شما ممکن است با یک مدل کسب و کار تجارت الکترونیک شروع کرده باشید یا به علت شیوع COVID-19 در ماه های اخیر یکی از مدل های فروش خود را تغییر داده باشید. یکی از مهم ترین نکات تجارت الکترونیک موفق این است که افراد بتوانند وب سایت شما را پیدا کنند. و همچنین یکی از مهم ترین و سخت ترین تاکتیک ها برای دستیابی به آن سئو (بهینه سازی موتور جستجو) به صورت پیشرفته است.

اما در این مرحله، سئو احتمالاً برای شما جدید نیست. شما تحقیق درباره کلید واژه خود را انجام داده اید. شما همه (یا حداقل بیشتر) صفحات وب سایت خود را برای یک کلمه کلیدی انتخابی بهینه سازی کرده اید. شما حتی یک وبلاگ راه اندازی کرده اید و مرتباً آن را با محتوای منطبق با استراتژی کلمات کلیدی خود به روز می کنید. شما همه کادرها را برای سئو اولیه بررسی کرده اید. حال بیایید به سراغ نکات سئو پیشرفته برویم.

چرا؟

در بیشتر صنایع، سئو تجارت الکترونیکی به اندازه کافی رقابتی است که اصول اولیه فقط شما را تا اینجای کار جذب می کند. اگر واقعاً می خواهید به رقابت و افزایش فروش آنلاین خود بپردازید، باید به نکات پیشرفته سئو بپردازید.

نکات پیشرفته سئو برای این که تجارت الکترونیکی خود را به سطح بالاتری برسانید

انجام سئو حسابرسی وب سایت

در حالی که می توانید در مورد نکات عمومی و بهترین روش های تجارت الکترونیکی، مشاوره زیادی پیدا کنید، در نهایت مشاغل و مخاطبان شما منحصر به فرد هستند. برای اینکه از سرمایه گذاری خود در زمینه SEO بیشترین استفاده را ببرید، باید تلاش خود را متناسب با آنچه برای مخاطبانتان بهتر است انجام دهید. بهترین مکان برای شروع با سئو پیشرفته ممیزی کامل سئو است تا بهتر بفهمید اکنون در چه مکانی قرار دارید. البته باید نکات خاصی را رعایت کنید.

وقت خود را صرف بررسی تجزیه و تحلیل مکان فعلی خود کنید. مشخص کنید که کدام صفحات در حال حاضر به طور مؤثر باعث جذب ترافیک و تبدیل مشتری می شوند و عملکرد بهتری دارند. ببینید در حال حاضر برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی می کنید. به دنبال موارد فنی مانند محتوای تکراری و لینک های خراب باشید که باید اصلاح شوند. و فرصت های لینک داخلی را که از دست داده اید شناسایی کنید. آیا پست های وبلاگی وجود دارد که شامل کلمات کلیدی باشد که صفحات یا پست های دیگر آن ها را هدف قرار داده اند؟

ممکن است محتوایی را پیدا کنید که به روزرسانی می شود یا مطالبی را که بهتر است به طور کامل حذف کنید، پیدا کنید. همچنین با درک بهتر انواع موضوعات، کلمات کلیدی و قالب های محتوا که برای جذب بازدید کننده بیشترین تأثیر را دارند و بهترین کار را در جذب افراد دارند، از حسابرسی دور می شوید. با استفاده از این اطلاعات، می توانید استراتژی خود را اصلاح کنید تا از پیشرفت بهتر به جلو اطمینان حاصل کنید.

اجازه بررسی در صفحات محصول را بدهید

بررسی ها در چند سطح مختلف ارزشمند هستند. آن ها مدرکی اجتماعی ارائه می دهند که به افزایش خریدها کمک می کند. آن ها به برند و محصولات شما مشروعیت می بخشند. و به سئو کمک می کنند. در واقع این مورد یکی از نکات سئو پیشرفته است.

این تا حدی به این دلیل است که آن ها کلمات بیشتری به صفحه اضافه می کنند، معمولاً کلمات کلیدی مربوطه را شامل می شوند که به Google کمک می کنند دریابد صفحه شما چیست. و به شما این فرصت را می دهند تا مارک طرح بازبینی را پیاده سازی کنید، بنابراین امتیاز ستاره محصول و تعداد بازبینی ها دقیقاً در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نشان داده می شود، که احتمال کلیک مشتریان را افزایش می دهد.

