نرخ کلیک (CTR) به درصدی از افراد که روی عنصری که در معرض آن قرار گرفته اند کلیک می کنند اشاره دارد. میزان کلیک از طریق تقسیم ساده تعداد افرادی که روی یک عنصر مشخص کلیک کرده اند بر کل بازدید کنندگان آن صفحه محاسبه می شود.

CTR معیاری است که برای تجزیه و تحلیل ایمیل ها، صفحات وب و تبلیغات آنلاین (Google ،Bing ،Yahoo و …) استفاده می شود. CTR معمولاً برای سنجش موفقیت در تلاش های بازاریابی استفاده می شود.

مثال های CTR

برخی از نمونه های متداول در مورد اندازه گیری CTR عبارتند از:

  • لینک call-to-action در یک ایمیل
  • لینک در صفحه فرود
  • یک تبلیغ PPC در صفحه نتایج جستجوی گوگل
  • یک تبلیغ در یک سایت رسانه های اجتماعی مانند LinkedIn یا Facebook

نرخ کلیک بر اساس تعداد کلیک روی یک عنصر تقسیم بر تعداد افرادی که آن عنصر را دیده اند محاسبه می شود. [تعداد کل کلیک روی یک عنصر / تعداد کل افرادی که این عنصر را دیده اند]

نرخ کلیک و سرچ ادز (تبلیغات در جستجو)

نرخ کلیک و سرچ ادز

CTR یک معیار متداول برای ارزیابی تبلیغات در جستجو در Google Adwords و سایر سیستم عامل های تبلیغاتی است. از آنجا که تبلیغات در جستجو اغلب با پرداخت هر کلیک (PPC) است، نرخ کلیک متوسط ​​به تعیین عملکرد یک تبلیغ داده شده در ایجاد ترافیک و هزینه تبلیغات کمک می کند.

علاوه بر ارزیابی عملکرد کمپین های تبلیغاتی، CTR یک تبلیغات در جستجو در رتبه کیفیت آن نیز تأثیر دارد. هرچه میزان کلیک تبلیغات نسبت به موقعیت تبلیغات آن بیشتر باشد، رتبه کیفیت آن نیز بالاتر خواهد بود که منجر به کاهش CPC و تبلیغات کم هزینه می شود.

متخصصان بازاریابی دیجیتال می توانند با بهبود کپی تبلیغات و با ارائه محتوای مناسب تر برای مخاطبان هدف، عملکرد تبلیغات CTR پایین را بهبود بخشند.

به همین ترتیب CTR می تواند برای سئو نیز مهم باشد، زیرا به عقیده بسیاری نرخ کلیک نتیجه جستجو یکی از عوامل رتبه بندی در گوگل است. همین امر در مورد تبلیغات نمایشگر و تبلیغات در سایر سیستم عامل ها مانند تبلیغات فیس بوک صادق است.

نرخ کلیک منحصر به فرد

یک شکل از نرخ کلیک، نرخ کلیک منحصر به فرد است: این CTR تخصصی نشان می دهد که یک کلیک فردی و کاربر فقط یک بار در فرمول حساب می شود. به طور پیش فرض میزان کلیک کل کلیک های کاربر را اندازه گیری می کند.

نرخ کلیک منحصر به فرد اندازه گیری دقیق تری از رفتار و علاقه کاربر است.

نمونه آفلاین از CTR

CTR

تصور کنید در حال قدم زدن در خیابان با 9 دوست دیگر هستید. همه از کنار کافی شاپ، فروشگاه پیراشکی و شیرینی فروشی رد می شوید. پنج نفر از دوستانتان به کافی شاپ می روند، سه نفر از دوستانتان به فروشگاه پیراشکی می روند و شما و یک دوست دیگر وارد شیرینی فروشی می شوید.

اگر بخواهیم نرخ کلیک هر فروشگاه را محاسبه کنیم، CTR کافی شاپ 50٪، CTR فروشگاه پیراشکی 30٪ و CTR شیرینی فروشی 20٪ است.

CTR رفتار، تعامل و علاقه را اندازه گیری می کند و هنگام تعیین اثر بخشی تلاش های بازاریابی مفید است.

CTR نباید با نرخ تبدیل اشتباه شود. نرخ تبدیل به درصدی از افرادی گفته می شود که اقدام مطلوبی را انجام می دهند. از طرف دیگر CTR به طور معمول با عملی منجر به تبدیل همراه است. در مثال آفلاین می بینیم که از هر 10 نفر پنج نفر ترجیح می دهند به کافی شاپ بروند. با این حال از بین این پنج نفر ممکن است فقط یک نفر یک فنجان قهوه بخرد.

نرخ کلیک و تست A / B

CTR می تواند برای کسب بینش مفید در تست A / B، به عنوان یک معیار ثانویه در کنار معیار اصلی تبدیل، به کار رود. به عنوان مثال اگر یک متخصص تبدیل در صفحه نمایش محصول یک شرکت پوشاک در حال انجام تست A / B باشد، هدف از تبدیل تعداد خرید های انجام شده است.

معیار ثانویه ممکن است CTR اطلاعات حمل و نقل باشد. اگر CTR بالایی برای اطلاعات حمل و نقل وجود داشته باشد، این می تواند به معنای علاقه کاربران به حمل و نقل باشد. ممکن است فرصت هایی برای دریافت ارزش از اطلاعات حمل و نقل وجود داشته باشد که می تواند روی تبدیل ها تأثیر بگذارد.

CTR در بهینه سازی تبدیل مفید است. این می تواند برای شناسایی رفتار کاربر و علاقه کاربر استفاده شود و می تواند به عنوان یک تبدیل کوچک برای ایجاد بینش در طول تست A / B استفاده شود. CTR می تواند به تصویر کلی تری از رفتار کاربر در تست A / B کمک کند.