پروفایل لینک دهی دهی یک حرکت کلیدی در بهینه سازی موتور های جستجو یا SEO است. بنابراین ایجاد لینک برای موفقیت سایت شما ضروری است.

یافتن موضوعات مشترک از وب سایت کسب و کار شما با استفاده از پروفایل شخصی یا حرفه ای، رتبه بندی وب سایت شما را در موتورهای جستجو بالاتر می برد. لینک های ورودی علاوه بر اینکه یک عامل رتبه بندی برای موتورهای جستجو هستند، می توانند بازدیدکنندگانی را به سایت شما بیاورند که ممکن است شما را تا به حال پیدا نکرده باشند. از این رو، لینک های ورودی می توانند منبع مستقیم و غیرمستقیم ترافیک وب باشند.

لینک دهی پروفایل در سئو

پروفایل لینک دهی در سئو چیست؟

از آنجایی که جستجوهای گوگل به نفع وب‌سایت‌هایی است که چندین بار در سایت‌های وبلاگ‌نویسی برجسته لینک شده‌اند، این یک راه آسان برای افزایش رتبه وب‌سایت شما در موتور جستجو و متمایز کردن آن در بین رقبا است.

به گفته مارک جکسون، علاوه بر تعداد کل لینک های ورودی، پروفایل لینک دهی سایت شما شامل موارد زیر است:

گوگل فاکتورهای فوق را در نظر می گیرد تا سئو را تا حد ممکن تمیز و خالص نگه دارد. گوگل با نگاه کردن به تعداد بسیار زیاد لینک‌های ورودی به یک سایت، می‌تواند مانع از به کارگیری تاکتیک‌های تهاجمی یا غیرطبیعی لینک‌سازی توسط سئوکاران شود که به‌منظور بازی در رتبه‌بندی، مانند خرید تعداد زیادی لینک با کیفیت بالا که همگی در یک زمان به صورت زنده منتشر می‌شوند.

1. انواع لینک هایی که به سایت شما اشاره می کنند

لینک های ورودی شما باید از منابع معتبر بیایند. ارتباط نیز در اینجا کلیدی است، پیوند به سایت شما باید در زمینه صفحه پیوند معنا پیدا کند.

همانطور که نیل پاتل در تجزیه و تحلیل خود خاطرنشان کرد، “یک پروفایل لینک دهی خوب دارای تعداد زیادی لینک معتبر و بدون لینک های اسپم است.” شگفت‌انگیز است که چگونه بسیاری از افراد یک لینک بد را فقط به دلیل اینکه یک لینک است می‌گیرند.

در حالی که دریافت هزاران لینک از دایرکتوری های هرزنامه یا سایت های بی کیفیت و بی ربط ممکن است در ابتدا مقداری لینک به شما بدهد، اما به زودی با جریمه مواجه خواهید شد. اما اگر از سایت‌های با کیفیت بالا، معتبر و مرتبط لینک دریافت کنید، در دراز مدت بسیار بهتر عمل خواهید کرد.

2. انکر تکست (متن لنگر) آن لینک ها

اگر واقعاً در ساخت لینک تازه کار هستید،می توانید از «انکر تکست» استفاده کنید. این متن معمولاً از کلمات کلیدی، نام های تجاری یا URL ها تشکیل شده است، اما واقعاً می تواند هر چیزی باشد.

انکر تکست مفید است زیرا سیگنالی را به موتورهای جستجو ارسال می کند که نشان می دهد صفحه لینک شده در مورد چیست. برای مثال، شما انتظار دارید لینکی با انکر تکست «کوکاکولا» به وب‌سایت کوکاکولا لینک داده شود. به طور مشابه، شما انتظار دارید لینکی با انکر تکست «تدارک ماهیگیری» شما را به صفحه ای در مورد لوازم ماهیگیری ببرد.

همانطور که برایان دین در تجزیه و تحلیل خود از یک میلیون نتیجه گوگل دریافت، “تطبیق دقیق انکر تکست ها به شدت با رتبه های بالاتر مرتبط است.” اما انکر تکست می تواند یک بازی خطرناک باشد.

