نوشتن یک عنوان مؤثر و مناسب برای جستجوگرها باید نخستین قدم برای بهبود سئو وب سایت باشد که پس از نقشه برداری از کلمات کلیدی مناسب سایت انجام می دهید. عنوان مناسب هنوز عنصر اصلی سایت شماست که موتورهای جستجو برای درک محتوای یک صفحه از آن استفاده می کنند. عنوان همچنین عنصری از وب سایت شماست که در واقع در نتایج جستجو و نشانک ها و پست های شبکه های اجتماعی به طور پیش فرض نمایش داده می شود.

عنوان صفحه شما، همان چیزی است که بازدید کنندگان برای هدایت به سایت شما بر روی آن کلیک می کنند. با این وجود، نوشتن یک عنوان سفارشی برای SEO همواره مورد غفلت قرار می گیرد، به مرور بررسی می شود، یا وقت کافی برای نوشتن آن داده نمی شود.

هیچ فرمولی برای نوشتن عنوان مناسب برای SEO وجود ندارد. اما بهترین روش ها و پارامترهای زیادی وجود دارد که در اینجا چگونه می توانیدعنوان موثری را برای توضیح ارتباط نوشته یا مقاله با Googlebot و در عین حال جلب توجه مشتری های بالقوه، ترسیم کنید.

عنوان مناسب سئو چیست؟

عنوان یک صفحه همان طور که از نام آن مشخص است به معنای واقعی کلمه عنوان صفحه وب سایت شماست. شما باید به طور خاص به دنبال متنی باشید که بین <title> </title> در HTML صفحه وب ظاهر می شود. ابتدا، در هر نقطه از صفحه خود راست کلیک کنید، سپس “inspect” را کلیک کنید.

نوشتن عنوان مناسب سئو

در برخی از تنظیمات وب سایت، ممکن است “SEO title” یا “Browser title” نامیده شود. این عنوان در صفحه قابل مشاهده در مرورگرهای وب ظاهر نمی شود. بلکه  در بالای برگه باز شده در مرورگرهای مختلف ظاهر می شود.

نوشتن عنوان مناسب سئو

همچنین در هر جایی که پیوند آن صفحه ذخیره شود، مانند نشانک یا اشتراک شبکه اجتماعی، ظاهر دیگری ایجاد می کند.

نوشتن عنوان مناسب سئو

بنابراین اگرچه در محتوای یک صفحه به صراحت مشاهده نمی شود، این عنوان متنی است که فقط توسط موتورهای جستجو مشاهده می شود.

نوشتن عنوان مناسب سئو

موتورهای جستجو بیشتر از زمان استفاده عنوان صفحه وب مربوطه در نتایج جستجو استفاده می کنند. متن عنوان شما همان چیزی است که کاربران بر روی آن کلیک می کنند تا از طریق موتورهای جستجو به سایت شما برسند.

بنابراین حتی فراتر از سئو، نوشتن یک برچسب عنوان خوب ممکن است کاربر را جذب کند و ارزش توجه داشته باشد. اما نوشتن عنوان برای SEO از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تست های زیادی طی سال ها انجام شده که نشان می دهد در صنعت سئو عنوان مهمترین عنصر در وب سایت شما برای موتورهای جستجو است.

به طور کلی بدین صورت است که وقتی یک موتور جستجوگر در یک صفحه وب جستجو می کند، ده ها سیگنال را پردازش می کند تا بفهمد که یک صفحه در مورد چیست و چه سؤالات جستجو شده ای مربوط به آن است.

موتورهای جستجو از تگ عنوان به عنوان یك سیگنال در بین این سیگنال ها استفاده می كنند تا بفهمند یك صفحه در مورد چیست. هدف نوشتن عنوان برای SEO این است که ارتباط یک صفحه را تا حد امکان واضح و آسان بدانیم.

برای مثال، عنوان “خدمات” یک عنوان است که به سادگی برای توصیف یک صفحه مفید نیست. این صفحه می تواند برای هر شرکتی در هر صنعتی باشد. ربات باید از سیگنال های دیگر استفاده کند تا موضوع صفحه را کشف کند.

با این حال، اگر عنوان همان صفحه خدمات لوله کشی مسکونی و تجاری باشد، ربات ایده کاملی درباره آنچه که در آن صفحه خدمات است، خواهد داشت. صفحه ای که کاملاً توسط موتورهای جستجو قابل درک است، بیشتر از صفحه هایی که کمتر درک می شوند، دارای رتبه بندی مناسب برای سئو می باشد. البته توجه داشته باشید مقاله ای که برای موتورهای جستجو قابل درک است، اغلب برای کاربر نیز قابل درک خواهد بود.

