پلاگین Yoast SEO چگالی کلیدواژه یا چگالی کلمه کلیدی متن شما را بررسی می کند. اما چگالی کلیدواژه دقیقاً چیست؟ و چرا برای سئو سایت شما مهم است؟ در این مقاله سعی می کنیم به این سوالات پاسخ دهیم. علاوه بر این، درمورد اینکه چه کاری می توانید برای بهبود چگالی کلمه کلیدی محتوای خود انجام دهید، به شما کمک می کنیم تا بررسی چگالی عبارت کلیدی پلاگین شما سبز شود.

چگالی کلیدواژه چیست؟

چگالی کلیدواژه در مقایسه با متن کل آن صفحه، تعداد دفعاتی است که عبارت اصلی تمرکز شما در نسخه شما رخ می دهد. بنابراین اگر متنی 100 کلمه ای داشته باشید و 5 کلمه از آن ها کلیدواژه شما باشد، چگالی کلیدواژه شما 5٪ است. ما قبلاً آن را چگالی کلمات کلیدی می نامیدیم. اما امروزه به جای کلمه، روی عبارت تمرکز خواهید کرد و آن را چگالی عبارت کلیدی یا کلیدواژه می نامیم.

چرا برای سئو مهم است؟

چگالی کلیدواژه شما برای جستجوگر ها مهم است زیرا Google سعی دارد پرسش جستجوی کاربر را با بهترین صفحات وب مطابقت دهد. برای مطابقت با صفحات وب شما با یک query، گوگل باید بفهمد که صفحه وب شما در مورد چیست.

به همین دلیل است که باید از عبارت کلیدی خود، عبارتی که می خواهید برای آن صفحه را رتبه بندی کنید، در متن خود استفاده کنید. این کار اغلب به طور طبیعی به وجود می آید. به عنوان مثال برای موضوع پنکیک وگان بپزید احتمالاً به طور منظم از این عبارت در کل متن خود استفاده می کنید.

اگر کلمات کلیدی را زیاد در متن خود تکرار کنید، خواندن برای بازدید کنندگان ناخوشایند می شود. این چیزی است که شما باید همیشه از آن اجتناب کنید. به هر حال شما می خواهید کاربران از متن شما لذت ببرند و به خوبی آن را درک کنند.

چگالی کلیدواژه زیاد نیز برای رتبه بندی Google مناسب نیست زیرا ممکن است متن خود را با عبارت کلیدی پر کنید و این بهینه سازی بیش از حد توسط گوگل شناخته می شود. از آنجا که گوگل دوست دارد بهترین نتیجه را از نظر ارتباط و خوانایی به کاربران نشان دهد، این کار می تواند بر رتبه شما تأثیر منفی بگذارد.

نرم افزار بررسی چگالی کلیدواژه چه کاری انجام می دهد؟

چگالی عبارت کلیدی در پلاگین Yoast SEO بررسی می شود که آیا شما از عبارت یا عبارات کلیدواژه متمرکز خود به اندازه کافی در متن خود استفاده کرده اید. همچنین بررسی می کند که آیا از عبارت کلیدی در متن خود زیادی استفاده نکرده باشید. نمره شما بستگی به طول کلیدواژه شما نیز دارد. اگر می خواهید برای یک کلیدواژه طولانی صفحه خود را رتبه بندی کنید، ممکن است استفاده چند باره از آن در متن دشوار تر از آن باشد که از یک عبارت کلیدی کوتاه تر استفاده کنید.

Yoast SEO در هنگام محاسبه چگالی عبارت کلیدی، طول عبارت اصلی شما را به عنوان یک عامل وزنی در نظر گرفته اند. این بدان معناست که برای به دست آوردن محتوای همیشه سبز، باید کمتر از عبارت کلیدی کوتاه یا طولانی در متن استفاده کنید. Yoast SEO نه تنها به شما می گوید که چند بار از کلید واژه خود استفاده کرده اید، بلکه به شما ایده می دهد که چند بار باید از آن استفاده کنید.

اگر چگالی کلیدواژه شما بین 0.5 تا 3٪ باشد، در نسخه رایگان Yoast SEO گلوله سئو شما سبز خواهد شد. برای شمارش یک کلیدواژه، همه کلمات آن باید در یک جمله قرار بگیرند، اما ترتیب کلمات ممکن است متفاوت باشد.

نرم افزار بررسی چگالی کلیدواژه

نسخه پولی Yoast SEO: تشخیص شکل کلمه و عبارات کلیدی مرتبط

اگر مطالب خود را به زبان انگلیسی، آلمانی، هلندی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، ایتالیایی، اندونزیایی یا پرتغالی بنویسید Yoast SEO Premium اشکال مختلف کلیدواژه شما را تشخیص می دهد (به عنوان مثال [آموزش] ، [آموزش دیده] یا [در حال آموزش] ) این بدان معناست که چگالی عبارت کلیدی شما بدون اینکه بخواهید متن خود را بیش از حد بهینه کنید، بیشتر می شود اما فقط به این دلیل که پلاگین هوشمند تر شده است.

به طور مثال شما می خواهید برای مقاله پخت پنکیک وگان صفحه را رتبه بندی کنید. اگر بنویسید “در اینجا شما خواهید آموخت که چگونه بهترین پنکیک های وگان را بپزید” این امر به عنوان یک عبارت کلیدی محاسبه می شود. همچنین اگر بنویسید “پخت یک کلوچه وگان که به راحتی شیرینی پای است” Yoast SEO Premium این را به عنوان عبارت کلیدی تمرکز می داند.

