در این مقاله قصد داریم 10 ویژگی مورد نیاز مرورگر ها را برای شما عزیزان بازگو کنیم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مرور گر ها به عنوان پنجره هایی به دنیای وب، جزو نیاز های اساسی کاربران اینترنت شده اند. برخلاف این که مرور گر ها مدام در حال استفاده شدن طولانی توسط کاربران هستند، تحولات آن ها نیز به کندی صورت می گیرد. برخی از پیشرفت های مرورگر ها عبارت اند از:

  • Firefox Hello
  • Chrome Task Manage
  • و برخی ویژگی ها ی Microsoft Edge

بی تردید در آینده، ویژگی های فراوانی به آن ها اضافه خواهد شد که وب گردی را به شدت برای ما راحت تر و لذت بخش تر خواهد کرد.

در این مطلب قصد داریم چند تا از برترین این ویژگی ها را به شما عزیزان بگوییم تا با آن ها بیشتر آشنا شوید.

نشانگر انواع لینک ها

این مورد بسیار شبیه به قابلیت پیش نمایش لینک ها می باشد، اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند و نباید این دو را باهم اشتباه گرفت. منظور از داخلی و یا خارجی بودن لینک این است که مثلا یک لینک، انواع معمول فایل ها مانند PDF، و فرمت شناخته نشده فایل که قابل باز شدن نیستند و تنها باید دانلود شوند است.

نشانگر لینک داخلی کاملا مشخص می باشد و کاربر می تواند متوجه شود که لینک مربوط به همان سایتی است که در آن قرار دارد و یا خیر، مربوط به سایت دیگری می باشد.

هشدار قانون کوکی ها

قانون کوکی اهمیت بسیاری دارد و بخشی از قوانین رعایت حریم خصوصی می باشد. وب سایت ها برای ذخیره و بازیابی هرگونه اطلاعات روی یک تلفن همراه، کامپیوتر یا تبلت ها، نیازمند این هستند که محتوایی تولید کنند که باعث رضایت کاربران شودو در اصل آن ها باید رضایت کاربران را کسب کنند.

ویژگی های مورد نیاز مرورگر ها

بسیاری از وب سایت ها خودشان این ویژگی را ایجاد می کنند تا کاربران بتوانند به راحتی از آن ها استفاده کنند. اما چرا این قابلیت به صورت پیش فرض و از قبل مشخص شده، در مرورگر ها قرار ندارد؟ هنگامی که وب سایتی اطلاعاتی را جمع آوری می کند و یا از یک تکنولوژی استفاده می کند که لازم است دیتا را روی سیستم کاربران ذخیره کنند، بهتر است در بالا و یا پایین مرورگر، پیغامی به کاربران داده شود. اگر این قابلیت به صورت پیش فرض قرار داده شده باشد، کار برای توسعه دهندگان وب سایت نیز راحتتر می شود.

Dockable Tabs

زمانی که در حال جست و جو در اینترنت هستید و تب های بیسیاری را باز دارید، Dockable Tabs کمک شایانی در پیداکردن تب مورد نیاز شما خواهد کرد. این ویژگی بسیار شبیه به ویدئوپلیر یوتیوب در اپلیکیشن تلفن همراه است. هنگامی که صفحه را پایین می آورید، داک می شود و در صفحه باقی می ماند در حالی که شما می توانید به جست و جو برای پیدا کردن ویدئو های بیشتر، بپردازید.

ویژگی بازم برای مرورگر ها

پیش نمایش لینک

آیا تا بحال از Wikiwand استفاده کرده اید؟ بی شک Wikiwand جایگزین با لیاقتی برای Wikipedia می باشد. قابلیت پیش نمایش با گذشت زمان محبوبیت خود را در بین کاربران اینترنت پیدا کرده است. یوتیوب نیز، برای نمایش ویدئو هایش از این قابلیت استفاده می کند، به این صورت که هنگامی که روی ویدئوی در حال پخش Hover می کنید، می توانید پیش نمایش فریم ویدئو را ببینید. همچنین سیستم عامل ها برای تب هایشان از آن ها استفاده می کنند.

ویژگی مورد نیاز مرورگر ها

تب های عمودی

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد در هنگام استفاده کننده از اینترنت، علاقه زیادی به باز کردن تب ها دارید. تب های عمودی، کمک های شایانی به شما خواهد کرد. با تب های عمودی دیگر نیازی به جست و جوی زیاد در بین تب های باز شده نخواهید داشت، خیلی راحت می توانید تب مورد نیازتان را انتخاب و از آن استفاده کنید.

ویژگی مرورگر ها

مرورگر opera در نسخه های قدیمی خود، از این قابلیت پشتیبانی می کرد، با این که اکثر کاربران تب های عمودی را ترجیح می دهند، اما اکثر مرورگر ها این قابلیت را ندارند.

Restricted Tab Mode

Restricted Tab Mode به عنوان محدودیت در تب های باز شده معروف است. بهتر است این افزونه گوگل کروم در اکثر مرورگر ها وجود داشته باشد، به طوری که میزان پرت شدن حواس را کاهش بدهند.

شما با استفاده از این افزونه می توانید مشخص کنید که چه تعداد تب می تواند در یک مرورگر باز شود.

رفتن به بالای صفحه

Minimap برای صفحات کوچک کاربردی ندارد، مرورگر موبایل safari قابلیتی را دارد که با لمس بالای صفحه در مرورگر، شما را به ابتدای صفحه وب، ارسال می کند.

ویژگی مرورگر ها

این قابلیت نیز باید در تمامی مرورگر های تلفن همراه وجود داشته باشد تا ما را از اسکرول کردن های اضافی، نجات دهد.

تغییر حالت نشانگر موس روی لینک ها و دکمه ها

لینک ها مانند متن های ساده هستند و این ممکن است باعث سردرگمی کاربر وب بشود، با تغییر حالت نشانگر موس، روی لینک ها و دکمه ها مشخص می شود که متنی که روی آن قرار دارید، لینک است و یا متن ساده.

امیدوارم از خواندن مقاله ویژگی مورد نیاز مرورگر ها، نهایت لذت را برده باشید و بتوانید با ویژگی های آن ها آشنایی لازم را پیدا کنید.