وقتی نوبت به سئو می رسد، موارد زیادی برای بحث وجود دارد. کلمات کلیدی، لینک ها و محتوای عمیق همه در توانایی شما در رتبه بندی در موتورهای جستجوگر تاثیر دارند. Breadcrumbs قسمت مهمی از هر وب سایت خوب محسوب می شوند. این متن های لینک دار به کاربران اعلام می کنند که در کدام قسمت سایت قرار دارند و همچنین به موتورهای جستجو مانند گوگل نیز کمک می کنند تا بتوانند ساختار سایت را درک کنند که این می تواند تأثیر بسیار خوبی بر سئو و تجربه کاربری بگذارد.

بردکرامب یا Breadcrumbs چیست؟

بردکرامب یک وظیفه مهمی که بر عهده دارد این است که به کاربران کمک می کند که در سایت شما گم نشوند. در واقع بردکرامب نشان می دهد که کاربر در کجای سایت قرار دارد. Breadcrumbs بخشی قابل کلیک به صورت مسیر است که معمولا در بالای مطالب سایت درج می شود. کاربر با کلیک بر روی این مسیر، می تواند به بخش های مختلف سایت برود.

برای اینکه بهتر متوجه Breadcrumbs شوید برایتان مثالی میزنم. تصور کنید وارد یک جنگل شده اید که نشانه ای ندارد تا راه بازگشت را پیدا کنید، در مسیری که می روید تکه های نان را بر روی زمین می گذارید تا توسط آن ها بتوانید مسیر بازگشت تان را بیابید. این تکه های نان همان بردکرامب هستند.

تصویر زیر نشان می دهد که چه دسته هایی را کلیک کرده ام تا در صفحه ای که مشاهده می کنید قرار بگیرم.

مشاهده Breadcrumbs در تصویر

انواع بردکرامب

بردکرامب ها سه نوع اصلی دارند که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. قبل از افزودن این موارد به سایت خود، بفهمید کدام نوع از آن برای سایت شما مناسب تر است.

بردکرامب های مبتنی بر سلسله مراتب

رایج ترین نوع Breadcrumbs است که به کاربران می گوید در کدام قسمت سایت قرار دارند و چگونه می توانند به صفحه اصلی بازگردند. به عنوان مثال: صفحه اصلی > وبلاگ > نام پست.

بردکرامب های مبتنی بر ویژگی ها

این نوع بردکرامب ها معمولا بعد از انتخاب یک یا چند ویژگی حاصل می شود. به عنوان مثال وقتی در یک سایت فروشگاهی، چند ویژگی از یک محصول را انتخاب می کنید، این بردکرامب ها را مشاهده می کنید که شامل: صفحه اصلی > دسته بندی محصول > جنسیت > سایز > رنگ می باشد.

بردکرامب های مبتنی بر تاریخچه

این نوع بردکرامب مشابه سابقه مرورگر می باشد که صفحاتی که بازدید کرده اید را به شما نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر در جستجوی اخبار SEO بودید و سه مقاله مختلف را می خواندید، ممکن است بردکرامب به این شکل باشد: صفحه اصلی > مقاله SEO 1 > مقاله SEO 2 > صفحه فعلی.

مزیت استفاده از Breadcrumbs برای سئو چیست؟

بردکرامب تجربه کاربری را بهبود می بخشد

با استفاده از بردکرامب کاربر می تواند به راحتی به دسته های دیگر یا دسته های اصلی سایت شما وارد شود و به جای اینکه برای رسیدن به دسته های بالاتر، دائما از از دکمه back استفاده کند، می تواند به سادگی بر روی سطح بردکرامب کلیک کند.

بنابراین با استفاده از بردکرامب می‌توانید نظر کاربران خود را جلب کنید و تجربه کاربری در سایت خود را بهبود ببخشید و کاربران را ترغیب کنید تا از سایر بخش های سایت شما دیدن کنند. به عنوان مثال شما می خواهید درباره Nestle بیشتر بدانید، به سایت های آن ها سر می زنید و در آخر به صفحه تاریخچه شرکت Nestle می روید.

