در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان نحوه بکاربردن سئو در اینستاگرام را بررسی کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید. این روز ها اینستاگرام هم دست کمی از گوگل ندارد، هر چه را که می خواهید در آن سرچ می کنید و مرتبط ترین ها را به شما نشان می دهد.

چگونه هر چه را که سرچ می کنید گوگل بهترین آن را به شما نشان می دهد؟ همانطور که می دانید، نشان دادن نتایج در گوگل به صورت شانسی و تصادفی نمی باشد، هر سایتی سئو بهتری داشته باشد و بهینه تر باشد، در رتبه بالا تری در گوگل جای دارد. این مسئله پیچیده به نظر می رسد اما آن ها از تکنیک های خاصی برای بهینه سازی استفاده می کنند. نکته جالب آن اینجا است که اکنون می توانید حساب اینستاگرام خود را نیز بهینه کنید.

سئو اینستاگرام چیست؟

سئو اینستاگرام فرآیند بهینه سازی محتوای شما برای رتبه بندی بهتر پروفایل شما در نتایج جستجوی اینستاگرام است. اگرچه ممکن است جذابیت گوگل را نداشته باشد، اما به اندازه هر چیز دیگری در وقت صرفه جویی می کند. با پیروی از بهترین روش های جستجوگر ها در اینستاگرام، احتمال دیده شدن توسط کاربرانی که در جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با تجارت شما هستند را بهبود می بخشید.

بیایید از محتوای باغبانی به عنوان مثال استفاده کنیم. “gardening” را در نوار جستجوی اینستاگرام تایپ کنید و این را مشاهده خواهید کرد:

اکسپلور اینستاگرام

پیش بروید و “مشاهده بیشتر” را کلیک کنید سپس لیست جستجوی پیشنهادی گسترش می یابد:

سئو جستجوی باغبانی در اینستاگرام

با انتخاب “ایده های باغبانی” نتایج شما را به این صفحه می رساند:

سئو ایده های باغبانی در اینستاگرام

و اگر بخواهید روی نتیجه بالا کلیک کنید تصویر در گوشه بالا سمت چپ ، درست زیر کلمه “سبزیجات” شما را به این پست می آورد:

پست های برتر باغبانی در اینستاگرام

عکس زیبایی است، اینطور نیست؟ خوب اگر می خواهید به صفحه ای که آن را پست کرده است بروید، می بینید که این عکس متعلق به یک بیزینس کوچک است. لینک موجود در بیوگرافی را بررسی کنید.

تاثیر لینک در بیو برای سئو اینستاگرام

این تجارت به جای هزینه کردن برای تبلیغات، به راحتی و با بهینه سازی محتوای خود برای یک کلمه کلیدی مرتبط، ما را از کالا های خود آگاه ساخت. آن ها از این روش استفاده کردند زیرا می دانند کاربرانی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند احتمالاً به محصولات مرتبط با باغبانی خود علاقه مند هستند. این سئو اینستاگرام در عمل است.

اکنون قبل از ادامه کار، باید تأکید کنیم که هرینه کردن برای تبلیغات در اینستاگرام یک روش فوق العاده موثر برای بسیاری از مشاغل است. به همین ترتیب، سئو باید به عنوان مکمل تبلیغات اینستاگرام استفاده شود، نه به عنوان جایگزینی برای آن.

همچنین باید توجه داشته باشیم که سئو اینستاگرام منحصراً مربوط به رتبه بندی پست های فردی برای کلمات کلیدی طولانی (به عنوان مثال، ایده های باغبانی) نیست. بیایید نگاهی بیندازیم به پیشنهاد هایی که هنگام تایپ ساده “باغبانی” در نوار جستجو می گیریم:

سئو اینستاگرام در کنار تبلیغات

به عنوان یک کاربر ، به جای گسترش لیست جستجوهای پیشنهادی، می توانید مستقیماً به یکی از این پروفایل های مربوط به باغبانی بروید و تصادفی نیست که این پروفایل های خاص در بالای لیست پیشنهاد ها قرار دارند. یک بار دیگر به این مسئله می رسیم که این سئو اینستاگرام در عمل است.

چرا سئو اینستاگرام مهم است؟

سئوی اینستاگرام از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا شما را قادر می سازد با افرادی که به طور فعال در جستجوی محتوای مرتبط با بیزینس شما هستند ارتباط برقرار کنید.

