ما در این مطلب به مبحثی که اخیرا جان مولر یکی از اعضای تیم گوگل درباره یک اشتباه رایج ناشران هنگام حذف محتوا مرتکب می شوند، خواهیم پرداخت. از دیدگاه جان مولر، پاک کردن محتوا بدون در نظر گرفتن یکسری قواعد، می تواند ضربه بزرگی را به رتبه سئو سایت شما وارد آورد.

آیا پاک کردن محتوا می تواند به سئو کمک کند؟

در حقیقت راه حل این است که پاک کردن محتوای منسوخ به گوگل کمک می کند تا روی صفحات مهم تمرکز کند.

سوال: آیا علامت گذاری با noindex برای صفحاتی که در 16 ماه اخیر تقریباً بازده صفر درصد داشته اند، می تواند به سئو کمک کند؟

در حال حاضر 10 تا 15٪ صفحات به این شکل هستند و آن ها فقط سایت ما را سنگین می کنند.
با استفاده از noindexing، صفحات کمتری به گوگل در نقشه سایت ارسال می شود و گوگل می داند که باید بر روی بقیه سایت ما تمرکز کند.

بیشتر بستگی به این دارد که چرا صفحه عملکردی ندارد.

حذف صفحات به تنهایی باعث نمی شود صفحات باقیمانده عملکرد بهتری داشته باشند و این کاری است که می دانیم برخی سایت ها انجام می دهند.

جان مولر

البته این یک رویکرد کاملاً غیر منطقی نیست که بگوییم صفحاتی که هیچ کس به آن اهمیتی نمی دهد اساساً از وب سایت خود حذف کرده ایم.

اما نباید کورکورانه این کار را داد.

چرا یک صفحه عملکردی ندارد؟

مولر توضیح می دهد که شاید بسیاری از افراد در جستجوی آن عبارت خاص باشند.

بنابراین معیار پاک کردن محتوا لزوما بهترین موردی نیست که برای شناسایی صفحات برای noindex و جلوگیری از نمایش آن در گوگل از آن استفاده کنید.

جان مولر همچنین ادامه داد: ممکن است شاید این یک نسخه بایگانی شده از یک محصول یا صفحه باشد که در آن افراد پس از مدت معینی نیاز به مراجعه به آنجا داشته باشند تا دستورالعمل هایی را برای رفع نیاز خود پیدا کنند.

از طرف دیگر با نگاهی دقیق تر به وبسایت خود می توانید درک بهتری از این که چه مواردی برای کاربران مهم تر است، پیدا کنید.

آیا می توان این صفحات را بهبود بخشید؟

اکنون جان مولر به تجزیه و تحلیل مهم این مسئله می پردازد که آیا یک صفحه را به سادگی می توان با به روز رسانی بهبود بخشید یا خیر؟

به عنوان مثال اگر کالای جدیدتر و بهتری جایگزین یک کالای قدیمی شده باشد، می توان محصول قدیمی را نا موجود کرد و کالای بهتری در دسترس قرار داد.

اگر محصول جدید تقریباً هزینه ای مشابه محصول قدیمی دارد، این واقعیت را یادداشت کنید ت توجه کاربر را به محصول جدید تر ترغیب کنید.

این توصیه جان مولر از گوگل برای حذف محتوا است:

برای محتوای اطلاعاتی ممکن است مفید باشد که ببینید آیا تکنیک های جدید، فناوری یا اصطلاحات تغییر یافته تغییر کرده است یا خیر.

همه محتوای اطلاعاتی همیشه سبز نیست. اگر می توان آن را بهبود بخشید، مطمئناً کار خوبی است که باید آن را در نظر بگیرید.

آیا بهبود آن ها منطقی است؟

بارها و بار ها بهبود بخشیدن محتوا در وب کاری معقول است.

صفحات کم بازدید باعث رتبه بندی بالاتر سایر صفحات نمی شوند، این عقیده وجود دارد که حذف محتوای غیر حرفه ای باعث بالا رفتن رتبه بقیه صفحات وب می شود.

مولر تأیید می کند که این یک نتیجه خودکار نیست، یعنی ممکن است برای بعضی از سایت ها مفید باشد و برای برخی دیگر چندان مفید نباشد.

اظهارات جان مولر در تاثیر پاک کردن محتوا بر سئو

با توجه به داشتن صفحات کم در رتبه بندی بالا، من نمی بینم که چنین اتفاقاتی زیاد رخ دهد.

این کار می تواند به یک وب سایت بسیار بزرگ کمک کند تا تعداد صفحاتی را که صرفاً از نظر فنی ارائه می دهند، کاهش دهند.

اگر بتوانید در نتایج اولیه موتور های جستجو قرار بگیرید، انتخاب آن بسیار سریعتر است و کاربران به راحتی در نتایج اولیه می توانند شما را پیدا کنند.

این کار به نوبه خود می تواند به ما کمک کند تا صفحات مهم را پیدا کنیم.

اما اگر تعداد انگشت شماری از صفحات را به حال خود رها کرده اید، فکر نمی کنم تاثیر زیادی در رتبه جستجوی وبسایت شما داشته باشد.

راه درست برای حذف محتوا برای سئو

نکته مهم هنگام حذف محتوا این است که این یک راه حل مناسب برای بهبود رتبه ها نیست.

حذف صفحات به طور خودکار به همه سایت ها در رتبه بندی بهتر کمک نمی کند.

علاوه بر این مهم است که ارزیابی کنید آیا یک صفحه به بهبود نیاز دارد یا خیر؟

حذف محتوا یک راه حل قدیمی برای مشکلات ترافیکی است. یک راه حل مرتبط با سئو برای حذف محتوا به نام محتوا Cannibalization وجود دارد. در حدود 10 سال بعد این روش دوباره کشف شد و به کلید واژه Cannibalization تغییر نام داد.

در این نسخه از استراتژی این فرضیه وجود داشت که محتوای بسیار مشابه در رتبه بندی صفحات دیگر تاثیر دارد.

در چنین شرایطی راه حل حذف صفحات مشابه و ریدایرکت کردن آن ها بود.

نکته این است که صرف نظر از اینکه شخصی قصد حذف محتوای مشابه یا محتوای قدیمی منسوخ شده با کارایی پایین را دارد، ممکن است مفید باشد که با به روز کردن صفحات آن ها را منحصر به فرد کرده یا در خدمت کاربر دیگری قرار دهیم.

پاک کردن محتوا همه مشکلات را برطرف نمی کند.

بنابراین وقت بگذارید و تحلیل کنید که چرا یک صفحه به خوبی کار نمی کند و سپس تصمیم بگیرید که آیا این صفحه می تواند بهبود یابد یا به عنوان یک مسیر ارتقاء برای مشتریان بالقوه که نیاز به ارتقاء محصول دارند یا خیر.