ما در این مقاله قصد داریم در مورد نرخ تبدیل و چگونگی بهینه سازی آن صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) یک فرآیند سیستماتیک برای افزایش درصد بازدید کنندگان وب سایت است که در این فرآیند یک اقدام مطلوب و مناسب را انجام می دهند، به عنوان مثال پر کردن فرم، مشتری شدن یا موارد دیگر…

فرایند CRO شامل درک چگونگی حرکت کاربران از طریق سایت شما و اقداماتی که انجام می دهند و مواردی که مانع می شود تا کاربر به هدفش دستیابی پیدا کند می شود.

Conversion چیست؟

تبدیل یا Conversion در واقع یک اصطلاح عمومی برای یک بازدید کننده است که یکی از هدف های سایت را تکمیل می کند. اهداف، شکل ها و اندازه های متفاوتی دارند. به عنوان مثال اگر وب سایت فروشگاهی دارید و از آن برای فروش محصولات استفاده می کنید، هدف اصلی این است که هر کاربری که وارد سایت می شود اقدام به خرید کند. ( تبدیل کلان)

قبل از تبدیل کلان، تعدادی تبدیل کوچکتر نیز وجود دارد که قبل از اینکه یک کاربر تبدیل کلان شود این کار ها را انجام دهد. مثلا ثبت نام برای دریافت ایمیل. به این تبدیل های کوچک، تبدیلات خرد (micro-conversions) گفته می شود.

نرخ تبدیل

انواع Conversion

 • تبدیل کلان:
  • خرید محصول از سایت
  • درخواست نقل قول
  • اشتراک در یک سرویس
 • تبدیل خرد:
  • ثبت نام در لیست های ایمیل
  • ایجاد یک حساب کاربری
  • افزودن محصول به سبد خرید

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل با توجه به هدف وب سایت شما اندکی متفاوت است، از نرخ تبدیل بیشتر در وب سایت های فروشگاهی استفاده می شود.

اگر وب سایت شما فروشگاهی است نحوه ی محاسبه نرخ تبدیل این گونه است: تعداد دفعاتی که کاربر وارد سایت شما می شود و این ورود به خرید محصول منجر می شود تقسیم بر ترافیک کل سایت.

حال اگر وب سایت شما اشتراکی است تعداد کل اشتراک های وب سایت تقسیم بر تعداد نشست ها.

نحوه محاسبه نرخ تبدیل

ما در این بخش به شما نحوه ی محاسبه نرخ تبدیل را به شما آموزش می دهیم:

در صورتی که کاربر با هر بازدید، تبدیل انجام می دهد:

با فرض اینکه ما یک وب سایت فروش کالای دیجیتال داریم شروع می کنیم. هر کاربر می تواند در هر بازدید خرید را انجام دهد. ما می خواهیم بهینه سازی تبدیل را انجام دهیم تا آنجا که هر بازدید به یک تبدیل انجام شود. اگر کاربر سه بار از سایت شما بازدید کند، شما 3 نشست از یک کاربر دارید و 3 فرصت برای Conversion .

رفتار کاربر این گونه است:

 • جلسه اول: بدون تبدیل – کاربر به منظور آشنایی با سایت وارد می شود.
 • جلسه دوم: کاربر یک ماوس بی سیم خریداری کرده است و این یک تبدیل است!
 • جلسه سوم: مجددا کاربر وارد سایت می شود، یک منبع تغذیه و کارت گرافیک خریداری می کند. در نتیجه تبدیل دیگری رخ می دهد.

برای محاسبه نرخ تبدیل باید تعداد سفارشات خرید را بر تعداد کل بازدید ها تقسیم کرد.

در صورتی که کاربر فقط یک بار می تواند تبدیل کند:

حالا تصور کنید که یک سایت دوم داریم، سایتی اشتراکی برای تحویل ماهانه، که یک سری از قطعات را به فروش می رساند. کاربر می تواند چندین بار به سایت برگردد، اما به محض خرید یک اشتراک آنها دوباره تبدیل نمی شوند.

