تحقیق در مورد کلیدواژه ها اولین و مهمترین قسمت استراتژی سئوی شماست. قبل از شروع به نوشتن محتوا برای وب سایت خود، باید کلیدواژه هایی که مناسب کسب و کار شما هیتند را شناسایی کنید. کلیدواژه های سئو محتوای شما را جهت می دهند و اطمینان حاصل می کنند که محتوای تولید شده مرتبط و به راحتی در گوگل قابل جستجو است. و این کار به طور خلاصه، تحقیقات کلمات کلیدی است. در این پست قصد داریم به شما در پیدا کردن بهترین کلیدواژه ها کمک کنیم.

این معمولاً یک کار بسیار زمان بر است و شامل تلاش زیادی برای بررسی جزئیات، اعداد و مقایسه لیست های طولانی کلمات کلیدی است. اما انجام آن به طرز باورنکردنی ای مهم است. یک تحقیق کامل درباره کلمات کلیدی پایه و اساس استراتژی سئو و توسعه محتوای شما خواهد بود.

تحقیق در مورد کلیدواژه ها عملی برای پیدا کردن و بررسی کلیدواژه برای هدف قرار دادن در یک کمپین سئو است. این کار با استفاده از تعدادی ابزار رایگان و یا پولی انجام می شود که به شما نشان می دهد هدف افرادی که در گوگل و سایر موتور های جستجو، جستجو می کنند، چیست.

نقش کلیدواژه در دیجیتال مارکتینگ

همانطور که در بخش بعدی یاد خواهید گرفت، کیفیت کلمات کلیدی شما تفاوت بین یک کمپین بازاریابی موفق و ناموفق را مشخص می کند.

کلمات کلیدی که شما انتخاب می کنید استراتژی بازاریابی سئو شما را از ابتدا تا انتها تعیین می کند، پس در انجام این کار جدی باشید.

تحقیقات در مورد کلمات کلیدی چقدر مهم است؟

یافتن کلیدواژه های مناسب به خودی خود کافی نیست. شما باید اطمینان حاصل کنید که کلیدواژه های سئو مورد استفاده در محتوای شما با نام تجاری، محصول یا خدمات شما با کلمات کلیدی مشتری شما مطابقت دارد. و این همان جایی است که تحقیقات کلیدواژه برای پیدا کردن بهترین کلیدوازه اتفاق می افتد.

هنگامی که تحقیقات کافی و کاملی را انجام دادید، فقط در این صورت است که می توانید یک استراتژی مناسب برای سئو تهیه کنید. با یک استراتژی خوب، می توانید یک برنامه عملیاتی دقیق برای دستیابی به اهداف خود ایجاد کنید. کلیدوازه هایی که انتخاب می کنید استفاده کنید باید آن هایی باشد که مخاطب هدف شما در جستجوی آن است. فقط در این صورت است که تلاش بهینه سازی صفحه شما ارزشمند است و این قطعاً برای شما بهترین کلیدواژه است.

اما مهم تر از همه، دو کلیدواژه مشابه اغلب دارای حجم جستجو، روند و سطح رقابت متفاوت هستند. انتخاب یک کلمه کلیدی مرتبط تر و با حجم بالاتر می تواند نتایج بهتری نسبت به سایر کلمات کلیدی معنایی یا مرتبط آن داشته باشد.

حال بیایید این موضوع را پایه ای تر بررسی کنیم. سئو می تواند پیچیده باشد، اما مبنای آن به این سه پایه می رسد:

از بین این سه مورد، کلیدواژه از همه مهمتر است.

چرا؟ از آنجا که شما می توانید بهترین محتوا را ایجاد کرده و لینک های باورنکردنی ایجاد کنید که در گوگل رتبه خوبی را کسب کند، در صورتی که کلمات کلیدی اشتباه را هدف قرار دهید، در نهایت نتیجه آن از نظر رشد کسب و کار یا درآمد صفر خواهد بود.

