این مقاله به عنوان یک نسخه سریع، راهنمای مبتدی برای مبحث سئو جهت شروع کار در نظر گرفته می شود که به یک مرور کلی در مورد اصول اولیه و همچنین نکات عملی اقدام به ایجاد لینک برای سئو می پردازد.

در صورتی که درباره سئو جستجو کنید، به سرعت سه موضوع بزرگ را کشف خواهید کرد:

  • محتوا
  • تجربه کاربری
  • لینک ها

اگر به تازگی کار خود را با سئو شروع کرده اید، مورد آخر گیج کننده تر و چالش برانگیزتر از دیگر موردها به نظر می رسد که به این دلیل است که برخلاف محتوا و تجربه کاربری، لینک ها قابل کنترل نمی باشند.

ایجاد لینک
لینک سازی

“building links” به چه معنی می باشد؟


لینک سازی اصطلاحی است که در سئو برای توصیف روند افزایش تعداد لینک های خوب از وب سایت های دیگر به سایت شما استفاده می شود. ایجاد لینک یکی از تاکتیک های بسیاری است که در بهینه سازی موتور جستجو (SEO) مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا لینک ها سیگنالی به گوگل هستند که سایت موردنظر یک منبع با کیفیت است که شایسته استناد است. بنابراین سایت هایی که دارای بک لینک های بیشتری هستند، رتبه های بالاتری نیز کسب خواهند کرد.

 چرا لینک ها انقدر مهم می باشند؟


لینک های ورودی، که همچنین به عنوان Backlinks یا لینک های خارجی شناخته می شوند، لینک های HTML هستند که از یک وب سایت به وب سایت دیگر اشاره دارند.
آنها ارز اینترنتی می باشند، زیرا بسیار شبیه به شهرت واقعی عمل می کنند. برای مثال اگر به تعطیلات بروید و از سه نفر (همه کاملاً بی ارتباط با یکدیگر) در مورد بهترین کافی شاپ در شهر سؤال کنید و همه آنها یک کافی شاپ خاص را معرفی کنند، احساس اطمینان می کنید که در واقع آن کافی شاپ بهترین انتخاب است. لینک ها دقیقا این کار را برای موتورهای جستجو انجام می دهند.

ایجاد لینک
Backlink

به این ترتیب لینک ها یکی از معیارهای اصلی (گرچه تنها معیار نمی باشد!) برای گوگل جهت تعیین کیفیت و قابلیت اطمینان یک صفحه می باشند که لازم است لینک ها از وب سایت های معتبر و مرتبط برای افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو باشند.

لینک دهی از وب سایت هایی با موضوعی مشابه سایت شما به طور کل بهتر از لینک دهی از وب سایت هایی غیر مرتبط با سایت شما می باشد. اگر وب سایت شما خانه ی پرنده می فروشد، لینکی از انجمن پرورش دهندگان پرنده موثرتر از انجمن اسکیت است. علاوه بر این، شایان ذکر است که لینک ها از منابع نامربوط می توانند سیگنال های گیج کننده ای را در مورد محتویات صفحه شما به موتورهای جستجو ارسال کنند.

“لینک سازی” یکی از معیار های معمولی سئو می باشد، اما نیاز است که حتما به آن توجه شود. Google از مردم می خواهد به صفحات برخلاف میل خود پیوند دهند، زیرا برای محتوای آن صفحه ارزش قائل هستند.
Google نمی خواهد که افراد به صفحاتی که پرداخت انجام دادند یا انگیزه ای برای انجامش هست لینک دهند، یا حتی به وب سایت های خود لینک دهند – این نوع پیوندها باید از ویژگی “nofollow” استفاده کنند.

“Nofollow” راهی برای وب مسترها فراهم می کند که به موتورهای جستجو بگویند “از لینک ها در این صفحه پیروی نکنید” یا “از این لینک خاص پیروی نکنید.”

نکته اصلی که باید بخاطر بسپارید این است که لینک دهی به صفحات شما بخش مهمی از سئو هست، اما گوگل نمی خواهد که برای آن پرداختی انجام دهید یا خودتان ایجاد کنید، بنابراین در واقع منظور از عمل ” لینک سازی” بیشتر فرایند “به دست آوردن لینک” است.

 چگونه می توان لینک ایجاد کرد؟


اگر Google نمی خواهد شما خودتان لینک ایجاد کنید یا هزینه ای برای آن بپردازید، پس چگونه می توان آنها را بدست آورد؟ روشهای مختلف زیادی وجود دارد، اما در ادامه به بررسی برخی از اصول اولیه پرداخته خواهد شد.

 تجزیه و تحلیل Link gap


یکی از روش های رایج برای شروع کار در ایجاد لینک این است که لینک هایی که رقبا دارند اما شما ندارید را بررسی کنید که اغلب به عنوان تجزیه و تحلیل Backlink رقیب یا تجزیه و تحلیل Link gap درنظر گرفته می شود.
می توان یکی از این موارد را با استفاده از ابزار ابزار Link Intersect در Link Explorer انجام داد. Link Intersect نگاهی اجمالی بر روی استراتژی لینک رقیب فراهم می کند.

ایجاد لینک
ابزار Link Intersect
ایجاد لینک
ابزار Link Intersect

ابزار Link Intersect در Link Explorer سایت هایی را نشان می دهد که به رقبای شما لینک دادند و آن سایت به عنوان سایت مرجع در نظر گرفته شده است که روشی هوشمندانه برای کشف پروفایل بک لینک رقبا می باشد و ایده های مفیدی را در مورد سایت هایی که ممکن است تمایل داشته باشید به شما لینک دهند ارائه می دهد.

 دسترسی به ایمیل

دسترسی به ایمیل از مهارت هایی است که برای ایجاد لینک نیاز است. به یاد داشته باشید که لینک دهی به سایت شما باید توسط دیگران انجام شود، بنابراین برای اینکه بتوانید آنها را مجبور به لینک دهی به محتوای خود کنید، باید اطلاعاتی در مورد محتوا به آنها بگویید!
شایان ذکر است که نتیجه آن قابل پیش بینی نمی باشد، اما مواردی وجود دارد که می تواند در این راستا کمک زیادی کند:

  • ارتباط مستقیمی برقرار کنید: مردم در صورت شناخت شما، تمایل بسیاری برای کمک دارند. قبل از اینکه از آنها بخواهید به سایت شما لینک دهند، با آنها در رسانه های اجتماعی آشنا شوید و رابطه برقرار کنید.
  • مورد با ارزشی ارائه دهید: فقط از کسی نخواهید که به سایت شما لینک دهد – سود آن ها از انجام این کار را مشخص کنید. مثال: پیشنهاد یک پست مهمان به ناشر محتوا.
  • کسی باشید که مردم بخواهند به آن لینک دهند: قبل از اینکه از کسی بخواهید به محتوای شما لینک بزند، از خودتان سؤالاتی بپرسید: “آیا این موضوع به اندازه کافی ارزش دارد که به آن لینک زده شود؟” و “آیا این پست از آن نوع محتواهایی است که شخص دوست دارد به آن لینک دهد؟ “