تعداد زیادی از لینک‌های ورودی متن لنگر انکر تکست غنی از کلیدواژه به سایت شما می‌توانند غیرطبیعی به نظر برسند و گوگل در حال مقابله با این موضوع است، به عبارت دیگر، تطبیق بیش از حد انکر تکست به طور بالقوه می‌تواند در درازمدت جریمه‌ای برای شما به همراه داشته باشد.

(تنها استثنای واقعی برای تطابق دقیق در اینجا انکر تکست برندسازی شده است که در آن انکر تکست نام برند شما است که طبیعی است.)

برای مثال:

مثال انکر تکست

کلمات “نیل پاتل” و “تجزیه و تحلیل”، مربوط به مقاله ای است که به آن لینک داده شده است (در حالی که چیزی مانند “در این مورد پیدا شد” اصلاً مرتبط نیست). این نوع انکر تکست برای خوانندگان طبیعی به نظر می رسد بنابراین احتمال کمتری دارد که توسط موتورهای جستجو هرزنامه در نظر گرفته شود.

به طور کلی، هدف شما در پروفایل بک لینک خود تنوع انکر تکست است. برخی از انکر تکست ها با تطابق دقیق و غنی از کلمات کلیدی اشکالی ندارد، اما باید انکر تکست طبیعی، انکر تکست برندسازی شده، انکر تکست URL و غیره نیز داشته باشید. هرچه انکر تکست شما متنوع تر باشد، پروفایل لینک ورودی شما طبیعی تر به نظر می رسد.

3. چگونه لینک ها به دست آمدند

بر کسی پوشیده نیست که گوگل طرفدار لینک های پولی نیست. هنگام اشاره به نمونه هایی از “Link schemes” که می توانند تأثیر منفی بر رتبه بندی سایت شما داشته باشند، موارد زیر را ذکر می کنند:

اگر قرار نیست برای لینک ها هزینه ای بپردازید، لازم نیست نگران این مرحله باشید.

اگر می‌خواهید برای لینک ها پول بپردازید، در مورد آن واقعا هوشمند باشید و آن را آشکار نکنید. ابتدا چند لینک طبیعی ایجاد کنید، محتوای خوب ایجاد کنید، سپس لینک بخرید. اگر به طور ناگهانی با ده ها، صدها یا هزاران لینک جدید وارد صحنه شوید، سؤالاتی از شما پرسیده می شود.

خرید لینک همیشه بد نیست، اما هدف شما باید در نهایت مناسب باشد. از خود بپرسید که آیا این لینک قرار است برای کاربران ارزش ایجاد کند؟

به عبارت دیگر، آیا می توانید انتظار داشته باشید که ترافیک ارگانیک را از محل قرار دادن لینک دریافت کنید؟ یا این لینک را فقط برای افزایش رتبه موتورهای جستجو دنبال می کنید؟

روش های ایجاد پروفایل لینک دهی

لینک دهی URL وب سایت شما به پروفایل لینک دهی می تواند به روش های مختلفی انجام شود. احتمالا شما اول می خواهید این کار را در پروفایل های شبکه های اجتماعی شخصی و حرفه ای خود انجام دهید و در صورت داشتن آن ها، وبلاگ بنویسید و کارمندان و همکاران را هم تشویق کنید تا این کار را انجام دهند.

ساخت یک برنامه وابسته که در آن به مشتریان انگیزه هایی داده می شود برای ایجاد پست در وبلاگ های آنها که شامل URL وب سایت شما است می تواند نتایج موتورهای جستجو را بهینه کند.

بازاریابان باید در نظر داشته باشند که محصولات یا نمونه هایی را برای وبلاگ نویسان به صورت مستقل ارائه دهند. لینک های وب سایت شما احتمالاً در بررسی ها گنجانده می شود پس به این ترتیب می توانید به بررسی های وب سایت خود لینک دهید.

همچنین می توانید از پروفایل لینک دهی برای درج URL وب سایت خود در وبلاگ هایی که ایجاد و ارائه می کنید استفاده کنید. از آنجایی که شما این وبلاگ ها و محتوای آنها را کنترل می کنید، می توانید آنها را در وب سایت خود قرار دهید یا از وب سایت خود به آنها لینک دهید.

در نهایت، لینک دادن به صفحات درون وب سایت خود و نه فقط صفحه اصلی را در نظر بگیرید. این ها موضوعات جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد تا در پست های خود بگنجانید.

