صفحه 404 شما باید خلاقیت و ابتکار شما را نشان دهد و به کاربران کمک کند. یک صفحه 404 عالی می تواند روشی هوشمندانه برای نشان دادن برند شما باشد. اما آیا صفحه 404 ارزش سرمایه گذاری برای طراحی فانتزی و خلاقانه را دارد؟ زمانی که شما از سرور می‌ خواهید که به شما صفحه‌ ای نشان دهد و آن صفحه وجود ندارد، سرور به شما کد وضعیت 404 را اعلام می‌کند، این کد به معنی page not found یا “صفحه پیدا نشد” است. استفاده از صفحه 404 با طراحی خوب و مناسب می‌تواند به شما کمک زیادی در راستای بالا بردن رابط کابری، زیبایی و جذابیت وب سایت کند. در این مطلب به معرفی 15 نمونه طراحی خلاقانه صفحه 404 می‌ پردازیم.

بیشتر بخوانید: چرا صفحه 404 وب سایت شما برای سئو مهم است؟

1- Patagonia

نمونه طراحی صفحه 404 Patagonia

یک نمونه طراحی صفحه 404 پاتاگونیا می باشد که در صفحه 404 خود بازی های گاه به گاه گرمسیری انجام می دهد. ابتدا آن ها بیننده را با یک حلقه ویدیویی درگیر می کنند، اما سپس کاربر را به پایین صفحه هدایت می کند تا به دسته های خرید محبوب خود پیوند بخورد.

2- Help Scout

نمونه طراحی صفحه 404  Help Scout

Help Scout (پیشاهنگ راهنما) با ارائه ابزار هایی برای نرم افزار میز کمک، پشتیبانی مشتری مبتنی بر ایمیل و پایگاه های دانش آنلاین به شرکت ها کمک می کند. صفحه 404 آن ها لینک هایی به وبلاگ و سایر پست های خود ارائه می دهند و از گرافیکی زیبا برای ایجاد سگ های ناز استفاده کرده اند.

3- Apartment Therapy

نمونه طراحی صفحه 404 Apartment Therapy

آپارتمان تراپی، یک سایت دکوراسیون منزل، با (نوار کاغذی مشهور که در دکوراسیون و دفترچه سازی استفاده می شود). آن ها به چندین پست محبوب لینک می دهند تا بازدیدکنندگان سایت درگیر شوند. آن ها همچنین نوار جستجو و نوار اصلی در سایت خود قرار دادند تا کاربران بتوانند به جستجو در سایت ادامه دهند.

4- CoSchedule

نمونه طراحی صفحه 404 CoSchedule

یکی دیگر از نمونه طراحی های صفحه 404، CoSchedule می باشد که یک ابزار برنامه ریزی بازاریابی است که آن را با یک GIF سگ زیبا و لینک به صفحه اصلی و وبلاگ آن ها، ساده نگه می دارد. این مثال فقط نشان می دهد که برای ایجاد یک صفحه جذاب 404 لازم نیست هزینه زیادی صرف کنید. این ساده است، اما کار را انجام می دهد و تاثیر گذار است.

5- Zillow

نمونه طراحی صفحه 404 Zillow

Zillow یک مزیت GIF تعاملی را برای جستجو کنندگان خود ارائه می دهد. Zillow از داده های کاربر استفاده می کند تا بفهمد کاربران آن ها عاشق حیوان خانگی هستند. برای نگه داشتن این دوستداران حیوانات خانگی، آن ها این گربه تعاملی را ایجاد کردند.

6- ConvertKit

نمونه طراحی صفحه 404 ConvertKit

چه کسی سگ ها را دوست ندارد؟ ConvertKit با ارائه عکسی از سگ یکی از اعضای تیم و لینک به صفحه اصلی، آن را فعال نگه می دارد. آن ها همچنین با ارائه چت آنلاین و CTA برای ثبت نام رایگان، آن را حرفه ای نگه می دارند.

7- Screaming Frog

نمونه طراحی صفحه 404  Screaming Frog

Screaming Frog ابزاری است که به شما کمک می کند تا لینک های خراب را پیدا کرده و برطرف کنند و آن ها از جنجال داشتن صفحه 404 با ایجاد محتوای سرگرم کننده در خودشان اذعان می کنند و سپس لینک هایی را به وبلاگ، صفحه تماس و خدمات خود ارائه می دهند.

