پروژه های بازاریابی محتوا برای حمایت از همکاری و اطمینان از موفقیت تلاش های خود، به نوشتن بریف خلاق نیاز دارند. در اینجا نحوه ایجاد و پیاده سازی آن آورده شده است.

صرف زمان زیاد روی تحقیق در مارکت، تحلیل رقبا و مقایسه پالت های رنگی برای نوشتن بریف خلاق، به خصوص برای سازمان های کوچک تر ممکن است عجیب به نظر برسد. اگرچه ساخت یک بریف خلاق ممکن است وقت گیر باشد، اما برای موفقیت کمپین بسیار مهم است.

برای پروژه ها یا قرارداد های محتوا محور بریف خلاق باید تمام استراتژی های کمپین را در بر بگیرد. ادامه کار بدون این سند تیم شما را در معرض خطر از دست دادن تمرکز، سوءتفاهم در تشخیص مخاطب هدف یا تعقیب معیار های اشتباه قرار می دهد. علاوه بر این اگر بریف خلاق برای مشتری خود نسازید، ارتباط ناسازگاری را از همان ابتدا رقم زده اید.

بدون دستورالعمل های یکپارچه و جامع برای تولید محتوا، ممکن است بخش های مختلفی که روی یک پروژه کار می کنند، دچار ناهماهنگی شوند و احتمالاً تنوع گسترده ای بین کار های ارسالی توسط اعضای تیم یا فریلنسر های مختلف مشاهده خواهید کرد.

اگر از نوشتن بریف خلاق صرف نظر کنید، بزرگ ترین ریسکی که برای خود ایجاد کرده اید چیست؟ تیم های شما ممکن است خواسته های مشتری را فراموش کنند. بدون استراتژی خلاق مشخص، اعضای تیم ممکن است الزامات قرارداد را با تصمیمات داخلی که منعطف هستند، اشتباه بگیرند.

بسیاری از رهبران تیم و مدیران پروژه از الگو هایی برای نوشتن بریف خلاق استفاده می کنند. اگرچه الگو های استاندارد ممکن است برای پروژه های کوچک و ساده به خوبی به شما کمک کنند، اما محدودیت های آن ها مسائل پیچیده ای را به کار شما اضافه می کند. مشتری های شما و محتوایی که تولید می کنید، منحصر به فرد هستند و بریف خلاق شما باید این موضوع را منعکس کند.


جمع آوری اطلاعات

همه پروژه های موفق با تحقیق شروع می شوند. نیمه اول بریف خلاق شما باید توضیحی کامل از مشتری و مروری بر استراتژی های پروژه همراه با اعداد و جزئیات برای پشتیبانی از طرح باشد. در مرحله تحقیق شما باید اطلاعات زیر را جمع آوری و مستند کنید:

شرکت یا مشتری

با مروری کوتاه بر مشتری یا سازمانی که برای آن ها محتوا تولید می کنید، شروع کنید. آن شرکت چه چیزهایی را می فروشد یا چه کار هایی انجام می دهد؟ چه چیزی شرکت را از رقبای خود متفاوت می کند؟ مقدمه شما باید آنچه که مشتری را منحصر به فرد می کند توصیف کند و ارزشی که آن ها برای هر یک از اعضای تیم قائل هستند را روشن کند.

کمپین یا پروژه

اکنون سراغ مشخصات قرارداد یا کمپین بروید. این بخش از بریف خلاق باید شامل اسکوپ پروژه، تمام deadline های اصلی و توضیحات اساسی کلیه محصولات مورد انتظار مشتری باشد.

اهداف و شاخص های KPI

اگر اعضای تیم شما اهداف مشتری را درک نمی کنند، چگونه می توانند نیاز های آن ها را برآورده کنند؟ تمام انتظارات مشتری را به طور واضح اعلام کنید و به تیم خود نشان دهید که موفقیت آن پروژه چگونه ارزیابی می شود. این که هدف آن ها افزایش بازدید از صفحه، رتبه بندی جستجو، مشارکت اجتماعی یا فروش است را مشخص کنید. سپس تعیین کنید که برای اندازه گیری عملکرد کمپین از چه معیار هایی استفاده کنید.

اهداف بریف خلاق

تحقیقات در مارکت و مخاطب

مشتری شما به چه کسانی خدمات می دهد یا امیدوار است که به آن مخاطبان دسترسی پیدا کند؟ اگر مشتری اطلاعات دقیقی در مورد مخاطبان مورد نظر خود ارائه نکند، تیم شما می تواند مخاطبان ایده آل را شناسایی کند و محتوای خود را حول محور آن مخاطبان استراتژیک کند. برای تحقیقات کامل در مارکت و مخاطبان، می توانید از ابزارها و منابع مختلفی مانند Google Trends ،Google Analytics ،Quantcast ،AnswerThePublic ،YouGov توییتر، فیس بوک، LinkedIn و سایر پلتفرم های رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل رقبا

قبل از شروع یک کمپین، باید بدانید که با چه چیزهایی مخالف هستید. ابزار های تجزیه و تحلیل رقبا مانند Semrush ،Buzzsumo ،Ahrefs ،Moz و موارد دیگر می توانند به شما در یافتن و یادگیری مطالب رقبا کمک کنند. این تجزیه و تحلیل می تواند به شما نشان دهد که چه موضوعات و محتوایی را دنبال می کنید و چگونه آن ها را متفاوت (بهتر) ار دیگران انجام دهید.


اولین پیش نویس بریف خلاق خود را ایجاد کنید.

