وبینار یک نشست آنلاین یا ارائه آنلاین است که از طریق اینترنت در زمان واقعی برگزار می شود. به عبارت ساده، این یک رویداد آنلاین است که افراد را با بینندگان در سراسر جهان مرتبط می کند.

ویژگی اصلی وبینارهای زنده، تعامل یا توانایی بحث، ارسال و دریافت اطلاعات در زمان واقعی است.

در زیر ما در مورد ویژگی های وبینار، مزایا، حوزه های استفاده و … صحبت می کنیم. امیدوارم، این مقاله به شما کمک کند درک بهتری از وبینار داشته باشید.

ویژگی های وبینار

  • کنفرانس چند جهته
  • اشتراک گذاری فیلم و ارائه
  • گفتگوی متنی
  • تخته سفید
  • نظرسنجی ها
  • اشتراک گذاری دسکتاپ به عنوان یک ارائه دهنده
  • ضبط و پخش برای تماشای در زمان های دیگر

مزایای استفاده از Webinar

وبینارها هم برای مجری و هم برای شرکت کنندگان مناسب است. به همین دلیل است که این فرمت هر ساله بیشتر و محبوب تر می شود.

وبینارها برگزاری کنفرانس ها و جلسات را در هر زمان و مکان امکان پذیر می کنند. هر کس می تواند بدون ترک کار یا فقط در خانه ماندن، در یک سفر کاری یا تعطیلات در یک وبینار شرکت کند.

مزایای استفاده از Webinar

چگونه می توان از Webinar استفاده کرد؟

وبینارها را می توان با موفقیت در کلیه حوزه ها اعم از آموزش تا کسب و کار و آموزش شرکت ها استفاده کرد. در ادامه انواع وبینار را برای شما بیان می کنیم.

Webinar برای آموزش آنلاین

به عنوان یک مدرس، می توانید به مخاطبان گسترده تری از دانش آموزان برسید، زیرا آنها مجبور نیستند وقت و هزینه خود را برای سفر و رفت و آمد بدهند. شرکت کنندگان می توانند از هر جای دیگر فقط وارد webinar شما شوند.

همچنین می توانید از هزینه های مربوط به اجاره محل، غذا و سایر هزینه ها خودداری کنید که به شما امکان می دهد هزینه کمتری برای این اتفاق بپردازید و در نتیجه شرکت کنندگان بیشتری داشته باشید.

در اصل مشاغل از وبینارها برای آموزش و به روزرسانی اطلاعات کارمندان خود استفاده می کنند. در دنیای پر سرعت امروز، فقط کسانی که از آخرین روند صنعت پیروی می کنند، می توانند موفق شوند.

از این گذشته، بسیاری از شرکت ها، کارمندان پراکنده ای در سراسر جهان دارند، زیرا جمع کردن این افراد در یک محل هم کار سختی است و هم هزینه بر می باشد.

Webinar برای بازاریابی

بازاریابی محلی است که وبینارها می توانند بیشترین سود را داشته باشند. اول از همه، یک جلسه آنلاین که محصول شما را نشان می دهد، به محض تولید محتوای ویدیویی، به طور متوسط ​​دو برابر بیشتر توجه را جلب می کند.

ثانیا، چنین وبینارهایی به شما کمک می کنند تا رابطه ای طولانی مدت شخصی با مشتریان برقرار کنید. وقتی توضیح می دهید که محصول چگونه کار می کند، به سؤالات پاسخ دهید و بعد از بررسی، آن را پیگیری کنید و اینگونه نشان می دهید که به آن اهمیت می دهید.

Webinar برای بازاریابی

برای یک وبینار چه چیزی ضروری است؟

برای شرکت کنندگان، دسترسی به اینترنت و یک هدفون صوتی (هدفون، میکروفون) بسیار مهم است.

برای ارائه دهندگان وبینار، داشتن اتصال به اینترنت پایدار، وبکم، هدست و سیستم میزبانی وب وینر بسیار مهم است.

برای برگزاری یک وبینار، دیگر نیازی به نصب نرم افزار و تجهیزات ویژه ندارید. کافی است یک رایانه با اتصال به اینترنت، برد صوتی، بلندگوهای صوتی و میکروفون داشته باشید.

شما مجبور نیستید دانش فنی خاصی داشته باشید. اگر می توانید از موتورهای جستجو استفاده کنید یا فیلم ها را در YouTube تماشا کنید. یکی از ویژگی های جالب وبینار ها، این است که می توانید یک وبینار را متوقف کرده و دوباره پلی کنید.

یک وبینار چگونه کار می کند؟

بگذارید بگوییم که شما از قبل، موضوع وبینار خود را می دانید و مدت زمانی که برای ارائه آن زمان می برد را برنامه ریزی می کنید. در ادامه این برنامه ریزی را برای شما بیان می کنیم.

برنامه ریزی یک Webinar

ابتدا باید برنامه را تنظیم کنید. این آسان است: فقط کافی است یک حساب کاربری را روی سکوی وبینار خود ایجاد کنید و از داشبورد برای تعیین تاریخ، زمان و مدت زمان رویداد استفاده کنید.

سپس مهمترین مرحله برنامه ریزی فرا می رسد. اینجاست که می توانید تنظیمات را سفارشی کنید تا وبینار در راستای اهداف و انتظارات مخاطبان شما حرکت کند.

همچنین می توانید مطالب دیگری را برای آسانتر کردن اطلاعات برای درک مخاطبان خود بارگذاری کنید. همیشه وب کم، میکروفون، هدست و همچنین اتصال اینترنت خود را قبل از اینکه اتفاقی بیفتد، چک کنید.

برنامه ریزی یک Webinar

میزبان یک وبینار

پس از اینکه پیوند دعوت را برای شرکت کنندگان خود ارسال کردید، بررسی کنید که همه چیز آماده است و وبینار خود را شروع کنید. شانس شما این است که روی مخاطبان خود تأثیر ماندگار بگذارید و به همه اهداف خود برسید.

ارتباطات در وبینارهای زنده به شرح زیر است: شما فقط هنگام نشستن جلوی کامپیوتر یا تبلت با مخاطب صحبت می کنید. اما این تمام داستان نیست.

برای نشان دادن نمودارهای دیجیتال، جداول، کلیدها و تصاویر باید از ابزارهای تعاملی مانند اشتراک دسکتاپ استفاده کنید. این به تجسم اطلاعات کمک می کند و درک آن را آسان تر می کند.

شرکت کنندگان از طریق گپ یا انجمن با یکدیگر و با شما ارتباط برقرار می کنند و گوش می دهند.

حتماً به همه سؤالات و تمام نظرات پاسخ دهید. در صورت لزوم، هر شرکت کننده ای می تواند از این ارتباط لذت ببرد.

در پایان وبینار، شرکت کنندگان می توانند از یکدیگر سوال کنند و پاسخ هم را بدهند. معمولاً، در صورت عدم تأخیر جلسه آنلاین، وبینار ضبط شده برای همه شرکت کنندگان ارسال می شود.

همچنین ایده خوبی است که یک نظرسنجی سریع برای شرکت کنندگان ارسال کنید تا بدانید که در آینده چگونه پیشرفت می کنید.