ما در این مقاله با نام ” واتس اپ بیزینس چیست و چرا می تواند در کسب و کار شما تغییر ایجاد کند؟‎ ” به دنبال بررسی و معرفی واتساپ بیزینس هستیم. با ما همراه باشید.

یکی از جدید ترین برنامه هایی که واتس اپ به تازگی ارائه داده است، WhatsApp Business است. در ادامه ویژگی های این اپلیکیشن را به طور کامل بررسی می کنیم. این برنامه، یکی از راه های ارتباط با مشتریان صاحبین کسب و کارهاست که در کشور های هند، اندونزی، ایتالیا، مکزیک، انگلستان، آمریکا و… استفاده می شود.

معرفی و بررسی اپلیکیشن واتس اپ بیزینس

این اپلیکیشن که حدود یک سال است که عرضه شده است، یکی از اپلیکیشن هایی است که واتساپ ارائه داده و پلتفرمی از اپلیکیشن پیام رسانی واتس اپ محسوب می شود. این نرم افزار شامل ویژگی هایی است که در اپلیکیشن معمولی واتس اپ وجود ندارد.

واتساپ به شما این اجازه را می دهد که پروفایل اطلاعات محل کسب و کار مانند آدرس محل کسب و کار، ایمیل و غیره را وارد کنید. این نرم افزار یک پیام رسان سریع نیز هست که ارتباط بین مشتری و مدیریت آن کسب و کار را آسان تر نموده است.

واتساپ بیزینس یکی از رسانه های اجتماعی تاثیر گذار در کسب و کار و حتی سئو وب سایت شما نیز می تواند باشد.

WhatsApp Business، در وب و نسخه های دسکتاپ نیز قابل استفاده است. اما تمام ویژگی ها را ندارند و برای IOS نیز هیچ برنامه ای وجود ندارد.

تفاوت نرم افزار WhatsApp Business با WhatsApp

WhatsApp بیزینس دارای لوگویی همانند واتساپ است که به جای تلفن، داخل آن حرف B نوشته شده است. این لوگوی جدید در نوتیفیکیشن ها ها مشاهده می شود.

علاوه بر لوگو، هنگامی که این اپلیکیشن را باز می کنید متوجه می شوید که رنگ آن در مقایسه با واتساپ متفاوت است و به رنگ آبی مات می باشد.

ویژگی های مهم اپلیکیشن WhatsApp Business

1 ) وارد کردن اطلاعات کسب و کار

واتساپ بیزینس و کسب و کار

واتس اپ بیزینس به شما کمک می کند تا یک پروفایل کسب و کارایجاد کرده و اطلاعات کسب و کار مانند محل کسب و کار و ایمیل و غیره را به طور مستقیم بر روی نقشه گوگل مطابق با دسته بندی کسب و کار، اضافه کرده و مشاهده نمائید. علاوه بر ویژگی هایی که بیان کردیم شما می توانید تایم های کاری خود را نیز مشخص کنید. همچنین قابلیت افزودن یک ایمیل و دو آدرس برای سایت نیز وجود دارد.

واتساپ بیزینس را برای کسب و کار استفاده کنید

این ویژگی ها هنگامی که مشتری با اکانت خود پروفایل کسب و کار شما را مشاهده می کند، به طور کامل نوشته شده و قابل رویت است. شما می توانید برای افزودن اطلاعات خود به مسیر Settings > Business settings > Profile بروید تا بتوانید اطلاعات جدیدی وارد کنید.

2 ) ارسال پیام خوشامدگویی به مشتری

واتساپ بیزینس و کسب و کار

این اپلیکیشن به شما این امکان را می دهد که بتوانید پیام خوشامدگویی برای مشتری خود ارسال کنید.

این ویژگی به این صورت عمل می کند که وقتی مشتری شما بعد از مدت ها شروع به فعالیت کرده و برای شما پیامی ارسال می کند، به آن پیامی برای خوشامد گویی بفرستید.

شما می توانید برای تنظیم این پیام خوشامد گویی به آدرس Business settings > Greeting message بروید.

3) تنظیم پیام خروج

این نیز همانند پیام خوشامد گویی است با این تفاوت که هنگام خروج مشتریان برای آن ها پیامی ارسال می شود. شما می توانید برای تنظیم این پیام خروجی به آدرس Business settings > Away message بروید.

پیام خروج در واتساپ بیزینس

4 ) وارد کردن پاسخ سریع

 پاسخ سریع در WhatsApp Business به شما این امکان را می دهد تا کلیدهای میانبری برای ارسال پیام هایی که به صورت مکرر ارسال می کنید، ایجاد کنید.

پاسخ سریع در واتساپ بیزینس

برای اینکه بتوانید از این ویژگی استفاده کنید، علامت / را در حین نوشتن پیام وارد کنید تا تمام پاسخ های سریعی که درست کرده اید در پنجره ظاهر شود. شما می توانید برای دسترسی به این قابلیت به آدرس Business settings > Quick replies بروید.

واتساپ بیزینس برای کسب و کار

5 ) دسترسی به آمار پیام

دسترسی به آمار پیام

یکی از مهم ترین ویژگی های این اپلیکیشن آمار پیام رسانی است که البته این ویژگی در واتساپ معمولی نیز وجود دارد. شما می توانید تعداد ارسال، تحویل، خواندن و دریافت پیام ها را مستقیماً بدست آورید.

برای دسترسی به این ویژگی می توانید به آدرس Business settings > Statistics بروید. علاوه بر آدرس قبلی این ویژگی را می توانید در آدرس WhatsApp Settings > Data and storage usage > Network usage نیز پیدا کنید.

6 ) برچسب پروفایل کسب و کار

این نکته را در نظر داشته باشید که این اپلیکیشن همه ویژگی های اپلیکیشن واتساپ مانند وضعیت، گروه ها، پیام های صوتی و … را نیز دارد. همچنین علاوه بر ویژگی هایی که بیان کردیم این اپلیکیشن توانایی مسدود کردن افراد و تنظیمات حریم خصوصی را نیز دارد.

این اپلیکیشن در ایران قابل استفاده نمی باشد. به زودی و با سراسری شدن آن می توانید از این قابلیت استفاده کنید. واتساپ در آینده حساب ها را تایید خواهد کرد تا به شناسایی کسب و کارهای واقعی کمک کند.