در این مقاله قصد داریم در مورد این که پادکست چیست و چه کاربرد هایی دارد برای شما عزیزان اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم. لطفا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آیا تا به حال در خواب دیده اید که برنامه رادیویی خود را دارید؟ آیا شما یک هنرمند امیدوار هستید و می خواهید که آهنگ های شما توسط توده ای از مردم شنیده شود؟ دهه قبل، برای شنیده شدن صدای شما، نیاز به اتصالات زیاد و یا پول فراوان داشتید.

اما اکنون، به لطف اینترنت و ارتباط آنی با میلیون ها نفر، رویاهای شما می توانند به واقعیت تبدیل شوند. درست همانطور که وبلاگ نویسی تقریباً هر شخصی را به یک گزارشگر با اعتماد به نفس تبدیل کرده است، آن هم تنها با یک رایانه و اینترنت، پادکستینگ تقریباً به هر کسی با در اختیار داشتن یک رایانه امکان می دهد به یک سوپراستار موسیقی و یا سلبریتی تبدیل شود.

اگرچه Podcast برای اولین بار محبوبیت خود را در مجموعه فناوری پیدا کرد، اما از آن زمان تا الان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. اگر وارد یکی از چندین سایت Podcast در وب شوید می توانید محتوای مختلفی از موسیقی گرفته تا فلسفه و ورزش را دانلود کنید.

Podcast، آزادی وبلاگ نویسی را با فناوری صوتی دیجیتالی برای ایجاد محتوای بی پایان ترکیب می کند. برخی می گویند این فناوری جدید در حال دموکراتیک کردن دنیای رادیویی است که از قبل شرکتی اداره می شد.

پادکست یکی از جدیدترین رسانه هایی است که مورد استقبال بازاریابان قرار می گیرد. اما هنوز در مراحل اولیه رسیدن به موفقیت است.

پادکست چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

با این وجود، Podcast های بازاریابی کافی و تبلیغات Podcast برای نشان دادن قدرت بی نظیری که برای صنعت بازاریابی دارند، ایده ال هستند. اگر به دنبال استراتژی جدید بازاریابی هستید، پادکست ها پاسخی عالی برای شما هستند.

پادکست ها متنوع، قدرتمند و آموزنده هستند. بعلاوه، با وجود چندین پلتفرم، می توانید بازاریابی تبلیغات برند خود را گسترش دهید. با وجود پتانسیل بسیار زیاد در یک رسانه بازاریابی، جای تعجب است که هر بازاریاب Podcast خود را ندارد. در ضمن، به همین دلیل است که باید خودتان آن را شروع کنید!

آمار پادکست عمومی

بیایید با محبوبیت پادکست ها در طی پنج سال گذشته شروع کنیم. محبوبیت Podcast اغلب توسط نظرسنجی ها و اندازه گیری های آمریکایی سنجیده می شود. در این حالت، معیار سنجش، آمریکایی های بالای 12 ساله و یا بزرگتری هستند که هر ماه به یک Podcast گوش می دهند. در سال 2012، حدود 14٪ از این جمعیت به پادکست گوش می دادند. اما سپس در سال 2013، این جمعیت 21٪ شدند.

این ده ها میلیون نفر هستند که هر ماه حداقل یک Podcast گوش می دهند و مخاطبان بالقوه ای را برای شنوندگان گاه به گاه به شما می دهند. اما گوش دادن به پادکست یک عمل راکد و تکراری نیست و این تا حدودی به دلیل ظهور پلتفرم های مختلف پادکست می باشد.

پلتفرم های موفق پادکست

درست مانند فیلم ها و تصاویر، Podcast ها باید در مکانی میزبانی شوند تا بتوانند توزیع شوند. شما عزیزان می توانید از شرکت های معتبر و با تجربه در صنعت سرور و هاستینگ استفاده نمایید.

iTunes پادشاه پادکست است. در واقع، iTunes اکنون بیش از 1 میلیارد مشترک در سراسر جهان دارد.

شبکه های دیگر شامل Podcast & Radio Addict هستند که 10 میلیون بار بارگیری برنامه در اندروید دارد. Castbox و Podcast Republic با 5 میلیون بارگیری برنامه، بزرگترین شبکه ها هستند و Podbean حدود 1 میلیون مشترک دارد.

اینها فقط پنج شبکه توزیع پادکست با کاربران متنوع و پتانسیل بسیار زیاد برای مخاطبان می باشند. در واقع، ساخت پادکست مزایای قابل توجهی برای استراتژی بازاریابی شما دارد.