نمایش امتیاز ستاره محصول در SERP

تحلیل بک لینک ها از نکات سئو پیشرفته است

بک لینک ها ارز اصلی سئو هستند. اما از آنجا که وابستگی آن ها به اتصال وب سایت های دیگر به وب سایت شما بستگی دارد، کسب آن ها سخت است.

برای توسعه و بهبود استراتژی لینک الکترونیکی تجارت الکترونیکی، تجزیه و تحلیل کنید که چه لینک هایی قبلاً به دست آورده اید. چه وب سایت هایی اکنون به وب سایت شما لینک می شوند؟ آن ها به چه صفحاتی لینک می دهند و از متن anchor استفاده می کنند؟ و آن لینک ها از نظر اقتدار، ارتباط و میزان مراجعه به سایت شما چه ارزش نسبی دارند؟

اکنون همین تحلیل را برای رقبای برتر خود انجام دهید. تا جایی که می توانید در مورد پروفایل های بک لینک آن ها اطلاعات کسب کنید. دیدن اینکه کدام وب سایت ها به سایت های دیگر در صنعت شما لینک می دهند، در ایجاد یک استراتژی موثر ایجاد لینک کمک می کند. این می تواند ایده هایی را برای وب سایت های خوب القا کند تا به آن ها دسترسی پیدا کنند و انواع محتوا را ایجاد کنند.

با استفاده از ابزار های مناسب سئو می توانید اطلاعات زیادی در مورد بک لینک ها و همچنین رقبای برتر کسب کنید. بسیاری از برترین ابزارهای جستجوگرها، شناسایی بک لینک و انجام تجزیه و تحلیل را برای دستیابی به بینش عملی از آنچه می آموزید، آسان می کنند. این نیز یکی از نکات یئو پیشرفته است.

داشتن کلمات کلیدی طولانی تر از نکات سئو پیشرفته است

اکثر مشاغل تجارت الکترونیکی در مقابل موتورهای جستجو مانند آمازون و والمارت قرار دارند. این مسئله رقابت در کلمات کلیدی گسترده ای را که حجم جستجوی بالایی دارند، دشوار می کند.

اگر در استراتژی خود بر کلمات کلیدی طولانی تأکید کنید، برای مارک های کوچکتر تجارت الکترونیک، سریع تر پیش خواهید رفت. این می تواند به معنای تکرار های خاص نوع محصولات شما باشد. به عنوان مثال، هدف قرار دادن کلمه کلیدی مانند “ماسک صورت ذغالی برای آکنه و جوش های سرسیاه” بهتر از “ماسک صورت زغالی” است.

مشاغل تجارت الکترونیکی همچنین می توانند با تمرکز بر کلمات کلیدی محصول پیشرفت کنند. اگر یک نام تجاری خاص از محبوبیت مخاطبان خود دارید، بهینه سازی برای یک محصول خاص و کلمات کلیدی مارک می تواند به شما در جذب ترافیک ویژه مرتبط کمک کند.

استفاده از داده های ساختار یافته از نکات سئو پیشرفته است

نشانه گذاری داده های ساختار یافته به شما راهی می دهد تا اطلاعات بیشتری درباره آنچه در یک صفحه است به Google ارائه دهید. و به گوگل کمک می کند تا جزئیات مربوط به صفحه موجود در SERP را بیشتر نشان دهد و باعث می شود افراد جستجوگر روی آن کلیک کنند. برای وب سایت های تجارت الکترونیکی، برخی از مهم ترین دسته های علامت گذاری داده های ساختار یافته برای علامت گذاری محصول و بررسی هستند.

این موارد به شما امکان می دهد اطلاعاتی در مورد قیمت، در دسترس بودن، میانگین رتبه بندی ستاره و تعداد بررسی های محصول خود ارائه دهید. در بعضی موارد، این اطلاعات دقیقاً در SERP نشان داده می شود، به صفحه شما کمک می کند تا در نتایج برجسته شود و میزان کلیک شما را بهبود بخشد.