 Breadcrumbs تجربه کاربری را بهبود می بخشد

بردکرامب نرخ پرش را کاهش می دهد

وقتی کاربر وارد سایت شما می شود، ممکن است با دیدن بردکرامب به بخش های دیگر از سایت شما که مرتبط با موضوع مورد نظرش است مراجعه کند و دیر تر از سایت شما خارج شود که این موضوع تاثیر مثبتی بر سئو سایت شما خواهد داشت.

Breadcrumbs نرخ پرش را کاهش می دهد

گوگل بردکرامب را دوست دارد!

گوگل به دلیل اینکه با وجود بردکرامب بهتر می تواند ساختار سایت را درک کند آن را دوست دارد. همچنین ممکن است، گوگل بردکرامب را در نتایج جستجو نیز نمایش دهد که باعث می شود نتایج جستجو برای کاربران در گوگل جذاب تر باشد.

نحوه اجرای Breadcrumbs در وردپرس

Breadcrumbs یک عنصر ناوبری بسیار مفید برای کاربران و موتورهای جستجو است که افزودن آن ها به سایت شما آسان است. در این جا چند روش برای افزودن این ویژگی های مفید به سایت شما آورده شده است.

1- از افزونه Yoast SEO استفاده کنید: اگر قبلاً از Yoast استفاده کرده اید، افزودن بردکرامب فقط چند مرحله طول می کشد. برای اجرای بردکرامب به سادگی وارد سیستم شوید و این مراحل را دنبال کنید.

نحوه اجرای Breadcrumbs در وردپرس

برای ظاهر شدن بردکرامب در سایت و هر برگه ای که نیاز دارید، باید ابتدا کد php زیر را به یکی از فایل های single.php و page.php اضافه کنید.

<?php
if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
yoast_breadcrumb( '<p id="breadcrumbs">','</p>' );
}
?>

2- افزونه های وردپرس: اگر از وردپرس استفاده می کنید، چندین پلاگین وجود دارد که می توانند در چند مرحله Breadcrumbs را اضافه کنند. من Breadcrumb NavXT را دوست دارم زیرا اجرای آن آسان است و Breadcrumbs محلی ایجاد می کند که در صورت لزوم می توان آن را سفارشی کرد.

4 اشتباه رایج هنگام استفاده از بردکرامب برای سئو

اجرای بردکرامب یک راه مستقیم برای بهبود SEO سایت و تجربه کاربری بهتر است. اما، گاهی اوقات اجرای بردکرامب می تواند بیش از سود آن ضرر داشته باشد. در اینجا چند اشتباه بردکرامب آورده شده است که می توانید از آن ها جلوگیری کنید.

🔸 اندازه فونت بردکرامب و فاصله آن از طرفین را به نحوی انتخاب کنید که دسترسی و کلیک بر روی آن برای کاربر سخت نباشد.

🔹 بردکرامب زمانی می تواند برای سایتتان مفید باشد و در بهبود رتبه گوگلتان موثر واقع شود که سایتتان دارای طبقه بندی ها و ساختار منظمی باشد. اگر صفحه ای از وب سایت را به زیر مجموعه های زیادی در دسته بندی اضافه کرده اید، Breadcrumbs برای کاربر پیچیده می شود و بیشتر گیج کننده می شود.

🔸 همه وب سایت ها می توانند از این قابلیت استفاده کنند، اما همه به آن نیاز ندارند. بعضی از وب سایت ها با ابزاری که به طور پیش فرض در طراحی شان دارند، نیاز کاربر را رفع می کنند. بنابراین استفاده از بردکرامب در صورت عدم نیاز ممکن است به ضررتان تمام شود.

🔹 مسیرها بر روی وب سایت تان باید کاملا واضح و شفاف باشد؛ زیرا Breadcrumb یک ابزار اضافی است و هدف آن فراهم کردن لینک های منحصر به فرد از مسیرهای طی شده قبلی است. راه رسیدن به صفحه اصلی نباید تکراری باشد.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید باشد.🌹🙂

منبع: SEJ Journal