پارامترهای UTM کدهای متنی کوتاهی هستند که به URL (یا لینک) شما اضافه می شوند تا به دنبال کردن عملکرد صفحه وب یا کمپین کمک کنند.

صفحات اجتماعی دارای آنالیز داخلی هستند. این کار کمک می کند تا معیارهای کلیدی ای مانند لایک ها، share (اشتراک گذاری ها) و کلیک بر روی وب سایت تان را دنبال کنید. اما آن ها تصویر کاملی از نحوه جابجایی ترافیک از طریق کانال های اجتماعی به وب سایت شما یا نحوه مشتری شدن یک بازدید کننده ارائه نمی دهند. در حقیقت، 87 درصد CMO ها در شرکت های Fortune 500 می گویند که نمی توانند اثبات کنند که بازاریابی در شبکه های اجتماعی مشتری جدیدی به همراه دارد.

این اطلاعات بسیار مهم هستند. شما باید هم تصویر کلان (آنچه که افراد را به وب سایت شما می آورد) و هم جزئیات کوچک (محتوای خاصی که منجر به فروش محصول یا تبدیل دیگر محصولات می شود) را درک کنید. بنابراین چگونه این داده ها را بدست می آورید؟

جواب : پارامترهای UTM

اسم “پارامترهای UTM” ممکن است بسیار فنی به نظر برسند، اما در واقع استفاده از آن ها بسیار ساده است. این ها فقط کدهای نوشتاری کوتاهی هستند که شما به لینک همه پست های اجتماعی خود اضافه می کنید. آن ها سه مزیت اصلی را فراهم می کنند:

 1. به شما کمک می کنند تا ارزش برنامه ها و کمپین های بازاریابی اجتماعی را ردیابی کنید.
 2. آن ها داده های دقیقی در مورد محل ورود ترافیک و تبدیل ها ارائه می دهند.
 3. به شما امکان می دهند پست های منفرد را به سبک کلاسیک تست A / B آزمایش کنید.

برای تنظیم پارامترهای UTM یا کار کردن آن ها در وب سایت و کانال های رسانه های اجتماعی، به برنامه نویسی نیازی ندارید. در صورت انتخاب می توانید همه کارها را خودتان انجام دهید و ما در این پست دقیقاً نحوه کار را به شما نشان خواهیم داد.

مطالعه بیشتر: 15 ابزار مدیریت شبکه های اجتماعی

پارامترهای UTM چه هستند؟

پارامترهای UTM کدهای متنی از پیش تعریف شده ای هستند که برای پیگیری داده های مهم در مورد بازدید کنندگان وب سایت و منابع ترافیک به یک URL اضافه می شوند.

در اینجا مثالی از لینکی با پارامترهای UTM موجود است:

URL با پارامترهای UTM

پارامترهای UTM هر چیزی است که بعد از علامت سوال می آید. نگران نباشید، می توانید ظاهر لینک را با استفاده از یک کوتاه کننده لینک، بهتر کنید، همان طور که در بخش بعدی این پست مشاهده خواهید کرد.

پارامترهای UTM با برنامه های تحلیلی کار می کنند تا تصویری دقیق از موفقیت شما را در شبکه های اجتماعی ارائه دهند.

پنج پارامتر مختلف UTM وجود دارد. باید از سه مورد اول در تمام لینک های پیگیری UTM استفاده کنید. دو مورد آخر مخصوصاً برای ردیابی کمپین های پولی است.

1. منبع کمپین

شبکه اجتماعی، موتور جستجو، نام خبرنامه یا منبع خاص دیگری که باعث ایجاد ترافیک می شود.

مثال ها: فیس بوک، توییتر، وبلاگ، خبرنامه و غیره.
UTM code: utm_source
facebook=utm_source

2. رسانه کمپین

این نوع، کانال ترافیک های هدایت شده را دنبال می کند، مانند شبکه های اجتماعی ارگانیک، پولی، ایمیل و غیره.

