در این مقاله قصد داریم به این سوال که چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟ پاسخ داده و به معرفی مهارت های لازم در بازاریابی دیجیتال بپردازیم. لطفا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

آیا می خواهید در بازاریابی دیجیتال متخصص شوید و خود را یک دیجیتال مارکتر بنامید؟ هر کس می تواند به یک بازاریاب دیجیتال تبدیل شود اما برای این که در این زمینه بتوانید موفق باشید، باید مهارت لازم را داشته باشید تا بتوانید چالش های پیش رویتان را با موفقیت پشت سر بگذارید. به همین دلیل است که بازاریابان در مورد مهارت های دیجیتال مارکتینگ خود بسیار جدی هستند.

تقاضا برای مهارت های دیجیتالی و دیجیتال مارکتر شدن در بازار زیاد است و اگر می خواهید بازاریابی دیجیتالی را حرفه ای دنبال کنید، این زمان خوبی برای ورود به دنیای بازار دیجیتال است.

در این راهنما، مهارت های برتر مورد نیاز برای شروع کار در صنعت بازاریابی دیجیتال را یاد خواهید گرفت. با ممتازسئو همراه باشید.

مهارت های بازاریابی دیجیتال مورد نیاز برای دیجیتال مارکتر شدن

مواردی که در بخش زیر ذکر خواهد شد بیشترین موارد مورد نیاز برای مهارت در بازاریابی دیجیتال هستند.

 • مهارت های SEO
 • مهارتهای تبلیغاتی Google
 • مهارت های تبلیغاتی در فیس بوک
 • مهارت های بازاریابی رسانه های اجتماعی
 • مهارت های بازاریابی محتوا
 • مهارت های بازاریابی ویدیویی
 • مهارت های بازاریابی ایمیل

مهارت های SEO

SEO بخشی از برنامه های بازاریابی دیجیتال را تشکیل می دهد. بدون بهینه سازی SEO، اجرای موفقیت آمیز کمپین های آنلاین دشوار است. به همین دلیل است که مشاغل به دنبال متخصصان واجد شرایط سئو برای انجام فعالیتهای دیجیتال خود و بهینه سازی آن ها برای موتورهای جستجو هستند.

چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟

برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو، آنقدر که به نظر می رسد کار دشواری در پیش ندارید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که برای یادگیری هر جنبه سئو از برنامه آموزش درست پیروی کنید. می توانید از وبلاگ آموزشی ممتاز سئو نیز استفاده نمایید. ما به صورت روزانه برای شما عزیزان مقالات تخصصی منتشر خواهیم کرد.

آموزش رایگان سئو

مهمترین مهارت های SEO که برای متخصص شدن لازم دارید:

مهارت های فنی جستجوگرها: داشتن دانش لازم برای بهینه سازی جنبه فنی یک وب سایت به گونه ای که موتورهای جستجو بتوانند بدون هیچ مشکلی یک وب سایت را بررسی و ایندکس کنند.

مهارت های کپی نویسی SEO: دانستن چگونگی بهینه سازی محتوای صفحه به گونه ای که موتورهای جستجو بتوانند آن را بهتر درک کنند.

مهارت های ایجاد لینک: برای درک صحیح در مورد چگونگی ارتقاء مؤثر وب سایت در اینترنت برای گرفتن بک لینک از وب سایت های دیگر و بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو بسیار موثر می باشد.

مهارت های تحلیلی: برای اینکه بتوانید از آموزش ابزار Google Analytics و Google Search Consol استفاده کنید تا اثربخشی فعالیت های SEO خود را بسنجید.

برای شروع کار با SEO می توانید از تیترهای زیر پیروی کنید:

مهارتهای تبلیغاتی Google

معرفی مهارت های بازاریابی دیجیتال

وقتی صحبت از تبلیغات آنلاین می شود، یکی از رایج ترین ابزار های مورد استفاده، Google Ads است.

از طریق Google Ads می توانید تبلیغات خود را به افرادی که در جستجوی Google هستند، تماشای فیلم های YouTube، خواندن ایمیل های آن ها در Gmail یا مرور وب سایت هایی که در Google AdSense شرکت می کنند نشان دهید.

