در این مقاله قصد داریم در مورد نیچ بلاگ با شما عزیزان صحبت کنیم. این روز ها واژه نیچ (niche) بسیار شنیده می شود و اگر به گوش شما عزیزان هم خورده است و باعث کنجکاوی شما شده، شدیدا توصیه می کنم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

معرفی نیچ بلاگ (Niche Blog)

شما می توانید وبلاگ ها را به دو دسته تقسیم کنید:

  • نیچ بلاگ (Niche Blog)
  • وبلاگ سبک زندگی

این دسته بندی وبلاگ ها دو روش آگاهانه را نشان می دهند که وبلاگ نویسان می توانند تصمیم بگیرند و یکی از آن ها را برای هر وب سایتی انتخاب کنند:

“من قصد دارم در مورد همه چیز بنویسم؟”

یا

“قصد دارم در مورد یک چیز بنویسم.”

وبلاگهای Niche وقتی هستند که شما در مورد یک چیز می نویسید و فقط در مورد همان موضوع مطالبتان را اضافه می کنید. آنها یک وبلاگ با ذهن تک بعدی هستند، یک هدف دارند و یک مسیر مشخص را بر اساس برنامه طی می کنند.

چرا در جهان اکثر افراد موارد زیادی را مانند نیچ بلاگ ناخوشایند می دانند؟ در صورتی که وبلاگ نویسی نیچ جایی است که افزایش بازدید و ترافیک واقعی برای یک وبلاگ اتفاق می افتد.

ویژگی های وبلاگ نیچ

من به عنوان یک خواننده وبلاگ، تنوع را دوست دارم و قطعا این نظر من با تمامی خوانندگان برابر می باشد اما وقتی نوبت به ذخیره فید RSS وبلاگ در Feedly برای خواندن و به اشتراک گذاری بعدی رسید، من وبلاگهای نیچ را خیلی بیشتر ترجیح می دهم.

وبلاگهای Niche باعث صرفه جویی در وقت وبلاگ نویسان می شوند. آنها در یک گروه خاص قرار می گیرند و می دانند که وقتی می خواهند در یک موضوع خاص مطالعه کنند، لینک ها به این گروه همگی مرتبط خواهند بود. وبلاگ نویسان به راحتی می توانند در این دسته جست وجو کنند و مطالب اضافه ای پیدا نکنند.

برای وبلاگ های شیوه زندگی، سرانجام این كه آن ها را در گروهی قرار می دهند كه من آن را “جالب تصادفی” می نامم (بله، من واقعاً آنان را به این نام صدا می زنم) و فقط وقتی فرصت جست و جو در آنجا را دارم، وارد آنجا می شوم.

اینطور نیست که من از خواندن آن وبلاگها لذت نمی برم (واقعاً این کار را می کنم و تمامی آن ها را می خوانم)، اما وقتی ببه دنبال مطلب خاصی هستم همیشه این گزینه را ندارم که از طریق محتوا جستجو کنم تا چیزی را پیدا کنم که ممکن است در حال حاضر مفید باشد. من به دسته هایی روی می آورم که می دانم آنچه را که من به دنبال آن هستم، به من می دهند.

به عبارت دیگر، وقتی نوبت به اشتراک گذاری محتوا رسیده است، وبلاگ های نیچ همان طریقی هستند که خوانندگان به آن روی آورده اند و تنها مطالب مرتبط به موضوع سایت را می توانید مطالعه نمایید.

ویژگی های وبلاگ نیچ

این بسیار جالب است که وبلاگ های نیچ، به من این قرصت را می دهند که خیلی سریعتر محتوایی را که می خواهم بنویسم پیدا کنم و روی آن کار کنم.

وبلاگهای نیچ را در مسیر خودشان هدایت کنید

تمرکز هنگام وبلاگ نویسی به اندازه کافی سخت است. این به ویژه در روزهایی که ایده ندارید بسیار سخت تر می شود و وسوسه می شوید فقط یک بار در مورد تیم ورزشی مورد علاقه خود بنویسید. اما وقتی یک نیچ تعریف شده دارید، گفتن “نه، تیم ورزشی هیچ ارتباطی با وبلاگ شیرینی من ندارد.”، می تواند درست ترین کار ممکن باشد. با دانستن مبحث خاصی که در مورد آن می نویسید، در واقع ابزارهای بیشتری در اختیار دارید و آن ها می توانند شما را در مسیر ایده پردازی قرار دهد و به شما کمک می کند که فراتر از ایده پردازی بروید.

تکنیک هایی برای شکستن مرز های فکری نویسنده، مانند طوفان مغزی یا طوفان سرخط، وقتی مرزهایی دارید که مشخص می کند که در کجا باید فعالیت کنید، آسانتر هستند. بیایید نمونه ای از مقایسه این دو را در نظر بگیریم:

“من یک وبلاگ نیچ در مورد کفش دارم و نمی توانم درباره هر چیزی برای نوشتن فکر کنم.”

