در این مقاله قصد داریم برای شما از صفر تا صد و همه چیز در مورد پول الکترونیکی و این که آیا این نوع پول واقعا حقیقت دارد یا خیر، توضیح دهیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

مقدمه

در ابتدا برای شما عزیزان مفهوم کامل پول الکترونیک، واحد پول محازی و واحد پول رمز نگاری شده را خواهیم گفت و سپس برخی از واحد های پول الکترونیکی مانند بیت کوین و دوج کوین را به شما عزیزان معرفی می کنیم. همچنین شما در این مقاله با نحوه تهیه بیت کوین و نحوه نگهداری و ذخیره کردن آن، آشنا خواهید شد.

پول الکترونیک چیست؟

پول الکترونیکی به پولی اطلاق می شود که در سیستم های رایانه ای بانکی وجود دارد که ممکن است برای تسهیل معاملات الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. این نوع پول در درجه اول در معاملات الکترونیکی به دلیل سهولت استفاده مورد استفاده قرار می گیرد.

همه چیز در مورد پول الکترونیکی

واحد پول مجازی (Virtual Currency)

به صورت الکترونیکی ساخته می شود و نوعی پول مجازی است. برخی از این پول های دیجیتال، رمز نگاری شده هستند اما بعضی هم رمزنگاری ندارند.

واحد پول رمزنگاری‌ شده (Cryptocurrency Currency)

زیر محموعه ای از واحد پول الکترونیکی است که برای حفظ امنیت، رمزنگاری شده است. تقلب در این ارز دیجیتال بسیار دشوار و سخت می باشد. یکی از ویژگی های مهم این نوع پول این است که توسط مقام مرکزی، صادر نمی شود.

ویژگی های پول الکترونیکی

 • پول الکترونیکی ارزی است که در سیستم های رایانه ای بانکی ذخیره می شود.
 • پول الکترونیکی توسط ارز فیات پشتیبانی می شود، که آن را از cryptocurrency متمایز می کند.
 • شرکت های مختلف اجازه می دهند معاملات با پول الکترونیکی مانند Square یا PayPal انجام شود.
 • شیوع این نوع پول منجر به کاهش استفاده از ارز فیزیکی شده است.
 • اگرچه پول های الکترونیکی معمولاً امن تر و شفاف تر از ارز فیزیکی تلقی می شوند، اما بدانید خطری از جانب این ارز ها، دارایی شما را تهدید نمی کند.

پول الکترونیکی چگونه کار می کند؟

پول الکترونیکی برای معاملات به صورت جهانی استفاده می شود. در حالی که ممکن است برای ارز فیات (که اتفاقاً آن را از ارز های رمزنگاری متمایز می کند) رد و بدل شود. پول الکترونیکی بیشتر از طریق سیستم های بانکی الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق پردازش الکترونیکی کنترل می شود.

از آنجا که بخش عظیمی از ارز به صورت فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد، درصد عظیمی از آن در اتاق های بانکی قرار گرفته و توسط بانک های مرکزی حمایت می شود.

به همین دلیل، وظیفه اصلی ایالات متحده آمریکا و 12 بانک، پشتیبانی آن است که مدیریت ارز فیات را به صورت فیزیکی و کنترل عرضه پول از طریق سیاست های پولی و عملیات بازار آزاد کنترل کنند.

ارز در گردش

پول الکترونیکی را می توان در مکان های مختلفی استفاده کرد. بیشتر افراد و مشاغل پول خود را در بانک هایی ذخیره می کنند که سوابق الکترونیکی پول نقد را ارائه می دهند.

با این حال، کارتهای پیش پرداخت و کیف پول های دیجیتال مانند PayPal و Square نیز به کاربران این امکان را می دهند که پول فیات را برای پول الکترونیکی واریز کنند. این گونه شرکت ها سود خود را با شارژ درصدی از هر مبلغی که از حساب خارج می شوند یا از پول های الکترونیکی که به پول فیات تبدیل می شوند، می گیرند.

برخی از واحد های پول های الکترونیکی

پردازش پرداخت الکترونیکی

بسیاری از آمریکایی ها معاملات را بصورت الکترونیکی به روش های مختلفی انجام می دهند. این شامل دریافت چک های پرداختی از طریق واریز مستقیم، انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر از طریق صندوق های الکترونیکی و یا هزینه کردن با کارت های اعتباری و کارت های بدهی است.

