اگر قصد دستیابی به مخاطبان عمومی را دارید، گزینه‌ های هدف‌ گذاری جغرافیایی گوگل سرچ کنسول می‌ تواند بر رتبه‌ بندی جستجو تأثیر منفی بگذارند. استفاده از ویژگی هدف‌ گذاری جغرافیایی گوگل سرچ کنسول، که به عنوان «geotargeting» نیز شناخته می‌ شود، می‌ تواند به رتبه‌ بندی جستجو لطمه بزند، مخصوصاً اگر می‌ خواهید به مخاطبان گسترده‌ ای دست پیدا کنید.

این موضوع در لایو Google Search Central SEO office hours hangout که در 31 دسامبر ضبط شده است، مورد بحث قرار گرفته است. یک شنونده به نام Aleem Bawany به پخش زنده می‌ پیوندد تا از جان مولر بپرسد که چرا یک سایت زیرمجموعه کوچکتر، از سایت اصلی او بالاتر است.

باوانی می گوید سایت اصلی محتوای خبری ای را برای مخاطبان عمومی منتشر می کند که گاهی در سایت زیر مجموعه بازنشر می شود. علیرغم اینکه سایت اصلی منبع اخبار است، این سایت کوچکتر است که رتبه های مطلوب تری کسب می کند.

پس از بررسی سایت، مولر می گوید که این ممکن است به دلیل تنظیمات هدف گذاری جغرافیایی در سرچ کنسول رخ داده باشد. پاسخ کامل مولر را در بخش زیر ببینید:

چگونه هدف گذاری جغرافیایی می تواند بر رتبه بندی ها تأثیر منفی بگذارد؟

مولر شخصاً به سایت نگاه کرد و هرگونه مشکل عمده ای که می تواند سایت را در نتایج جستجو باز دارد، مانند جریمه های دستی یا لینک های هرزنامه را رد کرد. چیزی که او متوجه آن شد، تنظیمات هدف گذاری جغرافیایی سایت در سرچ کنسول شد که برای پاکستان تنظیم شده بود. اگر هدف اصلی رتبه بندی در پاکستان باشد خوب است، اما می تواند بر رتبه بندی در کشور های دیگر تأثیر منفی بگذارد.

“تنها چیزی که من متوجه شدم این است که شما هدف گذاری جغرافیایی را در سرچ کنسول برای پاکستان تنظیم کرده اید. نمی‌ دانم که آیا این به علت طراحی سایتتان است یا نه، آیا این چیزی است که شما می‌ خواهید انجام دهید. اگر می‌ خواهید یک وب‌ سایت خبری عمومی به زبان انگلیسی بسازید، احتمالاً منطقی تر است که هدف‌ گذاری جغرافیایی را خاموش کنید. این کار ممکن است به شما کمک کند.”

جان مولر

اگر می‌ خواهید با وب‌ سایت خود مخاطبان سراسر جهان را هدف قرار دهید، مولر می‌ گوید که باید «قطعاً» هدف گذاری جغرافیایی را در گوگل سرچ کنسول خاموش کنید.

“وقتی نوبت به جستجو می‌ رسد، اگر می‌ خواهید کشور هایی غیر از پاکستان را هدف قرار دهید، مانند یک سایت خبری عمومی انگلیسی‌ زبان، قطعاً باید آن ویژگی را خاموش کنید؛ زیرا این می تواند تأثیری در این زمینه داشته باشد. با این که واقعاً بر پاکستان تمرکز می کند، ولی در نظر داشته باشید که کمتر بر سایر کشور ها تمرکز می کند و این بر رتبه بندی جهانی شما تأثیر منفی می گذارد.”

جان مولر

Bawany با پرسیدن از مولر در مورد این که چقدر طول می کشد تا این تغییر در نتایج جستجوی گوگل دیده شود، سؤال خود را پیگیری می کند. مولر می گوید که ممکن است از یک هفته تا چند ماه طول بکشد. اما از آنجایی که سایت مورد نظر محتوای خبری منتشر می‌ کند، احتمالاً این تغییرات در نتایج جستجو سریع‌ تر از سایر انواع سایت‌ ها دیده می‌ شوند.

“حدس من این است که از یک یا دو هفته تا شاید یک یا دو ماه خواهد بود. بنابراین، این همان بازه زمانی ای است که من گمان می‌ کنم تغییر چیزی مانند تنظیمات هدف‌ گذاری جغرافیایی طول می‌ کشد.
با توجه به این که وب سایت شما یک وب سایت خبری است، من گمان می کنم که این روند کمی سریعتر از حد معمول باشد، فقط به این دلیل که با یک وب سایت خبری ما روی محتوای جدید تر تمرکز می کنیم و با محتوای جدید تر تنظیمات را خیلی سریع می بینیم.
بنابراین احتمالاً برای وب‌ سایت‌ های خبری کوتاه‌ تر است، اما من نمی‌ دانم همه سیستم‌ هایی که با تنظیمات هدف‌ گیری جغرافیایی درگیر هستند، در چه مدت زمانی تغییر می‌ کنند.”

جان مولر

منبع: SEJ