  • می توانم یک Google Alert را در موضوعات مختلف مربوط به کفش تنظیم کنم.
  • من می توانم تحقیقات کلمات کلیدی Google را با عبارات مربوط به کفش انجام دهم.
  • می توانم ببینم کدامیک از پست های قدیمی من محبوب ترین است و آنها را مجدداً مورد استفاده قرار می دهد.
  • من می توانم به خواننده RSS خود بروم و در مورد موضوع نیچ خود که در حال حاضر روند است، ایده بگیرم.

“من یک وبلاگ شیوه زندگی دارم و نمی توانم به هر چیزی فکر کنم و درباره آن بنویسم.”

  • آیا اخیراً اتفاق جالبی برای من افتاده است؟
  • آیا اخیراً چیزی خوانده ام که توجه مرا جلب کرده است و می توانم برای خوانندگانم بنویسم؟
  • آیا من به طور کلی چیزهای جالبی در مورد زندگی مشاهده کرده ام که فکر می کنم مردم دوست دارند درباره آنها بشنوند؟

کدام یک از آن ها می تواند برتر از دیگری باشد؟ وبلاگ سبک زندگی یا وبلاگ نیچ؟، اما یک وبلاگ نیچ روش های مشخص تری برای یافتن ایده ها دارد زیرا موضوع محدود شده است. مرزهای باریک، شما را از تخیل در سراسر مکان ها باز می دارد.

نیچ بلاگ (Niche Blog) به شما مخاطب قابل اعتماد می دهند

من چندین وبلاگ شخصی دارم. تعداد معدودی نیچ هستند و تعداد معدودی نیز بدون مرز هستند. وبلاگ اصلی من عمدتاً شخصی است و من درباره هر موضوعی که به آن علاقه مند باشم، خواهم نوشت.

خوانندگان اصلی وبلاگ من کسانی هستند که با شخصیت من و به عنوان یک فرد ارتباط دارند و نه با یک موضوع خاص.

نیچ بلاگ (Niche Blog) به شما مخاطب قابل اعتماد می دهند

یک مثال عالی یک پست وبلاگ وابسته است که اخیراً داشتم. موضوع پست مربوط به غذا و سلامتی بود و مشترکان ایمیل زیادی را که علاقه مند به آن موضوع بودند انتخاب کردم. نامه ایمیل بعدی بیرون آمد و بیشتر این مشترکان رفتند. چرا؟ چون فکر می کردند من یک وبلاگ غذایی هستم و این همان چیزی بود که آنها می خواستند.

یک وبلاگ نیچ به شما مخاطبی را می دهد که فکر شما را می فهمد و شما را درک می کند. آنها کمتر مستعد چانه زدن هستند.

کسب درآمد از وبلاگ های Niche برای شما آسان تر می شود

شاید تصمیم گرفته باشید که از درآمد تبلیغاتی در وبلاگ خود استفاده کنید. بار دیگر، وبلاگ های نیچ برنده می شوند.

اگر وبلاگ تان درباره همه چیز است، چه تبلیغاتی را در وبلاگ تان قرار می دهید؟ باید حدس بزنید و آنالیز کنید تا متوجه شوید که چه تبلیغاتی در واقع موفق ترین خواهد بود و این کار را برای شما کمی دشوار خواهد کرد.

کلمه کلیدی نیچ خود را پیدا کنید

تصمیم گرفته اید که در مورد قهوه در وبلاگ نیچ خود مطلب بنویسید. اما “قهوه” هنوز هم بسیار گسترده است. آیا شما در مورد رشد قهوه صحبت می کنید؟ قهوه بو داده؟ دم کردن قهوه؟ قهوه تجارت عادلانه؟ فرهنگ قهوه؟ خرید قهوه؟ آشپزی با قهوه؟ اگر می خواهید وبلاگ نیچ شما پول و درامد ایجاد کند، باید کلمات کلیدی خاصی را پیدا کنید.

ویژگی های وبلاگ نیچ

Google’s Keyword Planner محبوب ترین ابزار جهت این آنالیز است و حتی اگر وبلاگ تان پست های کمی نیز دارد، این ابزرا به شما می گوید چگونه می توانید بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید، بهتر است دستورالعمل های خود Google را نیز در مورد استفاده از Keyword Planner در نظر بگیرید.

می توانید وبلاگ نیچ خود را از همین حالا افتتاح کنید

یک وبلاگ نیچ یک وبلاگ هدفمند است، که دلیل خاصی برای موجود بودن دارد. اگر نمی توانید پیش نویس حداقل 100 مقاله در مورد انتخاب خود را تصور کنید، ممکن است مسیرتان اشتباه باشد. اما یک وبلاگ نیچ به نوعی بسیارجالب و پر مخاطب می تواند باشد. تماشای آنچه در وبلاگ شما اتفاق می افتد وقتی هدفمند در مورد محتوا و مخاطبان هستید، می تواند بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد.

امیدوارم از مطالعه مقاله همه چیز در مورد وبلاگ نیچ، نهایت لذت را برده باشید.