به این روش فکر کنید که هر بار که کاربر کلمه کلیدی مرتبط با تجارت شما را تایپ می کند، شما می توانید یک تأثیر مثبت ایجاد کنید و بازدید با کیفیت بالا را به پروفایل خود (و وب سایت خود) برسانید. سئو اینستاگرام کلید استفاده از این فرصت ها است. کلید درگیر کردن مشتریانی که احتمال بیشتری برای تبدیل آن ها دارند.

همه این نکات خوب است، اما یک سوال اساسی وجود دارد که باید به آن بپردازیم: آیا مردم واقعاً از اینستاگرام برای تعامل با مشاغل به این روش استفاده می کنند؟ آیا واقعاً ارزش دارد که محتوای خود را بهینه کنید تا در نتایج جستجو رتبه بالا تری داشته باشید؟

بله. طبق گفته AdEspresso، بیش از 200 میلیون کاربر اینستاگرام روزانه از یک پروفایل بیزینسی را بازدید می کنند. 66٪ این بازدید ها مربوط به کاربرانی است که هنوز پروفایل هایی را که بازدید می کنند دنبال نمی کنند. به علاوه 60٪ از کل کاربران اینستاگرام می گویند که از طریق این پلتفرم در مورد محصولات جدید اطلاعاتی کسب کرده اند.

بدیهی است که بسیاری از افراد، شامل مخاطبان هدف شما، اینستاگرام را راهی برای کشف مشاغل جدید، برند های جدید و محصولات جدید می دانند. جستجوی کلمات کلیدی خاص تنها یکی از چندین روشی است که کاربران می توانند مشاغل جدید را کشف کنند. باید بدانیم سئو اینستاگرام همه چیز و پایان کار نیست.

موارد بهبود پروفایل اینستاگرام

به هر حال این تنها راه ارتباط با مشتریانی است که علاقه مندی فعالانه ای به محتوا / بیزینس شما دارند. تبلیغات اساسی نیست و شما را با کاربران هدفتان مرتبط نمی سازد. دیده شدن از طریق صفحه Explore امری طبیعی است، اما باز هم هیچ عنصری بهتر از فعالیت وجود ندارد.

اکنون که ارزشی را که سئو اینستاگرام به صاحبان کسب و کار ارائه می دهد، درک کردیم، در اینجا چند نکته برای کمک به شما در اجرای موفقیت آمیز آن در کسب و کار خود آورده شده است.

چند نکته برای موفقیت در سئو اینستاگرام

همانطور که این نکات را مرور می کنیم، هدف نهایی را بخاطر بسپارید: رتبه بندی پروفایل و پست های شخصی خود برای کلمات کلیدی مورد علاقه شما در بالاترین سطح ممکن.

کلمات کلیدی خود را شناسایی و اولویت بندی کنید

می خواهید برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی شوید؟ پاسخ به این سوال ضروری است. قبل از اینکه تغییری در پروفایل / محتوای اینستاگرام خود ایجاد کنید، راجع به آن فکر کنید. همانطور که فکر می کنید، اطمینان حاصل کنید که بین کلمات کلیدی نسبتاً گسترده و کلمات کلیدی نسبتاً خاص تفاوت قائل شوید.

 • اصطلاحات کلی (به عنوان مثال، باغبانی) به طور مکرر جستجو می شوند و معمولاً نشان دهنده قصد بیزینسی کمتری در ذهن کاربر هستند.
 • کلمات کلیدی طولانی (به عنوان مثال، ایده های باغبانی) به ندرت جستجو می شوند و معمولاً نشان دهنده قصد بیزینسی بالا در ذهن کاربر هستند.

کدام یک برای شما مهم تر است: افزایش بازدید پروفایل خود یا نرخ تبدیل بیشتر؟ اگر مورد اول باشد، احتمالاً اصطلاحات کلی را نسبت به کلمات کلیدی طولانی اولویت قرار می دهید. اگر مورد دوم باشد، احتمالاً برعکس عمل خواهید کرد.

ممکن است استدلال کنید که این دو هدف دست به دست هم می دهند، یعنی شما می خواهید میزان بازدید پروفایل خود را افزایش دهید تا تبدیل های بیشتری انجام شود. این یک نکته عادلانه است و در نهایت اکثر شما پروفایل / محتوای خود را برای کلمات کلیدی کلی و کلمات کلیدی طولانی بهینه می کنید. هرچند که همه بهینه سازی ها وزن یکسانی ندارند و به همین دلیل تعیین اولویت های خود از هر چیزی مهم تر است.

