آیا نگران نحوه آپلود تصاویر WebP در وردپرس و چگونگی تبدیل فایل های تصاویر JPG و PNG به فایل های WebP هستید؟ امروز ما به شما راه حل این مشکلات را می دهیم. پس از خواندن این مقاله قادر خواهید بود تصاویر WebP را بدون نصب هیچ افزونه ای در وب سایت وردپرس آپلود کنید. همچنین برخی از افزونه های مفید وردپرس را به اشتراک می گذاریم که می توانید تصاویر وب را در وب سایت وردپرس به راحتی آپلود کنید.

گوگل قالب جدیدی از پرونده تصویری را با نام WebP معرفی کرده است. WebP یک قالب فایل تصویری نسل جدید است، بدون اینکه کیفیتی از دست بدهد، فایل های تصویری را با اندازه 35٪ کوچک تر فشرده می کند. گوگل توصیه می کند از این قالب برای افزایش سرعت وب سایت خود استفاده کنید، اما مشکل این است که ما قادر به بارگذاری فایل تصویر وب در وردپرس نیستیم و بسیاری از ما از وردپرس استفاده می کنیم. در ادامه راه حل بارگذاری فایل webp در وردپرس وجود دارد.

قالب تصویر WebP چیست؟

WebP یک قالب فایل تصویری است که شامل فشرده سازی بدون افت کیفیت می باشد. این قالب تصویری نسل بعدی است و توسط گوگل ساخته شده است. با استفاده از تصویر با فرمت WebP مدیران وب و توسعه دهندگان وب می توانند تصاویر کوچک تر و غنی تری ایجاد کنند که وب سایت را سریع تر می کند.

فرمت WebP تصویر را در اندازه 26٪ کوچک تر از PNG و 25-34٪ در مقایسه با قالب تصویر JPEG فشرده می کند. فرمت تصویر webp قادر است با حفظ کیفیت بالا، اندازه پرونده تصویر را تا اندازه 34 درصد کوچک تر کاهش دهد تا شما تصاویر کم حجم تری را در وردپرس آپلود کنید. WebP همچنین از شفافیت فقط با 22٪ بایت اضافی پشتیبانی می کند.

گوگل مرتباً تغییر الگوریتم خود را انجام می دهد تا بهترین تجربه را به کاربران خود ارائه دهد. گوگل سال های گذشته روی یک فرمت جدید تصویر کار می کرد و در سال 2019 آن را منتشر کرد. تصاویر نقش مهمی در سرعت وب سایت دارند بنابراین گوگل یک قالب تصویر جدید ایجاد کرده است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا سرعت وب سایت خود را افزایش دهند. اگر یک توسعه دهنده هستید پس باید از این قالب تصویر جدید استفاده کنید تا نتیجه بهتری در رتبه بندی بدست آورید.

WebP چگونه کار می کند؟

فشرده سازی Lossy WebP از کد گذاری پیش بینی شده برای رمزگذاری تصویر استفاده می کند، همان روشی که کدک ویدئویی VP8 برای فشرده سازی فریم های کلیدی در فیلم استفاده می کند. کد گذاری پیش بینی کننده از مقادیر موجود در بلوک های پیکسل همسایه برای پیش بینی مقادیر موجود در یک بلوک استفاده می کند و سپس فقط تفاوت ها را رمزگذاری می کند.

فشرده سازی بدون از دست دادن کیفیت در WebP از قطعات تصویری قبلاً دیده شده به منظور بازسازی دقیق پیکسل های جدید استفاده می کند. همچنین اگر مورد جالبی پیدا نشد، می تواند از پالت رنگ محلی نیز استفاده کند.

کدام مرورگر ها از فرمت WebP پشتیبانی می کنند؟

پشتیبانی مرورگر ها از فرمت webp

قالب تصویر webP در Google Chrome ، Mozilla Firefox ، Microsoft Edge ، Opera و بسیاری دیگر از مرورگر ها پشتیبانی می شود. این فرمت فایل شامل کتابخانه رمزگذاری و رمزگشایی سبک وزن libwebp و ابزار های خط فرمان cwebp و dwebp برای تبدیل تصاویر به فرمت webp است. در حال حاضر قالب فایل تصویری webP توسط مرورگر Safari Apple پشتیبانی نمی شود. آپلود تصاویر webP در وردپرس در ادامه شرح داده شده است.

نحوه آپلود تصاویر WebP در وردپرس

هنگامی که می خواهید قالب فایل تصویری WebP را در وب سایت وردپرس خود آپلود کنید، به شما پیغام خطایی نشان می دهد “Sorry, this file type is not permitted for security reasons“. اگر سعی کرده اید یک فایل WebP را در کتابخانه رسانه وردپرس خود بارگذاری کنید و پیام خطا دریافت کردید در اینجا نحوه بارگذاری فایل های تصویری وب را در وب سایت وردپرس توضیح خواهم داد.

