فاکتور جدید رتبه بندی: نیازهای اساسی هسته وب یا Core Web Vitals. گوگل در سال 2021 قرار است تغییراتی را در الگوریتم های خود ایجاد کند.

به قسمت دیگری از وایت برد فرایدی خوش آمدید. من سایروس شپرد در ماز هستم. امروز می خواهم در مورد فاکتور رتبه بندی رسمی بعدی گوگل صحبت کنم – نیازهای اساسی وب سایت. منظور از فاکتور رتبه بندی رسمی چیست؟

گوگل سالانه صدها تغییر ایجاد می کند. هر هفته تغییر جدیدی درالگوریتم ها را توضیح می دهد.

گاهی اوقات، تغییرات فاکتور رتبه بندی را اعلام می کند. آن ها این کار را زمانی انجام می دهند که چیز مهمی وجود داشته باشد و بخواهند که افراد و وب مسترها از قبل تغییراتی را در سایت شان اعمال کنند. این کار را برای چیزهای مهمی مثل HTTPS و سیگنال های دیگر انجام می دهند.

خب این یکی از مواردی است که اطلاع دادند. برای بیشترافراد گیج کننده است، من قصد دارم تا معنی سیگنال رتبه بندی را درست برای تان توضیح دهم. چه کاری می توانیم برای تشخیص و آماده سازی انجام بدهیم و اساسا به جایی می رسیم که برای همه چیز آماده هستیم. خب آن چیست؟ – اولین سوال بزرگ

نیازهای اساسی هسته وب

نیاز های اساسی هسته وب سایت چه هستند؟

این ها معیارهای واقعی ای هستند که گوگل به آن ها توجه می کند، که به سوال های این شکلی جواب می دهد:

  • صفحه چقدر سریع لود می شود؟
  • چقدر سریع می شود تعامل کرد؟
  • چقدر سریع پایدار می شود؟

اساسا، زمانی که کاربران از صفحه شما به وسیله موبایل یا دکستاپ استفاده می کنند، تجربه آن ها در رابطه با سرعت این گونه است که چقدر سریع می توانند تعامل داشته باشند، و چیزهایی از این قبیل.

حالا این مورد به گروهی از معیارها اضافه شده است که گوگل آن ها را سیگنال های تجربی صفحه نامیده است.

این مورد با معیارهای تجربه صفحه ای هم گروه شده است که از متن صفحه جدا هستند. آن ها سیگنال هایی مانند mobile friendliness ، HTTPS و تبلیغات، چیزهایی که به طور pop-ups در صفحه ظاهر می شوند.

این مورد زیاد ربطی به متن صفحه ندارد. سیگنال های رتبه بندی قدیمی هستند، اما بیشتر درمورد تجربه کاربر و اینکه چگونه است، چقدر استفاده از صفحه خوشایند است و اینکه چقدر مفید است. این موارد مخصوصا برای موبایل مهم هستند، وقت هایی که سرعت زیاد بالا نیست. این فاکتوری است که گوگل اندازه گیری می کند. منظور از بحث ما همین موارد است.

چگونه می تواند بر رتبه بندی اثر بگذارد؟

تمام نتایج جستجوی معمولی را براساس شاخص های معین، هم در موبایل و هم در دکستاپ، تحت تاثیر قرار می دهد. اما همچنین، نیازهای اساسی هسته وب به معیارهایی برای نمایش در Google Top Stories تبدیل می شوند. این موارد نتایج خبری هستند که اغلب در بالای نتایج جستجو ظاهر می شوند.

در گذشته، AMP الزامی برای Top Stories بود. اما اکنون AMP در حال از بین رفتن است. بنابراین شما هنوز هم باید شرایط لازم برای گنجاندن منظم Google News را برآورده کنید. اما AMP دیگر الزامی برای ظاهر شدن در Top Stories نیست. اما شما باید حداقل الزامات نیازهای اساسی هسته وب را آماده کنید.

این نکته مهمی است، این مورد می تواند نتایج رتبه بندی را تحت تاثیر قرار دهد.

چه زمانی قرار است اتفاق بیافتد؟

خب، گوگل گفته است که در سال 2021 قرار است اتفاق بیافتد. به دلیل کوید-19، انجام این کار را در الگوریتم ها به تاخیر انداختند و می خواهند که به وب مسترها تایم اضافه ای برای آماده شدن بدهند.

