اگر تصور شما این است که کپشن های پست های اینستاگرام یک مسئله فرعی است، قطعا نمی توانید فالوور ها را درگیر و جذب کنید و نمی توانید فقط از تغییر درج تصاویر به هدفتان برسید. در این مطلب نکاتی را معرفی می کنیم تا به شما در نوشتن کپشن اینستاگرام به صورت حرفه ای کمک کنند.

وقتی که برای افزایش فالوور اینستاگرام از عکس استفاده می کنید، کیفیت عکس های شما، فاکتور جذابیت و برتری پیج اینستاگرام شما خواهد بود. وقتی که یک عکس زیبا می گیرید و آن را به طور کامل ویرایش می کنید، این پایان کارتان نیست! بلکه کپشن جایی است که می توانید یک پیام به محتوای بصری بدهید.

کپشن (CAPTION) چیست؟

گاهی عکس ها و ویدئو هایی که در اینستاگرام می گذاریم نمی تواند به تنهایی حرفی که مد نظر ما است را بیان کند و ما احتیاج داریم توضیحات و جزئیات بیشتری را در اختیار مخاطبان قرار دهیم. در واقع کپشن همان متنی است که در زیر پست هایمان منتشر می کنیم تا بتوانیم جزئیات را توسط آن بیان کنیم.

همین متن ساده و چند خطی که می خواهیم بنویسیم، ممکن است ما را به چالش بکشد و شاید ساعت ها برای آن وقت بگذاریم تا بتوانیم متنی جذاب بنویسیم و مخاطبان را درگیر کنیم.

نوشتن کپشن خوب در اینستاگرام چه اهمیتی دارد؟

نوشتن یک کپشن عالی در اینستاگرام خیلی مهم است و می تواند باعث شود لایک ها و کامنت های زیادی دریافت کنید و اثر زیادی در نتیجه جستجو دارد. این که چطور برای این همه ایده ناب و عکس های زیبا یک متن جذاب یا یک مطلب آموزنده در کپشن بنویسیم، چالش برانگیز است.

نوشتن کپشن را باید دقیقا شبیه به یک محتوای متنی یا مقاله متنی در نظر بگیریم که با لحن خودمانی نوشته می شود، اما به صورت رسمی نیز می توانیم بنویسیم. ساختار اصلی یک مقاله شامل:

  1. تیتر
  2. لید (Lead)
  3. مقدمه
  4. محتوای متن
  5. نتیجه گیری

ممکن است در کپشن هایی که می بینید، موارد بالا را به طور مشخص و واضح متوجه نشوید اما اگر دقت کنید به صورت یک پارچه و پیوسته می توان این موارد را در کپشن های مختلف مشاهده کرد.

تیتر نوشته مهمی است که روی عکس یا ویدئو می زنید تا مخاطب بیشتر کنجکاو شود تا متن و محتوای شما را دنبال کند.
لید همان یکی دو خط اول کپشن است و بعد از آن مقدمه و بدنه اصلی متن را مشاهده می کنیم.

چگونه با راهکار های حرفه ای کپشن جذاب در اینستاگرام بنویسیم؟

یک نکته مهم که درباره نوشتن یک کپشن خوب وجود دارد این است که شما باید از یک فرمول و یا دستوالعمل خاص برای نوشتن یک کپشن استفاده کنید و آن را منتشر کنید. باید با استفاده از تمام حواس پنج گانه تصویر را توصیف کنید.

1- ابتدا پیش نویس تهیه کنید

گاهی اوقات وقتی برای پستتان کپشن می نویسید بعد از این که مطلب را به اشتراک گذاشتید، ذهنتان باز تر شده و ایده های نوشتن بهتری به ذهنتان می آید و با خودتان می گویید: “حیف، کاش جور دیگری می نوشتم”.

به همین دلیل وقتی می خواهید کپشن بنویسید، چند جمله پیش نویس و آماده کنید و بررسی کنید کدام بهتر است! عجله نکنید از دوستانتان نیز بپرسید کدام بهتر است.

2- محتوای مهم را در ابتدای کپشن بنویسید

عبارات مهم و اطلاعاتی که مخاطب بتواند از طریق آن ارتباط برقرار کند و بخش اصلی که می خواهید دیده شود را بالاتر از بقیه اطلاعات قرار دهید و هشتگ (#) یا نام کاربری (@) و اطلاعات خارج از موضوع را در انتهای کپشن قرار دهید.