برای همکاری با Google Ads، باید موارد و مشکلات موجود در آن را بدانید. چیزهایی مانند:

 • چگونه Google Ads کار می کند؟
 • نحوه تنظیم انواع مختلف کمپین ها؟
 • نحوه انتخاب یک ساختار مناقصه؟
 • نحوه بهینه سازی ساختار حساب و تبلیغات شما؟

نحوه استفاده از ابزارهایی (مانند SEMRUSH) برای تجزیه و تحلیل اینکه چه نوع کمپین هایی را که رقبا در Google Ads اجرا می کنند، استفاده می کنند.

مهارت های تبلیغاتی در فیس بوک برای دیجیتال مارکتر

امروزه، بازاریابی دیجیتال بدون فیس بوک ناقص است. از مشاغل کوچک گرفته تا شرکت های بزرگ، همه برای اجرای برنامه های بازاریابی دیجیتال خود به فیس بوک اعتماد می کنند. فیس بوک بخش جدایی ناپذیر از فعالیت های رسانه های اجتماعی آنها را تشکیل می دهد.

فیس بوک چندین ابزار و ویژگی تبلیغاتی را ارائه می دهد که برای رسیدگی به آن ها مهارت خاصی لازم دارید. به همین دلیل است که شرکت ها همیشه در جستجوی افرادی هستند که در بازاریابی فیس بوک واجد شرایط هستند.

با کمک بازاریابی فیس بوک، شما نه تنها می توانید به مصرف کنندگان در سراسر جهان برسید بلکه به شما کمک می کند تا به مخاطبان هدف خود برسید. علاوه بر این، بسیار مقرون به صرفه است.

شما به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال، باید مهارت های لازم را برای موارد زیر داشته باشید:

 • یک حساب کاربری Facebook تنظیم کنید.
 • تفاوت بین انواع مختلف کمپین های پرداخت شده در فیس بوک را درک کنید.
 • یک کمپین Facebook، مجموعه و تبلیغات را تنظیم کنید.
 • درک کنید که چگونه هدف گذاری مخاطبان در فیس بوک کار می کند.
 • مخاطبان سفارشی را برای فعالیت های بازاریابی ایجاد کنید.
 • اهداف تبدیل را تنظیم کنید.
 • گزارش هایی را برای نظارت بر عملکرد تبلیغات FB خود ایجاد کنید.

بهترین راه برای بهبود مهارت های تبلیغاتی در فیس بوک، یادگیری اصول اولیه با دنبال کردن یکی از دوره های رسمی FB و البته تمرین با تنظیم و بهینه سازی انواع مختلف کمپین های فیس بوک است.

چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟ فیس بوک

مهارت های بازاریابی رسانه های اجتماعی

شکی نیست که بازاریابی رسانه های اجتماعی شکل بسیار قدرتمندی از بازاریابی دیجیتال است. تقریباً هر شرکتی برای دستیابی به حداکثر تعداد مخاطبان در همان زمان، به حساب های رسانه های اجتماعی خود تکیه می کنند.

پلتفرم رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین و اینستاگرام به شما کمک می کنند تا با توده های زیادی از مردم ارتباط برقرار کرده و اطلاعات خود را در مورد نام تجاری و محصولات خود پخش کنید.

تقریبا 90٪ مخاطبان شما در پلتفرم های رسانه های اجتماعی در دسترس هستند و به سادگی نمی توانند از نیاز به بازاریابی رسانه های اجتماعی غافل شوند.

دست زدن به بازاریابی رسانه های اجتماعی به معنای آپلود کردن اطلاعات در Facebook یا Instagram نیست. این موارد بسیار بیشتر از تنها این دو شبکه را شامل می شود، به همین دلیل شرکت ها به کمک متخصصان واجد شرایط نیاز دارند.