رفتار کاربر این گونه است:

 • جلسه اول: بدون تبدیل – کاربر برای اولین بار وارد سایت شده است و به منظور آشنایی با سرویس آمده است.
 • جلسه دوم: کاربر خدمات اشتراکی ما را دریافت می کند، این یک تبدیل است!
 • جلسه سوم: کاربر برای خواندن مقالات وبلاگ و گشت و گذار باز می گردد.

کاربر ما در اینجا نمی تواند با هر بار بازدید، تبدیل انجام دهد. بنابراین به جای بررسی تعداد جلسات، باید میزان موفقیت تبدیل را با تعداد بازدید کنندگان اندازه بگیریم.

برای محاسبه نرخ تبدیل وب سایت ما، تعداد سفارشات منحصر به فرد را بر تعداد کل کاربران تقسیم می کنیم.

5 راهکار برای بهینه سازی نرخ تبدیل

ما در اینجا 5 راهکار برای بهینه سازی نرخ تبدیل را به شما آموزش می دهیم :

درک بینش کاربران:

بهینه سازی نرخ تبدیل می تواند به شما در زمینه درک بهتر مخاطبان کمک کند. از این طریق شما متوجه می شوید که با چه زبانی و به چه صورت، نیاز کاربران تان را رفع کنید. بهینه سازی نرخ تبدیل به دنبال پیدا کردن مشتری مناسب برای کسب و کار شماست. یافتن کاربران بیشتر، در صورتی که شما را به تبدیل نزدیک نکند فایده ای ندارد.

نرخ تبدیل

بهبود میزان ROI (برگشت سرمایه):

ROI به این معنی است که هر چه عملکرد شما در زمینه سئو و بهینه سازی بهتر باشد، این امکان وجود دارد سرمایه گذاری که در این بخش داشتید به شما برگردد.

مقیاس پذیری بهتر:

گاهی اوقات ممکن است که تعداد بازدید کننده های شما بالا رود اما کسب و کار شما رشد نکرده باشد و به سود دست یابی پیدا نکرده باشید. در واقع این موضوع نشان دهنده مقیاس پذیری نامناسب کسب و کار شماست. CRO به شما این امکان را می دهد بدون اینکه منابع و مشتری های احتمالی خود را پشت سر بگذارید رشد کنید. با تبدیل شدن همه بازدید کنند ها به خریدار، کسب و کار شما مقیاس پذیری بهتری خواهد داشت.

تجربه کاربری بهتر:

هرچه تجربه کاربری بهتری را به بازدید کنندگان خود القا کنید، کاربران متوجه طراحی هوشمند وب سایت شما می شوند و این خود به خود باعث می شود که کاربران بیشتر با سایت شما درگیر شوند و به وب سایت شما سر بزنند. حتی ممکن است کاربر برند تجاری شما را تبلیغ کنند.

لینک مرتبط: 8 مورد از روش های بهبود UX (تجربه کاربر) برای افزایش بازدهی سایت

تقویت اعتماد و اطمینان:

برای اینکه کاربر اطلاعات شخصی خود را (مانند: اطلاعات کارت اعتباری، ایمیل و…) وارد وب سایت شما کند، باید به وب سایت شما اعتماد کند. این تقویت اعتماد نیازمند یک تیم فروش داخلی حرفه ای، مودب و آماده برای پاسخگویی به سوالات مشتریان است.

رمز بهینه سازی موفق

برای بهینه سازی نرخ تبدیل، باید از این موضوع که کجا و چه چیزی را بهینه سازی کنید اطلاع داشته باشید. دانستن این اطلاعات لازمه ی کسب موفقیت در زمینه بهینه سازی نرخ تبدیل است. اگر داده ها را به درستی جمع آوری نکنید و ندانید که کجا و کدام قسمت ها را بهینه سازی کرده اید، باعث اتلاف وقت و هزینه می شود.

و در پایان امیدوارم که از این مقاله به اندازه کافی لذت برده باشید و تا حدودی پاسخگو سوالات شما باشد.