مثال ها: cpc ، basic_social
UTM code: utm_medium
utm_medium = fb_ad

3. نام کمپین

به هر کمپین یک اسم بدهید تا بتوانید پیگیر تلاش های خود باشید. به عنوان مثال، می تواند نام محصول، نام مسابقه، کد برای شناسایی یک فروش یا تبلیغ خاص یا یک عنوان باشد.

مثال ها: فروش_ تابستان، نسخه_ رایگان
UTM code: utm_campaign
summer_sale= utm_campaign

4. اصطلاح کمپین

برای ردیابی کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی پرداخت شده از این استفاده کنید.

مثال ها: رسانه_های اجتماعی، کیک های نیویورک
UTM code: utm_term
utm_term = social_media

5. محتوای کمپین

این پارامتر به شما امکان می دهد تا تبلیغات مختلف را در یک کمپین ردیابی کنید.

مثال ها: ویدیو_تبلیغ، متن_تبلیغ، بنر_ آبی، بنر_سبز
UTM code: utm_content
utm_content = video_ad

می توانید از همه پارامترهای UTM در یک لینک استفاده کنید. همه آن ها بعد از “؟” می آیند و با نمادها از هم جدا می شوند.

بنابراین، با استفاده از همه کدهای نمونه موجود، پیوند زیر را خواهید داشت:

اما نگران نباشید، لازم نیست آن ها را به صورت دستی به پیوندهای خود اضافه کنید. برای یادگیری نحوه اتصال آنها به لینک های خود بدون خطا با استفاده از یک مولد UTM ادامه مطلب را بخوانید.

چگونه از پارامترهای UTM استفاده کنیم؟

در اینجا 4 مرحله ساده برای تنظیم پارامترهای UTM جهت پیگیری نتایج رسانه های اجتماعی آورده شده است.

مرحله 1: نصب Google Analytics

پارامترهای UTM داده ها را برای وارد کردن در Google Analytics جمع آوری می کنند. اگر قبلاً Google Analytics را در وب سایت خود تنظیم نکرده اید، باید این کار را قبل از شروع استفاده از پارامترهای UTM انجام دهید.

 1. یک حساب Google Analytics رایگان ایجاد کنید (یا به حساب موجود خود وارد شوید.)
 2. وب سایت خود را به عنوان یک ویژگی اضافه کنید.
 3. دسته بندی کار و منطقه زمانی گزارش خود را انتخاب کنید، سپس روی دریافت شناسه پیگیری کلیک کنید.
 4. درست بعد از تگ <head> در HTML خود ، تگ سایت جهانی را در وب سایت خود کپی و جایگذاری کنید. حتماً شناسه رهگیری خود را در کد وارد کنید.

مرحله 2: اضافه کردن پارامترهای UTM به پست های شبکه اجتماعی

برای افزودن پارامترهای UTM به پست های اجتماعی دو گزینه وجود دارد: می توانید آن ها را مستقیماً در Hootsuite Composer اضافه کنید، یا می توانید از یک ابزار Google استفاده کنید.

گزینه 1: اضافه کردن پارامترهای UTM در Hootsuite Composer

 1. روی پیام جدید کلیک کنید و پست خود را ایجاد کنید.
 2. لینک را در متن پست خود قرار دهید.
 3. روی Add Tracking کلیک کنید.
 4. روی سفارشی کردن کلیک کنید.
 5. پارامترها و مقادیری را که می خواهید ردیابی کنید را وارد کنید. Dynamic را انتخاب کنید تا به سیستم اجازه دهد مقادیر را به طور خودکار بر اساس شبکه اجتماعی، پروفایل آن یا شناسه پست شما تطبیق دهد. یا برای وارد کردن یک مقدار خاص، Custom را انتخاب کنید.
 6. در بخش Shortener، یک کوتاه کننده لینک را انتخاب کنید تا یک لینک فشرده برای استفاده در پست اجتماعی خود ایجاد کنید.
 7. روی درخواست کلیک کنید. لینک ردیابی شما در پنجره پیش نمایش ظاهر می شود.

گزینه 2: از سازنده URL کمپین Google Analytics استفاده کنید

اگر ترجیح می دهید، می توانید پارامترهای UTM خود را با استفاده از یک مولد Google UTM ایجاد کنید، سپس لینک ها را در پست های شبکه های اجتماعی خود جای گذاری کنید.