نشانه گذاری داده های ساختار یافته

به عنوان یک مالک وب سایت، نمی توانید زمان و نحوه حضور در موتورهای جستجو را کنترل زیادی کنید. اما نشانه گذاری داده های ساختار یافته به شما یک روش اضافی برای ارائه جزئیات به طور مستقیم به Google می دهد، و این احتمال را افزایش می دهد تا اطلاعاتی را که می خواهید مصرف کنندگان قبل از کلیک حتی نمایش دهند، نشان دهد.

برای قطعه های ویژه (snippet) بهینه شوید

Google براساس SERP درک شده از کلمه کلیدی، داده های ساختار یافته SERP را تغییر می دهد. اگر آن ها کاملاً مطمئن باشند که جستجوگر به دنبال مشاغل محلی در نزدیکی است، نقشه با گزینه های مربوطه در SERP تحت سلطه SERP قرار خواهد گرفت. اگر آن ها احتمالاً به دنبال خرید کالایی هستند، نتایج خرید املاک SERP را اشغال می کند. و اگر به احتمال زیاد به دنبال پاسخ سریع به سؤالی هستند، ممکن است در بالای صفحه کادر پاسخ نشان داده شود.

نمایش اسنیپت در SERP

طبق تحقیق از Ahrefs، اسنیپت ها از این دست در بیش از 12 درصد از کل SERP ها نشان داده می شوند. اگرچه این درصد زیادی نیست، اما وقتی آن ها نشان داده می شوند اغلب در بالای صفحه و بارزترین نتیجه هستند. این بدان معناست که برای مشاغل تجارت الکترونیکی مهم است که بدانند کدام کلمات کلیدی مرتبط، قطعه های ویژه را تولید می کنند و مطمئن شوید که صفحات و محتوای خود را برای به دست آوردن نقاط بهینه می کنید. پس بهینه سازی اسنیپت ها هم از نکات سئو پیشرفته است.

نمودار میزان کوئری

بهینه سازی سایت تجارت الکترونیکی برای قطعه های ویژه

  • تحقیق SERP را برای هر کلمه کلیدی که در استراتژی خود قرار داده اید انجام دهید. برای اینکه در هر جستجو به رتبه های برتر برسید – چه این یک لینک ارگانیک باشد یا یک قطعه ویژه – باید بدانید که چیست. برای هر صفحه و محتوای ایجاد شده، جستجو کنید تا ببینید SERP چگونه است و اکنون چه رتبه ای دارد.
  • به دنبال سؤالات متداول مخاطبان خود باشید. بسیاری از قطعه های ویژه به سؤالات پاسخ می دهند. بنابراین سعی کنید تا آنجا که می توانید سؤالات مرتبط مخاطب خود را پیدا کنید، سپس پاسخ ها را در مطالب خود قرار دهید. ابزارهای کلمات کلیدی مانند Answer the Public می توانند برای این امر مفید باشند، همچنین بخش Google’s People Ask نیز می تواند مفید باشد. هر وقت روی یک سؤال در بخش کلیک کنید، به طور خودکار چندین سؤال مرتبط باز می شود که می توانید با استفاده از آن ها لیستی از سؤالات را برای پاسخگویی در محتوای خود ایجاد کنید.
قطعه های برجسته
  • محتوای خود را برای مطابقت با قالب بندی Google ساختار دهید. اگر قطعه ویژه Google شامل لیستی است، محتوای خود را در قالب لیست ساختار دهید. اگر این یک پاسخ کوتاه است، محتوای خود را با عنوان هاقالب بندی کنید تا سوالات موجود در متن را شامل شود (احتمالاً به عنوان h2 یا h3) و به دنبال آن یک پاسخ کوتاه مستقیماً بعد از آن ارائه می شود. قالب بندی مناسب می تواند نقش مهمی در ادعای آن قطعه های برجسته داشته باشد.

ایجاد دسته بندی محصولات استراتژیک برای سئو

با تفکر دقیق در مورد تمام دسته هایی که محصولات شما در آن قرار می گیرند، صفحات بیشتری ایجاد کنید که کلمات کلیدی مرتبط را هدف قرار دهند و همچنین بازدید کنندگان را به صفحات محصول شما سوق دهند. مخاطبان شما به هر دسته ای علاقه مند هستند فرصتی برای ایجاد صفحه ای است که آن کلمه کلیدی را هدف قرار می دهد، اطلاعات مربوطه را ارائه می دهد و به تمام محصولات زیر مجموعه آن لینک می دهد.