در حالی که ارزهای فیزیکی هنوز هم در برخی شرایط سودمند است، اما به تدریج نقش آن به مرور زمان کاهش می یابد. بسیاری از مصرف کنندگان و مشاغل معتقدند که پول الکترونیکی امن تر و مناسب تر است زیرا نمی توان آن را جابجا کرد و همچنین توسط بازرگانان در سطح کشور بسیار مورد قبول است.

در نتیجه بازار مالی ایالات متحده یک زیرساخت قوی برای مبادله این نوع پول ایجاد کرده است که در درجه اول از طریق شبکه های پردازش پرداخت مانند ویزا و مستر کارت تسهیل می شود.

پول نقد الکترونیکی

اگرچه پول الکترونیکی به سرعت در حال تبدیل شدن به یک هنجار است و اغلب به عنوان جایگزین امن تر و شفاف تر از ارزهای فیزیکی مورد ستایش قرار می گیرد، اما این بدان معنی نیست که کاملا بدون خطر است و هیچ مشکلی مطلقا نخواهد داشت.

به عنوان مثال، کلاهبرداری زمانی مسئله می شود که پول از یک طرف به طرف دیگر بدون نیاز به تأیید هویت واقعی مالک اصلی منتقل شود.

برخی از واحد های پول های الکترونیکی

برخی از ارز های الکترونیکی را در بخش زیر به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

بیت کوین Bitcoin

بیت کوین یک واحد پول امن و رمزگزاری شده است. توسط گروهی از برنامه نویسان به نام مستعار ساتوشی ناکوموتو در سال 2008 بیانیه ای درمورد واحد پول الکترونیکی صادر شد و آن ها در سال 2009 برنامه ای را ارائه دادند که اولین شبکه پول رمزنگاری شده و بیت کوین بود.

بیت کوین Bitcoin

هدف از تولید بیت کوین، گرفتن قدرت از بانکها و دولت و بازگرداندن آن به دست مردم بود. تاکنون 17 میلیون بیت کوین در جریان است اما برنامه نویسان گفته اند که بیت کوین تنها می تواند تا عدد 21 میلیون رشد داشته باشد.

دوج کوین Dogecoin

دوج کوین نیز یکی از واحد های پولی رمزگذاری شده است که در سال 2013 خلق شد. لوگوی این واحد پول دیجیتال عکس یک سگ است. خالق این واحد پولی شخصی به نام بیلی مارکوس است. این واحد پول الکترونیکی سرعت پیشرفتش از رقبایش بسیار بیشتر است.

دوج کوین Dogecoin

بسیاری دیگر ازواحد های پولی وجود دارد که مردم در مورد آن ها چیز زیادی نشنیده اند، مانند: لایت‌کوین (Litecoin)، پیرکوین (Peercoin)، ریپل (Ripple)، مَسترکوین (Mastercoin) و اتریوم (Etherium) و بسیاری دیگر.

نحوه تهیه بیت کوین

سه راه برای تهیه بیت کوین وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید:

 1. می توانید آن را از یک صرافی دیجیتال تهیه کنید.
 2. در مقابل محصولات و خدمات خود، آن را از مشتریانتان قبول کنید.
 3. آن را استخراج کنید.

برای شروع لازم است که یک کیف پول بیت کوینی تهیه کنید. می توانید از سایت های بسیاری آن را بدست بیاورید. برای ذخیره کردن بیت کوین های دریافتی شما سه راه خواهید داشت:

 1. کیف پول نسخه دسکتاپ: در این صورت مسئولیت حفاظت از بیت کوین ها و بک آپ گیری، به عهده خودتان می باشد.
 2. کیف پول نسخه موبایل: با داشتن این نسخه از کیف پول شما می توانید هرجایی با بیت کوین هایتان سفر کنید و در این مورد هم، مسئول بیت کوین ها خود شما هستید.
 3. کیف پول نسخه وب: این سرویس از طریق ارائه دهندگان خدمات وب، به صورت قراردادی انجام می شود. در این مورد نیز در صورت هک شدن سایت، مسئولیت آن با خودتان است، زیرا باید رمز عبور قوی و بک آپ گیری منظم انجام دهید.

امیدوارم با مطالعه این مقاله بتوانید تجارتی تازه را شروع کنید. در صورت هرگونه سوال، می توانید با متخصصین ما در ممتازسئو، ارتباط برقرار کنید.