اگر می خواهید در SEO به سرعت موفق شوید، هنوز هم راه های میانبری برای شما و وب سایت شما وجود دارند. اگر به دنبال راه جدیدی هستید تا با تلاش کمتر ترافیک زیادی را به سمت وب سایت خود را روانه کنید، بهترین ابزار برای شروع پیدا کردن کلیدواژه های کم رقابت است.

البته اینکه کلمه کلیدی چیست؟ و پیدا کردن بهترین کلیدواژه چگونه است و چقدر اهمیت دارد نیز از نکات مهمی است که ما در مقاله های قبلی خود به آن اشاره کرده ایم.

در ادامه این مطلب ما نحوه پیدا کردن کلیدواژه هایی با رقابت کمتر را با استفاده از ابزار های Semrush به شما نشان می دهیم:

 • ابتدا باید یکی از وب سایت های رقیب خود را انتخاب کنید و از ابزار های Semrush Organic Research برای دسترسی به یک لیست رتبه بندی از کلیدواژه های طبیعی آن ها استفاده کنید.
 • لیست کلمات کلیدی را بررسی کرده و لیست را بر اساس درصد استفاده کلیدواژه ها فیلتر کنید تا کلیدواژه های کم رقابت را پیدا کنید. سپس می توانید آن ها را هدف خود قرار داده و در آن کلیدواژه نسبت به رقبای خود بهتر عمل کنید.
 • همچنین ابزار Keyword Magic Tool با پیدا کردن بهترین کلیدواژه ها به شما کمک می کند عمیق تر بر روی هر موضوعی کار کنید و به راحتی کلمات کلیدی با رقابت کمتر را پیدا کنید.
 • این لیست جدید کلمات کلیدی را مجدداً بر اساس درصد دشواری کلمات کلیدی فیلتر کنید تا لیستی از قابل دسترس ترین کلیدواژه ها داشته باشید.
 • مراحل را چندین بار تکرار کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

این فرآیند می تواند تقریباً در هر زمینه ای کار کند، اما قبل از اینکه شما را با این روند آشنا کنیم، بیایید با یک توضح سریع در مورد دشواری کلیدواژه ها شروع کنیم.

کلید واژه دشوار چیست؟

دشواری کلیدواژه: (a.k.a.، KD٪) Semrush یک معیار است که تخمین می زند، مراحل سئو و دست یافتن به رتبه بندی برای وب سایت شما در بالای نتایج جستجو برای هر کلیدواژه چقدر دشوار است.

سختی کلیدواژه

معمولاً نتایج آنالیز کلیدواژه در Semrush با یک معیار عددی بین 0 تا 100 نمایش داده می شود. معیار های عددی این آنالیز از یک فرمول وزنی مخصوص به خود سایت پیروی می کنند. در این سنجش Semrush، صفحاتی را که فعلاً در بالای صفحه جستجو گوگل برای سرچ یک کلیدواژه وجود دارند در نظر گرفته و میزان قدرت SEO آن ها را در جنبه های مختلف می سنجد.

به طور کلی می توان گفت: کلیدواژه هایی که نمره %KD آن ها پایین است، رقابت کمتری دارند و بهترین فرصت برای وب سایت شما هستند.

پیدا کردن کلیدواژه های دشوار در Semrush

برای استفاده از معیار دشواری در Semrush تنها کاری که باید انجام دهید این است که ستونی با برچسب KD٪ را بیابید و این ستون را مرتب کنید. همچنین می توانید گزارشات Semrush را فیلتر کنید تا محدوده ای از KD٪ هایی را که مد نظرتان هست را پیدا کنید.

پیدا کردن KD% کلیدواژه ها

افزونه KD٪ دارای کد های رنگی است تا در پیدا کردن سریع کلیدواژه های سبز با دشواری و رقابت کمتر به شما کمک کند.

توصیه می کنیم کلیدواژه هایی را انتخاب کنید که در ستون %KD دارای نمره 49 و کمتر هستند. برای پیدا کردن آن ها باید از فیلتر کردن استفاده کنید. البته استفاده از فیلتر هایی در محدوده کمتر از 30 یا کمتر از 15 نیز می تواند بسته به نوع فعالیتتان، نتایج عالی ای را به شما ارائه دهد.

وقتی می خواهید بر روی ستون KD٪ در Keyword Magic Tool فیلتر اعمال کنید، شش محدوده از قبل برای راحتی شما برچسب گذاری شده اند. این محدوده های علامت گذاری شده عبارت اند از:

 • 85-100٪ = بسیار سخت
 • 70-84 = سخت
 • 50-69 = مشکل
 • 30-49 = امکان پذیر
 • 15-29 = آسان
 • 0-14 = بسیار آسان
فیلتر های KD٪ و یافتن کلمات کلیدی کم رقیب

ترکیب فیلتر ها

همچنین می توانید با ترکیب فیلتر های KD٪ با فیلتر های Questions سوالات مختلفی را پیدا کنید که با پاسخ دادن به آن ها و تقویتشان در سایت خود ممکن است بتوانید از رقبا پیشی بگیرید.

