ما در عصر برنامه های پیام رسانی هستیم که حضور چت بات ها در آن اوج گرفته است. chatbot اساساً یک سیستم هوش مصنوعی است که از طریق گفتار، متن یا پیام رسانی با کاربران تعامل فعال دارد.

بسیاری از این چت بات ها در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانندWeChat ،WhatsApp ، Facebook Messenger، پیام های متنی و Slack در میان سایر سیستم عامل ها مستقر شده اند.

گسترش سریع مسنجر فیس بوک به بسیاری از مشاغل این فرصت را داده است تا از طریق چت بات ها و API ها بتوانند بهتر به مخاطبان مورد نظر دسترسی پیدا کنند و این امر به ویژه در بازاریابی به یک ضرورت تبدیل شده است. این موج با سهولت دسترسی به چت بات های قابل تنظیم ایجاد شده است.

اندازه و آمار بازار چت بات ها

انتظار می رود اندازه بازار چت بات ها از 2.4 میلیارد یورو در سال 2019 به تقریباً 9.4 میلیارد یورو تا سال 2024 با 29.7 درصد رشد سالانه بالا برود. با توجه به پیش بینی های مشابه در دوره پیش بینی شده، رشد نشان می دهد، که این ربات ها در کاهش هزینه های عملیاتی مشاغل بسیار تلاش می کنند.

به همین دلیل چت بات ها اکنون در بخشهایی از جمله صنعت خدمات، بازاریابی و پردازش بسیار مهم هستند و درصد زیادی از سهم بازار را به خود اختصاص می دهند.

صرف نظر از حوزه خدمات، اعم از مالی، بانکی یا هر زمینه دیگر، مصرف کنندگان کمک و خدمات شبانه روزی می خواهند. به همین دلیل، شرکت های بیشتری به طور خستگی ناپذیر به دنبال دستیاری مجازی و ربات های چت هستند تا اطمینان حاصل شود که پرسش مشتری هایشان بدون در نظر گرفتن زمان پاسخ داده شود. به همین دلیل است که اندازه بازار قرار است تا سال های 2026 با رشد 31.6 درصدی ترکیبی از رشد سال در بخش خدمات مشتری را تجربه کند.

به طور خلاصه:

  • تقریباً 69٪ مشتریان چت بات را به عوامل انسانی ترجیح می دهند زیرا آن ها می توانند پاسخ مناسب به سوالات بسیار ساده را ارائه دهند.
  • حدود 95٪ از مصرف کنندگان کاملاً اعتقاد دارند، صنعتی که بیشترین بهره را از chatbots خواهد برد بخش خدمات مشتری است.
  • تقریباً 33٪ از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از چت بات ها برای ثبت سفارش و رزرو در میان موارد دیگر استفاده کنند.
  • تقریباً 67٪ از مصرف کنندگان جهانی گزارش داده اند که از چت بات برای پشتیبانی مشتری استفاده می کنند.

گرایش چت بات ها

یک جلسه کاری مرتبط با دیجیتال مارکتینگ و استفاده از چت بات ها

این صنعت رشد چشمگیری را تجربه کرده است و بیشتر با شناخت و ادراک همراه است که بازیگران اصلی این صنعت با محصولاتی مانند Google Assistant ، Alexa و Siri جهش بزرگی در تشخیص صدا دارند.

چت بات ها اکنون در تولید درآمد حیاتی هستند در حالی که به عنوان ربات های تحقیقاتی فعالیت می کنند و در عین حال به ویژه در آگاهی از برند بسیار مفید هستند و باعث صرفه جویی در هزینه های هنگفتی در مشاغل می شوند. به همین دلیل است که ربات های چت می توانند با انجام یک تجربه مکالمه خوب ضمن رسیدگی فعال به درخواست های مطرح شده توسط مشتری، از عوامل انسانی تقلید کنند.

5 روش عالی برای استفاده از چت بات ها در بازاریابی

دنیا به جای تماس گرفتن، آرام آرام به سمت پیامک متمایل است. به همین دلیل، بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از طریق پیام رسانی با مشتری تماس بگیرند تا تماس معمولی. علی رغم این واقعیت که استفاده از chatbot به عنوان ابزاری برای بازاریابی یا نمایندگی خدمات مشتری در حال پذیرش است، هنوز کاملاً کافی نیست.

برای دستیابی به بهترین نتایج، به مشارکت تجاری برای بهینه سازی چت بات ها نیاز است. این ها فقط برخی از بهترین روش ها برای پیشرفت شما هستند.