وردپرس این خطا را به شما نشان می دهد زیرا وردپرس بطور محلی از مشاهده و بارگذاری فایل های WebP پشتیبانی نمی کند. ارائه دهنده میزبانی شما این نوع پرونده را تشخیص نمی دهد بنابراین اجازه بارگذاری را به شما نمی دهد. ابتدا باید به ارائه دهنده میزبانی خود در مورد این پرونده اطلاع دهید.

آپلود فرمت webp در وردپرس کار بسیار آسانی است، شما باید برخی از کد ها را در پرونده function.php قالب خود اضافه کنید. مراحل زیر را دنبال کنید.

آپلود فایل های تصویری Webp در وردپرس بدون پلاگین

به طور پیش فرض وردپرس به شما اجازه بارگذاری فایل های webp را نمی دهد، اگر می خواهید این فایل ها را در وردپرس بارگذاری کنید، این 6 مرحله آسان زیر را برای آپلود تصاویر webp در وردپرس دنبال کنید.

 1. وارد قسمت ادمین وردپرس خود شوید.
 2. روی گزینه نمایش کلیک کنید.
 3. وارد قسمت ویرایشگر قالب شوید.
 4. به قسمت توابع قالب [ functions.php] بروید.
 5. کد زیر را کپی و جایگذاری کنید و روی گزینه بروزرسانی کلیک کنید.
 6. کار شما تمام شد، اکنون فایل های WebP را در وب سایت وردپرس خود آپلود کنید.
آپلود فرمت webp در وردپرس بدون افزونه
function webp_upload_mimes( $existing_mimes ) {
	// add webp to the list of mime types
	$existing_mimes['webp'] = 'image/webp';

	// return the array back to the function with our added mime type
	return $existing_mimes;
}
add_filter( 'mime_types', 'webp_upload_mimes' );

پس از افزودن این کد، می توانید تصاویر WebP را در وردپرس خود آپلود کنید اما نمی توانید پیش نمایش این تصاویر را در کتابخانه رسانه خود مشاهده کنید. اگر می خواهید پیش نمایش تصویری این پرونده ها را در کتابخانه رسانه خود مشاهده کنید، باید کد اضافی را به توابع (functions.php) خود اضافه کنید.

//** * Enable preview / thumbnail for webp image files.*/
function webp_is_displayable($result, $path) {
  if ($result === false) {
    $displayable_image_types = array( IMAGETYPE_WEBP );
    $info = @getimagesize( $path );

    if (empty($info)) {
      $result = false;
    } elseif (!in_array($info[2], $displayable_image_types)) {
      $result = false;
    } else {
      $result = true;
    }
  }

  return $result;
}
add_filter('file_is_displayable_image', 'webp_is_displayable', 10, 2);

آپلود فایل های تصویری Webp در وردپرس با پلاگین

همچنین می توانید با کمک یک افزونه تصاویر webp را در وب سایت وردپرس خود آپلود کنید. به کتابخانه افزونه های وردپرس خود بروید و “Allow webp image” را جستجو کنید و یک افزونه را نصب کنید، بسیاری از پلاگین ها در دسترس هستند بنابراین یک پلاگین وب خوب انتخاب کنید. پس از نصب و فعال سازی این افزونه می توانید فایل های تصویری با فرمت وب را در وب سایت وردپرس بارگذاری کنید.

پلاگین های آپلود فرمت webp در وردپرس

برخی از افزونه های وردپرس نیز موجود هستند که تصاویر موجود شما (در کتابخانه رسانه) را به سرعت به قالب وب تبدیل می کنند.

تصاویر WebP چگونه بر سئوی وب سایت شما تأثیر می گذارند؟

شما باید بدانید که سود استفاده از فایل تصویری وب در وب سایت ما چیست، مطمئناً استفاده از این فرمت جدید سود زیادی دارد. در مرحله اول این یک فرمت فایل تصویری نسل بعدی است و توسط گوگل ساخته شده است. PageSpeed Insight همچنین استفاده از این نوع فایل تصویری را توصیه می کند، پس از استفاده از این نوع فایل تصاویر، سرعت وب سایت شما قطعاً افزایش می یابد که به شما در رتبه بندی گوگل کمک می کند.

قالب تصویر Webp برای افزایش سرعت وب سایت خوب است اما معایبی نیز دارد. تاکنون این فرمت تصویر تا سال 2021 توسط مرورگر توییتر و Safari پشتیبانی نمی شود که ممکن است برای برخی از کاربران یک ضرر باشد.

پس در انتخاب بهترین فرمت تصویری برای وب سایت خود، باید تمام جوانب را در نظر بگیرید و با توجه به هدفی که وب سایت شما دنبال می کند، یک فرمت تصویری مناسب را برای نمایش به کاربران خود انتخاب کنید.

منبع: roseblogging.com