در ابتدای راه اندازی یک سایت جدید، برای اینکه مطمئن باشید همه پارامترهایی که برای سئو لازم است را دارید، وجود چک لیست سئو بسیار مفید خواهد بود. موارد ضروری هستند که در هر سایتی باید در نظر گرفته شوند، در این مقاله ما مهمترین ها را برای شما ذکر خواهیم کرد. اگر شما هم وب سایتی دارید برای سئو آن می توانید از این چک لیست استفاده کنید. در ابتدای کار با دیدن این چک لیست نگران نشوید، برای اینکه بتوانید همه این موارد را داشته باشید زمان لازم است و باید مرحله به مرحله پیش بروید.

به روز بودن با چک کردن سئو
به روز بودن با چک کردن سئو

از جمله موارد مهم در چک لیست سئو عبارتند از:

استفاده از نسخه رایگان yoast seo

اگر از وردپرس استفاده می کنید برای سایت خود، می توانید از نسخه رایگان yoast seo استفاده کنید. این پلاگین برای سئو محتوا بسیار کمک کننده است و به کمک آن انواع تگ ها و نقشه سایت را می توانید فراهم کنید.

ابزار webmaster tools bing

همانند ابزار webmaster گوگل است، اما متعلق به موتور جستجوی بینگ است. 10 درصد از جستجوی جهانی توسط این موتور جستجو انجام می شود؛ زیرا بینگ موتور جستجوی پیشفرض اینترنت اکسپلورر و مایکروسافت اج است.

سئو متناسب با سرچ ربات گوگل
سئو متناسب با سرچ ربات گوگل

کنسول جستجوی گوگل

ابزاری رایگان و مناسب وبمسترها است، که با کمک آن می توان وضعیت سایت را از دید موتور جستجوی گوگل مشاهده کرد. این ابزار با نام webmaster گوگل نیز شناخته می شود.

استفاده از گوگل آنالیتیکس

بهترین ابزار ارائه آمار سایت در دنیا گوگل آنالیتیکس است، که به کمک آن می توان ترافیک سایت را از موتور های جستجو مختلف اندازه گرفت. میزان بانس ریت، صفحات محبوب و چنین اطلاعاتی را نیز به راحتی می توان از آن بدست آورد. تمامی اطلاعاتی که برای گزارش گرفتن از سایت و بررسی رفتار کاربران لازم است از نسخه رایگان گوگل آنالیتیکس به راحتی بدست می آید.

پلاگین گوگل آنالیتیکس

اگر تازه شروع به کار کرده اید با قرار دادن کد مخصوص این پلاگین به راحتی می توانید از تحلیل های آن استفاده نمایید.

بررسی کنسول جستجوی گوگل

با تحلیل و بررسی سایت می توانید از مشکلاتی که سایت شما دارد مطلع شوید. همچنین رتبه سایت و میزان بازدید را در بازه های زمانی مختلف بررسی کنید. اینگونه می توانید بهترین تصمیم ها را برای افزایش رتبه سایت خود بگیرید.

بررسی ابزارهای تحلیلی
بررسی ابزارهای تحلیلی

بررسی ریدایرکت ها

دو نوع ریدایرکت دائم و موقتی برای صفحات می توان داشت. در نوع ریدایرکت 301 یک صفحه به طور دائم به صفحه دیگر منتقل می شود و ارزش سئو صفحه قبل نیز به صفحه جدید منتقل خواهد شد. در نوع ریدایرکت 302 که موقت است، یک صفحه به صورت موقت به دیگری منتقل می شود، اما اعتبار و ارزش سئو منتقل نمی شود.

بررسی بک لینک رقیبان

یکی از روش های بک لینک سازی، بررسی بک لینک های سایت های رقیبان است. انجام این کار باعث می شود تا بتوانید لینک های معتبر را شناسایی کنید، انکرتکست لینک ها را بررسی کنید و لینک های مشابهی قرار دهید.

بررسی لینک ها و خطاها و مشکلات

حتما این مورد را در نظر داشته باشید که در بازه های زمانی کوتاه خطاها و مشکلات سایت خود را بررسی کنید. هرچه سایت شما بزرگتر و پر محتوا تر شود، رفع کردن خطاها سخت تر خواهد شد.

بررسی کلمات کلیدی

همیشه قبل از هر گامی در تولید محتوا، کلید واژه هایی که کاربران اکثرا آن ها را جستجو می کنند بررسی نمایید. در صفحات خود از کلمات کلیدی مشخصی استفاده کنید و این خط مشی را تا انتها ادامه دهید.

 نقش کلید واژه در سئو
نقش کلید واژه در سئو

استفاده از کلمه کلیدی در متا

به کار بردن کلمه کلیدی در توضیحات متا باعث می شود تا موتورهای جستجو به راحتی محتوای صفحه شما را تشخیص دهند.

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان

این یکی از کارهای مفید برای سئو است، اما کافی نیست. با این کار شما در واقع باعث می شوید تا نرخ کلیک در سایت شما بالاتر برود.

استفاده از کلمات کلیدی در آدرس صفحات

استفاده از کلمه کلیدی در URL بسیار مهم است. توجه داشته باشید که URL های کوتاه در رتبه بندی بسیار موثر هستند.

استفاده از کلمات مشابه با کلمه کلیدی

هر قدر موتور های جستجو پیشرفته تر می شوند، به رفتار و نحوه جستجوی کاربر نزدیک تر می شوند. بنابراین بهتر است تا انواع کلماتی که مشابه با کلمه کلیدی هستند درمتن به کار برده شوند.

چک کردن سئو
چک کردن سئو با چک لیست

توجه به متن جایگزین عکس

عکس های موجود از طریق متن جایگزین آنها توسط موتورهای جستجو شناخته می شوند، پس باید این متن ها به بهترین نحو بیان کننده موضوع عکس باشد.

معرفی برند در شبکه های اجتماعی

این کار علاوه بر تبلیغات باعث می شود تا برند شما همراه با سایت شما شناخته شود.

استفاده از لینک های داخلی

از موارد خوبی که از طریق آن می توان بین صفحات ارتباط برقرار کرد، استفاده از لینک های داخلی است. این لینک ها به اعتبار نوشته شما می افزایند.

بررسی سرعت سایت

با کمک ابزارها و پلاگین های مختلف سرعت سایت خود را همواره بررسی کنید و مشکلات احتمالی که باعث کم شدن سرعت سایت می شوند را رفع نمایید.

موبایل فرندلی کردن سایت

بررسی گام به گام
بررسی گام به گام چک لیست سئو

از دیگر موارد مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که سایت شما واکنش گرا باشد. این یکی از مواردی است که امروزه توسط گوگل به آن بسیار اهمیت داده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله الگوریتم های موبایل گوگل مراجعه کنید.

تهیه نقشه سایت

اگر سایت شما دارای نقشه باشد باعث می شود تا موتورهای جستجو به راحتی ساختار سایت شما را درک کنند.

استفاده از ابزار های دیگر سئو

برای افزایش سئو محتوا و سایت ابزارهای بسیاری وجود دارد که متناسب با نیاز سایت خود می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین اگر دانش، وقت و یا امکان انجام این کار را ندارید، می توانید از پتانسیل شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو نیز استفاده کنید که به شما این امکان را می دهند تا با صرف هزینه ای کمتر، از خدمات حرفه ای تری بهره مند شوید.