در Yoast SEO Premium می توانید عبارات کلیدی مترادف را نیز وارد کنید. این ها کلمات و عباراتی هستند که به عبارت اصلی شما متصل هستند. این عبارات کلیدی مرتبط هر یک از خود دارای بررسی چگالی کلیدواژه هستند. بنابراین اگر چگالی کلمه کلیدی اصلی شما خیلی زیاد است به عبارات کلیدی مرتبط نگاهی بیندازید و ببینید آیا می توانید از آن ها بهتر استفاده کنید یا نه.

چگونه چگالی کلیدواژه خود را بهبود ببخشیم؟

اگر چگالی عبارات کلیدی شما خیلی کم است، باید بیشتر از کلمات کلیدی در متن خود استفاده کنید. متن خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در مورد چه چیزی می نویسید. روی آن موضوع متمرکز شوید و آن را گسترش دهید. اگر چگالی عبارت کلیدی بسیار زیاد است، شما بیش از حد معمول از عبارت خود استفاده می کنید و متن شما احتمالاً کمی ناخوانا به نظر می رسد.

استفاده از مترادف ها بهترین راه برای جلوگیری از تکرار است. مترادف ها در امتیاز چگالی عبارت کلیدی شما به حساب نمی آیند، زیرا منحصراً به استفاده از عبارت اصلی شما می پردازد. اگر از مترادف استفاده کرده اید و نگران هستید که این کار ممکن است زیاده روی باشد، یک نکته را با هم بررسی کنیم.

بررسی توزیع عبارت کلیدی در Yoast SEO اینگونه است: اگر کلمه مترادف را وارد کرده باشید این کار کلمات کلیدی تمرکز شما و مترادف آن را در کل متن برجسته می کند. با مشاهده عبارات برجسته شده می توانید خودتان تعیین کنید که آیا عبارت کلیدی شما (به هر شکل) در کل متن به اندازه کافی ذکر شده است.

بهبود چگالی کلیدواژه

چرا در بررسی چگالی عبارت کلیدی نمره قرمز می گیرم؟

اگر به دلیل استفاده کم و بیش از حد از عبارت کلیدی تمرکز خود نمره قرمز دریافت می کنید و از دلیل آن مطمئن نیستید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

  • در مرحله اول اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی تمرکز شما کاملا در یک جمله باشد در غیر این صورت شمارش نمی شود.
  • املای کلمات خود را بررسی کنید. اگر از پنکیک در متن خود استفاده می کنید اما پنکک را در قسمت عبارت کلیدی تمرکز وارد کرده اید، این افزونه آن را تشخیص نخواهد داد.
  • اگر چگالی عبارت کلیدی شما خیلی زیاد است از مترادف ها بهتر استفاده کنید. مترادف کلمه کلیدی تمرکز شما در کل امتیاز شما حساب نمی شود اما احتمالاً خواندن متن شما را دلپذیر می کند.
  • برخی از نویسندگان مقاله با افزونه ما در تضاد هستند. اگر افزونه ما به دلیل ایجاد یک مقاله قادر به یافتن محتوای شما یا عبارت کلیدی شما نباشد نتایج تحریف می شوند. سریع ترین راه برای رد تضاد، بررسی آن است.

چرا من بازخوردی از چگالی عبارت کلیدی در متن نمی گیرم؟

اگر درباره چگالی کلیدواژه خود بازخوردی دریافت نکردید چند مورد وجود دارد که باید بررسی کنید:

  • آیا عبارت کلیدی تمرکز خود را در قسمت کلیدواژه کانونی وارد کرده اید؟ زیرا این کار یک نیاز اساسی برای اجرای بررسی توسط افزونه Yoast SEO است.
  • بررسی چگالی عبارت کلیدی فقط زمانی انجام می شود که محتوای شما حداقل شامل 100 کلمه باشد.
  • گاهی اوقات افزونه Yoast SEO با افزونه دیگری در سرور شما در تضاد است. به عنوان مثال اخیراً استفاده از افزونه یا قالبی که یک صفحه تصویری یا سازنده محتوا را ارائه می دهد، در کاربران افزایش یافته است. این کار ممکن است با تجزیه و تحلیل Yoast SEO سازگار نباشد.

نتیجه

چگالی زیاد کلیدواژه

مطمئن شوید که از کلیدواژه اصلی خود به اندازه کافی در کل متن استفاده کرده اید. اما در عین حال در این کار زیاده روی نکنید. شما نمی خواهید گوگل تصور کند که متن خود را با کلمات کلیدی پر می کنید زیرا این موضوع ناخوشایند است.

اگر چگالی عبارت کلیدی شما خیلی کم است: عبارات کلیدی اصلی خود را بیشتر به متن اضافه کنید. همچنین بررسی کنید که آیا متن شما در مورد موضوع متن به درستی توضیح داده است یا نه. اگر چگالی کلیدواژه شما خیلی زیاد است ابتدا متن خود را دوباره ارزیابی کنید. ببینید آیا مکان هایی وجود دارد که می توانید عبارت کلیدی خود را با یک مترادف جایگزین کنید. با استفاده از این نکات باید بتوانید نمره سبز را برای چگالی عبارت کلیدی بدست آورید.

منبع: yoast.com