مهارت های لازم برای بازاریابان رسانه های اجتماعی عبارتند از:

 • امکان ایجاد و اجرای تقویم محتوای رسانه های اجتماعی.
 • مهارت های خلاقانه برای ایجاد تبلیغاتی که برای افراد جذاب و قابل توجه باشد.
 • دانش در مورد چگونگی استفاده از ابزارها برای توزیع محتوا در بسترهای مختلف اجتماعی.
 • بدانید که چگونه از KPI ها برای نظارت بر میزان و عملکرد کمپین های رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

مهارت های بازاریابی محتوا

 • همه کمپین های بازاریابی دیجیتالی یک چیز مشترک دارند و این چیزی غیر از محتوا نیست.
 • برای اینکه در جایگاه های برتر گوگل رتبه بندی شوید، به محتوای باکیفیت نیاز دارید.
 • برای به دست آوردن دنبال کنندگان بیشتر در فیس بوک، به تبلیغات خوب نیاز دارید.
 • برای ترغیب مردم به خرید محصولات یا خدمات شما از طریق بازاریابی از طریق ایمیل، به محتوای قانع کننده نیاز دارید.

تبدیل شدن به یک بازاریاب محتوا آسان نیست. فیس بوک یا Google Ads مانند این نیست که شما باید یک ابزار را یاد بگیرید، اما نوشتن محتوا برای مخاطبان آنلاین بیشتر از این است.

شما باید مهارت های متنوعی داشته باشید که شامل موارد زیر می شود:

مهارت های نوشتن بر اساس معیار هایSEO: دانستن نحوه نوشتن مطالب برای کاربران به روشی که موتورهای جستجو نیز بتوانند آن را درک کنند.

مهارت نوشتن: نوشتن اسنادی که به خوبی ساختار یافته، گرامری درست و عاری از خطاهای املایی است

مهارت های تحقیق: قبل از نوشتن مقاله باید ابتدا تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که آنچه می نویسید صحیح است و از علم، مطالعات یا تجربیات شخصی الهام گرفته می شود.

مهارت های داستان پردازی: تبلیغات بر روی شبکه های مختلف اجتماعی با استفاده از قالب های مختلف محتوای (متن، تصاویر، صدا و فیلم) مانند نوشتن کتاب نیست بلکه به گفتن یک داستان نزدیک تر است.

خبر خوب این است که وقتی درک خوبی از اصول اولیه داشته باشید، می توانید با تمرین مهارت های خود را ایجاد کنید. هیچ کس نمی تواند دقیقاً کلماتی را که برای نوشتن مقالات عالی استفاده می کند به شما بگوید، این اتفاق با تمرین زیادی رخ می دهد.

چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟ شبکه های اجتماعی

اگر دوست ندارید نوشتن داشته باشید، می توانید برای تسلط بر سایر مهارتهای بازاریابی دیجیتال، استخدام متخصصان در قسمت محتوا را در نظر بگیرید.

این راه حل ایده آل برای مشاغل کوچک و کارفرمایان انفرادی نیست بلکه بهتر است به جای تلاش برای بهبود مهارت های خود در مورد چیزهایی که دوست ندارید انجام دهید، روی مواردی تمرکز کنید که بتوانید متخصص شوید.

بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی رو به افزایش است. YouTube دومین موتور جستجوی محبوب است که میلیون ها ساعت مشاهده در روز دارد و اکنون فیلم های فیس بوک بیشتر از سایر اشکال محتوا استفاده می شود.

ویدئو به عنوان یکی از جذاب ترین شکل های محتوا در نظر گرفته می شود. مخاطبان دوست ندارند پست های طولانی را بخوانند اما به احتمال زیاد می توانند ویدئویی راجع به یک موضوع تماشا کنند.

بازاریابان بازاریابی ویدیویی را ترجیح می دهند، زیرا به آنها کمک می کند تا ROI خود را از طریق چندین کانال تقویت کنند.

آنچه مهم است بدانیم این است که به عنوان یک حرفه ای در بازاریابی دیجیتال، نیازی به ایجاد و ویرایش فیلم ها ندارید. این کار سازندگان فیلم، انیماتورها و طراحان گرافیک است. کار شما ساخت مهارت های لازم برای بازاریابی ویدیویی است.