با انجام این تحقیقات اولیه شما می توانید قلم خود را روی کاغذ قرار داده و شروع به نوشتن پیش نویس کاملی از بریف خلاق، کنید. شما باید سند را سازماندهی کنید و خلاصه ای روشن و کوتاه از تمام نکات تحقیق (تحقیقات ذکر شده در بالا) را داشته باشد. اکنون با جنبه خلاقانه تری از بریف آشنا می شوید؛ با در نظر گرفتن اطلاعات جمع آوری شده در فاز یک، می توانید به نوشتن بخش هایی از بریف خلاق خود ادامه دهید.

شخصیت های هدف

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در طی تحقیقات مارکت و مخاطبان، می توانید شخصیت هایی ایجاد کنید که تاثیر زیادی روی مخاطبان شما دارند. یک شخصیت هدف باید شامل جزئیاتی مانند سن، جنسیت، مکان، تحصیلات، اشتغال، درآمد، عادت های خرید، استفاده از اینترنت، علایق، چالش ها و نقاط ضعف، انگیزه ها و موارد دیگر باشد.

راهنمای نوشتن

داشتن راهنمای دقیق و با جزئیات نوشتن، تضمین می کند که همه تولید کنندگان محتوا در پروژه کار های متناسب با هم انجام دهند. بدون آن نویسندگان سبک خاص خود را در محتوا اعمال می کنند و این بکپارچگی محتوا را بهم می ریزد زیرا چندین نفر آن اثر را نوشتند. برای اختلافات نوشتاری بین اعضای تیم یا فریلنسر ها در مورد سبک، لحن، قالب بندی و هرگونه جزئیات خاص پروژه که نویسندگان باید بدانند، دستورالعمل ها و بینش هایی ارائه دهید.

مسیر طراحی

نوشتن بریف خلاق بدون مرور کردن عناصر گرافیکی مرتبط با پروژه، ناقص است. در این خلاصه باید قالب، پالت رنگ، فونت ها، لایک ها و dislike های اعلام شده توسط مشتری و سایر اطلاعات مربوط به آن برند تجاری مشخص شود.

طراحی بریف خلاق

باید ها و نباید ها، مشکلات و چالش ها

در یک بریف خلاق باید حدس و گمان نویسندگان و طراحان را از محتوا جدا کرد. حتماً لیستی از باید ها و نباید ها را به طور واضح تهیه کنید (مخصوصاً اگر این لیست توسط مشتری داده نشده است) و نمونه هایی از نوشتن برف خلاق یا طراحی را به عنوان مثال برای این موارد ارائه دهید. علاوه بر این بریف خلاق باید چالش های بالقوه را به صورت مستقیم بررسی کند.


فیدبک بگیرید و بریف خود را اصلاح کنید.

کار شما با پیش نویس اول تمام نمی شود. قبل از نهایی شدن بریف، باید اطمینان حاصل کنید که بریف مطابق با اهداف مشتری شما است و شامل ورودی های تعیین شده توسط رهبران تیم شما باشد. این مرحله از توسعه بریف خلاق باید به صورت مشارکتی باشد و ممکن است به تکرارهای متعدد و فیدبک های زیادی نیاز داشته باشد.

به یاد داشته باشید مشتری و کلیه اعضای تیم که در پروژه درگیر هستند باید حرف آخر خود را درباره اختلاف نظرات خود بزنند. این مرحله از توسعه همچنین به عنوان تأیید استراتژیک و تأیید مشتری عمل می کند. بریف نهایی را به عنوان یک توافق در نظر بگیرید. اگر هرگونه سوال یا نگرانی وجود دارد، اکنون وقت آن است که آن ها را بر طرف کنید و همه تصمیمات و انتظارات را روشن کنید.


ارسال به تیم های تولید محتوای خود

هنگامی که تایید مشتری را دریافت کردید، می توانید خلاصه مقاله را به بخش ها یا تیم های درگیر در پروژه ارسال کنید. قبل از شروع هرگونه برنامه ریزی، نوشتن یا طراحی بریف خلاق، با تیم های مختلف ملاقات کنید تا بریف خلاق را با جزئیات مرور کنید. خواه از طریق ارائه یا از طریق جلسه های مشارکتی، مختصر گزارش خود را با هر بخش به اشتراک بگذارید. برای اطمینان از درک اعضای تیم، این روند را تا حد ممکن تعاملی انجام دهید.

تولید محتوای هدفمند

ابزار مداوم

اغلب اوقات استراتژیست های کمپین و تولید کنندگان محتوا بریف های خلاق را به عنوان قراردادی کاملاً اساسی می بینند. گرچه مهم است که مشتری را درگیر کنید و همه اعضای تیم را از تغییرات استراتژی مطلع کنید، اما نباید این بریف را به عنوان قانون در نظر بگیرید. بلکه به عنوان یک سند زنده و ابزار ارتباطی به آن نگاه کنید. با تکامل پروژه و ظهور ایده های جدید، بریف خلاق باید به طور مداوم به روز شود تا استراتژی های جدید و تصمیمات گسترده پروژه را منعکس کند.

بریف خلاق به نوعی پایه و اساس همکاری و ارتباط است.

شما نمی توانید خانه ای بدون نقشه بسازید یا دستورالعمل غذای جدیدی را بدون تهیه مواد تشکیل دهنده امتحان کنید. در دنیای بازاریابی، تبلیغات، رسانه های اجتماعی و کمپین های سئو، بریف خلاق همان سند اساسی است که تمام اسکوپ پروژه را در بر گرفته است.

منبع: searchenginejournal.com