آن ها به ما قول دادند که حداقل 6 ماه زمان برای آماده شدن داریم. در طول ضبط این برنامه، هنوز خبر آن 6 ماه را دریافت نکرده ایم. وقتی که به روزرسانی انجام شود،این پست هم آپدیت می شود تا به شما اطلاعات بیشتری بدهیم. هرزمان که گوگل خبر تغییر فاکتور رتبه بندی را اعلام کند، این سوال بزرگ ایجاد می شود:

این تغییر چقدربزرگ خواهد بود؟

چقدر باید نگران این معیارها باشیم و در serp گوگل چقدر تغییر ایجاد می شود. بسیار مهم است که به خاطرداشته باشیم، گوگل صدها سیگنال رتبه بندی دارد و تاثیر هر یکی از سیگنال ها اغلب انقدر زیاد نیست. گفته شده است که اگر سایت شما در بسیاری از این معیارها ضعیف باشد،حتما تفاوتی ایجاد خواهد کرد.

اگر در یک محیط بسیار رقابتی هستید، رقابت با دیگران برای شرایط بسیار رقابتی، می تواند تفاوتی ایجاد کند. احتمالا براساس تجربه های قبلی با سیگنال های رتبه بندی، زیاد بزرگ نیست، اما ممکن است هنوز بخواهیم درموردش کار کنیم اگر عملکردتان ضعیف است.

چیز دیگری که مهم است، بعضی از سیگنال های گوگل، تأثیراتی بیش از فاکتورهای رتبه بندی واقعی خود داشته اند. چیزهایی مثل سرعت صفحه، سیگنال کوچکی است اما به عنوان تجربه کاربر می تواند تاثیر زیادی داشته باشه. تحقیقات گوگل نشان داده است، صفحاتی که نیازهای اساسی هسته وب را آماده می کنند، بازدید کننده ها 24 درصد کمترسایت را ترک می کنند.

حتی بدون اینکه نیازهای اساسی هسته وب، فاکتور رسمی رتبه بندی گوگل باشند هنوز می توانند مهم باشند چون تجربه کاربری بهتری را فراهم می کنند. بیست و چهار درصد یعنی گرفتن 24 درصد ترافیک بیشتر بدون انجام دادن کاری، آن هم فقط با قابل استفاده تر کردن سایت تان. حتی بدون آن، هنوز موردی است که ما می خواهیم به آن توجه کنیم.

سه سیگنال برای نیاز های اساسی هسته وب

خب می خواهم به طور خلاصه بگویم نیازهای اساسی هسته وب، چه چیزی را اندازه می گیرند. به نظرم مردم کمی درموردش گیج می شوند چون خیلی تکنیکی هستند، چشم هایشان برق می زند وقتی درموردش صحبت می کنید. پیشنهادم این است که درگیر چیزهای خاص نشوید. اما مهم است که بفهمید به زبان ساده، چه چیزی اندازه گیری می شود.

مهم تر اینکه، می خواهیم درمورد این صحبت کنیم که چطور اندازه بگیریم، مشکلات را تشخیص بدهیم و اگر دچار مشکل شدند چگونه برطرف کنیم. به طور خلاصه، سه سیگنال به نیازهای اساسی هسته وب فرستاده می شود:

1.بزرگترین محتوای تصویری plc

اولین مورد بزرگترین محتوای تصویری است. به طور اساسی به زبان ساده پرسیده می شود چقدر سریع یک صفحه لود می شود؟

مفهوم بسیار ساده ای است، این عامل به طور گسترده ای تحت تاثیر زمان نشان دادن است، بزرگترین تصور، ویدئو و متن در بازدید است.

این چیزی است که گوگل به دنبالش است. بزرگترین چیز در صفحه بازدید، چه صفحه موبایل باشد چه دکستاپ، بزرگترین تکه محتوا، چه تصویر، ویدیو یا متن باشد، چقدر زمان می برد تا لود شود؟ ساده است، این مورد تحت تاثیر زمان سرور، Css ، JavaScript ، صفحه بازید مخاطب است.

همه این ها مربوط به یک بخش هستند. حالا چقدر زمان می برد تا سریع لود شود؟

2.تغییر طرح تجمعی

دومین چیز، تغییر طرح تجمعی. گوگل این سوال را می پرسد، چقدر سریع صفحه پایدار می شود؟ مطمئنم که همه ما این تجربه را داریم که صفحه ای را در موبایل خودمان لود کردیم، بر روی گزینه ای کلیک کردیم ولی با چیز دیگه ای روبرو شدیم یا چیزی به طور ناخواسته در چیدمان صفحه تغییر کرده است.