 1. به سازنده URL کمپین Google Analytics بروید.
 2. URL صفحه ای را که می خواهید به آن لینک دهید را وارد کنید، سپس مقادیر مربوط به پارامترهایی را که می خواهید ردیابی کنید وارد کنید.
 سازنده URL کمپین Google Analytics
 1. به پایین بروید تا URL کمپین ایجاد شده به صورت خودکار را پیدا کنید.
 2. برای استفاده از کوتاه کننده URL متفاوت، روی تبدیل URL به Short Link کلیک کنید یا روی Copy URL کلیک کنید. برای کوتاه کردن لینک خود در Hootsuite Composer می توانید از Ow.ly استفاده کنید.
 3. لینک خود را در پست شبکه های اجتماعی تان قرار دهید و اگر قبلاً این کار را نکرده اید، آن را کوتاه کنید.

مرحله 3: پیگیری کمپین ها با پارامترهای UTM

 1. وارد Google Analytics شوید.
 2. در تب گزارش ها در سمت چپ، به قسمت Acquisition، سپس Campaigns بروید.
 3. به پایین بروید و لیستی از تمام کمپین هایی را که برای آن ها URL های قابل پیگیری ایجاد کرده اید، با تعداد ترافیک و نرخ تبدیل مشاهده کنید.

مرحله 4: داده های ارائه شده توسط پارامترهای UTM را تجزیه و تحلیل کنید

حالا که همه این داده ها را دریافت کرده اید، باید آن ها را تجزیه و تحلیل کنید. این یک گام حیاتی برای بهبود موفقیت در تلاش های تان در شبکه های اجتماعی است.

 1. در Google Analytics، برای دانلود داده های ردیابی UTM خود به صورت PDF ، Google Sheets ، Excel یا فایل .csv، بر روی Export فهرست بالا کلیک کنید.
 2. برای تجزیه و تحلیل، داده ها را به report رسانه های اجتماعی خود وارد کنید.

به خاطر داشته باشید که هدف شما بیش از یک شمارش ساده اعداد است. با تیم خود، کار کنید تا مطمئن شوید که معیارهای قابل توجهی برای پست های ارگانیک در شبکه های اجتماعی و تبلیغات پرداخت شده در شبکه های اجتماعی خود، دنبال می کنید.

پارامترهای utm

7 نکته برای ردیابی UTM

1. از پارامترهای UTM برای اندازه گیری میزان بازگشت سرمایه (ROI) رسانه های اجتماعی استفاده کنید

افزودن پارامترهای UTM به لینک های اجتماعی، به شما کمک می کند تا ارزش تلاش های خود را در شبکه های اجتماعی اندازه گیری و اثبات کنید. شما می توانید نشان دهید که پست های اجتماعی چگونه بازدید شما را به سمت سایت هدایت می کنند. شما یک تصویر واضح از تبدیل مشتری، ترافیک ارجاع شده و تبدیلات دریافت خواهید کرد. سپس می توانید در مورد تأثیر شبکه های اجتماعی بر درآمد شرکت گزارش دهید.

همچنین می توانید از داده های ردیابی UTM برای یافتن هزینه دستیابی به مشتری استفاده کنید. هر دو عدد برای افرادی که در شرکت هستند و در مورد بودجه تصمیم گیری می کنند مهم می باشند.

پارامترهای UTM جزئیات زیادی برای کار با شما فراهم می کنند ، بنابراین می توانید موفقیت تان را از طریق پست ها دنبال کنید. تفاوت پست های اجتماعی پولی و ارگانیک را به وضوح می بینید. این به شما امکان می دهد با دقت بیشتری میزان بازگشت سرمایه یا ROI را محاسبه کنید.

نکته جالب در مورد پارامترهای UTM این است که به شما امکان می دهند تمام ترافیک اجتماعی را ردیابی کنید. بدون آن ها، ترافیک های به دست آمده از شبکه های اجتماعی ای مانند پیام رسان ها را از دست خواهید داد.

