ممکن است برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که بعد از ورود به یک سایت تعدادی پنجره تبلیغاتی باز شود. به این پنجره ها پاپ آپ گفته می شود. بیشتر این پنجره ها با محتوای تبلیغاتی اند و سبب نارضایتی کاربران می شوند. در ادامه به بررسی تاثیر پاپ آپ بر سئو می پردازیم، با ممتاز سئو همراه باشید.

در تاریخ 10 ژانویه 2017 گوگل اعلام کرد: برای افرادی که در وب سایت های خود از پاپ آپ های غیر مرتبط با محتوای سایت استفاده کنند جرایمی در نظر دارد. گوگل خواهان این بود که پاپ آپ ها متناسب با محتوای وب سایت ها باشند. به همین دلیل وب سایت هایی که این امر را رعایت نکردند رتبه هایشان تنزل پیدا کرد.

همانطور که می دانید هدف اصلی در سئو افزایش بازدید وب سایت است و از این طریق است که رتبه بهتری در موتور جستجو خواهید گرفت. اگر وضعیت این چنین نباشد قطعا رتبه خوبی نخواهید داشت. ضمن اینکه این امر تأثیر منفی بر وضعیت سئو در موتور جستجو خواهد گذاشت.

دانستن این موضوع شاید برای شما نیز جالب باشد؛ چندی پیش مخترع پاپ آپ از تمامی کاربران وب بابت اختراع خود عذرخواهی کرده است، در ادامه نیز گفته است که حتی فکرش را نمی کرد که این اختراع بعد ها چنین کاربردی پیدا کند.

امروزه این اختراع در ایران رواج زیادی پیدا کرده است و وب مستران و ادمین ها از این اختراع به عنوان منبع در آمدی برای خود استفاده می کنند.

کاربرد پاپ آپ

پاپ آپ ها معمولا به عنوان یک پنجره برای معرفی یک سایت دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت سایتی که دارای پنجره پاپ آپ است از یک وب سایت دیگر مبلغی را دریافت می کند و در قبال دریافت این پول پنجره ای از این سایت را در وب سایت خودش قرار می دهد تا این سایت را تبلیغ کند. این رفتار به گونه ای توهین آمیز است و وب سایت اصلی در ازاء هر ورودی هزینه ای را دریافت می کند. در واقع وب سایت اصلی تمام تلاشش را می کند تا ما وارد پنجره تبلیغ شویم و این کار آزار دهنده است.

تاثیر پاپ آپ بر سئو

تاثیر پاپ آپ بر سئو

یکی از ترفند هایی که این روزها فروشندگان پاپ آپ برای فروش بیشتر استفاده می کنند این است که از پاپ ها برای افزایش بازدید سایت استفاده می کنند. صاحبان وب سایت ها که از این موضوع هیچ اطلاعی ندارند حرف های فروشندگان را باور می کنند و پاپ آپ را خریداری می کنند.

نکته قابل توجه این است که گوگل به وضعیت ورودی شما اصلا اهمیت نمی دهد و علاقه ای نیز ندارد که از این پارامتر به عنوان یک معیار تاثیر گذار استفاده کند. در نتیجه خرید پاپ آپ تاثیری بر روی ورودی سایت شما در گوگل ندارد.

از طرفی الگوریتمی با نام پاندا وجود دارد که هدف اصلی آن پیدا کردن وب سایت هایی است که قصد فریب کاربران را دارد. یکی از آیتم هایی که این الگوریتم نسبت به آن حساس است یافتن کد های مخرب جاوا اسکریپت است. نکته حائز اهمیت این است که بیشتر پنجره های پاپ آپ از این کد های مخرب برخوردارند و به مرور زمان سایت شما را در ورودی گوگل دچار اختلال و مشکل خواهد کرد.

در ادامه برای شما درمورد سایر موارد تاثیر پاپ آپ بر سئو صحبت می کنیم، با ما همراه باشید.

تاثیر پاپ آپ بر سئو

تاثیر پاپ آپ بر فاکتورهای رتبه بندی

اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن جوابی برای سوال: آیا پاپ آپ بر روی فاکتور های رتبه بندی تاثیر می گذارد؟ هستید در پاسخ باید به شما بگوییم : بله پاپ آپ ها بر روی فاکتور های رتبه بندی اثر می گذارند. شما می توانید به هر تعدادی که دوست دارید از پاپ آپ استفاده کنید و از این بابت مشکلی وجود ندارد، اما پاپ آپ روی برخی فاکتورهای اصلی تاثیر گذار است.

