پیدا کردن محتوای تکراری بخش مهمی از بررسی سئو شما می باشد. در اینجا مواردی که باید چک کنید و چگونگی انجام آن را شرح داده ایم.

انواع مختلف محتوا ها می توانند باعث افت یک سایت شوند – از محتوا های برپایه URL گرفته تا محتوا های تکراری فیزیکی، در واقع از صفحه ای به صفحه دیگر بدون تغییرات زیاد تکرار می شود.

اگر این کافی نیست، باید درباره مشکل محتوای تکراری در WordPress نیز نگران باشید، مانند محتوای تکراری در صفحه محصولات و صفحات دسته بندی.

راهی سریع برای پیدا کردن محتوای تکراری در وب سایت تان

چگونه بررسی کنیم؟

استفاده از ابزار Siteliner.com (ساخته شده توسط copyspace) می تواند به پیدا کردن مقاله سئو شده تکراری در وب سایت شما کمک کند آن هم به سریع ترین شیوه ممکن.

این ابزار نمایی آسان برای دیدن می دهد که به شما نشان می دهد کدام صفحه ها درصدی یکسان دارند و یا اینکه کدام صفحه با صفحه دیگر یکسان است.

siteliner

همچنین می توانید نگاهی بیاندازید به …

مشخص کنید که کدام صفحات سایت شما در سراسر وب کپی شده اند.

چگونه بررسی کنیم؟

 • با استفاده از Copyscape بررسی کنید که کدام یک از صفحات وب سایت شما در وب تکرار شده اند. Copyscape یکی از ابزار های استاندارد بررسی سئو است. این ابزار با استفاده از عملکرد شاخص خصوصی سرویس حق بیمه شان می تواند به شما در شناسایی محتوای کپی شده در سایت شما کمک کند.
 • برای پوشش تمام پایه هایتان، فهرست گوگل را برای کپی و سرقت ادبی محتوا در سراسر وب چک کنید. بخشی از متن را که می خواهید بررسی کنید انتخاب کنید و و به آسانی آن را در نوار جستجوی گوگل copy/paste کنید. این به شما کمک می کند تا مواردی را که از روی شما کپی کرده اند را پیدا کنید.

بررسی URL ها برای محتوای تکراری

پیدا کردن محتوای تکراری تنها محدود به محتوا های متنی نیست.

بررسی URL هایی که به محتوا های تکراری می رسند می توانند مواردی را آشکار سازند که باعث سردرگمی گوگل در زمان بررسی سایت شما شود.

موارد زیرا بررسی و دنبال کنید:

 • به روزرسانی محتوای اخیر چقدر است
 • بزرگی بروزرسانی های محتوا
 • روند تاریخی به روزرسانی صفحه

چگونه بررسی کنیم؟

در Screaming Frog به سمت راست بروید. در آن جا یک ستون آخرین اصلاحات خواهید دید که در این موارد به شما کمک خواهد کرد:

 • میزان بروزرسانی های محتوای اخیر و میزان به روزرسانی مطالب در سایت را تعیین می کند.
 • روند تاریخی به روزرسانی های صفحه را توسعه می دهد

اگر نسبت به رقبای خود حساس هستید، می توانید هر ماه سایت آن ها را بررسی کنید و این اطلاعات را نگه دارید تا بدانید آن ها در حال انجام چه کاری هستند.

این بررسی بسیار آسان است و اطلاعات را مدام به روز کنید و در یک فایل اکسل نگهداری کنید و روند های تاریخی را مشخص کنید البته اگر می خواهید بدانید رقبایتان در توسعه محتوای شان در حال انجام چه کاری هستند.

این ها اطلاعات ارزشمندی هستند.

last modified

چه چیزی را بررسی کنیم؟

 • محتوای سندیکایی
 • مطالب تکمیلی مفید

فهمیدن این که یک محتوا چگونه در یک سایت تقسیم شده است یا به نوعی هماهنگ شده است، برای دسته بندی محتوای اصلی بر روی سایت از محتوای سندیکایی بسیار مفید است، خصوصا زمانی که محتوای سندیکایی یک ویژگی سنگین سایت است.