مزایای ایجاد پادکست

هنگامی که اولین پادکست خود را ایجاد و ارسال می کنید، درب پنج مزیت اصلی بازاریابی را برای خودتان باز می کنید.

  1. در مرحله اول، شما این توانایی را دارید که ترافیک وب سایت بیشتری را برای تجارت خود داشته باشید. این به این دلیل است که Podcast به طور طبیعی آگاهی از برند را در بین مردم گسترش می دهد و شما می توانید پیوندهایی را به سایت خود در هر شبکه توزیع استفاده کنید. از این گذشته، از آنجا که نام شرکت شما اکنون در مکان های آنلاین بیشتر است، از محبوبیت برند بیشتری نیز برخوردار هستید.
  2. شما امکان اشباع جستجو را دارید که می تواند در استراتژی های بازاریابی دیجیتال از سئو گرفته تا مدیریت شهرت به شما کمک کند.
  3. در مرحله بعد، استراتژی بازاریابی محتوا خود را با اضافه کردن یک محصول صوتی که می توانید در سراسر اینترنت به نمایش بگذارید، متنوع کنید.
  4. کاربران شما می توانند Podcast شما را به سادگی گوش دهند. این به این دلیل است که برای دریافت محتوای صوتی لازم نیست که کسی مستقیماً روی آن تمرکز کند، بنابراین شنوندگان می توانند هنگام رانندگی، کار و موارد دیگر از پادکست شما لذت ببرند.
  5. سرانجام، می توانید با ایجاد محتوای مرتب و زمانبندی شده، مخاطب پادکست خود را بدست آورید. این شبیه به مفهومی است که در پشت یک وبلاگ قرار دارد. شما به طور مرتب و در زمان مشخص پست های جدید را منتشر می کنید تا مردم بدانند چه موقع باید محتوای جدیدی را از شما انتظار داشته باشند.
مزایای داشتن پادکست
داشتن پادکست می تواند مزایای فراوانی را داشته باشد.

پادکست ها در بازاریابی

در زمان انتشار، پادکست های بازاریابی در مراحل ابتدایی خود قرار دارند. در حال حاضر، بهترین راه ها برای سنجش موفقیت یک پادکست بازاریابی، مشترکین ثابت و میزان دانلود های فردی هستند.

داشتن هر دو گروه از این مشترکین خوب هستند. اما ما باید معیارهایی بیش از این برای ارزش دهی به پادکست های بازاریابی کشف کنیم. مهم تر از همه، باید فرصت را کشف کنیم.

تصویب پادکست توسط بازاریابان

امروز فقط 3٪ از بازاریابان از Podcast استفاده می کنند. این سه درصد شامل بازاریاب هایی است که خودشان در زمینه بازاریابی تخصص دارند، شرکت هایی که به مصرف کنندگان خدمات بازاریابی ارائه می دهند و سایر می باشند.

علاوه بر این، فقط 240 پادکست در iTunes در دسته مدیریت و بازاریابی قرار می گیرند. این تنها 0.096٪ از پادکست های iTunes است و بدان معناست که به طور کلی، تولید چندانی ندارد. اما به یاد داشته باشید، مخاطبان پادکست شامل ده ها میلیون نفر هستند.

این بدان معناست که فرصت های زیادی در این ژانر بازاریابی وجود دارد. میلیون ها مخاطب رو به رشد وجود دارد که خواستار محتوای صوتی هستند. فقط کافی است آنچه را که می خواهند به آنها بدهید و اگر می خواهید ایده هایی در مورد نحوه شروع کار داشته باشید، می توانید برخی از بهترین Podcast های مربوط به بازاریابی را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که امروزه بخش بزرگی از جستجوها و فرمان های مختلف به وسیله صوت انجام می شود. ابزارهایی نظیر دستیار گوگل، الکسا، سیری و… این امر را آسان کرده اند. از همین رو بخش جدیدی نیز در حال اضافه شدن به سئو و بازاریابی جستجو است که با عنوان جستجوی صوتی شناخته می شود.

چهار پادکست برتر در مورد بازاریابی

اگر می خواهید ایده هایی در زمینه بازاریابی داشته باشید، چندین پادکست در حال حاضر وجود دارند که می توانید از آن ها لذت ببرید.

HBR Ideacast توسط هاروارد بازنگری و تولید شده است. این برنامه شامل افکار برخی از ذهن های فعال در تجارت است و موضوعات مختلفی از جمله تنوع را در بر می گیرد. هنر مهارت های اجتماعی ضروری برای روابط را مورد بحث قرار می دهد. اغلب، این مهارت ها می توانند در مدیریت یا فروش اعمال شوند، به همین دلیل در بخش بازاریابی iTunes ذکر شده اند.

