در تازه ترین بروز رسانی ابزار گوگل سرچ کنسول، این ابزار به یک امکان جدید مجهز شده است که در حال حاضر به صورت آزمایشی در اختیار کاربران قرار گرفته است. این ابزار به وب مستران کمک می کند تا سرعت صفحات مختلف ایندکس شده در گوگل را بررسی نموده و پارامترهایی را که باعث افت سرعت بارگذاری می شوند را نیز مشاهده نمایند.

در حال حاضر این ویژگی به صورت آزمایشی ارائه گردیده است و ممکن است در آینده شامل تغییراتی شود. این امکان به وب مستران کمک می کند تا بتوانند URL های مختلف سایت خود را از نظر سرعت در دستگاه های موبایل و دسکتاپ بررسی کرده و گزارش مربوط به آن را نیز مشاهده نمایند.

در این گزارشات شما می توانید علاوه بر مشاهده صفحاتی که سرعت لودینگ پایینی دارند، صفحاتی که با سرعت متوسط و یا با سرعت مطلوب بارگذاری می شوند را نیز مشاهده کرده و حتی دلایلی که می تواند منجر به افت سرعت صفحات وب سایت شما شده باشد را نیز بررسی کنید.

برای دسترسی به بخش بررسی سرعت صفحات در سرچ کنسول ، ابتدا باید به حساب خود وارد شده و سپس از پنل سمت راست از بخش “Enhancements” گزینه “Speed” را انتخاب نمایید.

سرعت صفحات در سرچ کنسول
نحوه نمایش گزارش سرعت صفحات در سرچ کنسول

پس از انتخاب این گزینه، دو نمودار که با عنوان های Mobile و Desktop مشخص می شوند، برای شما نمایش داده می شود که تعداد URL های بررسی شده در آن ها مشخص است.

با استفاده از گزینه “Open Report” می توانید جزئیات بیشتری را در خصوص این گزارشات دریافت کرده و حتی تک تک URL هایی را که سرعت آن ها بررسی شده است را نیز به تفکیک مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است که در حال حاضر این ویژگی برای تست سرعت صفحات، تنها به پارامتر FCP یا First Content Paint بسنده می کند و اگر مقدار زمان این پارامتر برای صفحات مختلف وب سایت شما زیاد باشد، این صفحات در دسته صفحات با سرعت پایین جای خواهند گرفت.