در نوشتن کپشن اینستاگرام محتوای مهم را در ابتدای کپشن بنویسید

تعداد کاراکتر های مجازی که می توانید در کپشن های اینستاگرام استفاده کنید تا 2200 کاراکتر است. اما فقط سه یا چهار خط از کپشن برای کاربر نمایش داده می شود. اگر متن را خیلی طولانی کنید کاربر باید روی “بیشتر یا more” کلیک کند تا ادامه متن را ببیند.

3- مخاطب را به انجام کاری دعوت کنید

یکی از بهترین راه ها برای افزایش احتمال اشتراک گذاری پست ها و افزایش فالوور در اینستاگرام، این است که مخاطب را در کپشن های تصاویر به کاری دعوت کنید. این به معنی این است که با استفاده از فعل امری مخاطب را به کاری ترغیب کنید نه اینکه که فقط پست شما را ببینید و از آن رد شود.

در توییتر، پست های حاوی فعل بیشتر از کپشن های حاوی اسم و صفت به اشتراک گذاشته می شود. این می تواند برای اینستاگرام هم صدق کند.

به عنوان مثال در کپشن خود بنویسید: “اگر این پست برایتان مفید و جالب بود با دوستانتان آن را به اشتراک بگذارید” یا “اگر این پست برایتان جالب بود، دو بار روی آن ضربه بزنید” و یا “نظرات خود را با ما در میان بگذارید”.

در نوشتن کپشن اینستاگرام مخاطب را به انجام کاری دعوت کنید

چند ایده برای دعوت مخاطب به انجام کاری

از مخاطبان خود سوال بپرسید

افراد را به نوشتن تجربیات شان در قسمت نظرات تشویق کنید. ممکن است از تجربیات آن ها برای پیشرفت در راهبرد اینستاگرام خود بهره بگیرید یا محتوای جدیدی به ذهنتان برسد. برای مشارکت بیشتر و لذت فالوورهایتان به نظرات آن ها پاسخ دهید و یک گفتگوی دو طرفه ایجاد کنید. برای مثال:

در نوشتن کپشن اینستاگرام از مخاطبان خود سوال بپرسید

از کاربران بخواهید دوستانشان را تگ کنند

فالوور هایتان را تشویق کنید برای به اشتراک گذاشتن پست شما با دوستانشان آن ها را تگ کنند. در این جا یک نمونه مثال هوشمندانه که برند ها از دنبال کنندگان شان برای تگ کردن دوستان شان در اینستاگرام تقاضا کرده اند ارائه شده است. 👇🏻

از افراد بخواهید وارد رقابت شوند

برگزاری رقابت برای افزایش مشارکت کاربران و نمایش برندتان در اینستاگرام روش فوق العاده ای است. از مردم برای ارسال تصاویرشان دعوت کنید و آن ها را با استفاده از یک هشتگ در کپشن پست تان تگ کنید.

قوانین رسمی مسابقه را برای علاقه مندان در کپشن پست تان لحاظ کنید و حتی در قسمت بیو هم لینک آن را قرار دهید.

در نوشتن کپشن اینستاگرام از افراد بخواهید وارد رقابت شوند

4- در انتهای کپشن از هشتگ استفاده کنید

برای اینکه کپشن شما کاربر پسندتر باشد، بهتر است هشتگ ها را در انتهای متن به کار ببرید. اگر کپشن شما طولانی است و در صفحه ی اصلی کاربران دیگر به صورت کوتاه شده نشان داده می شود، هشتگ هایی که مقصود ارتباطی (نه سرگرم کننده) دارند، مخفی خواهند شد.

بیشتر بخوانید: انواع بهترین و پربازدیدترین هشتگ های فارسی اینستاگرام

تعداد هشتگ ها را محدود کنید. بعضی از کاربران اینستاگرام، مجموعه ای از هشتگ های پرطرفدار را در پست های خود قرار می دهند تا به این روش فالوور های خود را افزایش دهند. اما در حقیقت این پست ها و کپشن ها بیشتر به یک اسپم شبیه هستند.

اگر از هشتگ های زیادی استفاده کنید کاربر متوجه غیر عادی بودن کپشن می شود و حدس می زند مشکلی وجود دارد و یک جای کار می لنگد. سعی کنید حداکثر از 9 هشتگ در پست های خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از هشتگ ها در رسانه های اجتماعی

5- لحن خود را متناسب با اینستاگرام انتخاب کنید

هر شبکه اجتماعی، یک لحن و شکل نوشتار خاص خود را دارد که تناسب زیادی با آن فضا دارد. مثلا کلمات و عبارت های سنگینی که هنگام ساخت اکانت لینکدین کاربر با آن ها مواجه می شود. اما این نوع طرز بیان برای اینستاگرام مناسب نیست. بهترین پست های اینستاگرام، لحن دوستانه و گاهی شوخ طبع دارد.

