کسب وفاداری مشتری هدف هر کسب و کاری است، اما چگونه این اصطلاح در عصر دیجیتال در بازار معنی می شود؟

وفاداری مشتری، رفتارهایی از مشتری را به همراه دارد که برای یک تجارت سودمند است و می توان آنها را به طور کلی در 3 گروه تقسیم کرد: حفظ مشتری، طرفداری (حمایت یا توصیه از مشاغل و محصولات آن) و خرید.

این رفتارها تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارند، اما همه ما می توانیم توافق کنیم که تجربه مشتری – که مسلماً مرکز توجه در بازار مدرن است – نقش بسزایی در ارتقا هر سه دارد و با پیشرفت هوش مصنوعی، بهینه سازی تجربه مشتری، از همان اولین برخورد با یک نام تجاری، کاملاً سطح جدیدی را به خود اختصاص داده است.

از توسعه برنامه های تلفن همراه گرفته تا تأثیرگذاری در بازاریابی دیجیتال در مقیاس بزرگتر، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به مهمترین ابزاری تبدیل می شوند که برندها برای تشویق به وفاداری مشتری از آنها استفاده می کنند – و دلیل آن در اینجاست.

پیش بینی رفتار مشتری

با کمک یادگیری ماشینی به عنوان بخشی از AI و تجزیه و تحلیل Big Data ، اکنون بازاریابان در هنگام انجام پیش بینی ها یک مزیت عالی دارند.

با استفاده از یادگیری ماشین، سیستم ها می توانند داده هایی را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند که به پیش بینی مواردی مانند زیر کمک کنند:

🔅 کدام احتمالات احتمالاً به پیشنهادهای خاص پاسخ می دهند
🔅 مشتریان بعدی کدام نوع کالاها را می خواهند خریداری کنند
🔅 دستگاه ها و کانال های ترجیحی مورد استفاده برای دسترسی به وب سایت یک برند و غیره

اینها تنها برخی از نکات اصلی است و آنها برای نشان دادن چگونگی تبدیل بازاریابی به دلیل استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده ها و در نتیجه راهنمایی تصمیمات کاربران، کافی است. این امکانات در حال رشد هستند و بهترین آژانس های بازاریابی دیجیتال در این زمینه پیشگام هستند.

برنامه ریزی برای ایجاد وفاداری مشتری

شخصی سازی تجارب مشتری

طبق گفته های بازاریابی ردنک، پویایی UX یکی از مهمترین روندهای (CX (customer experience است. با ایجاد یک تجربه شخصی می توانید تجربه مشتری خود را به سطح بالاتری برسانید.

راه حل های هوش مصنوعی به کسب و کارها امکان می دهد تا وب سایت های خود را با نیازهای کاربر تطبیق دهند و تجربه شخصی ارائه دهند که مشارکت را هدایت کند و هدایت را بدون دردسر انجام دهد. با فناوری یادگیری در زمان واقعی، هوش مصنوعی قادر است روحیه و رفتار کاربر را ارزیابی کند تا بتواند از تنظیمات فعلی وی اطلاعاتی کسب کند و سپس وب سایت را با توجه به اطلاعات جمع آوری شده به صورت پویا اصلاح کند.

بنابراین وب سایت ها و فروشگاه های تجارت الکترونیکی با تعیین آستانه قیمت مناسب برای هر کاربر، نمایش تبلیغات شخصی سازی شده، ارائه محتوای ویدئویی متناسب و ارائه توصیه های مربوطه، می توانند از لحظه های کوچک به خوبی استفاده کرده و تجربه کلی کاربر را بهینه کنند.

این تجربه کاملاً شخصی در نهایت منجر به تقویت روابط بین مصرف کنندگان و برند ها می شود و تجربه خرید را لذت بخش می کند.

در نتیجه، ادغام هوش مصنوعی در حال تغییر در زمینه ایجاد وب سایت است، به طوری که شرکت هایی که دارای تخصص هستند از مزایای قابل توجهی نسبت به سایرین برخوردار می شوند.