این یک تجربه کاربری ضعیف است. این چیزی است که گوگل در تغییر طرح تجمعی اندازه گیری می کند. چقد سریع همه چیز پایدار می شود؟ دلیل اولی که چیزها ثابت نیستند این است که سایز تصاویر مشخص نیستند. پس اگر عکسی دارید و عرض و طول آن 400 پیکسل است، نیاز است که در HTML مشخص شود. دلیل خوب دیگری هم وجود دارد، مانند انیمیشن ها و چیزهای مشابه.

این چیزی است که آن ها اندازه می گیرند، تغییر طرح تجمعی.

3.تاخیر اولین ورودی

سومین گزینه در معیارهای اساسی هسته وب تاخیر اولین ورودی است. اساسا این سوال پرسیده می شود، یک صفحه چقدر سریع تعامل می کند؟ به زبان دیگر، وقتی که کاربر بر روی چیزی کلیک می کند، یک دکمه یا عمل JavaScript ،چقدر سریع مرورگر می تواند پردازش را شروع کند و نتیجه را نمایش بدهد؟

تجربه خوبی نیست وقتی بر روی چیزی کلیک می کنید و هیچ اتفاقی نمی افتد یا خیلی آرام انجام می شود. این چیزی است که اندازه گیری می شود. به JavaScrip و کد شخص ثالث بستگی دارد و راه های زیادی برا حل این مسئله نیز هست. این سه مورد با هم نیازهای اساسی هسته وب هستند و در سیگنال های تجربه صفحه نقش دارند. همانطور که گفتم، نذارید سردرگم شوید.

چگونه انداز گیری کنیم و مشکلات را حل کنیم

بیایید روی چیزی تمرکز کنیم که مهم است. اگر مشکلی دارید، چه طور چگونگی انجام نیازهای اساسی هسته وب را اندازه گیری می کنید؟ و چگونه این مشکلات را حل می کنید؟ گوگل پیدا کردن آن ها را بسیار بسیار ساده کرده است. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که نگاهی به Search Console بیاندازید. گزارش جدیدی از نیازهای اساسی هسته وب دارند.

به شما خواهند گفت که تمام URL هایتان را در index دارند. چه ضعیف باشند، چه نیاز به بهبود داشته باشند یا اینکه خوب هستند.

اگر URL هایی دارید که ضعیف هستند یا نیاز به بهبود دارند، آن ها مواری هستند که باید بر روی شان تحقیق کنید، بفهمید که چه مشکلی دارند و اینکه چگونه می توان آن ها را برطرف کرد. هر گزارشی در Search Console به گزارشی در صفحه Speed Insights لینک شده است. این برنامه عالی است که از طریق آن می توانید مشکلات مربوط به نیازهای اساسی هسته وب را پیدا کنید.

توسط Lighthouse طراحی شده است و می توانید از طریق آن بر روی فرصت ها و مشکلات تمرکز کنید. اکنون می خواهم با شما روراست باشم. شاید نیاز به یک توسعه دهنده سایت داشته باشید که در زمینه سرعت پیج تخصص دارد یا کسی که به راحتی می تواند این مشکلات را بررسی کند، اگر فرد تکنیکی ای دراین زمینه نیستید.

ما در سایت ماز تعداد زیادی منابع داریم که درمورد سرعت صفحه هستند. لینک آن ها را در زیر قرار می دهیم. اما به طور کلی، هدف شما پیدا کردن فرصت ها و مشکلات است که با بهبود بخشیدن آن ها می خواهید رتبه نیازهای اساسی هسته وب سایت تان را افزایش دهید و از ضعیف به خوب پیشرفت کنید. اگه به Search Console دسترسی ندارید، گوگل این گزارشات را درابزار های مختلفی دراختیار قرار داده است.

Lighthouse، البته، می توانید برای صفحات مختلف استفاده کنید.ابزار Chrome Dev ،Crux API، همه این ابزارها در دسترس هستند و منابعی برای اینکه بدانید عملکرد سایت شما برای نیازهای اساسی هسته وب چگونه است و در سال 2021 این موارد را دوباره بررسی می کنیم.

اینها نیازهای اساسی وب به طور خلاصه بود، 6 ماه فرصت داریم تا خودمان را آماده کنیم.

خودتان را آماده کنید، یا حداقل نگاهی به آن بیاندازید و ببینید سایت تان چگونه کار می کند و ببینیم می شود کاری کرد تا سرعت سایت مان بهتر شود.