این حقه برای شناسایی محتوای سبک و ایجاد فیلتر های سفارشی برای یافتن محتوای مکمل و جامع بسیار کاربردی است.

کلید واژه برجسته

حقه بالا برای ساختن فیلترهای سفارشی می تواند به پیدا کردن کلید واژه برجسته کمک کند – جایی که کلید واژه در 100 کلمه اول محتوا دیده می شود.

کلید واژه در تگ های H1, H2, H3

در Screaming Frog برروی تب H1 کلیک کنید سپس به تگ های H1, H2, H3 نگاهی بیاندازید.

به صورت متناوب، می توانید بر روی تب H2 کلیک کنید. به علاوه، می توانید یک فیلتر سفارشی برای تشخیص تگ های H3 سایت تعیین کنید.

h1, h2, h3

چه چیزی را بررسی کنیم؟

 • ترتیب کلمات کلیدی
 • گرامر و دیکته صحیح کلمات
 • سطح خواندن

پیدا کردن گرامر و دیکته ضعیف در زمان بررسی سایت اصلا جالب نیست بلکه بسیار عذاب آور است اما قبل از پست کردن مطلب راه خوبی است تا مطمئن شوید که سایت شما اجرا کننده ای قوی است.

اگر شما یک نویسنده حرفه ای نیستید، از نرم افزار Hemingway برای ویرایش نوشته های خود استفاده کنید.

به شما کمک می کند تا بسیاری از مشکلات را قبل از انتشار پیدا کنید.

hemingway

تعداد لینک های خارجی

تعداد لینک های خارجی در یک صفحه می تواند در عملکرد آن تداخل ایجاد کند.

بهترین گزینه از نظر سئو این است که تعداد لینک های خارجی بیشتر از100 تا در هر صفحه نباشد.

اما تناقضاتی وجود دارد که ادعا می کند گوگل این محدودیت 100 لینک خارجی را حذف کرده است.

جان مولر گفته است که لینک های خارجی عاملی برای رتبه بندی نیستند.

این کمک می کند تا با نگاهی به مطالعات موردی که توسط دیگران انجام شده است به جواب رسید:

مطالعه ای توسط RebootOnline.com انجام شده است که با این یکی متناقض است:

نتایج واضح هستند
لینک های مرتبط خارجی برای تعیین صلاحیت سایت در الگوریتم ها مورد توجه قرار گرفته اند و تاثیر مثبتی در رتبه بندی دارند.

متن نیز مهم است، زیرا 100 لینک خارجی در یک صفحه می تواند هر چیزی باشد از 100 لینک هدایت گر گرفته تا 100 لینکی که کنار هم قرار گرفته اند تا فقط یک مزرعه از لینک ها را بسازند.

هدف اینجا این است که کیفیت آن لینک ها را همانند کمیت شان بررسی کنید.

اگر می بینید اتفاق عجیب و غریبی از نظر کمیت لینک ها وجود دارد، نیاز است تا بررسی بیشتری درباره هم کمیت و هم کیفیت آن ها بکنید.

اگر می خواهید که یک بررسی سودمند انجام دهید، همیشه می توانید این کار را در Screaming Frog انجام دهید، هرچند که به طور کلی انجام چنین کاری دیگر نیاز نیست.

چگونه بررسی کنیم؟

در Screaming Frog بعد از مشخص کردن صفحه ای که می خواهید لینک های خارجی آن را بررسی کنید، بر روی URL آن در صفحه اصلی کلیک کنید، سپس بر روی تب Outlinks (لینک های خارجی) کلیک کنید.

outlinks

متناوباً، می توانید بر روی Bulk Export > All Outlinks کلیک کنید، اگر می خواهید راهی سریع تر برای شناسایی لینک های خروجی در سراسر سایت داشته باشید.

bulk export

تعداد لینک های داخلی ای که به صفحه اشاره دارند.