اهمیت کلمات کلیدی در اینستاگرام

پروفایلتان را برای عوامل رتبه بندی سئو اینستاگرام بهینه کنید

این ها عوامل اصلی رتبه بندی سئو اینستاگرام هستند:

 • نام کاربری (username)
 • نامی که نمایش داده می شود (Display name)
 • بیوگرافی
 • هشتگ ها
 • کپشن
 • متن جایگزین (Alt text)
 • منشن ها
 • کامنت ها

بهینه سازی نام کاربری

نام کاربری اینستاگرام شما معادل دامنه وب یا URL شماست. باید بپذیرید که نام کاربری شما باید شامل کلمه کلیدی تمرکز شما و کلمه کلیدی مورد علاقه شما باشد تا منجر به افزایش بازدید شود.

من معتقدم این جنبه از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. به احتمال زیاد الگوریتم اینستاگرام سعی خواهد کرد از فاکتور های مختلفی برای تعیین محتوای یک پست استفاده کند.

از نظر تئوری، پستی که در رابطه با بازاریابی دیجیتال ست و توسط کسی منتشر می شود که نام کاربری آن «digitalmarketingireland» است، رتبه بهتری برای کلمه کلیدی «بازاریابی دیجیتال» خواهد داشت تا کسی که نام کاربری او «increasily» است.

حتماً کلمه کلیدی تمرکز خود را در نام کاربری اینستاگرام خود وارد کنید. این به الگوریتم کمک می کند تا پروفایل شما را در هر بار استفاده شخصی از کلمه کلیدی تمرکز که در جستجو انتخاب کرده اید، نشان دهد.

بهینه سازی نام نمایشی

نام نمایشی اینستاگرام شما معادل نام وب سایت شماست. به طور گسترده ای دیده شده است که قرار دادن کلمه کلیدی تمرکز در نام نمایشی شما باعث افزایش دید و دسترسی می شود.

مانند نام کاربری و به همین دلایل معتقدم اکنون با جستجوی کلمات کلیدی در اینستاگرام، این جنبه اهمیت بیشتری خواهد یافت. حتماً کلمه کلیدی تمرکز خود را در نام نمایشی اینستاگرام خود وارد کنید. این به الگوریتم کمک می کند تا پروفایل شما را در هر بار استفاده شخصی از کلمه کلیدی تمرکز که در جستجو انتخاب کرده اید، نشان دهد.

تاثیر نام نمایشی در سئو اینستاگرام
همانطور که می بینید کلمه کلیدی تمرکز در نام نمایشی وجود دارد.

بهینه سازی بیوگرافی

بیوگرافی معادل توضیحات متا در صفحه اصلی وب سایت شما است. در اینستاگرام می توانید از هشتگ و تگ کردن در بیوگرافی خود استفاده کنید. پس باید بدانید که شما باید از کلمه کلیدی مترادف تمرکز خود، یک عبارت کلیدی دیگر که مربوط به بیزینس شما است، در بیوگرافی استفاده کنید.

من معتقدم این یک عامل رتبه بندی اضافی است که الگوریتم جستجوی کلمات کلیدی اینستاگرام از آن استفاده می کند. مطمئن شوید که کلمات کلیدی تمرکز خود را، اصلی و مترادف آن، در بیوگرافی اینستاگرام خود وارد کرده اید. این به الگوریتم کمک می کند تا پروفایل شما را بفهمد و ارتباطات بین پروفایل و پست های شما برقرار می کند.

تاثیر بیوگرافی در سئو اینستاگرام

بهینه سازی هشتگ ها

مشخص نیست که آیا هشتگ ها همچنان به عنوان کلمات کلیدی استفاده می شوند یا خیر. سخنگوی اینستاگرام به نقل از The Verge در مورد جستجوی کلمات کلیدی در لیست فاکتور های رتبه بندی که آن ها برای تعیین محتوای یک پست در نظر می گیرند، هشتگ ها را ذکر نمی کند.

اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم، پیشنهاد می کنیم درست مانند توضیحات متا برای وب سایت ها، هشتگ ها نیز عامل رتبه بندی منسوخ شده است. این احتمالاً بیشترین سوء استفاده از رتبه بندی توسط اسپمرها است و اغلب به محتوای پست مربوط نیست. با همه این حرف ها، هشتگ های اینستاگرام تا به امروز یه عملکرد اصلی داشته:

 • به سازماندهی پست ها و ویدئو ها در هشتگ ها کمک می کنند
 • به کاربران کمک می کنند تا مطالب را به راحتی پیدا کنند
 • به مخاطبانی که پروفایل شما را دنبال نمی کنند اما هشتگ خاصی را دنبال می کنند، کمک می کند تا دسترسی به پروفایل شما را افزایش دهد
تاثیر هشتگ ها در سئو اینستاگرام

حتما هشتگ هایی را انتخاب کنید که مربوط به بیزینس، محصول و محتوای شما باشد و تاثیر برچسب ها در سئو را جدی بگیرید. حتماً کلمات کلیدی تمرکز خود را، اصلی و مترادف، در هشتگ های خود قرار دهید.

بهینه سازی کپشن

کپشن نیز معادل توضیحات متای صفحات وب شما است. به گفته سخنگوی اینستاگرام، از کپشن ها به همراه نوع محتوا و زمان پست برای تعیین محتوای یک پست و رتبه بندی آن برای عبارات خاص کلمات کلیدی استفاده می شود.

تاکنون در مورد استفاده از کلمات کلیدی مترادف در کپشن های شما بررسی هایی انجام شده است. بر اساس اطلاعاتی که داریم، مهم است که شما از کلمات کلیدی اصلی و فرعی در کپشن های خود استفاده کنید (بدون اینکه در این کار زیاده روی کنید).

اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی تمرکز خود را، در کپشن های خود قرار دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که از کلماتی استفاده کنید که با محتوایی که پست می کنید مرتبط هستند. این به الگوریتم کمک می کند تا بین پست های شما ارتباط برقرار کند.

بهینه سازی متن جایگزین (Alt text)

عملکرد متن جایگزین در اینستاگرام همان عملکرد متن alt در وب سایت ها است: توصیف محتوای تصویر. در حالی که اینستاگرام قبلاً از برخی از نرم افزارهای هوش مصنوعی (AI) برای درک محتوای تصویر و ایجاد متن alt خود برای تصاویر استفاده کرده است، به احتمال زیاد این عامل مهم دیگری برای تعیین محتوای یک پست است.

برای ویرایش متن alt پست های خود:

 • روی پستی که انتخاب کرده اید، روی سه نقطه در سمت چپ بالای برنامه خود کلیک کنید
 • بر روی ویرایش متن Alt کلیک کنید و متن خود را به تصویر خود اضافه کنید
 • دوباره روی آیکون چک در بالا سمت راست کلیک کنید

بهینه سازی منشن ها

موارد ذکر شده معادل بک لینک برای وب سایت ها است. به عبارت دقیق تر، آن ها معادل بک لینک های دامنه اصلی هستند. هر بار کسی از شما در پستی یا در بیوگرافی خود نام می برد، یا هر بار که یک پروفایل را در کپشن ها یا بیوگرافی خود تگ می کنید، با یک پروفایل دیگر لینک برقرار می کنید.

به احتمال زیاد این نوع رابطه بین پروفایل ها توسط الگوریتم مورد بررسی قرار می گیرد تا نوع محتوایی را که به طور معمول منتشر می کنید و با آن درگیر هستید تعیین کند.

حتماً از پروفایل هایی نام ببرید که به بیزینس شما مرتبط هستند. در عین حال، تگ کردن پروفایل خود را از طریق کاربران اینستاگرام در داخل پیج خود تشویق کنید.

بهینه سازی کامنت ها

عملکرد کامنت های اینستاگرام درگیر شدن با پروفایل های دیگر در رابطه با پست های آن ها است. همانند موارد ذکر شده، کامنت ها معادل بک لینک برای وب سایت ها است. برخی از کاربران در مورد پست های پروفایل، قبل و بعد از اینکه پست خود را ارسال می کنید، برای افزایش تعامل کامنت می گذارند.

در حالی که این مسئله هنوز مشخص نیست، شما احتمالاً محتوای بیشتری از پروفایل هایی خواهید دید که پست های آن ها را به طور منظم لایک می کنید یا درباره آن ها نظر می دهید. اطمینان حاصل کنید که درباره پست های پیج هایی که مربوط به بیزینس، محتوا یا پروفایل شما هستند، کامنتی صمیمانه و مربوط را اضافه می کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید با کمک آن، سئو اینستاگرام خود را بهتر و بهینه تر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله های مرتبط را نیز مطالعه کنید.

منابع: increasily.com و wordstream.com