به همین دلیل شما باید لحن پیام برندتان را بر حسب مقتضیات و ملاحظات طرز بیان در اینستاگرام تنظیم کنید. دسترسی به این هدف، برای برند هایی که لحن و طرز بیانشان خودمانی و صمیمانه بوده، راحت تر است.

در نوشتن کپشن اینستاگرام لحن خود را متناسب با اینستاگرام انتخاب کنید

انتخاب و یک لحن خاص و ثابت در نوشتن کپشن اینستاگرام، به شما کمک می کند تا برندتان را به خوبی در آن رسانه اجتماعی توسعه دهید. به عنوان مثال باید طول جملات یا تعداد کلمات پست های اینستاگرام تان را مشخص کنید و همواره بر طبق همان روش کپشن بنویسید.

سعی کنید در نوشتن کپشن شوخ طبع و هوشمند باشید. زیرا این موارد کاربرد های قابل ملاحظه ای در رسانه های اجتماعی و مخصوصا اینستاگرام دارند. زمانی که یک برند در پست های خود از لحن شوخ و صمیمی استفاده می کند یا بازی کلمات را به نمایش می گذارد، توجه و علاقه ی مخاطب به آن جذب می شود.

6- از ایموجی (شکلک ها) استفاده کنید

ایموجی ها، شکلک های کارتونی هستند که در تلفن های هوشمند وجود دارند و به کپشن های اینستاگرام، هویت و شخصیت می بخشند. به همین دلیل بسیاری از برند ها در کپشن های خود از ایموجی استفاده می کنند. حتی برند هایی که جدی هستند.

برای استفاده از ایموجی ها روش های مختلفی وجود دارد و می توانید آن ها را در وسط جمله ها و به جای کلمات، یا در پایان یک جمله استفاده کنید. همچنین برای جلب توجه مخاطب به کپشنتان می توانید آن ها را در ابتدای پست به کار ببرید.

7- کانال های اجتماعی دیگرتان را در اینستاگرام معرفی کنید

می توانید در کپشن، حساب های کاربری تان را در دیگر رسانه های اجتماعی معرفی کنید. به این ترتیب، فالوور های شما می دانند که در کدام رسانه های اجتماعی دیگر باید شما را پیدا کنند. به همین دلیل، فالوور های شما در اینستاگرام می توانند شما را در توییتر نیز دنبال کنند، در کانال تلگرام شما عضو شوند و طرفدار شما در فیسبوک شوند.

8- درست نوشتن کپشن اینستاگرام، فارسی و راست چین

اینستاگرام اندروید به گونه ای است که خط اول کپشن عکس را چپ چین و بقیه پاراگراف ها را راست چین نشان می دهد. برای داشتن صفحه ای بهتر و زیباتر، بهتر است در زمان نوشتن کپشن اینستاگرام، اینتر بزنید و بعد توضیحات ها را بنویسید تا راست چین نمایش داده شود.

نکته: از طرفی چون اینستاگرام اینتر خالی را نادیده می گیرد، بهتر است یک نیم فاصله بزنید و بعد اینتر.

✔ دو اینتر و یا دو فاصله پشت ‌سر ‌هم خنثی است. اگر چند خط خالی پشت سرهم می‌ خواهید، می ‌توانید از کاراکتر نیم ‌فاصله استفاده کنید.
✔ در بعضی کیبورد ها نیم ‌فاصله وجود دارد (مثلا گوگل‌ کیبورد و Swiftkey).
✔ اگر نیم‌ فاصله ندارید از کاراکتر هایی مثل فتحه و سکون و … که در فارسی وجو دارد و کوچک هستند استفاده کنید.

نتیجه گیری

برای نوشتن یک کپشن خوب باید نکات مهمی را در نظر بگیرید و تلاش کنید ایده داشته باشید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که ابتدا مخاطب را در نظر بگیرید و چیزی بنویسید که کاربران با آن ارتباط برقرار می کنند.

تحلیل گر های اینستاگرام چیز زیادی به شما ارائه نمی دهند. پس پیشنهاد می کنیم به طور دستی روی یک فایل اکسل هر پست را لیست کنید و با بررسی آدرس URL، تعداد لایک ها و کامنت ها و همچنین انواع بازخورد هایی را که از فالوور ها می گیرید، شناسایی و تحلیل نمایید.