مزایای پروفایل لینک دهی

الگوریتم های موتور جست و جو هر چند وقت یک بار تغییر می کنند، اما پروفایل لینک دهی یک راه خوب برای برای ارتقا رتبه سایت و یک مزیت کلیدی در سئو است، بنابراین اطمینان از این که وبلاگ های دیگر به سایتی که دارید لینک دهند بسیار مهم است.

از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان بودن

همانطور که می دانید بک لینک ها لینک هایی هستند که از سمت سایت های دیگر به سایت شما متصل می شوند. افزودن بک لینک به پروفایل ها به آسانی چسباندن URL در یک هایپرلینک است. برای افزودن لینک، لازم نیست یک مدیر وب باشید، اما باید تشویق کنید که این کار در چندین پلتفرم توسط همکاران و حامیان انجام شود.

تاثير گذاری

شاید بهترین مزیت برای تقویت بک لینک به وب سایت شما این باشد که پروفایل لینک دهی در بازاریابی سئو موثر است. هر بک لینک جدید همیشه رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو بالاتر می برد.

چه چیزی یک پروفایل لینک دهی خوب (یا یک پروفایل لینک دهی بد) را ایجاد می کند؟

یک پروفایل لینک دهی خوب از لینک های متنوع، مرتبط و غیر اسپم تشکیل شده است ویک پروفایل لینک دهی بد دقیقاً برعکس آن ساخته شده است.

برای نشان دادن تفاوت، می‌خواهم دو سایت را به شما نشان بدهم، یکی با پروفایل لینک دهی خوب و دیگری با یک پروفایل لینک دهی بد، تا بتوانید خودتان آن را ببینید.

پروفایل لینک دهی بد

در مطالعه موردی cognitive SEO (سئو شناختی)، آنها یک سایت مخصوص لباس زیر به نام BitsOfLace.com را از طریق تجزیه و تحلیل پروفایل لینک دهی انتخاب کردند. نتایج امیدوارکننده نبود. در زیر نتایج این تجزیه و تحلیل را می بینید:

  • بیش از 55 درصد از لینک ها حاوی انکر تکست تجاری بودند.
  • این سایت لینک های وبلاگ پولی آشکاری را به دست آورده بود.
  • آن ها لینک هایی از انجمن های جعلی یا نامربوط پیدا کردند.

گوگل این لینک ها را غیرطبیعی تلقی می کند زیرا از منابع مشکوک یا غیرقابل اعتماد هستند. در حالت ایده آل، همه لینک ها باید به صورت سرمقاله ارائه شوند.

بین وبلاگ‌های پولی، فهرست‌های وب با کیفیت پایین، پست‌های انجمن هرزنامه و فهرست‌های مقالات هرزنامه، cognitive SEO به این نتیجه رسید که ۷۲ درصد از لینک‌های این سایت چیزی است که گوگل ممکن است غیرطبیعی بداند. جای تعجب نیست که این سایت این همه اخطار لینک غیرطبیعی از گوگل دریافت کرده است!

پروفایل لینک دهی خوب

در مطالعات موارد کمی وجود داشت که پروفایل های لینک خوب را به نمایش گذاشته باشند، بنابراین یک تحلیل با استفاده از ابزار Open Site Explorer Moz انجام شده..

این پروفایل لینک دهی برای وب سایت وبلاگ نویس Jeff Goins است:

نمایه پیوند وب سایت وبلاگ نویس Jeff Goins

علی رغم اینکه یک سایت بزرگ است، اما اصلاً هیچ flags هرزنامه ای ندارد. و اگر با استفاده از ابزار SERPed نگاهی عمیق‌تر به بک لینک‌های او بیندازم، به راحتی می‌توان فهمید که چرا.