به عنوان مثال در نظر بگیرید که می خواهید برخی از مطالب را در وبلاگ سایت خود بنویسید تا بتوانید در صفحه اول گوگل ظاهر شوید.

شما فکر می کنید که کلمه کلیدی خوبی برای هدف گذاری دارید. شما محتوای بی نظیری تولید می کنید و لینک های خوبی برای آن انتخاب می کنید و در صفحه اول گوگل قرار می گیرید.

شما هر ماه صد ها بازدید خواهید داشت… اما درآمد شما از این مقاله همچنان 0 دلار است!

به این دلیل که شما قبل از انتخاب کلمه کلیدی به درستی تحقیق نکرده اید. شاید یک کلمه کلیدی پیدا کرده باشید، اما پیدا کردن یک کلیدواژه و انجام تحقیقات در مورد کلمات کلیدی بسیار متفاوت است.

تحقیق صحیح از یک کلمه کلیدی به معنای درک پتانسیل درآمدی آن، رقابتی بودن آن و حتی نوع دقیق محتوایی است که شما می توانید ایجاد کنید تا بتوانید برای آن رتبه بندی بگیرید.

در پایان خواهید دانست که منظور ما چیست.

به طور خلاصه: تحقیقات مناسب در مورد کلمات کلیدی می تواند تفاوت بین یک کمپین سئو بسیار موفق و ناموفق باشد که تعیین می کند کسب و کار شما موجب سود و یا ضرر شود.

حجم جستجو و کلیدواژه های طولانی

اولین مفهومی که می توان در مورد کلمات کلیدی فهمید حجم جستجو است. این همان چیزی است که اکثر افراد هنگام اولین بار تحقیق در مورد کلمات کلیدی، به آن نگاه می کنند و همچنین یکی از بدترین معیارها برای جستجو است.

حجم جستجوی به دو دلیل بسیار فریبنده است:

 1. تعداد افرادی که در جستجوی چیزی هستند ارتباطی با اینکه چقدر می توانید از آن ها ترافیک کسب کنید، ندارند. به عنوان مثال شما یک کلمه کلیدی را انتخاب می کنید که در هر ماه 10،000 بار جستجو می شود در حالی که افراد فقط به دنبال اطلاعات هستند و قصد آن ها خرید نیست (اشاره: شما باید هدف جستجو را تعریف کنید).
 2. فقط به این دلیل که 10،000 نفر در جستجوی یک کلمه کلیدی هستند به معنای این نیست که تمام 10،000 نفر در واقع روی یک نتیجه کلیک می کنند. به عنوان مثال به کلمه کلیدی “سن ترامپ چقدر است” نگاهی بیندازید. در هر ماه 30،000 جستجو انجام می شود اما فقط 13٪ از این افراد کلیک می کنند. به این دلیل که مردم جواب را در گوگل دریافت می کنند و برای پیدا کردن آن ها نیازی به کلیک بر روی آن ندارند.
پیدا کردن کلیدواژه
پیدا کردن کلیدواژه

از طرف دیگر حجم جستجوی پایین به این معنی نیست که یک کلمه کلیدی نامناسب باشد یا اینکه به همان تعداد بازدیدکننده دریافت کنید.

هدف جستجو

هدف جستجو دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد، منظور از شخصی که در جستجوی یک کلمه کلیدی معین است. این شبیه به مفهوم بازاریابی “قصد خریدار” است.

به عبارت دیگر: کاربر به دنبال چیست؟

 1. آیا آن ها در حال جستجوی کالای مورد نظر خود برای خرید هستند؟
 2. آیا آن ها قبل از تصمیم گیری در مورد خرید تحقیق می کنند؟
 3. یا آیا آن ها فقط به دنبال اطلاعاتی هستند برای حل یک مشکل؟

بیایید به نمونه ای از هر یک نگاه کنیم:

قصد خرید: یک کلمه کلیدی ممکن است نام یک محصول باشد، مانند “اجاره اتومبیل RV las vegas”.

