در زمینه لینک دهی نوشته ها و تاثیر آن بر سئوی سایت، مقاله های ضد و نقیض زیادی نوشته شده است. در این مقاله ابتدا قصد داریم در مورد بک لینک صحبت کنیم و پس از آن درباره پیدا کردن بک لینک ها بحث کنیم .این مقاله از سایت moz.com ترجمه شده است.

انواع لینک دهی

فرایند لینک دهی خود به دو دسته لینک داخلی و لینک خارجی یا دسته بندی لینک فالو و لینک نو فالو تقسیم می شود. به طور مثال شما در سایت خود نوشته ای قرار می دهید، که ممکن است تعدادی لینک به نوشته های دیگر داخل سایت خودتان دارد که همان لینک داخلی است. یا به یک نوشته در سایت دیگری لینک می شود که لینک خارجی می گویند.

 لینک ها را از نظر دسته بندی فالو و نو فالو نیز می توانیم تعریف کنیم. به طور پیش فرض لینک ها follow  محسوب می شوند مگر اینکه در html آن ها قید شود که nofollow است. در این صورت زمانی که گوگل لینک نوفالو را بررسی می کند به صفحه هدف یا صفحه ای که لینک به آن اشاره می کند ارزش و اعتباری نمی دهد.

پیدا کردن بک لینک
فرایند لینک دهی خود به دو دسته لینک داخلی و لینک خارجی یا دسته بندی لینک فالو و لینک نو فالو تقسیم می شود

منظور از لینک صرفا فقط ادرس سایت نیست. به طور مثال هر متن یا تصویری که با کلیک بر روی آن کاربر به صفحه یا سایت دیگری منتقل شود، لینک محسوب می شود. زمانی که ربات های گوگل یک صفحه را بررسی می کنند، لینک هایی که  در صفحه وجود دارد نیز بررسی می شود.

چطور بک لینک ها را پیدا کنیم؟

فرض می کنیم شما بررسی کلیدواژه را برای مقایسه رقبا انجام داده اید و اکنون بین کسانی که رتبه خوبی در نتایج موتورهای جست و جو دارند قصد دارید گزینه پیدا کردن بک لینک ها را بررسی کنید.

Link Explorer ابزاری است که برای تحقیق در مورد نمایه بک لینک یک وب سایت استفاده می شود. کیفیت لینک های ورودی را با استفاده از معیارهایی مانند اعتبار صفحه، اعتبار دامنه و امتیاز هرزنامه به شما نشان می دهد. شما می توانید حجم زیادی از تحقیقات بک لینک را با نسخه رایگان انجام دهید، اما برای استفاده از تمام قابلیت های آن به دسترسی کامل نیاز دارید. با یک آزمایش 30 روزه Moz Pro می توانید این دسترسی را به صورت رایگان دریافت کنید.

پیدا کردن بک لینک ها
Link Explorer ابزاری است که برای تحقیق در مورد نمایه بک لینک یک وب سایت استفاده می شود.

مرحله 2: آدرس رقیب خود را وارد کنید

پیشنهاد می کنم سایت رقیب خود را در یک پنجره مرورگر باز کنید و سپس آدرس را کپی کنید. این باعث می شود هرگونه خطای املایی و احتمال تایپ نام نادرست نام دامنه کاهش یابد. نمونه ای از یک خطای معمول اضافه کردن  wwwبه آدرس است.

پیدا کردن بک لینک
آدرس رقیب خود را وارد کنید

مرحله 3: به برگه ‘پیوندهای ورودی’ بروید

برگه Inbound Links تمام صفحاتی را که به وب سایت رقیب شما پیوند دارند نشان می دهد. به منظور شناسایی منبع لینک هایی که لینک های درست و منصفانه می دهند، پارامترها را در لیست زیر به شرح زیر قرار می دهیم: نوع لینک – دنبال کردن ، وضعیت پیوندها – فعال. این نشان می دهد همه بک لینک های خارجی لینک های منصفانه ای به سایت رقیب شما می دهند.

پیدا کردن بک لینک
برگه Inbound Links تمام صفحاتی را که به وب سایت رقیب شما پیوند دارند نشان می دهد.

مرحله 4: داده های بک لینک را به csv صادر کنید

مرحله بعدی در پیدا کردن بک لینک ها ارسال داده ها به csv است. اکثر گزارشات در Link Explorer به شما امکان ارسال به  csv را می دهد. این نتایج را ذخیره کنید و سپس برای سایر رقبای خود تکرار کنید.

پیدا کردن بک لینک
داده های بک لینک را به csv صادر کنید

مرحله 5: نتایج بک لینک csv همه رقبا را کامپایل کنید

هنگامی که بک لینک لینک را از 5-10 رقبای برتر صادر کردید، آنها را در یک صفحه گسترده وارد کنید.

مرحله ششم: کلیه لینک های بک گراند را صفحه به صفحه مرتب کنید

Page Authority یک مقیاس 1-100 است که توسط Moz ساخته شده است و بر اساس درک ما از عوامل مهم رتبه بندی، احتمال توانایی صفحه در یک نتیجه جستجو را تخمین می زند. اعداد بالاتر نشان می دهد که صفحه معتبرتر است و از این رو احتمال رتبه بندی بالاتری دارد. صفحات صفحه دارای اعتبار بالاتر نیز حق امتیاز بیشتری به سایت رقیب شما ارائه می دهند. از پیمایش صفحه به صفحه به عنوان معیارهای مرتب سازی خود استفاده کنید.

مرحله 7: تمام سایت های لینک دهنده را برای فرصت های دیگر یادداشت کنید

اکنون لیست بزرگی از سایت های لینک دهنده به رقبا را با کلمات کلیدی مورد نظر خود دارید. از لیست پیوندهای صفحه پایین بروید و به دنبال سایت ها یا نویسنده هایی باشید که مرتباً ظاهر می شوند. برای تماس با این سایت ها و شروع به توسعه رابطه، از استراتژی راهبردی ترجیحی خود استفاده کنید.