در تصویر زیر می توانید حالت ترکیب فیلتر سوالات و حالت آسان KD٪ را ببینید.

ادقام دو فیلتر در Keyword Magic Tool

شما سوالاتی مانند، “آیا می توانید سیم های نایلونی را روی گیتار آکوستیک قرار دهید” و “نحوه تنظیم گیتار آکوستیک 12 سیم” را، در نتایج ترکیب فیلتر ها می بینید. هر دو سؤال می توانند جزؤ پست وبلاگ ها یا سؤالات متداول سایت شما باشند و ترافیک جستجو را به خود جذب کنند. این یکی از راه حل های مرتبط با ترفند های پیدا کردن کلیدواژه هایی با رقیب کمتر است.

پس تا اینجا می توان گفت:

«کلمات کلیدی با نمره KD پایین دارا رقابت کمتر بوده و بهترین فرصت برای وب سایت شما هستند.»

یافتن کلیدواژه هایی با رقابت کمتر نسبت به رقبای خود

هنگامی که به دنبال پیروزی در مقابل رقبای خود هستید، برای یک شروع باید ابتدا در مورد رقبای خود تحقیق کنید. برای این کار ابتدا یکی از سایت های رقیب خود را انتخاب کرده و شروع به آنالیز آن کنید.

برای این کار ابتدا کلیدواژه های ارگانیک آن ها را پیدا کنید و سپس با اعمال کردن فیلتر ها موضوعات و کلیدواژه هایی که رقبا روی آن ها خوب کار کرده یا ضعیف عمل کرده اند را پیدا کنید.

در تصویر پایین نمونه ای از انجام آنالیز های Organic Research به شما نمایش داده شده است.

آنالیز کلیدواژه های رقیب در Semrush

پس از انجام این آنالیز ها به کلیدواژه هایی از سایت رقیب که می توانید به راحتی مورد هدف قرار دهید، دست پیدا خواهید کرد. در این مرحله باید تمام کلیدواژه ها را مرور کرده و کلمه کلیدی مناسبی را که می توانید تحت پوشش قرار دهید انتخاب کنید. در حقیقت شما باید رتبه کلیدواژه هایی که سایت رقیب بر روی آن ها ضعیف عمل کرده است، از آن خود کنید.

همچنین اگر کلیدواژه ای را در این لیست می بینید که به آن علاقه دارید، می توانید روی آن کلیدواژه در ستون کلیک کرده و از طریق ابزار های keyword research جزییات آن را ببینید. با کلیک بر روی هر یک از این کلیدواژه ها، نمای کلی و ویژگی های آن کلیدواژه برای شما باز می شود.

آنالیز یک کلیدواژه

پس از کلیک کردن شما می توانید برای آن کلمه کلیدی توزیع حجم جهانی، CPC را مشاهده کرده و سوالات متنوع و کلمات کلیدی مرتبط با آن را ببینید. البته در هر مرحله اگر روی هر یک از بلوک های Keyword Variations یا Questions کلیک کنید، ابزار های Keyword Magic هم برای شما باز می شوند.

تا این قسمت شما می توانید یک موضوع خاص را گسترش داده و همه موضوعات فرعی مرتبط با آن که حجم جستجوی خوبی دارند را در میان کلیدواژه هایی که دارای رقابت کمتری هستند پیدا کنید.

Keyword Manager

همچنین شما می توانید برای تحقیقات بیشتر در آینده، کلمات کلیدی را از طریق دکمه Export به یک پوشه spreadsheet منتقل کنید که در سایت Semrush با عنوان Keyword Manager شناخته می شود. Keyword Manager مکانی برای ذخیره لیست کلیدواژه های مورد نظر شما است. در Keyword Manager شما می توانید کلیدواژه هایی که قبلاً بررسی و Export کرده اید را ببینید.

در این قسمت حتی یک دکمه “Update metrics” وجود دارد که می تواند داده های مربوط به SERP را تازه کند تا جدید ترین اطلاعات ممکن را در اختیار شما قرار دهد.

اگر از مطالب بالا استفاده کنید، در پایان شما یک لیست عالی از کلیدواژه ها و موضوعات کم رقابت خواهید داشت، که به شما در پیدا کردن بهترین محتوا برای وب سایتتان کمک می کنند.

همچنین شما باید برای هر کلیدواژه، پست وبلاگ،سوالات متداول، ویدیو یا ترکیبی از عناصر مختلف را در نظر بگیرید، تا موفق شوید.

منبع:

searchenginejournal.com