اگر آن را در گوگل جستجو کنید، دسته ای از تبلیغات برای اجاره RV و نقشه ای که شرکت های اجاره ای لاس وگاس RV را نشان می دهد، مشاهده خواهید کرد.

پیدا کردن کلیدواژه

شخصی که در جستجوی این موارد است، احتمالاً آماده خرید است و یا قصد آن را دارد.

قصد تحقیق: این ها کلمات کلیدی هستند که افراد در حال تحقیق هستند، اما به زودی تبدیل به خریدار می شوند.

پیدا کردن کلیدواژه

کلمات کلیدی “بهترین” و “بررسی” غالباً در این گروه قرار می گیرند، مانند “بهترین شرکت های اجاره ای RV”.

هدف کسب اطلاعات: این کلمات کلیدی برای افرادی است که کاملاً به دنبال اطلاعات هستند و حتی به فکر خرید نیستند.

مثال “سن ترامپ” در این رده قرار می گیرد.

با این حال فکر نکنید که فقط کلمات کلیدی مرتبط با خرید به شما کمک می کند.

کلمات کلیدی اطلاعاتی می توانند افراد را در قیف بازاریابی قرار دهد تا در نهایت از شما خرید کنند.

هدف جستجو نیز مهم است زیرا این امر بر آنچه در رتبه بندی محتوای گوگل قرار دارد تأثیر می گذارد.

نقش LSI و مترادف

پیش از این من به کلمات کلیدی LSI اشاره کردم که مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است و البته یک راه جالب برای جستجو در گوگل است.

با استفاده از “مترادف و کلمات کلیدی مرتبط” می توانید در نتایج جستوی یک موضوع واحد که به لحاظ معنایی با یکدیگر ارتباط دارند، قرار بگیرید.

کلمات کلیدی مترادف بسیار مهم هستند زیرا توسط آن ها می توانید به موتورهای جستجو بگویید که محتوای شما در مورد چیست و می توانید چندین کلمه کلیدی مشابه داشته باشید.

به عنوان مثال، در نظر بگیرید که شما در حال نوشتن مقاله ای در مورد اتومبیل ها هستید، پنج مترادف بالقوه برای اتومبیل وجود دارد که می توانید درباره آن ها صحبت کنید:

 • Cars، وسایل نقلیه
 • Cars، فیلم انیمیشن دیزنی
 • Cars، انجمن کانادا برای ورزش های رالی
 • Cars، آیین نامه هواپیمایی کانادا
 • The) Cars)، گروه موسیقی آمریکایی دهه 1970

چگونه گوگل می داند که در مورد کدام نسخه ” Cars ” صحبت می کنید؟ توسط کلمات کلیدی LSI! نگاهی بیاندازید:

 • استفاده از کلمات “وسیله نقلیه”، “استفاده شده”، “جدید”، “خرید”، “فروش” و … .
 • استفاده از کلمات “فیلم”، “دیزنی” و … .
 • استفاده از کلمات “انجمن”، “تجمع”، “ورزش” و … .
 • استفاده از کلمات “حمل و نقل هوایی”، “مقررات”، “اداره” و … .

در حالی که کلمات کلیدی LSI لزوماً در طول تحقیقات کلمات کلیدی شما مهم نیستند، اما هنگام تولید محتوای واقعی شما اهمیت دارند.

شما باید کلمات کلیدی مختلف LSI را بطور طبیعی در محتوای خود وارد کنید، از جمله در تیتر ها و متن alt.

تحقیقات خود را برای پیدا کردن کلیدواژه چگونه انجام می دهید؟

خوب، اکنون که درک دقیقی از معیارهای مهم تحقیقات کلمات کلیدی دارید، وقت آن رسیده است که در واقع کلمات کلیدی خود را پیدا کنید!