مگس ها در صفحه حرکت می کنند، ماهی شناور می شود و برگ ها روی آب می چرخند. این یک تغییر کوچک است، اما باعث می شود صفحه خوب عمل کند.

 8- BigCommerce

نمونه طراحی صفحه 404 BigCommerce

صفحه 404 BigCommerce ، بسیاری از همان ویژگی هایی را که قبلاً دیده ایم ارائه می دهد. CTA برای تماس، درخواست نسخه ی نمایشی و راهی آسان برای کشف سایت. اما آنچه که باعث می شود تا صفحه شما، حرفه ای تر و با برنامه ریزی قبلی به نظر برسد، طراحی درست عناصر و قرارگیری تصاویر در سر جای خود است‎.

9- Kinsta

نمونه طراحی صفحه 404 Kinsta

Kinsta، یک شرکت میزبان وردپرس مبتنی بر ابر، با ارائه تصویری خوش ساخت در صفحه 404 خود، رویکردی مشابه BigCommerce در پیش گرفته است. آن ها نوار پیمایش و جستجوی برتر خود را در صفحه قرار می دهند، بنابراین کاربران می توانند اطلاعات دیگری را به راحتی پیدا کنند.

آن ها معمولا از یک صفحه پاپ آپ استفاده می کنند که به محتوای خاصی هدایت شده و معمولا به افزایش عضویت از طریق ایمیل کمک می کند.‎

10- Lego

نمونه طراحی صفحه 404 Lego

لگو با استفاده از تصویر بزرگی از یک مرد لگو به همراه عبارت “ببخشید ما نمی توانیم آن صفحه را پیدا کنیم” ظاهر می شود! آن ها همچنین برای نگه داشتن کاربران در سایت خود پیوندی به فروشگاه خود ارائه می دهند.

11- Slack

نمونه طراحی صفحه 404 Slack

صفحه 404 Slack باورنکردنی است. تصویر بالا در واقع پیمایش می شود تا جنگلی با پروانه های زیبا، خوک، گل و مرغ را به شما نشان دهد. همچنین اگر به صفحه دیگری بروید، متأسفانه از جذابیت تصویر کم می شود و تصویر سیاه و سفید نیز می شود.

12- Swiss

نمونه طراحی صفحه 404 Swiss

Swiss Airlines اطلاعات دیگری به جز لینک به صفحه اصلی خود و نوار پیمایش ارائه نمی دهد، اما تصویر در صفحه 404 آن ها واقعا عالی و فوق العاده است.

ابرها هنگام حرکت مکان نما خود بر روی صفحه حرکت می کنند و شما را در ابر ها احاطه می کنند. این یک ویژگی جالب است که می تواند کاربر را مدت طولانی تری در صفحه نگه دارد.

13- Flywheel

نمونه طراحی صفحه 404  Flywheel

Flywheel، یک شرکت میزبان وردپرس مدیریت شده است که این صفحه 404 عجیب و غریب را ارائه می دهد تا به مردم اطلاع دهد که در صفحه اشتباه وارد شده اند. لینک به صفحه اصلی که در صفحه 404 آن قرار دارد به کاربران کمک می کند تا راه خود را پیدا کنند.

آن ها نیز مانند چندین برند دیگر عملکرد چت را ارائه می دهند تا به کاربرانی که راه خود را گم کرده اند بیشتر کمک کنند.

14- Dribble

نمونه طراحی صفحه 404 Dribble

Dribble، یک بازار خلاق برای متخصصان طراحی و یک صفحه 404 کاملاً کاربردی را ارائه می دهد. کاربران می توانند نقطه زیر فونت 404 را بکشند تا طراحان را در یک محدوده رنگ خاص کشف کنند.

کلیک بر روی بلوک هایی که تعداد 404 را تشکیل می دهند، شما را به سمت آن طراحان خاص می برد. آن ها همچنین نوعی جستجو را برای کاربرانی که ترجیح می دهند سایت را از این طریق جستجو کنند، ارائه می دهند.

15- Marvel

نمونه طراحی صفحه 404 Marvel

Marvel صفحه شگفت انگیز 404. ماروِل از شخصیت های مختلف کمیک بوک مانند کاپیتان آمریکا، Deadpool و … در صفحه 404 استفاده می کند. یک نکته کوچک بر روی refresh یا بروزرسانی کلیک کنید. با هر بار رفرش، ماروِل یک تصویر متفاوت را ارائه می دهد.