“محتوا پادشاه است” این شعاری است که بسیاری از کارشناسان سئو به آن اعتقاد دارند. بدیهی است که موتور جستجوی گوگل نیز بر این اصل استوار است و به محتوا بیش از هر چیزی در رتبه بندی نتایج خود اهمیت می دهد. در این مقاله، دو مورد از مهم ترین نکاتی که خود گوگل برای بهبود کیفیت محتوا به آن ها اشاره کرده است را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

چگونه تمرکز محتوا را بهبود بخشیم؟

بسیاری از تولید کنندگان محتوا بر این باورند که اگر متن مقاله سئو شده یا معمولی خود را برجسته تر کنند و به نوعی مکان آن را به ابتدای صفحه HTML نزدیک کنند، گوگل بهتر می تواند محتوای صفحه را درک کند و در نتیجه به محتوای آن ها امتیاز بیشتری می دهد.

این سؤال در مورد صفحات توضیحات محصول با نمایه ضعیف (PDP) پرسیده شد. ناشر پرسید که برجسته تر ساختن مطالب کمک می کند یا خیر.

“آیا فکر می کنید پایین آوردن تصاویر به پایین و قرار دادن متن مربوطه در اول صفحه، به گوگل کمک می کند تا تمرکز هر یک از این صفحه ها را بهتر تفسیر کند؟”

در کمال تعجب، جان مولر پاسخ داد: نه، اینگونه نیست که بتواند تمرکز محتوا را بهبود ببخشد.

سپس توضیح داد که چرا: “بنابراین اگر فقط مکان محتوا را در صفحه HTML تغییر دهید، من فکر نمی کنم که به هیچ وجه نقش بزرگی داشته باشد.”

چگونه تمرکز محتوا را بهبود بخشیم؟

راه های بهبود کیفیت محتوا

نکته شماره 1: استفاده صحیح از عناوین:

عناوین، لیستی از کلمات کلیدی نیستند!

تصور غلط رایج در مورد عناوین (H1 ، H2 و غیره) این است که آن ها به عنوان عوامل رتبه بندی مهم هستند. به همین دلیل، یک خطای رایج ایجاد شده توسط کارشناسان سئو و تولید کنندگان محتوا، استفاده از عناوین به عنوان مکانی برای اضافه کردن کلمات کلیدی مهم است که می خواهند صفحه برای آن رتبه بندی شود.

این روش قبلاً راهی برای رتبه بندی صفحه در سال 2001 بود.

عناوین لیست ها کلمه کلیدی نیستند

موتورهای جستجوی مدرن هنوز از عناوین استفاده می کنند اما…

نحوه استفاده Google از عناوین در طی سال ها چندین بار تکامل یافته است. امروز، برچسب های عنوان مهم هستند اما به عنوان راهی برای گفتن به Google برای کلمات کلیدی که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید مهم نیست.

چه نوع عناوینی صحیح است؟

برچسب های عنوان برای نشان دادن آنچه در یک بخش از محتوا است مفید هستند. یک صفحه وب یک موضوع مشخص دارد. در یک صفحه وب که به خوبی ساخته شده است، هر بخش از صفحه در مورد موضوعی فرعی صحبت می کند که تکمیل کننده موضع اصلی صفحه وب است.

بنابراین هنگامی که کاربر در مورد یک محصول از Google سؤال می کند، اطلاعاتی که در صفحه شما آورده شده ممکن است شامل تصاویر مربوط به محصول، قیمت گذاری، اندازه، رنگ، بررسی و مقایسه باشد.

اگر صفحه شما اطلاعاتی یا informational است، نیاز اطلاعاتی به یک صفحه از محتوا می تواند مفید بودن ابزارها برای دستیابی به یک هدف باشد (مانند صفحه مناسب برای دستور العمل) یا سایر اطلاعات تکمیلی که نیازهای کاربران را برآورده می کند. برچسب های عنوان همان چیزی است که آنچه در آن صفحه وب است را تعریف و توصیف می کند.

جان مولر در مورد استفاده صحیح از عناوین می گوید: “عناوین از این جهت مفید هستند که می توانیم عنوانی بگیریم و ببینیم که کدام تصاویر و کدام متن برای آن عنوان استفاده می شود.”

از پاسخ مولر مشخص است که صفحه مورد نظر، مطالب، عنوان، تصاویر و متن واحدی را تشکیل می دهد که هر یک به یکدیگر مربوط می شوند.

سرفصل هایی که به طور مستقیم به محتوا مربوط نمی شوند یک اشتباه معمول است. این چیزی است که گاهی اوقات منجر به پایین تر آمدن صفحات وب می شود.

سپس جان مولر تکرار کرد که چگونه حرکت متن به بالا برای برجسته تر کردن آن در نسبت به تصاویر کمک نمی کند تا محتوا به صورت صحیح فهرست بندی شود:

“اما فقط با تغییر HTML یا CSS، همه چیز را نمی بینم. بنابراین در این رابطه، من واقعاً نگران این موضوع نیستم. “

بهبود کیفیت محتوا

نکته شماره 2: تبلیغات اولیه می توانند منجر به بلاک شدن شوند

این قسمت جالب است. به گفته مولر، یک صفحه تبلیغاتی یا پیام خوشامدگویی نامناسب ممکن است در ایندکس شدن محتوا دخالت کند.

این گونه پیام های اولیه که به “interstitials” نیز معروف می باشند، در واقع به صفحه یا پیامی اطلاق می شوند که در هنگام ورود به یک صفحه وب مشاهده می کنید. این پیام ها می توانند به صورت پاپ آپ ظاهر شوند و یا کاملا به صورت یک صفحه مجزا نمایش داده شوند که کاربر مجبور است برای ادامه بازدید از صفحه، گزینه ای از آن را انتخاب کند.

مولر از سایتی بازدید کرده بود که یک پیام اولیه برای انتخاب کشور در آن مشاهده کرده بود که ممکن است همین پیام، این سایت را از فهرست بندی گوگل خارج کند.

وی گفت: “یک مورد که هنگام بازدید از آن صفحه نمونه متوجه شدم این است که وقتی این صفحه بارگذاری می شود، بعد از مدت زمانی مشخص، به طور خودکار یک کشور انتخاب می شود.”

“من نمی دانم که شما چگونه این کار را انجام می دهید و اگر در همه مکان ها این کار را انجام می دهید، ممکن است وقتی ربات خزنده گوگل، خزید و صفحات خود را مرتب کرد، نتواند صفحات شما را به درستی ایندکس کند. بنابراین این موردی است که شما باید آن را دوباره بررسی کنید. “

بهبود کیفیت محتوا

جان مولر در ادامه توصیه کرد که برای ترغیب بازدید کنندگان سایت به انتخاب کشور خود، از یک بنر یا سایر رابط کاربری ها استفاده کنید.

به گفته مولر: “اگر از بنر استفاده می کنید، حتی اگر این کار در سیستم های Google ارائه شود، دیگر نمی تواند ایندکس کردن بقیه مطالب شما را مسدود کند.

بسیاری از سایت ها از یک نماد معمول در گوشه بالا و سمت راست و یا از IP sniffing برای هدایت کاربران به نسخه صحیح یک صفحه وب استفاده می کنند. این روش برای دوری از پیام های اولیه اینچنینی بسیار کارآمد است.

در این مقاله راه هایی برای بهبود کیفیت محتوا ارائه داده ایم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.