SEO راهی برای بالا بردن ترافیک سایت است. با گرفتن رتبه بالاتر در گوگل، افراد بیشتری را به سمت سایت خود جذب می کنید. سرانجام، هدف شما از این کار فروختن محصولات یا سرویس یا جذب مخاطب همیشگی برای وب سایت تان است. برای گرفتن ترافیک بیشتر، محتوای خود را برای کلماتی که کاربران جستجو می کنند بهینه می کنید. هرچند، برای افزایش رتبه بندی و قانع کردن افراد برای خرید، گرفتن اشتراک خبرنامه یا بازگشتن به سایت شما در زمانی دیگر، شما باید هدف جستجو را در نظر بگیرید. در این مقاله قرار است توضیح دهیم که هدف جستجو چیست و چگونه محتوای خود را برای آن بهینه کنید.

هدف جستجو چیست؟

علامت سوال درمورد هدف جستجو

هدف جستجو (یا هدف کاربر، هدف مخاطب) عبارتی است که بیان کننده هدف جستجوی آنلاین است. این دلیلی است که شخصی شروع به جستجو کردن می کند. گذشته از این ها، هر شخصی که شروع به سرچ کردن می کند به دنبال پیدا کردن چیزی است. آیا کسی به خاطر پیدا کردن جواب یک سوال شروع به جستجو کردن می کند؟ یا به دنبال سایت خاصی هستند؟ یا حتی هدف شان خرید کردن است؟ بسیاری از این انواع جستجو ها بخش هایی از سفر کاربر را تشکیل می دهند.

در طول سال ها، گوگل به سختی کار کرده است تا با ارتقا دادن الگوریتم هایش هدف کاربر را تشخیص دهد. گوگل به صفحاتی که با اصطلاحات جستجو شده تطابق بیشتری دارند رتبه بهتری می دهد و همچنین هدف جستجو در زیر یک جستجوی خاص است. به همین دلیل مهم است که صفحات و محتوای شما با هدف جستجوی مخاطبین تطابق داشته باشد.

4 نوع هدف جستجو

1. هدف اطلاعاتی

اولین نوع هدف اطلاعاتی است. جستجو های زیادی توسط مردم برای کسب اطلاعات انجام می شود. این اطلاعات می تواند درمورد آب و هوا، تحصیل، SEO یا هر چیز دیگری باشد. افرادی با هدف اطلاع پیدا کردن دارای سوال خاصی هستند که می خواهند به جواب خاصی نیز برسند.

شما باید بدانید که درک گوگل از “قصد یا هدف” بسیار فراتر از نشان دادن نتیجه هایی است که اطلاعات مربوط به یک اصطلاح خاص را ارائه می دهد.

برای مثال، افرادی که اصطلاح “سس گوجه فرنگی” را جستجو می کنند در اصل به دنبال دستور پخت آن هستند، نه اینکه به دنبال تاریخچه آن باشند.

این نشان می دهد که افرادی که “مرکوری” را جستجو می کنند به دنبال سیاره (عطارد) هستند نه عنصر. گوگل همچنین می داند وقتی اصطلاحی مانند (چگونه لانه پرنده بسازیم) جستجو می شود، کاربر به دنبال عکس و ویدیو است.

2. هدف ناوبری (Navigation)

دومین نوع آن هدف ناوبری است. افرادی با این هدف به دنبال دیدن سایت خاصی هستند. برای مثال، کسانی که [Facebbok] را جستجو می کنند قطعا به دنبال سایت فیسبوک هستند.

به یاد داشته باشید که گرفتن رنکینگ بالا برای اصطلاح Navigation تنها برای ترافیک ارگانیک مناسب است اگر سایت تان، سایتی است که مردم به دنبالش هستند.

برای مثال، چندین سال پیش، Yoast پلاگین گوگل آنالیتیکس را داشت و مرتبا برای اصطلاح [Google Analytics] رتبه می گرفت. اما هیچ ترافیکی را به سایت هدایت نمی کرد. مردم زمانی که به دنبال [Google Analytics] بودند در اصل به دنبال سایت آن بودند نه سایت دیگری که این پلاگین را معرفی می کند.