دسته هایی را که اکنون وب سایت تجارت الکترونیکی شما از دست رفته است کشف کنید و برای ایجاد آن ها تلاش کنید. هنگامی که صفحات دسته بندی بیشتری دریافت کردید و محتوای مفید و بهینه شده در هر یک از آن ها را وارد کردید، آن ها را مجبور کنید تا مراحل زیر را طی کنند:

یافتن فرصت هایی در سرتاسر وب سایت خود برای افزودن لینک های داخلی به آن ها با متن لنگر مربوطه. شما احتمالاً برخی از پست های وبلاگ و صفحات محصول را دارید که از کلمات کلیدی مورد هدف صفحه دسته شما استفاده می کنند.

افزودن لینک به صفحات دسته در فهرست وب و یا پاورقی وب سایت خود. این فرصت های اضافی بیشتری برای لینک داخلی فراهم می کند و می تواند به بازدید کنندگان وب سایت کمک کند محصولات مورد علاقه خود را همزمان با راحتی بیشتری پیدا کنند.

با استفاده از دسته هایی که ایجاد کرده اید به عنوان یک نقطه شروع برای ایده پردازی بیشتر ایده های محتوای وبلاگ خود ایجاد کنید. اگر مکمل می فروشید و یک صفحه دسته بندی برای محصولاتی که به حافظه کمک می کنند ایجاد کرده اید، چرا محتوای بیشتری در مورد نکاتی برای بهبود حافظه ایجاد نمی کنید؟ محتوای جدید می تواند کلمات کلیدی مخاطبان شما را مورد توجه قرار دهد و فرصت های ارتباط بیشتری را برای صفحه دسته شما و محصولاتی که در آن قرار دارد فراهم می کند. پس ایجاد دسته بندی محصولات استراتژیک نیز از نکات سئو پیشرفته است.

محتوا را در مورد محصولات خاص ایجاد کنید

در حالی که یک قاعده کلی بازاریابی محتوا این است که محتوای شما بیشتر از فروش متمرکز بر کمک باشد، مارک های تجارت الکترونیکی گاهی اوقات می توانند با ایجاد محتوایی که دارای محصولاتی است که می فروشید، این دو را با مهارت ترکیب کنند. وبلاگ Barnes & Noble پر از پست هایی است که دارای کتاب های خاصی است که می فروشند.

وبلاگ Barnes & Noble

می توانید کار مشابهی انجام دهید. اگر تجهیزات تناسب اندام می فروشید، یک پست یا فیلم ایجاد کنید که تمرینات مختلفی را که می توانید با یک وسیله خاص انجام دهید نشان می دهد. اگر ادویه می فروشید، پست های پخت و پز ایجاد کنید که شامل ادویه هایی است که به عنوان مواد اولیه می فروشید. مارک های تجارت الکترونیکی می توانند آموزش هایی را ارائه دهند که روش های مختلف استفاده و بهره بیشتر از محصولات شما را نشان می دهد، خلاصه هایی که بهترین محصولات را برای موارد استفاده مختلف جمع می کند و محتوای نویسندگان مهمان که در مورد تجربه استفاده از محصولات شما صحبت می کنند.

محتوای متمرکز بر محصول به شما فرصت بیشتری می دهد تا کلمات کلیدی مرتبط با محصولات خاصی را که می فروشید هدف قرار دهید و می تواند به ایجاد نوع ترافیکی که به احتمال زیاد تبدیل می شود کمک کند.

شریک مارک ها و تأثیر گذارهای مربوطه

ایجاد لینک سخت ترین قسمت سئو سایت است و برای دستیابی به هرگونه کشش مهم است. ریشه ایجاد لینک بسیار موفق ایجاد روابط است.

سعی کنید مارک هایی را پیدا کنید که در یک فضای مشابه با برند شما قرار دارند و می توانید با آن ها شریک شوید. آیا نام تجاری کفش ورزشی شما می تواند با مارکی که سایر محصولات تناسب اندام را می فروشد برای ایجاد محتوای مشترک مرتبط با مخاطبان مشترک شما همکاری کند؟ یا اگر تجارت شما گریم می فروشد، می توانید با یک شرکت تولید کننده محصولات مو همکاری کنید تا آموزش های زیبایی را با هم ایجاد کنیم. شروع ارتباط با مارک های دیگر احتمال به اشتراک گذاشتن آن ها (و پیروان آن ها) و لینک دادن به موارد شما را افزایش می دهد.