زمانی که شما وب سایتی که دارای پاپ آپ های زیادی است را باز می کنید در لحظه اول این تبلیغات برای شما آزار دهنده است و از آن وب سایت خارج می شوید. در اینجاست که شما به دو فاکتور مهم سئو آسیب می رسانید.

در ابتدا به Time On Page آسیب می رسد، زیرا اگر مطلب شما 2000 کلمه داشته باشد و مدت زمان حضور شما فقط 15 ثانیه باشد، موتور جستجو متوجه این می شود که مطلب شما ارزشی ندارد و وب سایت شما با افت رتبه روبرو خواهد شد.

Return to SERP فاکتور دومی است که به آن آسیب وارد می شود. هنگامی که یک کاربر وارد صفحه شما می شود و مجددا به صفحه نتایج گوگل بر می گردد. در این جا موتور جستجو متوجه خواهد شد که مطالب شما پاسخ کاربر را نداده است و کاربر مجبور شده است دوباره به صفحه نتایج برگردد.

برخی از متخصصین سئو بر این باورند که وجود پاپ آپ نرخ بانس ریت را کاهش می دهد، زیرا کاربر از پاپ آپ خارج می شود. اما نکته مهم این است که نرخ بانس ریت جزو فاکتور های مهم رتبه بندی نیست و موتورهای جستجو هیچ وقت از این فاکتور برای رتبه بندی استفاده نمی کنند، به علت وجود همین پاپ آپ ها!

تاثیر پاپ آپ بر سرعت سایت

علاوه بر Time On Page و Return to SERP پاپ آپ بر روی سرعت سایت نیز تاثیر گذار است. طبقه گفته های گوگل سرعت سایت جزو آن دسته از فاکتور هایی است که در رتبه بندی مهم است. وجود پاپ آپ ها تاثیر مستقیم بر روی سرعت لود شدن سایت ها دارد؛ زیرا جزو لایه هایی است که کدهای جاوا اسکریپت آن در هنگام لود بالا می آیند و فراخوانی می شوند.

معمولا پاپ آپ ها با عکس های تبلیغاتی همراه هستند و این عکس ها نیز حجم ورودی را بالا می برند، در نتیجه با افت سرعت سایت روبه رو خواهیم شد. البته در این بین برخی از پاپ آپ ها دارای المان های اکشن و گرافیکی هستند، که این موارد نیز اثر منفی دارد.

تاثیر پاپ آپ بر سئو

تاثیر پاپ آپ بر تجربه کاربری

اگر تجارت شما به گونه ای است که باید خدمات و یا محصولاتی را به کاربران ارائه دهید بهتر است از پاپ آپ صرف نظر کنید، زیرا استفاده از پاپ آپ ها بر روی تجربه کاربری اثر منفی می گذارد. در علم روان شناسی بازاریابی گفته شده است که هنگامی که یک کاربر وارد سایت شما می شود شما تنها سه ثانیه زمان دارید تا کاربر را به خود جذب کنید و نرخ تبدیل یا بانس ریت شما بالاتر برود. بنابراین با وجود پاپ آپ نرخ تبدیل شما افت پیدا می کند و پاپ آپ باعث از دست رفتن بخش قابل توجهی از بازدید کنندگان شما می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بانس ریت و تجربه کاربری می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

  1. Bounce Rate چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟
  2. 8 مورد از روش های بهبود UX (تجربه کاربر) برای افزایش بازدهی سایت

کلام آخر:

تمامی نکاتی که در قسمت بالا گفتیم باعث می شود تا بر روی سئو سایت شما اثر منفی بگذارد. امروزه معمولا وب مستران در تلاش اند تا کاربر را از خود راضی نگه دارند نه اینکه آن ها را فراری دهند، چرا که همه تلاش خود را می کنند تا کاربر را جذب سایت خود کنند و با استفاده از پاپ آپ همه تلاش آن ها ظرف مدت کمی (چند ثانیه) از بین می رود.