برای شناسایی تعداد لینک های داخلی ای که به صفحه اشاره دارند، بر روی URL در صفحه اصلی Screaming Frog کلیک کنید سپس برروی تب Inlinks کلیک کنید.

همچنین می توانید بر روی Bulk Export > All Inlinks کلیک کنید تا لینک های داخلی سایت به کلیه صفحات را مشخص کنید.

inlinks

کیفیت لینک های داخلی ای که به صفحه اشاره می کنند

با استفاده از سند اکسل صادر شده از مرحله ای که از Bulk Export لینک ها استفاده می کنیم، قضاوت در مورد کیفیت لینک های داخلی به هر صفحه در سایت آسان تر است:

excel

لینک های شکسته

تشخیص لینک های شکسته در بررسی سئو به شما کمک می کند تا صفحاتی را که در گوگل دیده نمی شوند را به شما نشان دهد و به شما این فرصت را می دهد تا قبل از اینکه به مسئله بزرگتری تبدیل شوند آن ها را تعمیر کنید.

چگونه بررسی کنیم

زمانی که Screaming Frog بررسی سایت شما را تمام کرد، برروی تب Internal کلیک کنید و HTML را از فیلتر انتخاب کنید: منو را انتخاب کنید و صفحات را براساس status code (کد وضعیت) مرتب کنید.

این کار صفحات را به ترتیب نزولی سازماندهی می کند، بنابراین می توانید تمام خطا های صفحات را ببینید.

در این بررسی، می خواهیم تمام خطاهای 400 و500 صفحه یا دیگر صفحات را مشخص کنیم.

برای بعضی از لینک ها، بسته به نوع محتوای آن ها، امن تر است تا خطاهای 400 را نادیده بگیریم و بگذاریم از فهرست گوگل بیرون بیافتند، به خصوص اگر مدتی است آن ها را در فهرست گوگل پیدا نمی کنید

اما اگر آن ها ایندکس شده اند (جزء فهرست قرار گرفته اند) ممکن است بخواهید دوباره آن ها را به مقصد درست هدایت کنید.

internal

لینک های وابسته

اگر هدف بررسی شما شناخت و پاک کردن لینک های وابسته از یک سایت سنگین است، پیشنهاد بعدی راه خوبی برای دنبال کردن است.

چگونه برسی کنیم؟

لینک های وابسته تمایل دارند که یک ارجاع دهنده مشترک یا بخشی از آدرس اینترنتی خود را داشته باشند که در بسیاری از وب سایت های مختلف قابل شناسایی است.

استفاده از فیلتر دلخواه می تواند به شما در یافتن این لینک ها کمک کند.

به علاوه، با استفاده از قالب بندی مشروط در اکسل، می توانید لینک های وابسته را فیلتر کنید و مشخص کنید که در کجای ارسال های زیاد Screaming Frog قرار دارند.

طول URL

برای تعیین URL ها در بین 115 کاراکتر Screaming Frog، بر روی تب URL کلیک کنید، سپس بر روی فیلتر کلیک کنید در آخر بر روی 115 کاراکتر می توانید کلیک کنید.

این کار به شما تمام URL های موجود بر روی سایت را می دهد، آن هایی که بیش از 115 کاراکتر هستند و به شما در پیدا کردن URL های طولانی تر کمک می کند.

url

دسته بندی صفحه

برای یک بررسی سطح بالای دسته بندی های صفحه، خوب است که با استفاده از بخش ساختار سایت Screaming Frog صفحات برتر سایت را مشخص کنید، که در سمت راست ابزار عنکبوتی (spider tool) قرار دارد.

چگونه بررسی کنیم

از تب structure (ساختار) استفاده کنید، می توانید URL های برتر را در سایت مشخص کنید، همین طور کدام دسته بندی ها در آن ها قرار دارند. به علاوه، می توانید مشکلات زمان پاسخ دهی سایت را در تب response times پیدا کنید.

site structure