رتبه الکسا یکی از فاکتور های خوب برای بهبود سایت است. با پیشرفت روزانه رتبه الکسا و افزودن فاکتور های بیشتر، وب سایت ها می کوشند تا رتبه بهتری را در این زمینه کسب کنند و با نحوه افزایش رتبه الکسا آشنا می شوند و سایت خود را تقویت می کنند. ما در این مقاله نحوه کار با الکسا را برای شما شرح می دهیم و همچنین می آموزید که چگونه رتبه سایت خود را بررسی کنید.

رتبه الکسا شما چگونه مشخص می شود؟

این رتبه با ترکیب تخمینی از میانگین بازدیدکنندگان روزانه وب سایت و بازدید های صفحه روزانه آن در یک بازه زمانی سه ماهه ایجاد می شود. وب سایت با بالا ترین تعداد بازدیدکننده در این بازه زمانی در رتبه یک قرار می گیرد.

داده ها از طریق افزونه های مختلف مرورگر از کاربران اینترنت جمع آوری می شوند، بنابراین رتبه بندی نمایانگر نمونه ای از همه کاربران اینترنت است. با این حال توجه به نحوه شمارش بازدید های صفحه مهم است. الکسا فقط در دامنه ها بازدید می کند. این به این معنی است که اگر کسی زیر دامنه شما را مشاهده کند، شمرده نمی شود.

نکته دیگری که وب سایت الکسا پیشنهاد می کند در بررسی رتبه سایت خود به آن توجه داشته باشید، معنی دار بودن رتبه بندی در مقیاس sliding است. این که آیا سایت شما به زیر 100,000 یا بالای 100,000 می رسد، نقطه شروع خوبی برای تعیین وزن برای رتبه شما است. آن ها بیان می کنند که هرچه رتبه شما به یک درجه نزدیک تر باشد، معنی دار تر و دقیق تر خواهد بود. علاوه بر این تیم الکسا درباره نحوه کار با این رتبه اظهار می کند که هرچه میزان ترافیک وب سایت شما کمتر شود، محاسبه دقیق موارد مورد نیاز برای رتبه بندی الکسا دشوار تر است.

در ادامه برای بررسی رتبه الکسا، وب سایت ممتاز سئو را به عنوان مثال قرار می دهیم و پارامتر های نشان داده شده توسط الکسا را شرح می دهیم.

مشاهده و بررسی رتبه الکسا

همانطور که می دانید این یک ابزار رایگان است و شما حتی می توانید رتبه الکسا رقبای خود را نیز ببینید و آن ها را تجزیه و تحلیل کنید. برای مشاهده رتبه الکسا وب سایت خود یا وب سایت رقبای خود، ابتدا به سایت alexa.com رفته و url سایت را در قسمت مشخص شده وارد کنید.

مشاهده رتبه الکسا

سپس جزئیاتی را مشاهده خواهید کرد که الکسا برای وب سایت ممتاز سئو محاسبه کرده است و پارامتر های بسیار کاربردی در اختیار ما گذاشته است.

رتبه الکسا وب سایت ممتاز سئو
  • KEYWORD OPPORTUNITIES BREAKDOWN: در این بخش همانطور که در تصویر می بینید چند عدد را نمایش داده شده است. کیورد گپ در واقع به ما نشان می دهد که 2300 کلمه کلیدی وجود دارند که سایت های رقیب ممتاز سئو، از آن ها ورودی دارند ولی سایت ما ورودی از آن کلمات ندارد. 1800 کلمه کلیدی وجود دارد که به راحتی می توان آن ها را تقویت کرد و رتبه خوبی در آن ها کسب کنیم. 328 کلمه کلیدی هستند که سایت ممتاز سئو برای آن کلمات رتبه دارند اما می توانند آن ها را بهبود بخشند تا به رتبه های بالاتری برسند. 8 کلمه کلیدی هم هستند که کاربران را تشویق به خرید می کنند.
  • COMPARISON METRICS: در این بخش ترافیک ارگانیک سایت و نرخ پرش نمایش داده شده است. همانطور که میبینید، ترافیک ارگانیک ممتاز سئو 41.7% است و میانگین ترافیک رقبای ممتاز سئو 71.2% می باشد. همچنین نرخ پرش(bounce rate) سایت ممتاز سئو 52.5% و این نرخ برای وبی سایت های رقیب به طور میانگین 73% می باشد، یعنی ممتاز سئو نرخ پرش کمتری نسبت به میانگین نرخ پرش رقبا داشته و امتیاز خوبی در این پارامتر دارد.
  • SIMILAR SITES BY AUDIENCE OVERLAP: این بخش مشخص می کند که چند درصد از بازدیدکنندگان سایت شما، سایت های رقیبان شما را نیز بازدید می کنند.
  • TOP KEYWORDS BY TRAFFIC: این بخش بررسی رتبه الکسا به شما می گوبند که کدام کلمات کلیدی سایت شما، بیشترین ترافیک را برای سایت شما می آورند. مثلا کلمه کلیدی ترافیک ارگانیک، حدودا 5.28% ترافیک سایت ممتاز سئو را تشکیل می دهد.
  • ALEXA RANK 90 DAY TREND: این قسمت مهم ترین بخش این صفحه است که می گوید در 90 روز اخیر رتبه الکسا جهانی سایت چند است و هر کاربر چقدر در وب سایت شما وقت گذرانده. رتبه جهانی سایت ممتاز سئو 475,448 بوده و هر کاربر به طور میانگین 3 دقیقه و 17 ثانیه در این سایت می ماند.
محاسبه رتبه الکسا بر اساس کشور

در ادامه صفحه نشان داده شده توسط وب سایت الکسا، بخشی وجود دارد که در تصویر بالا مشاهده می کنید. این بخش مشخص می کند رتبه الکسا جهانی سایت شما چند است. همچنین از مزیت های خوبی که دارد، اینست که رتبه شما را بر اساس کشور نیز مشخص می کند. وب سایت ممتاز سئو در کشور ایران رتبه 11,637 را دارد و در مقیاس جهانی دارای رتبه 475,448 است. پارامتر هایی که در پایین تصویر مشاهده می کنید عبارتند از:

  • Daily Pageviews per Visitor: این مولفه تعداد بازدید های روزانه به ازای هر بازدید کننده را برای شما نمایش می دهد. به طور مثال در سایت ممتاز سئو به طور میانگین 1.9 بازدید به ازای هر مخاطب در سایت وجود دارد.
  • Daily Time on Site: مشخص کننده زمان میانگینی که بازدید کننده در سایت شما می گذارند، است. در سایت ممتاز سئو هر بازدید کننده میانگین 3دقیقه و 17 ثانیه در این سایت وقت می گذارند. عددی که سبز رنگ کنار آن نمایش داده می شود، نشانگر اینست که ممتاز سئو 27% در این مولف رشد داشته است.
  • Bounce rate: این مولفه به شما می گویند که چه تعداد بازدید کننده به سایت شما آمده اند و بدون اینکه هیچ عکس العملی در سایت شما داشته باشند، آن را ترک کرده اند. از 100 نفر، 52 نفر به سایت ممتاز سئو می آیند و بدون انجام کاری سایت را ترک می کنند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از پارامتر های کاربردی الکسا، سایت خودتان را روز به روز تقویت کنید و موفق باشید.