1.انتظارات خود را از چت بات ها مشخص کنید

اگر هدف خاصی نداشته باشید نمی توانید هیچ کاری را اجرا کنید. چت ها تفاوتی ندارند. این بدان معناست که شما باید مطمئن باشید که چرا به یک چت بات و هدفی که ربات در آن می خواهد خدمت کند، مطمئن باشید.

این درک به شما امکان می دهد یک تجربه خاص طراحی ایجاد کنید و در عین حال قادر خواهید بود پارامترهای مناسبی را برای تجزیه و تحلیل chatbots تنظیم کنید.

2.تنظیم درست حرف های چت بات

تابلویی با عنوان سلام

می توانید تفاوت بین یک چت بات خوب و بد را تشخیص دهید. داشتن یک chatbot از نظرگرامری به طور صحیح ضروری است، اطمینان از کاربرپسند بودن آن نیز مهم است. استفاده از یک کلمه نامناسب یا یک دستورالعمل نادرست از نظر دستوری ضرر بیشتری نسبت سود برای شما دارد، زیرا این یک برداشت فوری است که مشتری از روند کار دریافت می کند.

3.عملکرد Chatbot خود را از قبل لیست کنید

اطمینان حاصل کنید، عملکردهایی را که انتظار دارید ربات های گپ شما انجام دهند، از قبل لیست کرده باشید. با انجام این کار، شما مشتری را به نوعی هدایت می کنید که به جای بمباران پیشنهادی به مشتریان توسط ربات ها، آن ها را به درستی درگیر کنند. با دادن دستورالعمل به مشتریان در مورد چگونگی تعامل بیشتر با بات ها، این کار باعث ناامیدی بسیاری در مشتریان خواهد شد.

در نتیجه، به chatbot خود کمی شخصیت دهید. این به معنای تلاش برای انعکاس لحن برند تجاری شما است زیرا شخصیت آن هنگام جلب نظر کاربران اهمیت خواهد داشت.

4. تعیین صلاحیت و مدیریت مشتریان بالقوه

دو مرد در حال برنامه ریزی

یکی از اصلی ترین کاربردهای چت بات مارکتینگ، تعیین صلاحیت است. ربات ها می توانند قسمت عمده کار را برای شما انجام دهند، چت بات ها به شما کمک می کنند تعداد افرادی که منتظر پاسخ به تماس هستند را کاهش دهید. اگر از بات های خود استفاده نمی کنید، این کار دیگر مقرون به صرفه نیست.

اجازه دهید chatbot شما قسمت عمده کار را انجام دهد تا در زمان تماس با شما، از قبل بدانید مشتری در آن سوی خط تلفن می خواهد چه چیزی را بپرسد. این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

5.پیام های خود را تا حد ممکن انسانی کنید

از آن جا که قبلاً می دانید chatbot شما به شخصیت احتیاج دارد، بنابراین لازم است تا حدودی به سبک مکالمه ربات خود توجه کنید. یک روش مهم برای انجام این کار این است که اطلاعات خود را به چند پیام دوستانه برای انسان تقسیم کنید.

ترفند در اینجا کوتاه نگه داشتن آن است. از ارسال پاراگراف های طولانی خودداری کنید. تعادل بین حرفه ای بودن و کنجکاوی را برقرار کنید. برای اطمینان از اینکه ربات شما از هر جهتی که گپ می زند، می تواند تغییرات واژه مانند مترادف را اضافه کند، نیز مهم است. شما باید صدا و شخصیت آن را بسازید.

مزایای ربات های چت در بازاریابی

به طور خلاصه، این ها برخی از مهمترین مزایای استفاده از چت بات در بازاریابی است که شما باید آن ها را به عنوان بازاریاب بدانید.

این کار باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود زیرا آن ها می توانند به طور همزمان وظایف زیادی را انجام دهند.
از آنجا که نرخ تبدیل را افزایش می دهد، به راحتی منجر به درآمدزایی و درآمد بیشتری می شود.
به کاربران کمک می کند تا به نتایج بهتری دست یابند زیرا آن ها با پرسیدن سوالات مقدماتی اطلاعات مورد نیاز خود را با جزئیات کسب می کنند.
این به سازمان ها کمک می کند تا ساعات پس از پشتیبانی را نیز پشتیبانی کنند. افراد بلافاصله به صورت 24 ساعته پاسخ سوالات خود را دریافت می کنند.

مطالب مرتبط:

🟩 ربات اینستاگرام چیست و چه کاربرد هایی دارد؟‎
🟥 نحوه ایجاد ربات در تلگرام