شما باید قادر باشید به:

سازندگان ویدیو را در مورد این که روی چه نوع فیلم هایی کارکنند راهنمایی کنید، مواردی مانند این که چه مدت برای ساخت فیلم لازم است، چه پیامی برای عبور از فیلم باید در نظر گرفت؟، سبک ویدیو چگونه باشد بهتر است، مدت زمان فیلم چقدر باشد و غیره.

یاد بگیرید که چگونه ویدیو را در کانالهای مختلف به صورت ارگانیک و از طریق کمپین های پولی تبلیغ کنید. کانال های ویدیویی خود را در همه شبکه ها بهینه کنید.

مهارت های بازاریابی ایمیل برای دیجیتال مارکتر

بازاریابی ایمیل یکی از قدیمی ترین اشکال بازاریابی اینترنتی است اما هنوز هم یکی از موثرترین آنهاست. برندها به دلیل تعامل با مخاطبان خود، ایجاد جامعه و برای افزایش تبدیل، به بازاریابی ایمیلی اعتماد می کنند.

چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟ (معرفی مهارت های بازاریابی دیجیتال)‎

برای تبدیل شدن به یک کارشناس بازاریابی ایمیل، به مهارت های زیر نیاز دارید:

مهارت های فنی: دانش خوبی در مورد نحوه کار ابزارهای بازاریابی ایمیل. ابزارهای زیادی در بازار مانند MailChimp ، Aweber و غیره وجود دارد. لازم نیست همه ابزارها را یاد بگیرید اما باید بدانید که چگونه می توانید یکی از آنها را استفاده کنید.

مهارت های بازاریابی: ایده خوبی در مورد چگونگی عملکرد قیف های ایمیل و نحوه اجرای آنها با استفاده از یک ابزار. قیف های ایمیل اگر به درستی اجرا شوند می توانند یک ابزار فروش بسیار مؤثر باشند. به طور خلاصه، قیف ایمیل شامل یک سری ایمیل است که به منظور فروش بیشتر برای مخاطبان از پیش تعریف شده ارسال می شود.

مهارت های بهینه سازی تبدیل: موفقیت بازاریابی از طریق ایمیل به شدت وابسته بر اساس بهینه سازی تبدیل است. یکی از مهمترین ابزارهای بهینه سازی تبدیل، آزمایش A / B است. شما به عنوان یک بازاریاب ایمیل، باید سناریوهای تست A / B را برای بهبود نتایج کمپین های ایمیل خود طراحی و پیاده سازی کنید.

یادگیری اصلی چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟ (معرفی مهارت های بازاریابی دیجیتال)‎

اگر می خواهید در بازاریابی دیجیتال شغلی را دنبال کنید، اولین کاری که باید بکنید یادگیری بازاریابی دیجیتال است. منظور این است که مهارت های لازم را برای کار با رشته های مختلف بازاریابی دیجیتال را یاد داشته باشید.

بازاریابی دیجیتال یک فرآیند واحد نیست بلکه تعدادی از فرایندهاست که یک هدف واحد را به اشتراک می گذارند: ارتقاء تجارت، محصولات یا خدمات بصورت آنلاین.

بهترین راه برای به دست آوردن مهارت های لازم پیروی از یک دوره آنلاین و تمرین است. تئوری به تنهایی شما را به یک متخصص بازاریابی دیجیتال تبدیل نمی کند بلکه مهم است که مفاهیم مختلف را به صورت عملی پیاده سازی کنید و تجربه عملی را بدست آورید. اگر اکنون شروع به کار کرده اید، لازم نیست همزمان در همه چیز متخصص شوید.

کانال موردعلاقه خود را انتخاب کنید (بازاریابی موتور جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و غیره) و مهارت های لازم را بسازید. هنگامی که احساس اطمینان کردید که می دانید چگونه کار می کند، می توانید به مرحله بعد بروید.

در آخر، به خاطر داشته باشید که فرایند یادگیری هرگز متوقف نمی شود. چشم انداز بازاریابی دیجیتال همیشه تغییر می کند و اگر می خواهید در این زمینه موفق شوید، آموزش های ما را دنبال کنید. امیدوارم از مطالعه مقاله چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟ (معرفی مهارت های بازاریابی دیجیتال)‎ نهایت استفاده را برده باشید.