هک رشد (که به آن “بازاریابی رشد” نیز گفته می شود) استفاده از روش های بازاریابی دیجیتال کم مصرف و مقرون به صرفه برای کمک به رشد و حفظ پایگاه کاربر فعال، فروش محصولات و قرار گرفتن در معرض بازدید است. به جای هک های تند و زننده ای که می توانند سیستم و زندگی شما را خراب کنند، به میانبر های ساده و موثر فکر کنید!

هک رشد معمولاً در ارتباط با شرکت های نوپا و مشاغل کوچک است، یعنی آن دسته از سازمان هایی که پول زیادی برای پس انداز ندارند اما به سرعت به نتیجه می رسند. با این حال این یک مفهوم مقیاس پذیر است که برای هر کسب و کار آنلاین علاقه مند به حفظ رشد و حفظ پایگاه کاربر فعال است.

تفاوت هک رشد و بازاریابی سنتی

بسیاری از مردم فکر می کنند هک رشد و بازاریابی یکی است. با این حال تفاوت های ظریف و در عین حال مهمی وجود دارد.

هک رشد از این نظر مانند بازاریابی است که هدف نهایی آن جذب مشتری یا تشویق افراد بیشتر به استفاده از یک محصول یا خدمات خاص است. با این حال به دلیل منشأ آن در جامعه مبتدی، تا حد زیادی متکی به تاکتیک هایی است که شامل صرف بودجه های هنگفتی نیست که مشاغل بزرگتر به آن ها دسترسی دارند.

به طور معمول هک رشد ترکیبی از بازاریابی، بهینه سازی و دانش فنی توسعه برای انجام بازاریابی خودکار با بودجه کم است. به عنوان مثال ایمیل های اعلان خودکار، فرم های ساده ثبت نام یا صفحه اصلی هدایت شده توسط ورود به سیستم یا ساده سازی فرآیند برای مشتریان جدید.

هکر رشد چه کسی است؟

کسی که حرفه اش هک رشد است به عنوان “هکر رشد” شناخته می شود. این اصطلاح برای اولین بار توسط شان الیس، بنیانگذار و مدیر اجرایی فعلی GrowthHackers ابداع شد که در میان سایر موقعیت ها، رئیس رشد در Dropbox نیز بود.

الیس در یک پست وبلاگ در سال 2010 نوشت:

“هکر رشد کسی است که جهت واقعی فعالیت های آن همیشه در جهت رشد است. هر کاری که انجام می دهند با توجه به تأثیر بالقوه آن بر رشد مقیاس پذیر بررسی می شود … “

“یک هکر رشد موثر همچنین باید نظم یابد تا روند هک رشد را در اولویت قرار دادن ایده ها (ایده های خود و دیگران در شرکت)، تست ایده ها و تجزیه و تحلیل کافی انجام دهد تا بداند که کدام یک از محرک های رشد را تست کرده و کدام یک از آن ها را باید حذف کند. هرچه سریعتر این فرآیند تکرار شود، احتمال اینکه آن ها روش های قابل توسعه و قابل تکرار برای رشد تجارت پیدا کنند، بیشتر است.

به گفته الیس، می توان پیوند ذاتی بین هک رشد، تست A / B و بهینه سازی را مشاهده کرد. داده ها در قلب هک رشد قرار دارند و باید هک ها مورد آزمایش قرار گیرند تا مشخص شود چه چیزی موثر است و چه چیزی موثر نیست.

مزایای هک رشد

مزایای هک رشد
  • ROI قابل ارائه: با استفاده از داده ها برای اطلاع از هر تصمیمی که می گیرید و پیگیری دقیق عملکرد هک، به راحتی می توانید ببینید که کدام یک از استراتژی های هک رشد شما همانطور که انتظار دارید انجام می شود و کدام یک نه. با کسانی که نوید بخش جذب مشتری هستند همکاری کنید، کسانی که این کار را نمی کنند را کنار بگذارید.
  • کم هزینه: با توجه به ماهیت خود، هک رشد به گونه ای طراحی شده است که از هر منابعی که دارید در حد امکان اقتصادی استفاده کنید. این بدان معنی است که استفاده از تاکتیک هایی مانند اطمینان از صفحات فرود استفاده از بهترین روش های جستجوگر ها برای رتبه بندی بالا در موتور های جستجو برای کلمات کلیدی مهم است. همچنین نوشتن محتوای تأثیرگذار مانند مطالعات موردی و سپس اشتراک گذاری گسترده در کانال های اصلی رسانه های اجتماعی یک تاکتیک عالی است. تست گسترده و تکراری A / B همچنین می تواند برای جمع آوری سریع اطلاعات کاربر قدرتمند باشد. اگرچه مراحل تست ممکن است قبل از برخورد با آن قطعه طلایی نسبتاً طولانی باشد، اما هک رشد هزینه های سنتی مربوط به آن را ندارد که روش های دیگر مانند بازاریابی محتوا یا تبلیغات انجام می دهند.
  • منابع کم: هک های رشد اغلب توسط یک شخص در تیم محصول یا مهندسی ساخته و اجرا می شوند و برای اجرای آن ها نیازی به یک تیم بازاریابی کامل نیست.

انتقادات از این تاکتیک

در سال های اخیر، برخی از افراد به دلیل تمرکز بر روی هک های سریع و میانبر ها به جای توسعه استراتژی بازاریابی عمیق، مورد هک رشد قرار گرفته اند. برخی دیگر استدلال کرده اند که هک رشد صرفاً بازاریابی سنتی است که نام جدید و فانتزی به آن داده شده است.

به دلیل این انتقادات و انتقادات دیگر، برخی از متخصصان رشد خود را “بازاریاب رشد” می نامند تا از مفهوم منفی اصطلاح “هک” فاصله بگیرند.

اصطلاح “رشد هک” یک کلاهبرداری است، با این حال تیم های رشد و حرفه ای ها بیشتر در درک عمیق داده های قیف تبدیل وب سایت شما متمرکز هستند، سپس به دنبال شناسایی مناطق اصطکاک و بهینه سازی هر مرحله برای بهبود کلی نرخ تبدیل هستند.

سرانجام یک استراتژی رشد موفق نیاز به تناسب بازار و محصول دارد.

نمونه هایی از هک رشد

نمونه هایی از هک رشد

در اینجا چند نمونه از هک های رشد معروف وجود دارد که در ایجاد نتایج گسترده برای شرکت های برتر فناوری موفق بوده اند:

  • Hotmail: ‘ایمیل رایگان خود را در Hotmail دریافت کنید’ با لینک به صفحه ثبت نام به طور خودکار به امضای کاربران اضافه می شود
  • LinkedIn: تاییدات یک کلیک برای اتصالات موجود
  • YouTube: ایجاد سهولت در افراد برای به اشتراک گذاشتن ویدیو های یوتیوب در سایت های خود با ارائه کد های جاسازی شده
  • Twitter: ایمیل های اعلان خودکار

تست آنچه که مفید است و کنار گذاشتن آنچه که مفید نیست، در قلب این هکر های رشد موفق قرار دارد و موارد دیگر. فقط از طریق یک فرایند ثابت فرضیه سازی، تست و بهینه سازی می توان هک هایی را که باعث رشد یک تجارت هستند، کشف کرد.