یکی از نکات مهم برای هر وب سایت این است که تمام صفحات آن توسط گوگل crawl شود. صفحاتی که هیچ گونه لینکی برای اشاره به آن ها وجود ندارد، پیدا کردنشان برای ربات گوگل دشوار است. وجود یک نقشه سایت که در آن لینک تمام صفحات وجود دارد باعث می شود تا تمام صفحات مهم وب سایت لیست شوند. این کار باعث می شود تا گوگل به راحتی همه این صفحات را پیدا کرده و آن ها را crawl کند. به عبارت دیگر ساختار سایت شما با استفاده از نقشه سایت XML شناخته شده تر است.

نقشه سایت yoast.com

در تصویر نقشه سایت yoast.com که توسط پلاگین yoast seo ایجاد شده را مشاهده می کنید. این یکی از انواع افزونه ها است که برای ایجاد نقشه سایت استفاده می شود.

XML Yoast.com
XML Yoast.com

نقشه سایت XML Yoast.com شامل انواع مختلفی از نقشه ها است که در فهرست مشخص شده اند. این فهرست شامل فایل های video-sitemap.xml ،page-sitemap.xml ،post-sitemap.xml و چندین فایل دیگر است. اگر بر روی هر یک از این نقشه ها کلیک شود، همه آدرس های اینترنتی در آن نقشه سایت خاص را می توان مشاهده کرد.

در انتهای هر مورد یک تاریخ وجود دارد که نشان دهنده آخرین تاریخ به روز رسانی است. این تاریخ بسیار کمک کننده است زیرا گوگل به دنبال این است که مجدد هر سایت را پس از به روز رسانی بررسی کند. وقتی این تاریخ در نقشه XML تغییر کند گوگل می فهمد محتوا جدیدی برای crawl کردن و فهرست کردن در این سایت وجود دارد.

برای وب سایت های بسیار بزرگ توصیه می شود تا نقشه سایت تقسیم شود. در نقشه سایت XML این عدد محدود به 50000 آدرس اینترنتی است و برای وب سایتی که بیش از این مقدار داشته باشد، نیاز به تقسیم بندی وجود دارد. افزونه Yoast SEO این حد مجاز را 1000 آدرس تعیین کرده تا نقشه سایت شما در کمترین زمان ممکن بارگذاری شود.

چه وب سایت هایی به نقشه سایت XML نیاز دارند؟

گوگل توصیه کرده تا برای وب سایت های بزرگ، وب سایت هایی با بایگانی زیاد، وب سایت های جدید که تنها چند لینک خارجی به آن ها وجود دارد و وب سایت هایی که رسانه ای هستند نقشه XML تهیه شود.

درست است که تهیه نقشه سایت برای برخی از سایت ها اکیدا توصیه شده است اما از آن جا که همه سایت ها باید توسط گوگل بررسی شوند تا به راحتی در نتایج جستجو پیدا شوند؛ برای همه وب سایت ها مفید خواهد بود.

وجود چه صفحاتی در نقشه سایت لازم است؟

در هر وب سایت باید صفحات مهم مشخص شوند و اگر مواردی وجود دارد که نیازی به دیده شدن آن ها نیست باید برچسب noindex به آن ها اضافه شود.

وبلاگ جدید

زمانی که شما یک وبلاگ راه اندازی می کنید، هدف شما این است که گوگل خیلی سریع پست های شما را پیدا کند و به مخاطب نشان دهد. یکی از بهترین راه ها برای اینکه گوگل بتواند به راحتی پست های شما را پیدا کند استفاده از نقشه سایت است. ممکن است در ابتدا تعداد پست ها کم باشند اما به مرور تعداد آن ها بیشتر خواهد شد. اگر مدت زمان زیادی طول می کشد تا محتوای لازم را برای صفحات ایجاد کنید؛ می توانید یا URL های آن ها را از نقشه سایت خارج کنید و یا اینکه برچسب noindex را به آن اضافه کنید.

رسانه و تصویر

تعریف نقشه سایت جداگانه برای رسانه ها یا تصویر ها توصیه نمی شود، زیرا معمولا تصاویر در صفحات و پست ها وجود دارد و نیازی نیست مجدد برای دیده شدن آن ها مسیر تعیین کرد. این کار تنها در مواردی توصیه می شود که تجارت اصلی در وب سایت شما بر پایه تصاویر باشد.

چگونه گوگل نقشه سایت را پیدا خواهد کرد؟

اگر می خواهید گوگل نقشه سایت شما را سریعتر پیدا کند، باید آن را در حساب کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید. در بخش “نقشه سایت” می توانید ببینید که نقشه سایت شما اضافه شده است یا باید آن را اضافه کنید.

Yoast SEO
Yoast SEO

اضافه کردن نقشه سایت برای اطمینان از این است که تمام صفحات شما توسط گوگل بررسی شده باشند.

به دلیل اهمیت نقشه سایت، در افزونه پرکاربرد Yoast SEO نیز امکان ایجاد آن وجود دارد.

Yoast SEO نقشه سایت XML را برای وب سایت شما بطور خودکار ایجاد می کند. در نوار کنونی نصب وردپرس خود بر روی “SEO” کلیک کنید و سپس زبانه “ویژگی ها” را انتخاب کنید.

تنظیمات

در صفحه زیر، می توانید نقشه های مختلف XML برای وب سایت خود فعال یا غیرفعال کنید. همچنین می توانید بر روی علامت سؤال کلیک کنید تا اطلاعات بیشتر شود و امکانات بیشتری مانند بررسی نقشه سایت در مرورگر خود را مشاهده کنید:

بررسی نقشه سایت
بررسی نقشه سایت

شما می توانید انواع محتوا را از نقشه سایت XML خود در برگه “search appearance” حذف کنید. اگر “نه” را به عنوان پاسخ “نشان دادن در نتایج جستجو” انتخاب کنید ، پس این نوع محتوا در آن گنجانده نمی شود.

search appearance
search appearance

بعد خواندن این مطالب متوجه شدید نقشه XML چقدر مهم است، زیرا داشتن آن می تواند به سئو سایت شما کمک کند. اگر URL های مناسب را به آن اضافه کنید، Google می تواند به راحتی به مهم ترین صفحات و پست های شما دسترسی پیدا کند. Google همچنین قادر خواهد بود محتوای به روز شده را به راحتی پیدا کند، بنابراین باید بدانید چه موقع و چه URL هایی را وارد کنید. در آخر، افزودن نقشه XML به کنسول جستجوی Google به گوگل کمک می کند تا نقشه سایت شما را سریع پیدا کند و به شما امکان می دهد خطاهای آن را بررسی کنید.