عنوان باید به اندازه کافی مفید و کوتاه باشد.

عنوان صفحه شما باید 50 تا 70 کاراکتر باشد. این تعداد کاراکتر، این بهترین روش برای سئو است. چرا؟ این تعداد کاراکترهای نمایش داده شده در نتایج جستجو Google را نشان می دهد.

برای سال ها تعداد کاراکتر مناسب عنوان بین 69 تا 70 کاراکتر بود. سپس در سال 2014، گوگل اندازه قلم پیش فرض خود را افزایش داد به طوری که طول مطلوب برای برچسب های عنوان بین 55 تا 60 کاراکتر شد. اما پس از آن در ماه مه 2016 ، Googl عرض SERP های خود را افزایش داد و بهترین تعداد کاراکتر را به بازه 60 تا 70 رساند.

نوشتن عنوان مناسب سئو

70 کاراکتر معیار زیادی برای توصیف صفحه شما نیست، اما اگر کمی وقت خود را صرف خلاقیت کنید، می فهمید که Art of The Tag می تواند یک تمرین مفید برای این کار باشد.

باز هم توجه داشته باشید، 70 کاراکتر طی تجربه به دست آمده است و یک قاعده برای نوشتن عنوان سئو نیست. اگر 75 کاراکتر برای صفحه شما توصیفی تر و مناسب بود و می تواند کاربر را بهتر جذب کند، 75 کاراکتر را بنویسید. و از طرف دیگر، اگر موضوع شما با بیش از 50 کاراکتر ناسازگار و نامناسب به نظر می رسد، بیشتر از 50 کاراکتر ننویسید.

به طور کلی باید طول عنوان را به اندازه کافی طولانی کنید که برای موتورهای جستجو مفید و مناسب باشد، اما همزمان به اندازه کافی کوتاه باشد که توسط جستجوگران مشاهده و استفاده شود.

کلمات کلیدی هدف را ادغام کنید.

نوشتن عنوان مناسب سئو

همانطور که در آزمایشات سئو نشان داده اند، مهم است که کلمات کلیدی را در برچسب های عنوان بنویسید. به موضوع کلمه کلیدی خود که در هر صفحه مراجعه کنید و سعی کنید توضیحات متا (متا تگ) مربوط به هر صفحه را به صورت جمله ای بنویسید که کلمات کلیدی شما را در بر می گیرد.

آن را یکتا و سازمان یافته نگه دارید.

هنگام نوشتن عنوان مناسب برای وب سایت خود، به خاطر داشته باشید که محتوای یکتا و توصیفی همان چیزی است که موتورهای جستجو برای آن ها ارزش قائل هستند و شما را در رقابت سئو سوق می دهد.

اگر برچسب های عنوان تکراری را استفاده کنید، Google در کنسول جستجو متوجه خواهد شد و ممکن است اثر منفی بر سئو سایت بگذارد. برای نگه داشتن عنوان به صورت سازمان یافته و سازگار، توصیه می شود برچسب های عنوان را در نقشه کلمه کلیدی خود نگه دارید.

یک ستون در اکسل درست کنید و آن ها را مستقیماً در Excel/Google Sheets بنویسید. این امر به شما کمک می کند سریعتر موارد متمایز را با کلمات کلیدی خود که در همان صفحه گسترده نوشته شده اند بیابید و به آسانی به آن رجوع کنید.

برای کاربر خود بنویسید.

مرحله آخر تضمین کیفیت است. به نوشته های خود برگردید و هر کدام از برچسب های عنوان خود را با صدای بلند بخوانید.

  • آیا از لحاظ گفتاری به نظرتان عجیب است؟
  • آیا توصیفی به نظر می رسد؟
  • آیا این عنوانی است که شما روی آن کلیک می کنید؟

اگر چنین است، سپس آن را در سایت خود پیاده سازی کنید و نتایج را تحلیل کنید. در آخر، به خاطر داشته باشید که برچسب عنوان شما می تواند تغییر کند. اگر موتورهای جستجو یا مشتریان به آن پاسخ نمی دهند و روی آن کلیک نمی کنند، آن را تغییر دهید! اگر یک صفحه با اولویت پایین با ترافیک ثابت دارید، از آن برای آزمایش استفاده کنید. تست، تجزیه و تحلیل و تغییر دهید.