او تعداد زیادی انکر تکست برندسازی شده دارد که همه آنها از وب سایت های معتبر می آیند و انکر تکست های برندسازی شده او بسیار متنوع هستند، با تغییرات زیادی که به سایت لینک داده می شود:

تحلیل وب سایت وبلاگ نویسی Jeff Goins

حتی لینک های فالو با اعتبار پایین‌تر او، از سایت‌های بسیار مرتبط با موضوع سایت او می‌آیند (یعنی آنها به صورت موضعی مرتبط هستند):

مقایسه دو وب سایت

تفاوت مشخص است…

سایت اول دارای لینک های غیر طبیعی، عجیب و غریب و با کیفیت پایین از منابع مشکوک است. دومی دارای لینک های با کیفیت بالا، مرتبط و ارزش افزوده از authorities است. اگر به مورد دومی نزدیک نیستید، باید فورا اقدامی انجام دهید.

چگونه پروفایل لینک دهی خود را بررسی کنیم؟

امکانات عالی برای انجام این کار وجود دارد، مانند:

  • Moz’s Open Site Explorer
  • Majestic SEO
  • Raven

تنها کاری که انجام می دهید این است که URL سایتی را که می خواهید برخی از داده ها را روی آن اجرا کنید (مال شما یا مشتری) تایپ کنید و پیش از این، به پروفایل بک لینک آن نگاهی بیندازید.

(توجه: ابزارهای بالا ابزارهای برتر هستنداما نسخه های رایگان Open Site Explorer و Majestic SEO وجود دارد که داده های محدودی را ارائه می دهند.)

در اینجا اطلاعات داخلی کوچکی در مورد معنای همه نتایج وجود دارد، فقط برای اینکه ایده بهتری به شما بدهد:

تعداد کل لینک ها مهم ترین عدد نیست. مجموع بالا لزوماً به معنای لینک قوی یا رتبه بالا نیست. باز هم، این کیفیت لینک های ورودی شما است که بیشترین اهمیت را دارد.

همچنین، شما می خواهید نسبت یکسانی از لینک دامنه ها به کل لینک ها داشته باشید. به عبارت دیگر، اگر در مجموع 3000 لینک ورودی داشته باشید، اما فقط دو دامنه لینک دهنده داشته باشید، به این معنی است که دو سایت به طور متوسط ​​هر کدام 1500 بار به شما لینک می دهند. از آنجایی که 1500 لینک از یک سایت در اکثر شرایط خیلی طبیعی نیست، این می تواند یک پرچم قرمز برای گوگل باشد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، انکر تکست غنی از کلمات کلیدی به اندازه گذشته مؤثر نیست. انکر تکست متنوع و مارک دار اکنون مفیدتر و گوگل پسندتر است. لینک های غنی از کلمات کلیدی باید هوشمند باشند تا هشدارهای “هرزنامه” گوگل را جذب نکنند.

دلایل بررسی منظم پروفایل لینک دهی

یکی دیگر از دلایل عالی برای بررسی منظم پروفایل لینک خود، دیدن لینک های اخیراً ساخته شده خود است. به روز نگه داشتن این موضوع به این معنی است که هر رفتار مشکوکی را زودتر متوجه خواهید شد و به شما امکان می دهد قبل از تبدیل شدن به یک مشکل به آن رسیدگی کنید. به عنوان مثال، اگر هزاران لینک به طور ناگهانی ظاهر شوند، باید بررسی کنید که چگونه و چرا این اتفاق افتاده است.

نظارت منظم بر این داده ها می تواند شما را در بالاترین سطح عملکرد سایت خود نگه دارد. شما می دانید که کدام صفحات بهترین و کدام بدترین عملکرد را دارند.

همچنین کیفیت بک لینک های شما را بالا نگه می دارد. هنگام بررسی پروفایل خود، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • ارتباط لینک
  • انکر تکست
  • رتبه بندی دامنه/صفحه ای که لینک از آن گرفته شده است
  • قرار دادن لینک در صفحه

نتایج

لینک پروفایل باید بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی سئو باشد، زیرا ثابت شده است که رتبه وب سایت شما را در موتورهای جستجو در چند حرکت آسان و اقتصادی افزایش می دهد.

دانستن اینکه چگونه پروفایل لینک دهی خود را تجزیه و تحلیل کنید، می تواند مانع از برخورد شما با مشکلات عمده مربوط به بک لینک های اسپم شود. با نظارت منظم و برنامه ریزی دقیق، می توانید از وب سایت خود در برابر جریمه ها محافظت کنید و رتبه خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید.

منابع: seodigitalgroup.com

searchengineland.com