توضیحات متا یک قطعه 160 کاراکتری است. یک برچسب متا در HTML محتوای یک صفحه را خلاصه می کند. موتورهای جستجو توضیحات متا را در نتایج جستجو بیشتر نشان می دهند در صورتی که عبارت جستجو شده در توضیحات موجود باشد.

بهینه سازی توضیحات متا یک جنبه بسیار مهم سئو در صفحه (On-page) است. در اینجا توضیحات متا برای این صفحه از نتیجه جستجوی Google آمده است.

روش نوشتن توضیحات متا

Meta Descriptions چه می کند؟

هدف اصلی توصیف متا صفحه این است که بازدید کنندگان را از موتورهای جستجو و رسانه های اجتماعی مجاب کنید تا روی پیوند صفحه شما کلیک کنند.

توضیحات متا، اگر به خوبی نوشته شده باشد، در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) به بهبود کلیک در سایت شما کمک می کند. Google به وب مسترها توصیه می کند که هیچ گونه رتبه بندی مستقیمی از توضیحات متا وجود نداشته باشد. اما یک مزیت غیرمستقیم نیز وجود دارد، بنابراین اگر توضیحات متا به خوبی نوشته شده باشد باعث افزایش کلیک بر روی سایت خواهد شد و گوگل از CTR برای تعیین رتبه صفحه شما در نتایج جستجو استفاده می کند.

بهترین کارها هنگام نوشتن Meta Descriptions

تاثیر توضیحات متا در سئو
 • طول آن باید تا 160 کاراکتر باشد و بیشتر!
 • از زبان عمل گرا استفاده کنید. زیرا تعداد کلیک شما را افزایش می دهد!
 • آن را خاص و مرتبط کنید و درآن کلمه کلیدی را وارد کنید!
 • جستجوگران را فریب ندهید!

نحوه نوشتن Meta Descriptions

توضیحات متا خوب تجربه کاربر را در اولویت قرار داده و دارای 3 ویژگی زیر است:

 • در پاسخ به این سؤالات کاربر “صفحه در مورد چیست؟” و “چرا صفحه بهترین انتخاب برای جستجوی من است؟”
 • شامل کلمه کلیدی اولیه ای است که صفحه قصد دارد رتبه بندی کند.
 • از محتوا با محوریت مزایا استفاده می کند.

برای نوشتن توضیحات متای خوب و افزایش میزان کلیک جستجوی ارگانیک خود:

 • توضیحات متا را برای افراد بنویسید، نه موتورهای جستجو. زبان طبیعی بهتر ارتباط برقرار می کند.
 • مهمترین اطلاعات را در وهله اول قرار دهید. هر Meta Descriptions باید به سرعت با موضوع و فایده صفحه شما ارتباط برقرار کند. اگر صفحه وب برای یک محصول، مارک یا موضوع خاص است، این اصطلاحات و کلمات کلیدی را در ابتدای کار قرار دهید.
 • دو یا سه بار آن را ویرایش کنید. با عبور دوم و حتی سوم، می توانید راه های بهتری برای جزئیات و ارزش بیشتر در کمتر از 160 کاراکتر مشاهده کنید.
 • Meta Descriptions یک عامل مهم دیگر برای رتبه بندی صفحه شما می باشد. این کار کلیک کردن بر روی پست وبلاگ، محصول یا صفحه وب را عملی می کند.

مقاله مرتبط

شما می توانید برای مشاهده مقاله مرتبط با این موضوع با نام ” طول توضیحات متا ایده آل برای سال 2019 ” بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

نمونه هایی از توضیحات متا خوب

در این مقاله نمونه های خوبی از توضیحات متا را بررسی کرده ایم :

MailChimp : MailChimp اتوماسیون بازاریابی را برای مشاغل تجارت الکترونیکی فراهم می کند. ایمیل های زیبا ارسال کنید، فروشگاه تجارت الکترونیکی خود را وصل کنید، تبلیغ کنید و مارک خود را بسازید.

YouTube: از فیلم ها و موسیقی مورد علاقه خود لذت ببرید، محتوای اصلی را بارگذاری کنید و همه آن را با دوستان، خانواده و جهان در YouTube به اشتراک بگذارید.

AirBNB : سفرهای فراموش نشدنی با Airbnb آغاز می شود. ماجراهایی را در این نزدیکی و یا در مکان های دوردست پیدا کنید و به خانه ها، تجربیات و مکان های منحصر به فرد در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید.

Lego : خانه رسمی آجر ساخت اسباب بازی با پیوندهایی به محصولات، بازی ها، فیلم ها، فروشگاه LEGO ، تاریخچه LEGO

Uber : ما در حال یافتن راههای بهتری برای حرکت، کار و پیشرفت در شهرها هستیم. برنامه را بارگیری کنید و طی چند دقیقه سوار شوید یا راننده شوید و در برنامه خود درآمد کسب کنید.

میدان : میدان به میلیون ها فروشنده کمک می کند تا تجارت خود را از پردازش ایمن کارت اعتباری گرفته تا راه حل های فروش، اداره کنند.

اینستاگرام: یک روش ساده برای ایجاد یک حساب کاربری یا ورود به اینستاگرام، سرگرم کننده و خلاق برای گرفتن، ویرایش و به اشتراک گذاری عکس ها، فیلم ها و پیام ها با دوستان و خانواده.

Meta Descriptions شانس شما برای پیروزی در برابر رقبا است. افراد بسیار زیادی از توضیحات متا غافل می شوند. توضیحات متا یکی از عوامل مهم برای داشتن سئو خوب است. حتماً توضیحات متا جذاب را برای وب سایت خود ایجاد کنید که کاربران را ترغیب کند تا شما را نسبت به رقبا انتخاب کنند.