علاوه بر سایر مشاغل تجارت الکترونیک در فضای خود، به دنبال تأثیر گذارانی باشید که موضوعات مرتبط با مخاطبان خود را پوشش دهند. اگر سس تند می فروشید، می توانید با وبلاگ های برتر دستورالعمل ها تماس بگیرید تا ببینید آیا آن ها محتوای اسپانسری را در سایت خود ایجاد می کنند که برخی از محصولات شما را در خود جای داده است. یا یک وب سایت تجارت الکترونیکی که لباس می فروشد می تواند با تأثیر گذاران مد تماس بگیرد تا ببیند آیا این لباس ها در ازای دریافت کالاهای رایگان یا پرداخت به شما کمک می کنند تا لباس شما ارتقا یابد.

صفحه اینستاگرام

با استفاده از این استراتژی به خاطر داشته باشید که هر گونه روابطی که ایجاد می کنید باید هر دو جهت را طی کند. غالباً با اینفلوئنسرها که به معنای ارائه محصولات یا پرداخت رایگان است. با مارک های دیگر، این بدان معناست که اطمینان حاصل کنید مشارکت باعث تبلیغ آن ها در بین مخاطبان شما می شود و همزمان محصولات شما را به آن ها ارتقا می دهد. این نوع روابط می تواند به افزایش دید آنلاین شما کمک کرده و منجر به ایجاد بک لینک های مرتبط تری شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که گوگل تنها موتور جستجوی جهان نیست و اگر شما محتوای خود را برای موتور های جستجوی دیگر نیز بهینه کنید، امتیاز بالاتری دارید. به طور مثال شما هنوز نمی دانید askme.com چه ویژگی هایی دارد. پیشنهاد می کنیم درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

محتوای مقایسه ای ایجاد کنید

برخی از مارک ها از ذکر نام یک رقیب خودداری می کنند. ممکن است نگران باشید با انجام این کار توجه بیشتری به مارکی که برای مشتریان شما رقابت می کند، جلب می کند. اما بسیاری از مشتریان قبل از انتخاب محصول در مرحله تحقیق وقت می گذرانند. و اغلب بخشی از تحقیقات آن ها در تلاش است تا دریابد که دو محصول مشابه چگونه با هم مقایسه شده اند.

با ایجاد محتوای مقایسه می توانید از ترافیک افراد در آن مرحله از سفر خریدار استفاده کنید. مقالاتی را درباره نسخه صنعت خود از Coke vs Pepsi بیاندیشید. محصولات شما چگونه با سایر موارد برتر فضای شما مقایسه می شوند؟

نکته کلیدی در اینجا این است که صادق باشید، در حالی که همچنان بر آنچه در مورد محصول شما عالی است تأکید کنید. رقیب خود را فقط به سطل زباله نکشید – این شفاف است و بسیاری از مصرف کنندگان قانع نخواهند شد. اما صادقانه ذکر کردن ویژگی های متفاوت محصولات شما، پاسخ های مختلفی که مشتریان در بازبینی ها بیان می کنند و واقعیت های مقایسه ای، مانند نحوه مقایسه هزینه ها، می تواند راهی هوشمندانه برای هدایت بازدید بیشتر به سایت شما و جذب بیشتر این مشتریان باشد.

مقایسه کردن محصولات در محتوا

سئو تجارت الکترونیکی طول می کشد اما بازده دارد

هیچ یک از این تاکتیک ها آسان نیستند. بیشتر آن ها شامل انجام کار واقعی و اختصاص دادن زمان قابل توجهی برای بهبود اقتدار وب سایت شما هستند.

اما سئو بهترین راه برای بیشتر مشاغل تجارت الکترونیک برای کسب بازدید بیشتر و افزایش فروش است. در زمانی که مردم بیشتر از هر زمان دیگری خریدهای اینترنتی خود را انجام می دهند، سئو سرمایه گذاری ارزشمندی برای هر تجارت الکترونیکی است که می خواهد رشد کند.