هدف جستجو کاربر

3. هدف معاملاتی

نوع سوم هدف کاربر، هدف معاملاتی است. بسیاری از مردم خرید هایشان را از طریق اینترنت انجام می دهند و با جستجو کردن سعی می کنند بهترین قیمت را به دست آورند. زمانی مردم شروع به جستجو با هدف معاملاتی انجام می دهند که می خواهند کالا یا خدماتی را خریداری کنند.

4. تحقیقات تجاری

بسیاری از مردم تمایل دارند که از نزدیک ترین محل خریداری کنند و با جستجو در وب سایت ها محل مورد نظر خود را پیدا می کنند. کدام ماشین ظرفشویی بهتر است؟ کدام پلاگین SEO بهتر است؟

این افراد باز هم هدف معاملاتی دارند اما نیاز به زمانی بیشتری برای قانع شدن دارند. این هدف های جستجو به طور معمول هدف تحقیقات تجاری نامیده می شوند.

هدف عبارت کلیدی

کلماتی که افراد در جستجوی های خود استفاده می کنند مشخص می کنند که هدف کاربر از آن جستجو چیست. همچنین کاربرد دیگری هم دارد، هنگام ایجاد کلمات کلیدی با هدفی خاص، عبارات کلیدی با هدف معاملاتی اغلب شامل این کلمات هستند:

  • خرید
  • معامله
  • تخفیف
  • نام محصولات

هدف اطلاعاتی می تواند حاوی کلمات زیر باشد:

  • اطلاعات
  • چگونه
  • بهترین روش
  • چرا

چگونه محتوای خود را برای هدف جستجو بهینه کنید؟

می خواهید مطمئن شوید که صفحه فرود یا لندینگ پیج شما برای هدف جستجوی کاربر بهینه است. اگر مردم به دنبال اطلاعات هستند، نمی خواهید که به آن ها صفحه محصولات را نشان دهید.

حداقل این کار را در آخر می خواهید انجام دهید نه بلافاصله، چون با این کار ممکن است باعث ترساندن آن ها شوید. اگر مردم بخواهند محصولی را بخرند، حوصله شان را با مقالات طولانی سر نبرید. آن ها را مستقیما به فروشگاه تان هدایت کنید.

بهینه سازی صفحات محصول برای کلمات کلیدی تجاری ایده آل تر است. اگر قرص های تقویتی می فروشید، می توانید یک دسته بندی مخصوص قرص های تقویتی در سایت خود ایجاد کنید. حتی می توانید مقاله ای درباره ویتامین ها بنویسید. حتما می توانید مقاله ای با اصطلاح (چگونه قرص ویتامین را مصرف کنیم) نیز بنویسید.

گاهی اوقات تشخیص هدف جستجو می تواند سخت باشد. ممکن است کاربران مختلف هدف های مختلفی از جستجوی یک عبارت یکسان داشته باشند. خوشبختانه منبع مستقیمی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن هدف متناسب با کلمه کلیدی تان را پیدا کنید : صفحه نتایج جستجو.

اگر می خواهید بیشتر درمورد هدف جستجوی مخاطبین تان اطلاعات کسب کنید، راه دیگر پرسیدن از خود آن هاست. می توانید یک پرسشنامه کوچک تهیه کنید، حاوی سوالاتی درباره اینکه مردم چه چیزی را جستجو می کنند و زمانی که کسی وارد وب سایت شما می شود این پرسشنامه ظاهر شود.

این کار به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به مخاطبان تان پیدا کنید.

سخن آخر

بسیار مهم است، مطلبی که می نویسید هم با اصطلاح جستجو شده و هم با هدف کاربران تناسب داشته باشد. مطمئن شوید که پست یا صفحه شما زمانی که کسی برای کسب اطلاعات جستجو می کند، حاوی اطلاعات لازم است. اما اگر به دنبال خرید محصولی هستند مستقیما آن ها را به سمت فروشگاه تان هدایت کنید.