب وجود دارد. اگر برای هر دکمه “ثبت نام” یا “شروع” یک دلار داشته باشیم، میلیاردر می شویم.

“Duolingo’s sign-up prompt.”

مواردی وجود دارد که نوع میکروسکوپ عمومی جواب می دهد. با این حال، اگر مخاطب خود را به خوبی بشناسید و آنچه را که او می خواهد درک کنید، تمام اطلاعات لازم برای نوشتن نسخه بهتر را در اختیار خواهید داشت.

به عنوان مثال، Uber به رانندگان جدید می گوید: “در صندلی راننده بنشینید و حقوق دریافت کنید” و سپس از آن ها می خواهد “برای رانندگی ثبت نام کنید”.

این یک میکروکپی یک-دو مشت است که موضوع را بسیار موثرتر می کند. بیشتر افرادی که از صفحه اصلی Uber بازدید می کنند به دنبال اطلاعاتی در مورد نحوه راننده شدن هستند. این نسخه مستقیماً با آن ها صحبت می کند.

نمونه های متفاوت میکروکپی

در حال حاضر، شما در حال تبدیل شدن به یک نویسنده UX هستید و باید درک کاملی از آنچه که میکروکپی عالی را ایجاد می کند، داشته باشید. بیایید قبل از شروع کار، چند نمونه از آنچه میکروکپی را در زمینه های مختلف متفاوت به نظر می رساند، مرور کنیم.

فرم ثبت نام

یکی از نمونه های مورد علاقه ما میکروکپی است که باعث ثبت نام در Codecademy می شود. این سرویس یک هدف دارد و آن جذب دانش آموزان بیشتر است. به نوبه خود، آن دانشجویان می خواهند از روی كنجكاوی، كد نویسی، چشم انداز شغلی بهتر و غیره را یاد بگیرند.

Codecademy برای هدایت ثبت نام بیشتر تأکید می کند که میلیون ها نفر از این سرویس استفاده می کنند و شما می توانید به صورت رایگان شروع به کار کنید. تا آنجا که میکرو کپی پیش می رود، شما نمی توانید کلمه “رایگان” را شکست دهید.

“An example of a sign-up form.”

موضوعی که می تواند اصطکاک را در این سناریو افزایش دهد این است که اکثر کاربران نمی دانند هنگام برنامه نویسی از کجا شروع کنند. Codecademy این نقطه چسبندگی را از طریق یک مثال عالی دیگر در مورد میکروسکوپ بررسی می کند.

“A prompt to take a quiz.”

فقط در دو جمله، آن ها ثابت می کنند که مشکل شما را درک می کنند. سپس از شما می خواهند که از طریق یک مسابقه به آن رسیدگی کنید.

فرم های تماس

فرم های تماس معمولاً سرگرم کننده نیستند. اکثر فرم های تماس بازخورد کمی دارند، یک شعار برای استفاده هستند و احساس یک فکر بعدی را دارند. با این حال، برخی از وب سایت ها با مکالمه کردن فرم های تماس خود، کد را شکسته اند.

به عنوان مثال Yummygum از طرحی شیک برای فرم تماس خود استفاده می کند و با تقسیم آن در دو مرحله روند کار را زنده می کند. ابتدا ایمیل خود را وارد می کنید و به آن ها می گویید که می خواهید در مورد چه چیزی صحبت کنید.

 “A conversational contact form.”

استفاده از میکروکپی در اینجا درجه یک است، از “بیایید صحبت کنیم” تا گزینه های منحصر به فردی که می توانید در زیر انتخاب کنید. صفحه بعدی فرآیند سنتی تر است، اما تا آن زمان، شما قبلاً به روند کار متعهد شده اید.

“An example of a classic contact form.”

با در دست گرفتن عنصری خسته کننده و تغییر نحوه برخورد با نسخه آن، می توانید تعامل را به شدت افزایش دهید. میکروکپی مکالمه را بردارید و یک فرم تماس زیبا برای شما باقی می ماند که کاربران ممکن است به راحتی آن را نادیده بگیرند.

پیام های خطا

پیام های خطا برخی از سخت ترین عناصر برای نوشتن کپی خوب برای آن ها هستند. به این دلیل که شما می خواهید بین ارائه اطلاعات کافی و ترساندن کاربر تعادل مناسبی برقرار کنید.

برخی از وب سایت ها دوست دارند با استفاده از شوخ طبعی این مشکل را حل کنند، مانند GitHub.

"A 404 error from GitHub.”

از نظر فنی، این پیام خطا اطلاعات کمی می دهد. با این حال، برای مخاطبان GitHub – و بیشتر بازدیدکنندگان بالقوه – برای انتقال معنای خطا کافی است.

وب سایت های دیگر مانند آمازون دوست دارند با دسترسی به اطلاعاتی کمی بیشتر، آن را ایمن تر بازی کنند.

“A 404 error from Amazon.”

کپی در اینجا هنوز ساده است و یک هدف اضافی را برآورده می کند. به شما می گوید اکنون که با خطایی روبرو شده اید چه کاری باید انجام دهید.

پیام های خطا از نزدیک با UX وب سایت مرتبط هستند. تا زمانی که وب سایت شما صفر درصد تعاملی نداشته باشد، کاربران با خطا روبرو می شوند. با کپی مناسب می توانید با کمترین اصطکاک آن ها را راهنمایی کنید. همه وب سایت ها به این زیبایی کار نمی کنند.

“A 404 error from Rotten Tomatoes.”

اگر متوجه شدید که کاربران با عناصر خاصی در وب سایت شما با مشکل روبرو هستند، این فرصت مناسبی برای استفاده از میکروکپی است.

منبع