شاید شما هرگز از ابزار آلات بهینه سازی برای وب سایتتان استفاده نکرده باشید. در اینجا سؤالی که پیش می آید این است که اگر سایت ما بهینه سازی نشده باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت وقتی سایت شما بهینه سازی نشده باشد رنک (rank) یا همان رتبه الکسای سایت شما به مرور زمان زیاد می شود و زمانی که کاربران موضوعی را در گوگل جستجو می کنند، گوگل سایت شما را نمایش نمی دهد. می پرسید چرا؟ به دلیل این که الکسای سایت شما بسیار بالا بوده است. پس برای این که سایت شما بعد از جستجوی کاربران در سطر اول نمایش داده شود، باید سایت خود را از نظر محتوا بهینه سازی کنید به عبارت دیگر شما باید برای پایین آوردن رنک سایت خود از سئو و دستورات آن پیروی کنید. در مطالب گذشته راجع به بهینه سازی وب سایت توضیحاتی ارائه شد و حال می خواهیم درباره ی ابزارهایی که می توانید برای بهینه سازی وب سایت خود به آن ها مراجعه کنید و الکسای سایت خود را پایین بیاورید بحث کنیم.

ابزار بهینه سازی وب سایت

ابزار بهینه سازی وب سایت

بهینه سازی وب سایت چیست؟

بهینه سازی وب سایت شامل بهبود جنبه های سایت شما است که به ترافیک و تبدیل آن کمک می کند. شما می خواهید به طور خاص سایتتان را برای مخاطبان خاص خود بهینه سازی کنید. اصولا چه چیزی برای جذب مخاطب به خواندن مطالب و توجه به سایت خود لازم دارید؟ ابزارهای بهینه سازی به شما کمک می کنند تا شما فضای سایت خود را مطابق با میل و سلیقه ی مخاطبین سایتتان طراحی کنید. همچنین باید این نکته را بدانید زمانی که شما محتوای سایت خود را بهینه کنید باعث می شوید رقم تعداد بازدید کنندگان سایتتان بیشتر شود.

ابزار بهینه سازی وب سایت

ابزار بهینه سازی وب سایت

چرا بهینه سازی وب سایت شما اهمیت دارد؟

در این قسمت با مثال شروع می کنیم و در این قالب، مفهوم این که چرا بهینه سازی سایت اهمیت دارد صحبت می کنیم.

فرض کنید شما یک مقاله مفصل در رابطه با موضوعی که برای مخاطبان بسیار جذاب است و شما مطمئن هستید پس از انتشار این نوشته خیلی از مخاطبان دنبال آن خواهند بود، نوشته اید. شما در این مقاله از شاهکار های ادبی با تعداد زیادی از سخنرانی های معتبر از افراد معتبر استفاده کرده اید. بنابراین در ذهن خود می اندیشید که پس از انتشار این نوشته تعداد زیادی مخاطب جذب نوشته شما می شوند، ولی زمانی که نوشته خود را انتشار دادید متوجه شدید نه تنها تعداد بازدید سایتتان زیاد نشده بلکه سایت شما پس از جستجو در گوگل، حتی در صفحۀ اول نمایش نمی یابد.

چرا سایت شما در صفحه اول نمایش داده نمی شود؟ دلیل آن این است که شما این نوشته را از دید جستجوگر گوگل بهینه سازی نکرده اید در نتیجه مردم نمی توانند شاهکار شما را مشاهده کنند؛ زیرا شما بر روی کلید واژۀ متن خود تمرکز نکرده اید، یا قسمت توضیحات مِتای مقاله را خالی گذاشته اید و در نهایت در متن نوشته خود از لینک های ورودی سایتتان استفاده نکرده اید. تمامی این نکات باعث می شوند سایت شما بهینه نباشند.

در ادامۀ مطالب ارائه شده دربارۀ چند ابزار که می توان برای بهینه سازی استفاده کرد بحث می کنیم.

ابزار بهینه سازی وب سایت

ابزار بهینه سازی وب سایت

GTmetrix

در ژانویه 2018 جستجوگر گوگل سرعت ارتقاء خود را اعلام کرد. با توجه به خبر وبلاگ، به روز رسانی، سرعت تلفن همراه را به لیست موتورهای جستجو از عوامل رتبه بندی اضافه خواهد کرد. از طرفی، به روز رسانی بر سرعت بارگزاری صفحه سایت شما و همچنین بر رتبه بندی شما تاثیر خواهد گذاشت. این تاثیر به صورت منفی بروز می کند یعنی سرعت سایت شما که پایین بیاید، سرعت بالا آمدن صفحه اصلی سایتتان بسیار کند می شود و مردم برای دیدن یک سایت منتظر نمی مانند در نتیجه صفحۀ سایت شما را می بندند و به سراغ سایت دیگری می روند. این کند بودن سایت را هم از طریق تلفن همراه و هم از طریق سیستم کامپیوتر خود ملاحظه می کنید.

ابزار GTmetrix یک ابزار بهینه ساز وب سایت فوق العاده را ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند نوشته خود را طبق سلیقۀ موتور جستجو بهینه کنید در نتیجه سرعت سایت شما بسیار بالا می رود.

کنسول جستجوی گوگل

ممکن است Google Webmaster Tools را به خاطر داشته باشید که امروزه به نام  Google Search Console شناخته می شود.

GSC

همانند دیگر ابزار های بهینه سازی وب سایت می باشد سایت شما را تجزیه و تحلیل می کندو به شما کمک می کند آن را بهتر رتبه بندی کنید.

Yoast SEO

Yoast SEO یک پلاگین بسیار مفید و کاربردی است. زمانی که شما نوشته ای ایجاد می کنید تمامی استاندارد های سئوی مرورگر را در این ابزار مشاهده می کنید و به شما این اطمینان را می دهد که پایگاه های سئو شما را به صورت کامل حمایت می کنند. فقط کافی است این پلاگین را در وردپرس خود نصب و فعال کنید در نتیجه به ویژگی های منحصر به فرد آن دست خواهید یافت. زمانی که نوشته جدید اضافه کردید، در پایان این ابزار به شما نمره سئو و نمره قابل خواندن می دهد. با این ارزشیابی شما به راحتی به نحوۀ عملکرد خود در گرداندن سایت آگاه می شوید.

ابزار های زیادی برای بهینه سازی وب سایت شما وجود دارد که از نظر هر شخصی هر کدام از آن ها منحصر به فرد هستند.