تجربه صوتی GaryVee توسط شخصیت بازاریابی Gary Vaynerchuk تولید می شود. این Podcast به دلیل اینکه در مورد بازاریابی است، مشابه HBR Ideacast است.

Jocko Podcast توسط Jocko Willink با سابقه رهبری برجسته ساخته شده است.

در همین راستا، Podcast او بیشتر با مدیریت و رهبری ارتباط دارد تا بازاریابی، هرچند که هسته اصلی تجربیات نظامی وی اغلب می تواند به درس های تجاری یا زندگی ترجمه شود.

با وجود این چهار Podcast که به عنوان مثال معرفی شدند، به راحتی می توان پادکست های مربوط به بازاریابی را موفق تر انجام داد.

پادکست بازاریابی
گوش دادن به پادکست های بازاریابی می تواند نقش کمک کننده ای داشته باشد.

اما بازاریابی و تبلیغات در پادکست چیست؟

وقتی مشاغل می خواهند به شنوندگان پادکست برسند، آن ها تبلیغاتی را می خوانند که در ضبط واقعی پادکست قرار دارند.

این تبلیغات تا زمانی که قسمت پادکست به پایان رسیده باشد طول می کشد و اثبات شده است که موثر هستند. برای همه این پادکست ها، متریک ترین موفقیت، موفقیت دانلود های بی نظیر ایالات متحده است.

هزینه تبلیغات Podcast

امروزه، تبلیغات پادکست بسته به برند و محبوبیت خود پادکست، می تواند در هزینه ها متفاوت باشد. شبکه های پادکست ممکن است قوانین تبلیغاتی خود را نیز داشته باشند. به طور معمول، شما بین 15 تا 30 دلار به ازای هر 1000 شنونده (CPM) پرداخت خواهید کرد. اگرچه ممکن است در پادکست درجه یک لازم باشد، مبلغ 100 دلار در هر زمان را پرداخت کنید.

این به این دلیل است که پادکست های برتر می توانند میلیون ها شنونده داشته باشند در حالی که پادکست های دیگر فقط هزاران نفر شنونده دارند. این بدان معناست که شما هر بار که تبلیغاتی را در پادکست خریداری می کنید، برای مخاطب به صورت هدفمند تبلیغ می کنید و نتایج بهتری از کانال تلویزیونی یا ایستگاه رادیویی خود به دست می آورید.

نحوه ایجاد Podcast

اگر کارتان را به تازگی شروع کرده اید و اطمینان ندارید که در صنعت پادکست موفق خواهید بود یا خیر، به شما توصیه می کنم تجهیزات خاصی را تهیه نکنید. نرم افزار های رایگان و کاربردی برای درست کردن پادکست ها در اختیار شما عزیزان قرار دارد که با استفاده از آن ها می توانید پادکست خود را ایجاد نمایید.

افراد مورد نیاز برای تولید پادکست

معمولا تعداد افراد در نظر گرفته نمی شود بلکه کیفیت محتوا مهم است. شما می توانید با کمک:

  • یک نفر که ادیت صدا و پیکر بندی فایل را بر عهده داشته باشد
  • یک نفر نویسنده برای نوشتن متن ها و یا سوالات مورد نظر
  • یک نفر گوینده

Podcast خود را تهیه نمایید.

نرم افزار های مورد نیاز برای تولید پادکست

نرم افزار میکس صدا

شما ابتدا صدا را به صورت خام ضبط می کنید و سپس با نرم افزار های میکس صدا، صدا را بهبود می دهید تا از نظر شنونده بهتر به نظر برسد.

نرم افزار Audacity

شما می توانید از این نرم افزار برای بهبود صدای ضبط شده، حذف صدا های اضافه و اضافه کردن افکت های مختلف به صدایتان، استفاده نمایید.

پادکست چیست

تولید محتوا

شما به افرادی نیاز دارید که محتوای مناسب برای Podcast شما را برایتان تولید کنند. بهتر است از شرکت ها و یا افراد با تجربه کمک بگیرید.

تنیجه

در دنیایی که افراد وقت کمتری را برای خواندن کتاب صرف می کنند، شما می توانید با ارائه Podcast های مناسب، نظر اکثریت را به خودتان جلب کنید و خدماتتان را به آن ها معرفی نمایید. اگر محتوای بروز و مطابق با نیاز کاربران تولید کنید، مطمئن باشید که Podcast به کسب و کار شما کمک های شایانی خواهد کرد.