سه مرحله وجود دارد که من هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای یک سایت جدید دنبال می کنم:

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه.

پیدا کردن کلیدواژه

 1. ایده هایی برای یافتن کلمه کلیدی

  یافتن ایده هایی برای پیدا کردن کلیدواژه یک بخش آسان است، ابزارهای زیادی وجود دارند که صدها ایده را با کلیک بر روی یک دکمه می دهند.
  در حال حاضر می توانید به “معرفی ابزار رایگان کلمه کلیدی” بروید.

 2. دشواری و جستجوی کلید واژه صحیح را بررسی کنید.

  هنگامی که لیستی از ایده های کلمات کلیدی را پیدا کردید که با آن ها راحت کار می کنید، وقت آن است که ببینیم براساس درجه سختی کلمات کلیدی (KD) و حجم جستجو، اصلا ارزش جستجو را دارند.
  برای تعیین حجم جستجوی واقعی، نتیجه شماره 1 را در گوگل برای کلمه کلیدی به دست آورید و آن را به Ahrefs یا Uber Suggest وصل کنید تا ببینید که در واقع این صفحه چقدر ترافیک ایجاد می کند و باید یک تصویر دقیق تر از حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی معین به شما بدهد.

 3. هدف جستجو را تعیین کنید.

  در این مرحله شما باید لیستی از کلمات کلیدی بسیار مناسب داشته باشید تا به حل مشکل شما کمک کند و از یک پتانسیل حجم جستجو که شما را خوشحال می کند، استفاده کنید. اکنون زمان آن رسیده تا بدانیم هدف کاربران از جستجو چیست.
  این قسمت ساده است، کلمه کلیدی موجود در لیست خود را در گوگل جستجو کنید و 5 نتیجه برتر را بررسی کنید. عنوان و توضیحات متا آن ها را بررسی کنید، روی آن ها کلیک کنید تا صفحه را مشاهده و بررسی کنید.
  1. چگونه به نظر می رسد؟ آن ها می توانند از صفحه خود درآمد کسب کنند؟ آیا از تبلیغات نمایشگر استفاده می کنند؟ فروش محصولات به عنوان راه حل مشکلات؟
  2. نگاهی به نظرات بیندازید، آیا افرادی سوال پرسیده اند که در مقاله پاسخ داده نشده است؟ آیا به نظر می رسد آن ها راضی، منتقد یا بی طرف هستند؟
  همه این سؤالات به شما کمک می کند تا در نوع پست / صفحه مورد نظر خود نکاتی را برای بهتر شدن در نظر بگیرید و آنچه می توانید برای بهبود آن استفاده کنید.
  برای اینکه ایده بهتری در مورد چگونگی تعیین هدف جستجو برای شما ارائه دهیم، در اینجا چند نمونه از این پست Moz ارائه شده است:
  هدف اطلاع رسانی:
  [نام محصول]
  [نام محصول] چیست؟
  چگونه [نام محصول] کار می کند؟
  چگونه می توانم از [نام محصول] استفاده کنم؟


  هدف تجاری (هدف تحقیق AKA):
  بهترین [نام محصول]
  بررسی ها
  [نام محصول]
  مقایسه [نام محصول]
  [رنگ / سبک / اندازه]
  [نام محصول]

  هدف معامله (هدف خرید AKA):
  از سرور با سرعت پایین برای سایت وردپرس خود خسته شده اید؟ ممتاز سرور” از سرورهای سریع، چشمگیر و همراه با پشتیبانی 24/7 در سطح جهانی ارائه می دهد، پلن ها را بررسی کنید.

  [نام محصول] چقدر هزینه دارد
  [نام محصول] در [مکان]
  [نام محصول] را بصورت آنلاین سفارش دهید
  [نام محصول] در نزدیکی من
  مقرون به صرفه [نام تجاری] [نام محصول]