بازاریابانی که به دنبال پیاده سازی راه حل های هوش مصنوعی در وب سایت های خود هستند می توانند از سیستم عامل های معتبری مانند DesignRush برای جستجوی لیست شرکت های توسعه دهنده وب سایت با استفاده از فیلترهای مختلف استفاده کنند و سپس پروفایل ها و پیشنهادات آنها را بر این اساس مقایسه کنند.

رفع موانع ارتباطی

چندی پیش، اکثریت قریب به اتفاق مردم کاملاً تردید داشتند که سیستم های AI می توانند تعاملات بهتری از انسان های واقعی برقرار کنند یا نه.

در سال 2020 ما شاهد استفاده گسترده گپ بات در وب سایت ها و فروشگاه های تجارت الکترونیکی هستیم. نه تنها این، بلکه مردم در واقع از برقراری ارتباط با آن ها لذت می برند.

یادگیری ماشینی چت بات ها را قادر می سازد تا به طور طبیعی ارتباط برقرار کرده و با مشتریان درگیر مکالمه شوند، دقیقاً مانند یک مشاور خرید واقعی. اما مسئله اینجاست: احتمالاً کار را حتی بهتر انجام می دهند، زیرا واکنش های کاربر را ارزیابی می کند و در عرض چند ثانیه به وی پیشنهادات شخصی می دهند.

استفاده از چت بات برای شخصی سازی تجربه کاربر

علاوه بر این، اکنون افراد می توانند با chatbot یک برند در Messenger ارتباط برقرار کنند، جایی که آن ها می توانند مکالمات را هدایت کنند و به عنوان دستیار خرید مجازی در بستر کاملاً جدا از وب سایت برند عمل کنند.

این یک تغییر بزرگ به سمت بهینه سازی تجربه مشتری بوده است زیرا به شکل گیری یک تجربه در خدمات چند کاناله منسجم تر، حتی در اتصال نقاط تماس مشتری کمک می کند.

در کنار این، چت بات ها مدتی است که مراکز تماس را بهبود بخشیده اند.

در عصری که انتظارات از خدمات مشتری بسیار زیاد است، چت بات ها تنها کسانی هستند که می توانند این انتظارات را برآورده کنند – ارائه پاسخ های مناسب در کوتاهترین زمان ممکن و پشتیبانی 24/7. با دستیابی به یادگیری ماشینی، این دستیارهای مجازی قادر به تکامل و ارائه خدمات بهتر هستند، که نقش مهمی در ارتقا وفاداری مشتری دارد.

با پیشرفت تکنولوژی و بروز راه حل های جدید، آخرین تحولات هوش مصنوعی در حال شکل گیری تجربه مشتری در عصر دیجیتال است.

علاوه بر این، برندها و توسعه دهندگان انرژی خود را بر روی چگونگی بهینه سازی تجربه مشتری متمرکز می کنند تا جایی که در واقع باعث ایجاد وفاداری در یک فضای کاملاً رقابتی می شود.

با توجه به آن، دیدن اینکه چگونه از یادگیری ماشینی برای ایجاد تعاملات بسیار شخصی و انسانی که اساساً دلبستگی را فریب می دهند، استفاده می شود، جذاب است.

وجود تناقض جذابیت کل این پدیده را بیشتر می کند: با انتقال همه چیز به دنیای دیجیتال، انسان ها به تنهایی دیگر نمی توانند بدون کمک هوش مصنوعی پیچیده، تعاملات معنی دار، تجربیات شخصی را به مشتریان ارائه دهند.

مطالب مرتبط:

🟡 چگونه سطح وفاداری به برند را بالا ببریم و مشتریان خود را حفظ کنیم؟
🟡 قیف فروش چیست و چگونه باید از آن بهره گرفت؟
🟡 6 راه موثر برای کاهش رها کردن سبد خرید توسط مشتریان
🟡 4 عامل
موفقیت در دیجیتال مارکتینگ