2. از پارامترهای UTM برای اصلاح استراتژی رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید

پارامترهای UTM به شما این امکان را می دهند که به وضوح ببینید کدام استراتژی های اجتماعی موثرترین و مقرون به صرفه ترین هستند.

این اطلاعات می توانند به شما کمک کند تا تصمیمات مهمی در مورد محلی که باید تمرکز کنید بگیرید. به عنوان مثال، شاید توییتر بازدید بیشتری را به صفحه شما وارد می کند، اما فیس بوک منجر به ایجاد و تبدیل بیشتر مشتری می شود.

می توانید از این اطلاعات برای تعیین اهداف مرتبط و واقع بینانه استفاده کنید. سپس، از پارامترهای UTM برای پیگیری پیشرفت خود استفاده کنید.

3. از پارامترهای UTM برای انجام آزمایش های A / B استفاده کنید

تست A / B (همچنین به عنوان تست اسپلیت شناخته می شود) به شما این امکان را می دهد تا تئوری هایی را که بهترین کار برای مخاطبین تان است را آزمایش و تأیید کنید. می توانید از این اطلاعات برای اصلاح استراتژی اجتماعی خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید که پست های رسانه های اجتماعی با فیلم، همیشه عملکرد بهتری دارند. اما آیا در واقع این برای مخاطبین شما درست است؟

با کدهای UTM می توانید این تئوری را آزمایش کنید. دو پست یکسان به اشتراک بگذارید، یکی با ویدیو و دیگری بدون آن. هرکدام را با یک کد UTM محتوای مناسب کمپین برچسب گذاری کنید. به زودی خواهید دید که کدام یک بازدید کننده بیشتری را به سایت شما هدایت می کند.

مطمئناً برای اثبات نظریه به بیش از یک آزمون نیاز خواهید داشت. اگر متوجه شدید که فیلم ها بهترین عملکرد را دارند، می توانید به سراغ آزمایش بهترین نوع فیلم ها بروید. برای اصلاح بیشتر استراتژی خود می توانید جزئیات بیشتری کسب کنید.

4. از پارامترهای UTM برای پیگیری نتایج بازاریابی تأثیرگذار استفاده کنید

بازاریابی تأثیرگذار برای بسیاری از بازاریابان یک استراتژی مهم بازاریابی اجتماعی است. اما 76٪ از بازاریابان می گویند که سنجش میزان بازگشت سرمایه در کمپین های تأثیرگذار یک چالش اساسی است.

استفاده از یک کد UTM منحصر به فرد برای هر اینفلوئنسری که با آن کار می کنید، راهی آسان برای ردیابی میزان بازدید آن ها به سایت شما است. می توانید از کدهای UTM استفاده کنید تا دقیقاً بفهمید کدام پیام های اینفلوئنسر بیشترین تأثیر را دارند. این به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که کدام یک از اینفلوئنسرها امکان مشارکت طولانی مدت را دارند.

5. از یک قرارداد نامگذاری سازگار استفاده کنید و آن را مستند کنید

نگاهی به پنج پارامتر UTM بیندازید و شروع به فکر کردن در مورد نحوه توصیف دسته های مختلف کنید. بخاطر داشته باشید که پایداری مهم است. پارامترهای متناقض UTM باعث ایجاد داده های ناقص و نادرست می شوند.

ممکن است چندین نفر در زمینه ردیابی UTM شبکه های اجتماعی شما کار کنند. برای نگه داشتن همه در یک صفحه، یک لیست اصلی از پارامترهای UTM برای موارد سطح بالاتر مانند منبع و رسانه ایجاد کنید. سپس، یک راهنمای سبک یا استایل ایجاد کنید که توضیح دهد چه قوانینی هنگام ایجاد پارامترها برای محتوای جدید، اصطلاحات و کمپین ها باید رعایت شود.

اطمینان حاصل کنید که همه افرادی که باید از کدهای UTM استفاده کنند به این سند دسترسی دارند. با این حال، ممکن است بخواهید امکان ایجاد تغییرات در یک یا دو فرد اصلی را محدود کنید.

ثبت اسناد و مدارک نامگذاری (به جای اینکه همه آن ها را در ذهن خود نگه دارید) به حفظ تمام تلاش های شما کمک می کند. این بدان معنی است که اطلاعات ارزشمند شرکت شما بدون توجه به اینکه چه کسی پیوند UTM جدیدی ایجاد کند، صحیح است.

این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام یک از توصیف کنندگان برای کسب و کار خاص شما بیشترین معنای تاثیر را دارند. با این حال، همه قراردادهای نامگذاری کد UTM، باید از چند قانون ساده پیروی کنند:

استفاده از حروف کوچک

کدهای UTM به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند. این بدان معناست که FACEBOOK facebook، Facebook ،FaceBook ، همه به طور جداگانه ردیابی می شوند. اگر از شکل های متفاوت استفاده کنید، داده های ناقصی برای ردیابی UTM فیس بوک خود دریافت خواهید کرد. همه چیز را با حروف کوچک نگه دارید تا از بروز مشکلات ردیابی داده جلوگیری کنید.

به جای space از آندرلاین _ استفاده کنید

فاصله ها روش دیگری برای ایجاد کدهای متعدد برای یک چیز است که داده های شما را متفاوت می کند.

به عنوان مثال organic-social, organic_social, organic social, و organic social همه به طور جداگانه دنبال می شوند. از این بدتر ،“organic social” همراه با space در URL به “organic%20social” تبدیل خواهد شد. تمام فضاها را با زیر خط جایگزین کنید. این تصمیم را در راهنمای سبک UTM خود ثبت کنید تا کارها را ثابت نگه دارد.

ساده نگه داشتن UTM

اگر کدهای UTM شما ساده هستند، هنگام استفاده از آن ها کمتر اشتباه می کنید. کار کردن با کدهای ساده و آسان نیز در برنامه تحلیلی آسان تر است. به شما این امکان را می دهند که با یک نگاه سریع بدانید که کدها به چه مواردی اشاره دارند (و بقیه اعضای تیم شما نیز همین طور).

6. پیوندهای UTM را در یک اکسل ردیابی کنید

پس از شروع کار با کدهای UTM، تعداد لینک هایی که ردیابی می کنید بسیار سریع رشد می کنند. سازماندهی آن ها را در یک اکسل انجام دهید تا مدیریت شان آسان تر شود و به از بین بردن لینک های تکراری کمک کند.

اکسل شما باید هر لینک کوتاهی را لیست کند. سپس، URL کامل، از قبل کوتاه شده و همه کدهای UTM تکی و تاریخ ایجاد URL های کوتاه شده را ردیابی کنید. یک قسمت برای یادداشت بگذارید تا بتوانید جزئیات مهم را پیگیری کنید.

7. برای چندین پست، یک کمپین از پیش آماده شده ایجاد کنید

در برنامه های Hootsuite Team و بالاتر، سرپرستان و فوق سرپرستان می توانند از قبل یک کمپین ایجاد کنند که کدهای UTM را ذخیره می کند. سپس می توانید برای هر پست به طور از پیش تعیین شده در کمپین فقط با چند کلیک از آن ها استفاده کنید. با این کار زمان کمتری را صرف تایپ دستی می کنید. همچنین امکان استفاده تصادفی از کدهای کمی متفاوت که باعث انحراف داده های شما می شوند را از بین می برد.

می توانید از تنظیمات پیش فرض برای کمپین ها استفاده کنید، همچنین یک تنظیم پیش فرض برای اعمال در تمام لینک های منتشر شده در پست های رسانه های اجتماعی خود استفاده کنید. پس از اعمال تنظیمات پیش فرض، همه اعضای تیم برای استفاده در دسترس هستند.

واقعیت جالب: UTM مخفف Urchin Tracking Module است. این نام از شرکت نرم افزاری Urchin، یکی از اصلی ترین توسعه دهندگان نرم افزار تجزیه و تحلیل وب است. گوگل این شرکت را در سال 2005 برای ایجاد Google Analytics خریداری کرد.